Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Beginners only, Νεοι Virtualdj.: Για κανόνες, Info & FAQ στην πρώτη σελίδα - Page: 29

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο αυτή τη στιγμή γιατί κι εγώ στη δουλειά είμαι... Απλά σαν τελευταία συμβουλή: Στο timecode config υπάρχουν τρεις καρτέλες: "Both","Right","Left".
Δοκίμασε ότι αλλαγές κάνεις να τις κάνεις στο "Both" και όχι στο Left ή Right ξεχωριστά...
Το πρόβλημα με το CUE button δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά μόλις γράψω τον οδηγό ίσως καταλάβεις εσύ που είναι το πρόβλημα γιατί το CUE δουλεύει κανονικά.

Edit: To manual το κοίταξες καθόλου;;; Αν κατάφερες τα timecode να δουλεύουν σήκωσε σιγά-σιγά το Silence ώστε ο ήχος να σταματάει όταν το deck είναι σταματημένο και να ξεκινάει όταν πατάς το play... Γενικά το silence (ο κόκκινος κύκλος) πρέπει να είναι όσο πιο μεγάλος γίνεται ΧΩΡΙΣ όμως να ακουμπάει τον πράσινο κύκλο....
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:51 am
ναι διαβασα οδηγειες,,αλλα δεν ξερω....εχω κανει κανονικα να παιζει ο ηχος απο τα cd,,,,το θεμα ειναι ο χειρισμος δηλ cue επιθστρεφει αλλα δεν σταματαει στο σημειο που επελεξες και καποιες φορες κανει τρελλο spin σαν του βυνιλιου,,,δεν δουλευουν search track search θα σε περιμενω το απογευμα,,,ευχαριστω και παλυ,,,
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:58 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
1. Oti plirofories xreiazesai gia na setareis sosta ta timecodes einai edo:
http://www.virtualdj.com/wiki/TimeCode%20Config.html
Bebaiosou oti exeis timcode signal 100%.

2. Xrisimopoihse to "pro" timecode pou katebases kai oxi to standard (to pro kanei gia oles tis kartes)

3. Min perimeneis me xrisi timecode ta pliktrara cue klp na douleyoun opos sto cd. Prepei na katalabeis pos douleyei to timecode.
Gia ton ypologisti otan patiseis cue stamataei na stelnei sima tomecode kai ayto shmainei "pausi" tis mousikis kai oxi entoli : "stop kai gyrna sto simeio cue". Gia na gyriseis se simeio cue prepei na xrisimopoieiseis tis esoterikes leitourgies "goto cue" tou programmatos.

4. Poia ekdosi xrisimopoieis ? h limited den kanei timecodes ..kai den blepo na exeis original tin pro (anapofeykti erotisi)
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 7:12 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
mhxanofagos wrote :
καποιες φορες κανει τρελλο spin σαν του βυνιλιου,,,


Anebase ligo to "silence"
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 7:14 am
apopsis καλησπερες..οχι orinal en to exv,,original εχω οτι αγορασα απο την hercules δοκιμασα και με trial version 20 ημερων αλλα κανει τα ιδια..για να σε κατατοπισω καλυτερα,,το σημα ειναι 100% και χρησημοποιω τα pro ωσ timecode...
δεν καταλαβα δυστηχως πως να κανω το cue να αντιδρα σαν cue ομος και το search,track search και ου το καθε εξης,,
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 2:15 pm
phantom καλησπερες,,μηπως ασχοληθηκες καθολου με το θεμα μου,timecode,pionner,virtual dj,???
θα παω στο μαγαζι παλυ αυριο να δοκιμασω
ευχαριστω
 

Posted Fri 08 Oct 10 @ 10:17 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
με τα timecodes οπως εχει αναφερθει και σε καποιο αλλο ποστ για να πας sto cue πρεπει να το χεις κανει ηδη στο cd.
δηλαδη μαρκαρεις ενω παιζεις το timecode το cue οπως θα εκανες σε καποιο οποιοδηποτε cd player.
το next track δεν παιζει, ουτε τα εφφε, ουτε τα πολλαπλα cue. για να τα δουλεψεις (αυτα, αλλα και ολες τις υπολοιπες λειτουργιες του προγραμματος) πρεπει να τα κανεις ειτε με shortcut ειτε με ποντικι
 

Posted Sun 10 Oct 10 @ 5:31 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PANOSV wrote :
ουτε τα πολλαπλα cue.


pollapla cue ginetai me timecode. to exo dokimasei se absolute mode

 

