Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Beginners only, Νεοι Virtualdj.: Για κανόνες, Info & FAQ στην πρώτη σελίδα - Page: 31

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Mhxanofagos, sigxaritiria gia tin agora sou, Ta cdj 400 egw ta douleuw me ena mikti kai to behringer to 202. den thelei tipota allo.

des auto to videaki, mporei na einai gia vdj 6 alla kanei tin douleia tou.
http://www.youtube.com/watch?v=xNdrAqV5rPQ
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xNdrAqV5rPQ[/youtube]
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 2:44 pm
greek beats εγω δουλευω εναν χρονο περιπου με τα pioneer 400 και εναν alen heath 42 και τα δουλευω ως κοντρολερ δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα,,,απλα ηθελα και θελω αν παω καπου αλλου που δεν μπορει να υποστηριξει το cd κοντρολερ ρυθμιση να εχω την δυνατοτητα με timecode cds να παιξω,,,,σιγα σιγα αρχιζω να καταλαβαινω οτι το καθε ενα απο αυτα ειναι διαφορετικο στις ρυθμησεις αλλα και στην αποδοση....για παραδειγμα εχθες που σεταρα και επαιξα λιγο με timecode+maya44+virtual ενω η ταχυτητα αποκρισης ηταν ποιο αργη ο ηχος ηταν καλυτερος...πιστευω οτι οπως μου ειχε γραψει και ο phantom αν ασχοληθω και μαθω καλυτερα το σεταρισμα τοu θα λυθουν και αλλες απορριες μου πανω στο θεμα timecode παντα
 

Posted Fri 15 Oct 10 @ 7:23 pm
Ta timecodes siga siga xanontai. Ta cdj 350,850.900 kai 2000 exoun arxisei na kanoun tin diafora giati simvadizoun kai me pc.
Loipon egw pira ta cdj 2000 gia ena testarisma, kai sou lew pws den paizodai. Sou proteinw na min pareis mixanimata pou na sindeontai me timecode sto pc.
 

Posted Sat 16 Oct 10 @ 5:48 am
καλησπερα greek bts...ναι δεν θα πω κατι διαφορετικο,,,αν καταλαβα καλα λες οτι ειναι μακραν καλυτερο το να παιζεις pioneer ως controler?????
,,,,σιγουρα η τεχνολογια εκει παει,,,απλα δεν σκοπευω να αγορασω μηχανηματα,,,,αλλα θελω να μπορω να παιζω οπουδηποτε
τα 2000αρα τα εχω δει αλλα δεν εχω παιξει ακομη να δω τι και πως δουλευουν η ακομα αν εχουν και διαφορα ηχητικου αποτελεσματος
σιγουρα η pioneer ποτε στ 16 χρονια μου δεν με εχει απογοητευσει,,,θα ειναι πολυ καλα
 

Posted Sat 16 Oct 10 @ 9:26 am
καλημερες στην ομαδα,,,τι καννετε,,,μια ερωτηση στους παλιους του φορουμ...αν συνδεσω με ενα hub usb τα pioneer τα 400αρια και την εξοδο τον pioneer στην εισοδο εξωτερικης καρτας ηχου την maya44και απο εξοδο καρτας σε εισοδο μικτη
θα μπορω να δουλευω τα pioneer ως kontroler αλλα με καρτα την maya??
πιστευω οτι με την εξωτερικη καρτα θα εχω καλυτερη ποιοτητα ηχου αλλα δεν θελω να αφησω τα pioneer ως χειρηστηρια στην δουλεια μου οπως και τον εξωτερικο μικτη
ευχαριστω!!
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 2:15 am
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 3:34 am
Also connect the sound-card to your speakers, through the output.,,,δεν το καταλαβαινω,,,ο μικτης εχει inputs
αν καταλαβα καλα μενουν τα pioneer πανω οπως ειναι η καρτα μεσο usb στον λαπτοπ
τωρα το κομματι που λεει Connect the mixer to your Soundcard's input, using RCA cables, again. απο ποια εξωδο του μικτη για την καρτα???
λογικα απο πιθανη output???
και το πρωτο Also connect the sound-card to your speakers, through the output σε ποιο speakers...παλι στον μιικτη θα εννοει??
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 4:08 am
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι που πολύ κόσμος δεν γνωρίζει:
Όταν ένας controller (ότι κι αν είναι αυτός) έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα οτι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ΑΥΤΗ την κάρτα ήχου στο πρόγραμμα για να δουλέψει ο controller...
Έτσι αν για παράδειγμα κάποιος θέλει μπορεί άνετα να συνδέσει τα Pioneer CDJ 400 για παράδειγμα σαν controller αλλά σαν κάρτα ήχου να χρησιμοποιεί μία Maya ή ακόμα και την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του PC...
Μπορεί ακόμα να χρησιμοποιήσει σε άλλο πρόγραμμα το μηχάνημα σαν controller και σε άλλο σαν κάρτα ήχου (ειδικά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με ReWire)
Χθες το βράδυ στο σπίτι είπα να "πειραματιστώ" λίγο: Έτσι λοιπόν σύνδεσα τα παρακάτω στον υπολογιστή:
DENON DN-HC4500 Midi controller + 2 Out ASIO Soundcard
Numark Total Control Midi controller
Maya 44 USB 2 In - 2 Out ASIO Soundcard
Sound blaster Xtigy 1 In - 1 Out WDM Soundcard
2 Pioneer CDJ-100 πάνω στην Maya
Μίκτης Pioneer DJM-500

