Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Beginners only, Νεοι Virtualdj.: Για κανόνες, Info & FAQ στην πρώτη σελίδα - Page: 28

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

dj dad σε ευχαριστω για την ανταποκρηση σου,,απλα αν θελεις να με βοηθησεις λιγο ακομα...αν κανω τα παραπανω που ανεφερες οι εντολες θα ειναι αμεσες οπως και παλαιοτερα που τα δουλευα χωρις την maya44???...και κατι ακομα...αν θελω να συνδεσω time code σε αλλον χωρο που δεν θα εχει pioneer τι γινετε???πχ denon?η καρτα ηχου αν γινει η παραπανω συνδεσμολογια την ακυρωνεις ??? η την δηλωνεις απο το config και ο ηχος παιζει μεσο αυτης??και τελος...απο διαφορα που ειδα πριν καταληξω στην maya 44 ολλοι επεζαν μεσω time code cds χωρις καποιο προβλημα...το θεμα οπως και ειδες ειναι οι εντολες απο τα εκαστοτε cds που χειρηζομαι...δεν ξερω αν ειναι προβλημα του virtual η φταιει κατι στο σεταρισμα...ακομη και οι χρονοι αποκρησης ξερεις...cue,play,pause....ηταν αμεσοτατοι και χωρις κανεναν δισταγμο (με τα timecode εννοω)..
περιμενω απαντηση σου
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Posted Tue 05 Oct 10 @ 4:13 am
Λοιπόν:

1. Χωρίς την Maya 44 αλλά με απευθείας σύνδεση επιτυγχάνεις ΔΥΟ πράγματα: Α) Τον άμεσο έλεγχο του VDJ μέσω HID απο το Pioneer και Β) την αναπαραγωγή του ήχου του VirtualDj μέσα απο την ενσωματωμένη κάρτα ήχου των Pioneer

2. Ο έλεγχος μέσω HID είναι αμεσότατος και κατα μέσο όρο κυμαίνεται στα 6ms latency

3. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Maya 44 όποτε θέλεις, ακόμα και με τα Pioneer. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Μπορείς π.χ να ελέγχεις μέσω HID απο τα Pioneer το VDJ και ο ήχος να βγαίνει απο την Maya.

4. Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιείς και Timecode και HID στο ίδιο setup με τα Pioneer, αλλά όχι ταυτόχρονα. Δηλαδή μπορείς να συνδέσεις τα Pioneer και μέσω HID και μέσω Timecode με το VDJ και απλά να επιλέγεις πως θες να ελέγξεις το software κάνοντας εναλλαγή απο τα Pioneer τον τρόπο λειτουργίας τους: CD-Mode=Timecode, PC-Mode=HID

5. Για τα Pioneer 400 (και γενικά για όλα τα CD-Players που υποστηρίζουν και MIDI/HID (PC-Mode) ο προτεινόμενος τρόπος λειτουργίας είναι το MIDI/HID. Παρόλα αυτά και το timecode δουλεύει σωστά και άψογα. Πρέπει όμως να καταλάβεις πως λειτουργεί το timecode για να καταλάβεις γιατί κάποια πράγματα (όπως το Master Tempo και τα effects) δεν δουλεύουν σε timecode. Για να το πω απλά το CD-Player παίζοντας το timecode cd στέλνει ένα ηχητικό σήμα στον υπολογιστή απο το οποίο σήμα ο υπολογιστής καταλαβαίνει σε τι θέση και με τι ταχύτητα να παίξει το τραγούδι. Αν εσύ προσπαθήσεις να αλλοιώσεις το ηχητικό αυτό σήμα ενεργοποιώντας π.χ. το Master Tempo τότε ο υπολογιστής ακούει άλλο πράγμα απο αυτό που περιμένει και μπερδεύεται ή δυσκολεύεται να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Γενικά στο timecode δουλεύουν σωστά τα εξής:
Loop (ΟΧΙ όμως τα auto-loops καθώς το Pioneer δεν μπορεί να "βρει" BPM στο timecode signal του CD που παίζει)
Seek
Pitch Bend & Pitch change
Cue/Play/Cue-Preview
Scratch
Δεν δουλεύει όπως είπαμε το Master Tempo και όλα σχεδόν τα effects καθώς και το Auto-Loop.