Posted Sun 10 Oct 10 @ 1:15 pm
το cue σε εναν επαγγελματια ειναι πολυ βασικο εργαλειο..να μπορεις να κανεις cue οπως και με τα cd που παιζεις...να μπορεις να κανεις pause κτλ
μεχρι στιγμης συναδελφοι δεν τα εχω καταφερει να ρυθμισω maya 44 με τα pioneer 400 και timecode cd
μακραν πολυ καλυτερο και ευκολοτερο το να δουλευεις τα pioneer ως controler και asio μαζι
δυστηχος ομος αν θα πρεπει οπως καταλαβαινετε να παιξεις σε αλλον χωρο εκτος του μαγαζιου που εχεις σεταρει τα pioneer με το pc σου τοτε η ειναι αδυνατων λογο των παρα πολλων παραμετρων που χρειαζεται για τα timecode η απλα δεν γινετε,,,αν καποιος γνωριζει η εχει καταφερει κατι καλυτερο θα εκτυμουσα την οποια βοηθεια
ευχαριστω
 

Posted Sun 10 Oct 10 @ 2:05 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
aledjo wrote :
PANOSV wrote :
ουτε τα πολλαπλα cue.


pollapla cue ginetai me timecode. to exo dokimasei se absolute mode


πως δλδ το κανεις, χωρις τη χρηση του πληκτρολογιου? (δεν εχει σχεση το absolute/relative/smart σε αυτο)

 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 3:25 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
mhxanofagos wrote :
το cue σε εναν επαγγελματια ειναι πολυ βασικο εργαλειο..να μπορεις να κανεις cue οπως και με τα cd που παιζεις...να μπορεις να κανεις pause κτλ
μεχρι στιγμης συναδελφοι δεν τα εχω καταφερει να ρυθμισω maya 44 με τα pioneer 400 και timecode cd
μακραν πολυ καλυτερο και ευκολοτερο το να δουλευεις τα pioneer ως controler και asio μαζι
δυστηχος ομος αν θα πρεπει οπως καταλαβαινετε να παιξεις σε αλλον χωρο εκτος του μαγαζιου που εχεις σεταρει τα pioneer με το pc σου τοτε η ειναι αδυνατων λογο των παρα πολλων παραμετρων που χρειαζεται για τα timecode η απλα δεν γινετε,,,αν καποιος γνωριζει η εχει καταφερει κατι καλυτερο θα εκτυμουσα την οποια βοηθεια
ευχαριστω


μα μπορεις να τα κανεις...σε timecode.
ως controller σαφεστατα και ειναι καλυτερα μιας και κανεις πολλα παραπανω πραγματα
βασικα τσεκαρε το ποστ του phantom ωστε να κατανοησεις τι ειναι και πως λειτουργει το timecode
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 3:28 am
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι σχετικά με το CUE και το timecode:

Πρώτα απ' όλα απο την φύση του το timecode είναι ένα σήμα που λέει στον υπολογιστή σε ποια θέση (χρονική στιγμή) και με τη ταχύτητα να παίξει το τραγούδι.
Όταν πατάμε το CUE στο CDJ το CDJ σταματάει να στέλνει αυτό το σήμα και γυρίζει στο CUE. Το VDJ (και οποιοδήποτε άλλο DVS) δεν μπορεί να το ξέρει αυτό. Απο την στιγμή που δεν ακούει το εισερχόμενο σήμα απλά ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ την αναπαραγωγή. Με λίγα λόγια το DVS δεν γυρίζει πίσω στο cue-point.
Τώρα: Ανάλογα με τον τρόπο που ελέγχουμε το DVS μπορούμε να έχουμε cue-points με ή χωρίς βοήθεια απο το πληκτρολόγιο ή κάποιον controller. Όταν το DVS δουλεύει σε Absolut Mode τότε όταν το CDJ θα ξεκινήσει πάλι το Playback θα στείλει σήμα στο DVS να ξεκινήσει να παίζει απο το αποθηκευμένο (στο CDJ, ΟΧΙ στο DVS) cue-point και το DVS θα ξεκινήσει απο το σημείο που έχουμε κάνει cue.
Με λίγα λόγια σε absolut mode όταν πατάμε cue στο cdj το dvs σταματάει σε κάποιο "τυχαίο" σημείο και όταν πατήσουμε play στο cdj το dvs κάνει jump to cue-point & play.
Έτσι με cdj που υποστηρίζουν πολλαπλά cue-point (πχ Pioneer CDJ-1000) μπορούμε να έχουμε πολλαπλά cue-points με timecode. Προσοχή όμως: Το CDJ σαν μηχάνημα βλέπει συνέχεια ΕΝΑ track. Δεν καταλαβαίνει αν ο χρήστης φόρτωσε άλλο τραγούδι στο DVS και φυσικά δεν μπορεί να αποθηκεύσει cues για διαφορετικά tracks όπως θα έκανε με audio cd ή mp3 cd. Πρέπει λοιπόν ο χρήστης πάντα να σβήνει και να ρυθμίζει για κάθε τραγούδι τα hotcues που θέλει ΠΑΝΩ στο CDJ και ΟΧΙ στο DVS.
Σε absolut mode ακόμα κι αν ο χρήστης απο το DVS πατήσει μια εντολή για να πηδήξει το τραγούδι σε κάποιο cue-point το αποτέλεσμα θα είναι ένα πολύ μικρό ηχητικό jam καθώς το πρόγραμμα θα πηδήξει μεν στο νέο σημείο, αλλά μέσα σε μερικά ms θα ξαναπηδήξει πίσω εκεί που ήταν πριν και θα συνεχίσει να παίζει απο εκεί καθώς ΑΥΤΗ είναι η εντολή του timecode.

