Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VDJ & DMX ( SUNLIGHT SUITE ) - Page: 1
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα & συναδέλφους .

Θα ήθελα να συγχρονίσω τη μουσική μου με διάφορα DMX φώτα
ρομποτικά , par , laser , κλπ .
ψάχνω όμως ποιο είναι το πιο συμβατό software σε σχέση με το VDJ για να το αγοράσω . διάβασα οτι το Soundswitch είναι απόλυτα συμβατό , όμως χρειάζεται και το Soundswitch Control One για να λειτουργήσει άψογα .
δεδομένου οτι όμως ήδη κατέχω το BEAMZ dmx / sut interface

https://www.beamzlighting.com/product/wifi-usb-dmx-interface-with-light-rider-esa2/

, συμβατό με το SUNLITE SUITE software & το AKAI APC MINI controller , για χειρισμό , προσανατολίζομαι περισσότερο στο Sunlite Suite . Η απορία μου όμως είναι επειδή υπάρχουν δυο εκδόσεις . Sunlite Suite 2 & Sunlite Suite 3 ποια απο τις δυο να διαλέξω ? Διοτι στα forum και στην τεκμηρίωση προτείνεται το Sunlite Suite 2 παρότι είναι παλαιότερο . επίσης προτείνεται η beta έκδοση όπου επίσης δεν γνωρίζω το λόγο . ( Το Sunlite 3 είναι αρκετά ακριβότερο και πιο εξελιγμένο ) .
Όσο και εάν έψαξα στο Google δεν έβγαλα άκρη .
Δεν είμαι και τόσο ειδικός στα φώτα , για αυτό και ζητώ τα φώτα σας . επίσης εάν υπάρχει κάποιο άλλο software που θα μου προτείνατε σύμφωνα με τον εξοπλισμό που διαθέτω θα ήταν θεμιτό .

Ευχαριστώ πολυ !! εκ των προτέρων , για τις όποιες απαντήσεις .
 

Posted Fri 14 Jun 24 @ 5:58 am
Πολυ ενδιαφερον νημα ανοιξες φιλε.. Κι εγω δουλευω χρονια το Freestyler (εχοντας τα ματια μου ανοιχτα για κατι καλυτερο), με το udmx (https://www.aliexpress.com/i/440257960.html) το οποιο θελω να το αλλαξω αμεσα καθως μου κανει συνεχως αποσυνδεσεις. Οτι πληρωνεις παιρνεις θα μου πεις, αλλα το προβλημα μου στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι οτι δεν διατειθομαι να πληρωσω, αλλα το οτι δεν εχω ιδεα τι να παρω ωστε να συνεργαζεται με το freestyler και με καποια αλλα, οποτε σε επικειμενη αλλαγη προγραμματος να μην παει χαμενο. Για το soundswitch παντως που ειχα ενδιαφερθει κι εγω καποια στιγμη με αποθαρρυνε ο Phantom. Ελπιζω να βρει λιγο χρονο και να μας προτεινει κατι ή και καποιο αλλο μελος της ομαδας αν δουλευει καποιο συνδυασμο απροβληματιστα...
 

Posted Mon 17 Jun 24 @ 7:41 am
dimitris_g wrote :
Πολυ ενδιαφερον νημα ανοιξες φιλε.. Κι εγω δουλευω χρονια το Freestyler (εχοντας τα ματια μου ανοιχτα για κατι καλυτερο), με το udmx (https://www.aliexpress.com/i/440257960.html) το οποιο θελω να το αλλαξω αμεσα καθως μου κανει συνεχως αποσυνδεσεις. Οτι πληρωνεις παιρνεις θα μου πεις, αλλα το προβλημα μου στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι οτι δεν διατειθομαι να πληρωσω, αλλα το οτι δεν εχω ιδεα τι να παρω ωστε να συνεργαζεται με το freestyler και με καποια αλλα, οποτε σε επικειμενη αλλαγη προγραμματος να μην παει χαμενο. Για το soundswitch παντως που ειχα ενδιαφερθει κι εγω καποια στιγμη με αποθαρρυνε ο Phantom. Ελπιζω να βρει λιγο χρονο και να μας προτεινει κατι ή και καποιο αλλο μελος της ομαδας αν δουλευει καποιο συνδυασμο απροβληματιστα...


