Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Beginners only, Νεοι Virtualdj.: Για κανόνες, Info & FAQ στην πρώτη σελίδα - Page: 30

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

καλησπερα στην ομαδα...σημερα προσπαθησα και καταφερα στην αρχη να πετυχω τιςρυθμισεις οπως και στις οδηγειες που γραφτικαν απο τον phantom αλλα μετα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια(ενω πετυχα 100% ποιοτητα μετα πηγε στο 0 και τα χειρηστιρια οπως cue κτλ δεν αντιδρουσαν οπως και πρεπει να αντιδρουν)
δυστηχως η εκδοση δωρρεαν του virtual δεν υποστηριζει τα timecode για να δοκιμαζα και με κατι γνησιο
επι της ουσιας...εχοντας αγορασμενη την hercules rmx με το virtual στην εκδοση που δυνετε θελω να ρωτησω αν μπορω οπως και αναφερεται να αναβαθμισω στην τελευταια εκδοση(την 7 αν θυμαμαι καλα) και αν γνωριζει κανεις το κοστος,,(αναφερει 114 € περιπου με την εκπτωση)και αν
αυτη η αναβαθμιση αναφερεται στην τελευταια εκδοση του virtual,,,και τελος αν καποιος εχει σεταρει και δουλευει με ικανοποιητικα αποτελεσματα το τριπτυχο πλεον timecode,maya 44,pioneer οχο τοσο στις ρυθμισεις των timecode αλλα περισσοτερο στα αποτελεσματα που δεχεται το προγραμμα απο τα cd που εχεις συνδεμενα πανω στην καρτα σου...
σας ευχαριστω πολυ..
 

Posted Wed 13 Oct 10 @ 8:38 am
 

Posted Wed 13 Oct 10 @ 8:42 am
greek bts απ οτι βλεπω ειναι η virtual dj profull η κανω λαθας,,??ρωταω γιατι αναφερει μονο για timecode vilys
και τελος αν κανεις αναβαθμιση μεσο δυκτιου λεει οτι πληρωνεις 113 € αν εισαι κατοχος dj consol rmx??
ευχαριστω greek bts(εσυ δουλευεις με τον παρακατω τροπο pioneer 400 maya 44 timecode cds με χειριστηρια να δουλευουν απο pioneer ενταξει?)
 

Posted Wed 13 Oct 10 @ 11:41 am
Ναι, πληρώνεις 113 ευρώ για να πάρεις την Professional έκδοση. Η Hercules RMX που έχεις δουλεύει και σαν κάρτα ήχου για τα timecodes αν δεν το ξέρεις. Τώρα με τα CDJ-400 δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με Maya44 και CDJ-100 με timecode CD έχω δουλέψει το VDJ μερικές φορές και δούλεψε άψογα.
Να σου πω μόνο οτι πέρα απο το timecode η Professional έκδοση έχει και αρκετά άλλα "καλούδια" που δεν υπάρχουν στην LE.
Πάντως πριν αγοράσεις την Pro μόνο και μόνο για το timecode σιγουρέψου οτι έχεις καταλάβει τι κάνει και τι δεν κάνει το timecode. Σε σχέση με το HID το timecode έχει πολλούς περιορισμούς. Μην περιμένεις πχ να κάνεις scroll στον browser και να φορτώνεις τραγούδια ή να αλλάζεις effect με το timecode. Αυτό απλά ΔΕΝ γίνεται με κανένα DVS. Αν έχεις καταλάβει τι κάνει και τι δεν κάνει το timecode τότε σε περιμένουμε στην παρέα μας και σίγουρα θα έχεις όση βοήθεια χρειαστείς.

Υ.Γ.: Απο την στιγμή που έχεις την RMX θα σε συμβούλευα να παίζεις κυρίως με αυτή και να χρησιμοποιείς το timecode μόνο για scratch σε CD-Players που το υποστηρίζουν (το scratch). Αυτή είναι μια προσωπική συμβουλή καθώς με σκέτο timecode θα χρειάζεσαι το πληκτρολόγιο και το ποντίκι στο 60-70% του χρόνου που παίζεις.
 