Πέρα απο το Absolut Mode υπάρχουν και άλλες επιλογές (ανάλογα με το DVS) για τον έλεγχο του. Η πιο "χαζή" επιλογή (αλλά πολλές φορές η πιο χρήσιμη) είναι η επιλογή "Relative"
Στην επιλογή Relative το timecode χρησιμοποιείται μόνο για τον έλεγχο της ταχύτητας αναπαραγωγής (scratch). Σε Relative mode δεν υπάρχει η δυνατότητα cue καθώς το DVS αγνοεί πλήρως τις πληροφορίες θέσης του σήματος του timecode. Η επιλογή αυτή χρησιμοποιείται συνήθως απο χρήστες με timecodes ΚΑΙ controllers ταυτόχρονα καθώς χρησιμοποιούν το timecode μόνο για να κάνουν scratch.

Στο VDJ υπάρχει και μια ενδιάμεση κατάσταση το Smart Relative η οποία είναι μια επιλογή που ακούει μεν όλο το timecode σήμα (θέση και ταχύτητα) αλλά οποιαδήποτα αλλαγή κάνει ο χρήστης απο το interface του VDJ το λαμβάνει υπόψην του για να υπολογίσει την "επιθυμητή" ταχύτητα και θέση αναπαραγωγής.
Σε Smart Relative δουλεύει το CUE του CDJ σωστά όπως σωστά δουλεύουν και τα Hotcues, sync, loop κτλ του VDJ.
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 4:39 am
ΔΗΛ την επομενη φορα να τσεκαρω να εχω smart relative και οτι ρυθμθισεις αναφερει στο manual και θα εχω την πραγματικη αποκρηση τοu cue
να γραψω ενα παραδειγμα,,αν θελω εαν κομματι που ξεκινα στα 06-40-10 να το πιασω στο 06-39-00 πως το κανω με την χρηση cue απο timecode οπως και στα pioneer??
η ακομα το ιδιο κοματι αν θελω να το δω στην μεση του για πχ...03-50-10....και σε αυτο να κανω cue,cue συνεχεια και να επιστρεφει στο συγκεκριμενο σημειο με τα timecode οπως και με τα pioneer..
ευχαριστω για τον χρονο σας
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 7:06 am
@mhxanofagos:
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο ευγενικός μπορώ μαζί σου. Προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες να σε βοηθήσω με το πρόβλημα σου, αλλά:
1. Έχεις (επίσημα) την Limited Version του προγράμματος που δεν υποστηρίζει timecodes.
2. Έχεις (ανεπίσημα) μία version του προγράμματος που σίγουρα δεν είναι το trial και μπορεί να παρουσιάζει οποιοδήποτε μυστήριο πρόβλημα ακριβώς λόγω της "μαύρης" της ιδιότητας.
Μέχρι σήμερα αγνόησα τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά. Ακόμα κάθισα την Κυριακή το πρωί ξενυχτισμένος να γράψω τον οδηγό που σου υποσχέθηκα για τη Maya (είναι στην αρχική σελίδα). Σου έγραψα 2 φορές πως λειτουργεί το timecode, τι κάνει και τι ΔΕΝ κάνει...
Αυτό που έχει αρχίσει να με ενοχλεί είναι οτι παρά την προσπάθεια μου να σε βοηθήσω εσύ δεν μοιάζεις να προσπαθείς να κάνεις το ίδιο...
Δεν μπορώ να ρυθμίσω το σύστημά σου απο απόσταση, ούτε να ξέρω πως ακριβώς θες να χειριστείς το VDJ με timecodes.
Τα timecodes δουλεύουν για ένα σωρό χρήστες και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες σου δόθηκαν απλόχερα παρά την "μαύρη" έκδοση. Από εδώ και πέρα εγώ προσωπικά (και μιλάω ΜΟΝΟ για μένα) περιμένω απο εσένα να το ψάξεις περισσότερο μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο να πατήσεις τα τρία κουμπάκια και να δοκιμάσεις ΜΟΝΟΣ σου πως δουλεύει κάθε mode. Οι αλλαγές στην συμπεριφορά είναι ακαριαίες.
Προσωπικά δεν θα ξανα-ασχοληθώ με το πρόβλημα σου (όσον αφορά τα timecodes) τουλάχιστον μέχρι να σε δω σαν Professional Edition User και αυτό γιατί πλέον δεν ξέρω αν φταίει η άγνοια σου, η απροθυμία σου να πειραματιστείς ή η έκδοση του VDJ που χρησιμοποιείς...