6. Αν σύνδεσες τα Pioneer μέσω Timecode με το VDJ και είχαν μεγάλη καθυστέρηση ή κάτι που έπρεπε να δουλεύει δεν δούλευε, τότε έχεις κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις του timecode. Πρώτα απ' όλα κλείσε το Master Tempo στο Pioneer και δοκίμασε ξανά... Ψάξε στο forum αλλά και στο manual του προγράμματος για οδηγίες πως να ρυθμίσεις το timecode. Ειδικά για την Maya44 υπάρχουν δεκάδες οδηγοί και είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση. Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα μην διστάζεις να ρωτήσεις. Δεν σου γράφω αναλυτικές οδηγίες για το πως ρυθμίζουμε το timecode γιατί δεν ξέρω αν τις χρειάζεσαι και για να μην ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια γενικά λόγια. Αν όμως κάπου κολλήσεις πολύ ευχαρίστως να σου γράψω αναλυτικότατα τι πρέπει να κάνεις και τι πρέπει να προσέξεις.

7. Τέλος γενικά να ξέρεις οτι το Timecode χρειάζεται ψιλορυθμίσεις κάθε φορά που συνδέεις διαφορετικό εξοπλισμό και ειδικά εξοπλισμό μικρής ή μεσαίας κατηγορίας... Αλλιώς συμπεριφέρονται τα DENON, αλλιώς τα CDJ-100/200 αλλιώς τα CDJ-400 και αλλιώς τα CDJ-800/1000 κτλπ
 

Posted Tue 05 Oct 10 @ 5:44 am
ευχαριστω και παλυ που αφιερωνετε τον χρονο σας..πιστευω ομος οτι αν λυσω το προβλημα μου ισος λυθει και αλλων συναδελφων με αναλογες απορειες,,
ο τροπος ειναι οπως ανεφερες παραπανω,,δηλ..pioneer σε λαπτοπ μεσο usb και αυτο ως controler και soundcart,,ειναι ο τροπος που ειχα,,,
ομος θελοντας να βελτιωσω την ποιοτητα του ηχου προς το καλυτερο μιας και η μουσικη εκτος απο επαγγελμα οπως καταλαβαινεις ειναι και αρρωστια μου, αγορασα την maya44 λογο των παρα πολυ καλων συστασεων αλλα και της συμβουλης του υπευθυνου του καταστηματος οτι παιζει ακριβος οπως και με την συνδεση που ειχα,,
επιπλεων να συμπηρωσω οτι καποιες ημερες θα δουλευω σε αλλον χωρο ο οποιος δεν εχει pioneer 400 και χρειαζομουν και κατι που να υποστηρηξει τον laptop και το virtual αλλα με τα timecode για να εχω εξωτερικο μικτη
πρεπει να δω αν θα μπορεσω λοιπον μεσο timecode, mayya 44, virtual dj και οποιουδιποτε εξωπλησμου εχω ως dj στα εκαστοτε μαγαζια να τα κανω να δουλευουν,,,
επικοινονοντας παλυ με την εταιρεια που αγορασα την maya μου ειπαν οτι καθαρα θεμα του virtual....ακολουθωντας τις συμβουλες και των φιλων απο το φορουμ μας εκανα απεγκατασταση των οδηγων της maya και απο το site της κατεβασα τους ποιο προσφατους οδηγους και ξαναπερασα
μενει να ξαναδοκιμασω αν και πιστευω οτι ειναι αλου το προβλημα,,,απο βιντεο στο youtube που παρακολουθησα με διαφορων τυπων εξωπλησμο και μικτες και οτι φανταζεσαι παιζει!!
 