Posted Wed 13 Oct 10 @ 12:09 pm
κοιτα φιλε phantom...ετσι οπως εφτασε το θεμα αυριο παω να βαλω τα χρηματα και να κατεβασω την pro...
ενας φιλος και συναδελφος εχει serato live...πιστευω να το γνωριζεις,,,υποστηριζει καρτα timecode cds και τα αναλογα προγραμματα για να τρεξει
δοκιμασα λοιπον σε 200αρια pioneer και ηταν αψογο,το ιδιο φιλε και στα 2000αρα στο μαγαζι,,χωρις καμια τροποποιηση επεζαν σφαιρα με κανονικους χειρισμους πληκτρων....,,,
δεν θελω να γινομαι κουραστικος...πιστεψε με εχω κουραστει και εγω
απο πεισμα θα παρω το γνησιο virtual μιας και σε αυτο τοσο καιρο παλευω,και στην τελικη πιστευω οτι το αξιζει...
τις ρυθμισεις που μου εγραψες τις εκανα ακριβος οπως και ηταν στο post σου καιευχαριστω...cue και τα σχετικα searh,track search, pause δεν δουλεψαν και δεν ξερω αν αυτο οφηλεται στο οτι δεν εχω καταλαβει το πως δουλευουν τα timecodes η στο πειρατικο βερσιον του προγραμματος αλλα αυριο το δευτερο θα λαβει τελος......ελπιζω οτι θα δουλεψει και οπως του φιλου με το serato.......
αυτα τα ολιγα,και σας ευχαριστω
 

Posted Wed 13 Oct 10 @ 6:38 pm
καλησπερες στην παρεα...ερωτηση..
οταν συμπηρωνεις τα στοιχεια για να κατεβασεις μεσο δυκτιου την αναβαθμιση το βαζεις λατινικα σε χαρακτηρες η ελληνικα??
 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 6:49 am
Δεν είμαι 100% σίγουρος τι έβαλα, αλλά κάτά 99% νομίζω οτι το έβαλα σε Αγγλικά (όχι Greeklish) πχ έγραψα George, και όχι Giwrgos
Πάντως δεν παίζει και μεγάλο ρόλο. :)
 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 6:52 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Latinika (Greeklish) gia na eisai 100% sigouros oti tha exeis symbatotita gia stoixeia kartas, email, plirwmi, klp
 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 7:53 am
panos3eHome userMember since 2010
Γεια σας και από εμένα είμαι κάτοχος μιας κονσόλας rmx και ενώ παίζει τέλεια με το virtual dj 5.0.7 κατέβασα το trial 6,1,2 και δεν ανταποκρίνονται όλα τα κουμπιά ιδίως τα 1-2-3-4-5-6………… αεν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ευχαριστώ…
 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 8:37 am
djdad η καρτα ειναι στο ονομα αλλου,,(οχι ξενου δικου μου ανθρωπου)δεν προλαβα να βγαλω δικη μου ειναι απαραιτητο να ειναι στο ονομα σου η καρτα???τα χρηματα και η καρτα ειναι σωστα, τα στοιχεια ειναι δικα μουστο σαιτ, απλα ρωταω γιατι αλλιως θα χριεαστει να βγαλω
ευχαριστω πολυ
 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 5:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nomizw den yparxei provlima, an o katoxos tis kartas einai allos. Egw pantws an mou stelnane lefta tha ta peirna akoma ki an mou ta stelne pethamenos ..xaxaxa

Anyway an gia opoiodipote logo skalwsei tha sou steilei mynima lathous fantazomai.

Simantiki symbouli. Auto isxyei gia olous. To serial number fysika kai prepei na to exete kapou fylagmeno (grammeno), alla episis simantiko kai perissotero tha elega einai na exete fylagmano to username kai to password pou mpainete sto forum. Me auto mporeite ana pasa stigmi na breite to serial number.

 

Posted Thu 14 Oct 10 @ 5:40 pm
mhxanofagos wrote :
djdad η καρτα ειναι στο ονομα αλλου,,(οχι ξενου δικου μου ανθρωπου)δεν προλαβα να βγαλω δικη μου ειναι απαραιτητο να ειναι στο ονομα σου η καρτα???τα χρηματα και η καρτα ειναι σωστα, τα στοιχεια ειναι δικα μουστο σαιτ, απλα ρωταω γιατι αλλιως θα χριεαστει να βγαλω
ευχαριστω πολυ