FREESTYLER
Χρησιμοποιείς καπνομηχανή?
Είχα κι εγω αποσυνδέσεις μέχρι που κατάλαβα ότι μια θύρα usb επηρεάζεσαι από την καπνομηχανή ακόμα και hazer να έβαζα για κάποιο λόγο έκανε αποσυνδέσεις το ίδιο είχα παλια στην ίδια θύρα και με οποιδήποτε κοντρόλερ είχα συνδεμένο.
Άλλαξα θύρα και λύθηκε το πρόβλημα.
Επίσης στο freestyler η καλύτερη έκδοση χωρίς προβλήματα είναι 3,6,53.
Κρίμα που είναι free ,το παράτησε αυτός που το έφτιαχνε και δεν το ενημερώνει.
 

Posted Mon 17 Jun 24 @ 9:10 am
χρησιμοποιω καπνομηχανη ναι, αλλα οχι DMX. Την εχω ανεξαρτητη με αυτοματο χειρηστηριο.. Εσυ με ποιο interface το δουλευεις το freestyler?
 

Posted Mon 17 Jun 24 @ 9:15 am
KAPPASDJ wrote :

Επίσης στο freestyler η καλύτερη έκδοση χωρίς προβλήματα είναι 3,6,53.
Κρίμα που είναι free ,το παράτησε αυτός που το έφτιαχνε και δεν το ενημερώνει.

Την 4.6.1 εχω εγω, λες να κανω downgrade?

 

Posted Mon 17 Jun 24 @ 7:21 pm
Αρχικά δοκίμασε σε άλλη θύρα usb και σε δευτερη φάση χωρίς την καπνομηχανή που για μένα αυτή σου κάνει τη ζημιά.
Επίσης δοκίμασε και με άλλο υπολογιστή.
Να διορθώσω αφού τσέκαρα το pc που εχω το freestyler ότι η πιο σταθερή έκδοση είναι η 3.6.51
Σου στέλνω link που θα σε βοηθήσει.
https://www.youtube.com/watch?v=Ub5X6qMDtEk
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 6:53 am
Ο καπνός δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα. Μόνο στο ρεύμα τον συνδέω και τον λειτουργώ ασύρματα με τηλεχειριστήριο. Πιο πολύ υποψιάζομαι το interface (udmx). Εσυ με ποιο interface δουλεύεις;
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 7:17 am
Προσωπικά για το Freestyler προτείνω Enttec DMX USB PRO MKII.
Έχω 2, και παίζουν χρόνια τώρα και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επίσης με Freestyler έχω βάλει σε δύο μαγαζιά το Enttec ODE MKII χωρίς επίσης κανένα θέμα.

Βλέπω δυστυχώς οτι και τα δύο είναι discontinued.
Το Enttec USB άλλαξε σε σκέτο "USB PRO" και το ODE έφτασε στο MKIII μοντέλο.
Προσωπικά δεν έχω λόγους να πιστεύω οτι τα καινούργια inteface δεν θα είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα παλιά.

Όσο για software.. Είναι μια πονεμένη ιστορία.
Αν θες κάτι που να μην σε κουράζει και πολύ, τα αποτελέσματα θα είναι μέτρια έως κάκιστα.
Αν θες κάτι που το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό, τότε θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο.

Γενικά το να παίζεις ήχο και φώτα μαζί είναι σαν να ζητάς από ένα barman να φτιάχνει cocktails και να παίζει παράλληλα και μουσική..
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 8:02 am
PhantomDeejay wrote :

Γενικά το να παίζεις ήχο και φώτα μαζί είναι σαν να ζητάς από ένα barman να φτιάχνει cocktails και να παίζει παράλληλα και μουσική..


Ναι, αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Γιαυτο έχω βολευτεί με το freestyler γιατί έχω βγάλει συντομεύσεις στο virtual και μπορώ άμεσα να κάνω κάποιες επεμβάσεις (strobe, blackout αλλαγή χρωμάτων κτλ).
Όσον αφορά το interface τώρα βλέπω δεν υπάρχει Ελλάδα Ε; Πάμε για Thomman ολοταχώς;

 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 9:55 am
STELVASControlleristMember since 2017
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 10:22 am
Εγώ τα είχα παραγγείλει όλα στο site της ίδιας της Enttec. Δεν είχα κάποιο θέμα και οι τιμές ήταν παντού ίδιες.
Αλλά κάνε κι εσύ την δική σου έρευνα αγοράς.
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 10:22 am


Προσωπικά, την ίδια που έχω και για το Soundswitch:
Βάλε τα φώτα σου Master/Slave και γλύτωσε τα ευρώ σου..