Posted Tue 05 Oct 10 @ 11:01 am
Δεν ξέρω ποιο μαγαζί σου είπε οτι η Maya θα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα ήχου απο τα Pioneer αλλά η πραγματική αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Η Maya έχει ελαφρώς καλύτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τα Pioneer αλλά τα Pioneer έχουν πιο δυνατό σήμα εξόδου... Μιλάμε δηλαδή για ψιλοδιαφορές που για να τις καταλάβεις στην πράξη θα πρέπει να παίζεις σε κάποιο ΠΟΛΥ καλοστημένο ηχοσύστημα, πράγμα σπάνιο για μαγαζια στην Ελλάδα.
Τώρα για το πρόβλημα με το timecode η αλήθεια είναι οτι δεν φταίει ούτε η Maya ούτε το VDJ. Φταίνε οι ρυθμίσεις σου... Πες μας τι εξοπλισμό έχεις, πως έχεις κάνει τις συνδέσεις, τι ρυθμίσεις έχεις βάλει στο timecode και αν μπορείς δώσε μας και ένα screenshot απο τα σχετικά παράθυρα (timecode signal quality)
 

Posted Tue 05 Oct 10 @ 11:17 am
πολυ ευχαριστος να σου δωσω μια μικρη γευση απο εξωπλησμο πριν μπω σε λεπτομεριες
λαπτοπ ειναι τοσιμπα προ 2πυρινος και γενικοτερα δουλευει σε καταστση χαλαρη λογο οτι τον αγορασα μονο για την δουλεια
την maya 44...
και ως προγραμμα το virtual 6,0,1
θα σου ηταν δυσκολο να μου πεις πως μπορω να σου στειλω screenshot?
επισης για το σημα...η virtual σου δυνει δυο τυπους timecode cds
ο πρωτος χαμηλου και ο δευτερος δυνατου σηματος
εχω και τους δυο σε cd
ελπιζω να βρουμε λυση γιατι θα χρειαστει να δουλεψω σε δυο ισος και τρια διαφορετικα συστηματα ηχου,το ενα αν θαμαμαι εχει καλυτερη σειρα pioneer και το αλλο denon,,,αρα πρεπει να δω πως θα σεταρω ετσι ωστε τα time code cds να μου δουλευουν οπως και τα pioneer με την αρχικη συνδεση usb ως asio drivers και controlers μαζι
ευχαριστω ξανα
 

Posted Tue 05 Oct 10 @ 12:59 pm
καλημερα στην παρεα,,,σημερα θα παω να συνδεσω να δω αν με την καινουρια εγκατασταση ποιο προσφατων οδηγων τησ maya 44 αλλαξε κατι,,θα ηταν εφικτο να μπορουσαμε να επικοινονισουμε μηοπως και λυθει το προβλημα ποιο γρηγορα με τα timecodes??
ευχαριστω..
 

Posted Wed 06 Oct 10 @ 3:23 am
καλημερα στους συναδελφους,,μετα απο την χθεσινη προσπαθεια μου να ξαναδοκιμασω με νεους drivers της maya 44 τα αποτελεσματα ηταν ιδια,
δηλ δεν καταφερα να εχω χειρισμο των pioneer 400 μεσο timecode συνδεσης λογο ελλειψης εντολων οπως cue,scroll,pitch κτλ
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 2:02 am
Λοιπόν:
Με την Maya συνδεδεμένη και τα timecodes να παίζουν άνοιξε τις ρυθμίσεις και πάτα το κουμπί Timecode Config.
Γράψε μας τι ρυθμίσεις έχεις σε αυτό το παράθυρο.
Αμέσως μετά πάτα το κουμπί Debug.
Γράψε μας τις ρυθμίσεις που έχεις σε αυτό το παράθυρο.
Τέλος πάτα το κουμπί Save Capture και ανέβασε την εικόνα εδώ να την δούμε.