και έκανα τα παρακάτω "πειράματα"

Πείραμα πρώτο: Deck1,2 έλεγχος και ήχος απο το Denon, Deck3,4 έλεγχος απο το Numark και ήχος απο την Maya

Πείραμα δεύτερο: Deck1,2 έλεγχος και ήχος απο το Denon με δυνατότητα Timecode απο την Maya, Deck3,4 έλεγχος απο το Numark και ήχος απο την Maya

Πείραμα τρίτο: Deck1,2 έλεγχος απο το Denon, ήχος απο την Maya με δυνατότητα timecode, Deck3,4 έλεγχος απο το Numark και ήχος απο τo DENON

Πείραμα τέταρτο: Deck1,2 έλεγχος απο το Denon, ήχος απο την Maya με δυνατότητα timecode, Deck3,4 έλεγχος απο το Numark και ήχος πάλι απο την Maya, Adobe Audition έξοδος ήχου απο το DENON

Σε όλα τα πειράματα απο πίσω έτρεχε ο Winamp πάνω στην soundblaster ενώ το "Audio Recorder Platinum" έκανε ηχογράφηση απο την έξοδο "Booth" του μίκτη πάνω στην Soundblaster.

Για πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις θα μπορούσα να δοκιμάσω να κάνω ηχογράφηση απο το Virtual πάνω στην soundblaster αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν το δοκίμασα...

Όλα τα πειράματα στέφθηκαν απο 100% επιτυχία!!!

Τώρα πρέπει να πάω με το flight case στο studio να βάλω στο παιχνίδι και την focusrite Saffire pro 40 mαζί με την Soundcraft M8... Εκεί μάλλον θα χάσω την μπάλα... :p
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 4:24 am
@Mhxanofagos:
Δεν κατάλαβα πως θες να συνδέσεις τα Pioneer και δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν πολλοί τρόποι...

Θα σου περιγράψω αυτόν που πιστεύω ΕΓΩ οτι θέλεις, δηλαδή:
Τα Pioneer ως controller στο VDJ και ο ήχος να βγαίνει απο την Maya:
Πρώτα απ' όλα συνδέεις τα δύο USB απο τα Pioneer πάνω στον υπολογιστή είτε απ' ευθείας είτε με powered USB hub.
Μετά συνδέεις και την Maya στον υπολογιστή σε κάποια ελεύθερη USB.
Απο την Maya πας δύο καλώδια RCA στον μίκτη σου (τα δύο out της Maya σε δύο ch-in στον μίκτη)
Αν θέλεις απο τα Pioneer να γυρνάς και σε CD-Mode και να παίζεις audio-cd τότε πρέπει απο τα Pioneer να τραβήξεις και άλλα δύο RCA στον μίκτη σου. Με λίγα λόγια ο μίκτης πρέπει να έχει τουλάχιστον 4 line-in. Δεν είναι ανάγκη να είναι τετρακάναλος αρκεί να έχει transport switches (Input Selectors)
Στις ρυθμίσεις του VDJ για κάρτα ήχου θα χρησιμοποιήσεις μόνο την Maya. Δεν θα βάλεις πουθενά Pioneer CDJ 400.
Τα Pioneer θα τα διαλέξεις ΜΟΝΟ στους controller.

Τώρα: Αν ο μίκτης σου δεν έχει 4 line-in και εξακολουθείς να θες να χρησιμοποιήσεις την Maya (αλλά και τα CDJ σε CD-Mode) τα RCA απο τα CDJ αντί για τον μίκτη θα τα συνδέσεις στις εισόδους της Maya. Έτσι όταν θα θες να παίξεις CD απο τα CDJ θα ενεργοποιείς την επιλογή "Line-In" σε κάποιο deck του virtual dj και ο ήχος θα βγαίνει απο την Maya πάνω στα ίδια κανάλια του μίκτη.