Over and out... (χωρίς παρεξήγηση πιστεύω)
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 7:58 am
καλος fantom δεκτη η παρατηρηση απλα να σου τονισω οτι για να αγορασεις κατι επισημα και να γινεις μελος elit η profesional οπως θελεις να το πεις πρεπει να δοκιμασεις να δεις αν αυτο που θελεις να κανεις γινεται...τωρα να παρω ενα προγραμμα που το δουλευω κανα δυο χρονια γνησια αγορασμενο σε καλυτερη εκδοση του αν καποιος μου σιγουρεψει οτι δουλευει ναι και θα το κανω,αλλα δεν νομιζω σημερα με την κατασταση που επικρατει να το παιζει καποιος πρηγκιπας...τελος δεν προλαβα να κανω ολλα αυτα που μου εγραψες εσυ και οι αλλοι φιλοι στο φορουμ λογο περιορισμενου χρονου,,και οχι γιατι δεν φοραω ταμπελα premium η κατι αλλο
ευχαριστω για τον χρονο σου και για τον κοπο σου
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 1:35 pm
και να προσθεσω οτι τωρα ειδα την αναφορα σου στις οδηγειες χρησης στη εναρξη δεν το ειχα δει,,θα κανω οτι καλυτερο περναει απ το χερι μου,,,αν το καταφερω θα δεις και την αναλογη αγορα μου,,ευχαριστω
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 1:50 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Stin apli kai basiki erotisi sou ean to virtualdj douleyei kala me timecode cd's h apantisi einai epeisis apli kai ksekathari.
Nai douleyei poly kala. Mporo na sto epibaibeoso ego pou douleyo xronia me timecodes.
Ayto to opoio den einai katanohto einai ean esy katalabes pos douleyoun ta timecodes kai ti mporeis na kaneis me ayta kai ti oxi.
Diabase apo tin arxi prosektika ola osa exoun graftei giati ontos egine megali prospatheia na pareis boitheia kyrios apo ton Phantomdj.
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 2:11 pm
apopsis ενταξει,,,θα κανω οτι μπορω,,,σας ευχαριστω για τον χρονο σας και την βοηθεια που ηταν μεγαλη αν δεν καταφερω κατι θα σας ενημερωσω
 

Posted Mon 11 Oct 10 @ 11:57 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
και ας μην μπουμε παλι στον κυκεωνα του να κανει την δουλεια μου σωστα κλπ κλπ...
ειμασταν οι πρωτοι απο δω μεσα που πηραμε timecode vinyls (θυμασαι apopsis?) και απο τοτε δουλευε σωστα κατα την γνωμη μου (απλα ηθελε περισσοτερο setup) τωρα εχουν αναβαθμιστει πολυ περισσοτερο..
διαβασε το ποστ του phantom και προσπαθησε να κατανοησεις την λειτουργια τους...μετα θα δεις ποσο flawless δουλευουν
 

Posted Tue 12 Oct 10 @ 4:56 am
OK PANOSV...καταλαβαινω οτι προαπαθειτε να βοηθησετε και σας αυχαριστω,,,η επαφη μου με το spor(pc djing)... ειναι μολις 2-3 χρονια,,,
τοσα χρονια με βινυλια και μετα με cd δεν μπορω να εχω και την πολθτελεια του χρονου και οπως καταλαβαινεις μου ειναι δυσκολο...αλλα ειναι και το κολλημα με την μουσικη,,,δεν σε αφηνει ευκολα...κοιτα να δεις θα προσπαθησω το μεχρι την παρασκευη να το εχω λυσει,θα σας ενημερωσω,,και παλυ ευχαριστω για την ομαδα και την αμμεση αποκριση
 

Posted Tue 12 Oct 10 @ 11:28 am
73%