Υ.Γ.: Με τους τελευταίους drivers της Maya για να παίξει καλά το timecode για CDJ-100/200 (υποθέτω και για CDJ-400) τα input levels της Maya πρέπει να είναι κάπου στο 20%
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 2:12 am
phantom καλημερες σου ανεβαζω να δεις,,,αν εχεις απλα τον χρονο πες μου σε παρακαλω τι ειδους cd να βαλω ως οδηγους...εχει πολλες επιλογες...
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 4:48 am
στο timecode setings με τα pro timecode cds στα 400αρια εχει silens ωσ ενδειξη
ως cd εχω επιλεξει τα virtual dj cd και mode absolute
στο timecode debag invert signal stereo,invert signal phase ειναι κλικαρισμενα
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 4:59 am
δεν μπορω να σου ανεβασω την εικονα
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:07 am
Δεν με βοηθάς ιδιαίτερα... Χρειάζομαι την φώτο.
Anyway, για timecode Vinyl θα βάλεις VirtualDJ CD, το Left/Right στη μέση όπως και το Phase/Anti, το silence στο 0 και για το Gain και θα πρέπει να παίξεις με το Gain μέχρι να αρχίσεις να βλέπεις κάτι στα παράθυρα...
Αν δεν βλέπεις κάτι τότε παίξε με τις ρυθμίσεις στα line-inputs της Maya. Δοκίμασε στην αρχή χαμηλά (στο 10%) και ανέβαζε κατά 10% κάθε φορά μέχρι να δεις εικόνα στα παράθυρα που θα αλλάζει σχήματα όταν παίζεις με το Gain.
Όταν δεις λοιπόν την εικόνα τότε θα πατήσεις Debug
Κανονικά το invert Stereo και το Invert Phase ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι τσεκαρισμένα. Ξετσέκαρε τα και πες μας τι γράφουν τα παράθυρα...

Επαναλαμβάνω οτι μια εικόνα = 1000 λέξεις... Κάνε capture και ανέβασε το εδώ...

Edit: Δεν μπορείς να ανεβάσεις την εικόνα επειδή δεν έχεις κάνει register το Serial Number στο προφίλ σου. (No License User)
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:14 am
περιμενε να δω αν εχω το serial μαζι
απλα σου θυμιζω οτι ειναι timecode cds kai η σειρα η pro
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:25 am
register ok προσπαθω να σου ανεβασω αλλα παλυ δεν γινεται,,copy την φωτο δεν κανεις που εχεις αποθηκευσει?
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:30 am
Όταν γράφεις νέο μήνυμα κάτω (αριστερά απο το κουμπί Save) έχει ένα κουμπί με μια φωτογραφική μηχανή. Πάτα το και κάνε upload απο εκεί.
Υ.Γ.: Η φωτογραφία δεν φαίνεται μέχρι να κάνεις save.
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:32 am
καλος ξαναστελνω...
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:36 am
δεν υπαρχει κουμπι με φωτογραφικη μηχανη στο save εδω
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:38 am
Οκ. Περίμενε μέχρι το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι... Θα φτιάξω ένα αναλυτικό οδηγό στα Ελληνικά να τελειώνουμε! :)
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:41 am
ξεκλικαρα,,,αποτελεσμα 100% αλλα και απλυ ta cue δεν δουλευουν
ακομα το δεξι πλατο του virtual τρελλαθηκε!!!!γυριζει συνεχεια!!!!
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:42 am
κοιτα σε ευχαριστω και για οτι εχεις κανει,,,να φανταστεις οτι πηρα αδεια απο την δουλεια(πρωινη κρηση βλεπεις) για να ερθω μαγαζι να τσεκαρω
αν τωρα υπαρχει αλλος τροπος να βρεθει λυση δεκτη...το προβλημα με τα κουμπια το ξερεις αν λυνεται???ειναι αδυνατον να παιξεις ετσι...
 

Posted Thu 07 Oct 10 @ 5:45 am
70%