Αν θες να πετύχεις κάτι άλλο πες μας ξεκάθαρα τι ακριβώς θες να κάνεις και πως θες να ελέγχεις το πρόγραμμα, πόσα decks θες να έχεις, πόσα κανάλια έχει ο μίκτης σου κτλπ.
Με μία Maya44 και 2 CDJ-400 οι τρόποι σύνδεσης είναι αρκετοί και διαφέρουν ανάλογα με το πως ακριβώς θες να χειριστείς τον εξοπλισμό σου...
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 4:47 am
PHANTOM STIKES AGAIN!!!!!!...καλος τον και ημουν σιγουρος οτι θα απαντουσες,,,ναι φιλε θελω πανω στον alen heath να εχω τα pioneer και τα οποια να τα δουλευω ως controler στν λαπτοπ και στο προγραμμα μας,,ναι απισης θα τα συνδεσω σε hub,,,τωρα θα παω να δοκιμασω να δω πως γινονται πραξεις αυτα που εγραψες,,,εσυ που ισος το εχεις δικιμασει,,,ο ηχος απο την maya δεν σου ακουγετε καλυτερος???αντι της καρτας των εκαστοτε controler εννοω η του λαπτοπ,,,
σε ρωτο γιατι με τα timecode που δοκιμασα ειχε διαφορα....
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 6:22 am
Γενικά η Maya44 είναι μια καλή ποιοτικά κάρτα. Έχει χαμηλό SNR και γενικά είναι και λίγο "υποτονική" στο σήμα της με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να παραμορφώσουν οι έξοδοι της ή οι είσοδοι του μίκτη. Παρόλα αυτά και η κάρτα των Pioneer είναι πάρα πολύ καλή και αν έχεις μίκτη με Gain Control (Trim) πάνω απο κάθε κανάλι ώστε να ρυθμίσεις τις εισόδους να μην παραμορφώνουν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Το timecode από την φύση του είναι μυστήριο θέμα και γενικά πάντα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα όταν και οι είσοδοι και οι έξοδοι του σήματος βρίσκονται πάνω στην ΙΔΙΑ κάρτα ανεξάρτητα με το ποια είναι αυτή!

Edit:
Τώρα που ξαναδιάβασα το post σου έτσι για την ιστορία να σου πω οτι η κάρτα ήχου του DENON που έχω σκίζει... Μπορεί στο laptop που έχω να μην μπορώ να κατεβάσω το latency όσο και στη Maya (η Maya κατεβαίνει 2ms πιο κάτω απο το DENON) αλλά ποιοτικά έχω την εντύπωση πως είναι ανώτερη. Οπότε δεν ισχύει οτι γενικά οι κάρτες των controller είναι χειρότερες απο μεμονωμένες κάρτες ήχου.
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 7:04 am
File checkare to link pou sou exw dwsei ta leei ola analytika Kai apla. Ama den katalaveis Kati pes mu apla checkare tin prwti fotografia. PS. I karta tis behringer I 202 einai Mia Xaralampis gia sena Kai ftini
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 8:03 am
γενικα παντος ειμαι ευχαριστημενος απο τα pioneer,,,απλα σε καλυτερευση της ποιοτητας μιας και εχω την maya ψαχνω τροπο να την δουλεψω και αυτην
 

Posted Mon 18 Oct 10 @ 2:02 pm
phantom καλησπερες,,,ρηξε μια ματια στα παρακατω και πες που υπαρχει λακος....
pioneer 400αρια συνδεμενα αναλογος στα input 1 και 2 του μικτη με rca οπως και γινεται συνηθως
επισης τα Pioneer συνδεμενα πανω σε hub στο λαπτοπ οπως και ηταντοσο καιρο
καρτα maya44 πανω στο hub επισης
....εδω τα εχω μπερδεψει λιγο...
λεμε λοιπον απο το input τησ καρτας παμε με rca στο out του μικτη..εδω αν μπορεις σε ποιο out φιλε??
και τελος αυτο που δεν καταλαβαινω απ οτο out της καρτας στα ηχεια οπως λεει το σχεδιο,,,αν δεν καταλαβαινω κατι πες μου,,,για το τελευταιο τη εννοει στα speakers ηχεια δηλ...λογικα καποια αλλη εισοδο στον μικτη γιατι στα ηχεια δεν μπορει να παει κατι
ευχαριστω σε περιμενω...
 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 11:21 am
mporei na min eimai o phantom alla tha se voithisw.




STIN MAYA44
sinedese ekei pou leei ANALOG IN ta kalwdia pou erxodai apo to mikti.

ekei pou leei ANALOG OUT sinedese ta kalwdia apo ta ixeia.

kai sinedese to usb me to pc.

twra meta sto pc pigene sto config kai sto output dialexe advanced config.

kai kada akrivws opws i parakatw eikona.



loipon ta prwta 2 einai ta players.

to trito einai to usb

ekei pou i photo leei USB Audio CODEC, esi dialexe to diko sou usb pou exeis sindesei apo tin maya.