Σε όλες τις αγορές μέσω internet είναι άλλο πράγμα τα στοιχεία του αγοραστή/χρήστη κτλπ και άλλο πράγμα τα στοιχεία χρέωσης. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα της μάνας σου π.χ. Στο λέω γιατί κάνω συνέχεια αγορές μέσω internet διάφορα μηχανήματα κόβοντας τιμολόγια στα μπαράκια/club που τα αγοράζουν. Είναι διαφορετικό πράγμα τα στοιχεία παράδοσης, τα στοιχεία χρήστη, και τα στοιχεία χρέωσης.
Και για του λόγου το αληθές επειδή το έψαξα χθες, όταν αγόρασα το Virtual έγραψα τα στοιχεία μου στα Αγγλικά (George) ενώ στα στοιχεία της κάρτας έγραψα αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ που γράφει η κάρτα, δηλαδή GEORGIOS.
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 2:41 am
Kαλημερες στην ομαδα και επιτελους με επισημο γνησιο προγραμμα...παω να σεταρω με αγωνια να δω τι αγορασα,,,,θα σας κρατησω ενημερους για την συνεχεια,,,και παλυ σας ευχαριστω...
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 2:59 am
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!! Οτι θελήσεις εδώ είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε!
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 4:20 am
phantom δουλευουν!!!!!!μετα απο τοσα χρονια δουλειας!!!!!(μετραω χαλαρα 15ετηα)...δεν πιστευα ποτε οτι ενα γνησιο προγραμμα θα ειχε τοσο τεραστια διαφορα,,,,,σε ευχαριστω προσωπικα για τον χρονο που διαθεσες
κανει cue!!!!!οντοςδεν κανω πλακα!!!!και σκοτωνει σε ηχο η maya!!!!!!!τρεμουν τα δαχτυλα μου μου θυμισε παλιες φοβερες εποχες βυνιλιου!!!!!
μια ερωτηση φιλε.....
κανοντας cue στην αρχη του κομματιου θελω να ειναι ποιο ακριβης το δεν ξερω αν γινομαι σαφης....να μην χανει τοσο...
επισης τα οικονικα pitch και bpm δεν θα δουλευουν λογικα με τα timecodes?????
θα συνδεσω τωρα τα pioneer ως κον τρολερ να γελασουμ ε!!!!!εκει θα παει σφαιρα!!!!!!
θα ποσταρω για να σας ενημερωσω
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 4:39 am
Λοιπόν για βινύλιο υπάρχει μια επιλογή στο debug (lead time) με την οποία μπορείς να παίξεις ώστε να "προωθήσεις" την αρχή του βινυλίου πιο μέσα στο δίσκο.
Τα εικονικά Pitch Slider/Sync κτλπ δουλεύουν μόνο σε Relative και Smart Relative mode. Βέβαια να σου πω οτι ανα πάσα στιγμή το BPM που γράφει ο player είναι το κανονικό, όπως επίσης και οτι οι αλλαγές στο pitch (ακόμα και σε Smart relative/Relative mode) του βινυλίου αντικατοπτρίζονται απο το VDJ. Απλά σε Absolut mode το να κινήσεις τον pitch slider του Virtual δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.
Θα σου πρότεινα να παίζεις με smart relative mode εκτός κι αν έχεις τα CDJ-1000 που έχουν 3 hotcues. Δοκίμασε να παίξεις για λίγο με smart relative κάνοντας αλλαγές τόσο απο το CDJ όσο και απο το VDJ στο pitch/cue κτλπ για να καταλάβεις πως ακριβώς δουλεύει.

Υ.Γ.:
Επομένως δεν ήμουν εγώ ο κακός όταν σου είπα οτι δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται το πρόβλημα σου παραπάνω... ;) Όπως και να 'χει ελπίζω να μην μου κρατάς κακία και να ευχαριστηθείς το VDJ σου στο έπακρο!!! Άντε... καλές μίξεις!!!!!!!
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 4:58 am
με τα pioneer ως κοντρολερς ακομα ποιο σφαιρα!!!!!
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 5:30 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
@Mhxanografos (Xrhstos ?) xairomai poly gia tin thetiki ekseliksi kai kalos hrthes stin parea kai episima.

Ta 400aria (opos kai ta 900aria) ta douleyo kai ego se hid mode pleon alla exo doulepsei timecode xronia opote den eisai monos.

Telika agorases me dikia sou karta h kapoiou filou ?, apo oti blepo prepei na einai me dikia sou. rotao gia na do pos symperiferetai to systima se kathe periptosi.
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 6:45 am
apopsis τελικα δικη μου καρτα αλλα πριν βιαστουμε να βγαλουμε συμπερασματα η προιγουμενη καρτα που προσπαθουσα δεν εκανε για την αγορα μεσο δυκτιου,,αρα δεν ξερω αν παιζει ρολο το να ειναι η οχι δικη σου η καρτα,,,,φιλε phantom οχι δεν κραταω κακιες,,,αλλα πισεψε με σαν παθων θα ηταν προτυμοτερο η virtual να εβγαζε μια trial για να δειχνει οτι οντος αγοραστε με γιατι εκει ειναι τα προβληματα,,,
θα πηραματιστω τωρα με τα mode που μου ειπες,,,παντος ο ηχος μεσο maya εχει διφορα,,,,...
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 9:14 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 9:28 am
75%