 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 11:28 am
Ώπα.... σιγά - σιγά κι ένας ένας :p

@mhxanofagos
Απ' την αρχή:
Τα RCA Out των Pioneer πάνε στα Inputs του μίκτη.
Τώρα στην Maya τα Analog OUT πάνε επίσης σε 2 inputs του μίκτη. Ο μίκτης πρέπει να έχει 4 inputs.
Απο το Master Out του μίκτη είτε με RCA είτε με XLR (Canon) πας στον ενισχυτή σου.


ΑΝ ο μίκτης έχει ΜΟΝΟ 2 INPUTS (σπάνια περίπτωση):
Τα RCA Out των Pioneer πάνε στα Analog IN της Maya.
Στην Maya τα Analog OUT πάνε στα 2 inputs του μίκτη.
Στον μίκτη το Master OUT πάει στον ενισχυτή σου όπως και πριν.
Το μειωνέκτιμα εδώ είναι οτι για να παίξεις audio cd απο τα Pioneer πρέπει να επιλέξεις Inputs: Line-in και να κάνεις bypass το σήμα μέσα απο το VDJ.
Επειδή η διαδικασία είναι λίγο "πολύπλοκη" πες μου πόσα κανάλια έχει ο μίκτης σου ώστε αν έχει μόνο δυο να γράψω οδηγίες αναλυτικότερα...

Στο sound config του VDJ (για μίκτη με 4 inputs) βάζεις ότι έγραψε ο Greek Bts παραπάνω με την διαφορά οτι αντί για "Pioneer CDJ" βάζεις "Maya44"

Υ.Γ.: Τα καλώδια USB τα συνδέεις όλα ούτως ή άλλως
 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 11:48 am
@Greek Bts:
Ο mhxanofagos θέλει να ελέγχει το VDJ μέσω HID απο τα Pioneer αλλά ο ήχος να αναπαράγεται απο την Maya κι όχι απο τα Pioneer. Οπότε η συνδεσμολογία σου δεν τον βολεύει...

Edit:
Μόλις διάβασα τον οδηγό σου στο αγγλικό forum και έχω μόνο μια ένσταση/απορία: Για ποιο λόγο στέλνεις τον ήχο μετά τον μίκτη στην κάρτα ήχου κι απο εκεί στον ενισχυτή/ηχεία;;;
Καταλαβαίνω οτι μπορεί να στείλεις μια επιστροφή απο τον μίκτη (πχ booth out) στην κάρτα ήχου για λόγους recording αλλά το να στέλνεις την επιστροφή του μίκτη στην κάρτα για να οδηγήσεις απο την κάρτα ήχου τους ενισχυτές-ηχεία είναι απλά ένα τεράστιο λάθος για πάρα πολλούς λόγους.

Κανονικά στον οδηγό σου έπρεπε απο τον μίκτη να βγάζεις δύο εξόδους. Μία απο το master του μίκτη προς τους ενισχυτές, και μία απο την βοηθητική (booth out/rec out/aux out) πίσω στην κάρτα για ηχογράφηση...
 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 11:52 am
Ok. mallon den katalava kala, dioti den katalava auto me to apo pou thelei na fevgei o ixos gia ton enisxiti :)

ps. den nomizw oti o tropos pou thelei o mhxanofagos douleyei :), nomizw oti to vdj tha ta diavazei san na einai apo ena player.
 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 12:00 pm
@Greek Bts
Δεν έχω Pioneer400 αυτή την στιγμή για να δοκιμάσω αλλά κανονικά είναι άλλο πράγμα το HID (για έλεγχο) και άλλο πράγμα το ASIO (για τον ήχο). Κανονικά στους controllers πρέπει να βλέπει κανονικά 2 CDJ-400 και να μπορεί να τα κάνει assign σε κάθε κανάλι οτι κι αν επιλέξει στον ήχο.

Υ.Γ.: Δες λίγο και το edit που έκανα απο πάνω...
 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 12:07 pm
etsi einai prepei na leei dio cdj 400, alla otan egw stin arxi to ekana etsi sto vdj7, mou ta emfanize kai ta dio players se ena kanali sto mikti.
Mporei na eftaiga egw, alla ekana teamviewer me ena apo tin atomix kai mou ta eftiaxe etsi, opote logika einai swsta :)

Gia tis 2 exodous apo to mikti pou les. Etsi to eixa stin arxi, kai evgaza apo tou booth out, parola auta me ton tropo pou ta exw twra einai kalitera, giati akous ton ixo pou fevgei kai paei kai sto pc (eidika gia emena pou paizw kai sto vdj radio prepei na akouw ti paizw.)

 

Posted Tue 19 Oct 10 @ 12:12 pm
78%