Μπορεί τόσο το Maestro όσο και το SoundSwitch να "καταλαβαίνουν" 5 πράγματα για την δομή ενός τραγουδιού και αντίστοιχα να ελέγχουν χρώμα και ένταση του φωτισμού, αλλά όσο δεν καταλαβαίνουν την θέση των φωτιστικών στο χώρο, όσο δεν μπορούν να κάνουν συμμετρικά εφέ (και ειδικά κίνησης) σε πολλά φωτιστικά ταυτόχρονα (είτε odd/even, είτε mirror, είτε fan) και όσο δεν μπορείς (ειδικά στις κεφαλές) να ορίσεις σε ποια γενική κατεύθυνση θες να φωτίζουν τα φώτα σου, το αποτέλεσμα θα είναι απλά λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο καλύτερο από το master/slave που έχουν σχεδόν όλα τα φώτα στις μέρες μας.

Ααααα... Και φαντάσου να είσαι Mobile DJ, να παίζεις σε γάμους, να έχεις αγοράσεις με καμάρι 2/4 καινούργιες κεφαλές 10R (για να φαίνεται καλά η δέσμη σε εξωτερικό χώρο και χωρίς καθόλου καπνό), να τις έχεις πάνω σε τοτέμ, και την ώρα που όλοι χορεύουν χαρούμενοι, να γυρίσει η δέσμη σε λευκό χωρίς πρίσμα, και να κατέβει για ένα χαμηλό pan swap "θερίζοντας" κεφάλια.. Όποιος βρεθεί στο διάβα της, θα θέλει 5 λεπτά να ξαναβρεί το φως του, και 15-20 λεπτά να σταματήσει να βλέπει αστεράκια..
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 10:31 am
Παιδιά όλα καλά με τις γενικές απαντήσεις
Όμως κανείς δεν μου απάντησε σε σχέση με το VDJ & το SUNLITE .
Επίσης ποιο ειναι το μειονέκτημα με το Soundswitch ? Διότι είμαι στο πάρα κάτι για να το αγοράσω , οπότε εάν δεν αξίζει να το ματαιώσω .
Υπόσχεται οτι συνεργάζεται άψογα με VDJ αλλα και με Serato .
Και ότι κάνει όλη τη δουλειά σχεδόν μόνο του χωρίς να απασχολεί ιδιαίτερα τον DJ ώστε να επικεντρωθεί αποκλειστικά στη Μουσική ,
Τι είναι αυτό που θα έπρεπε να γνωρίζω ?
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 3:50 pm
Προσωπικά δεν σου απάντησα σχετιικά με το Sunlight γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

Από εκεί και πέρα, για να καταλήξεις κάπου "σωστά" καλύτερα να μας πεις τι φώτα έχεις, πως τα χρησιμοποιείς σήμερα, και πως θα ήθελες να τα χρησιμοποιείς.
Επίσης πες μας πως σκέφτεσαι οτι θα σε βοηθήσει ένα πρόγραμμα DMX (τι θα κάνει δηλαδή το πρόγραμμα για σένα) και τι φώτα και απαιτήσεις από αυτά τα φώτα βλέπεις να έχεις σε 2-3 χρόνια.

Πρέπει πρώτα εσύ να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις:
1) Μπορεί να θέλεις να έχεις πλήρως "αυτόματα/τυχαία" φώτα
2) Μπορεί να θέλεις να έχεις πλήρως "αυτόματα/τυχαία" φώτα αλλά να μπορείς να ελέγχεις μια φορά στο τόσο κάποιες παραμέτρους (π.χ. να αναγκάζεις τα φώτα να κάνουν strobe όταν θες, αλλά κατά τα άλλα να τρέχουν εντελώς μόνα τους)
3) Μπορεί να θέλεις να προγραμματίσεις μερικά "προγράμματα"/"show" που θα τα καλείς όταν θέλεις εσύ
4) Μπορεί να θέλεις να έχεις πλήρη έλεγχο πάνω στο φωτισμό σου και το τι κάνει κάθε στιγμή
5) Μπορεί να θέλεις να προ-προγραμματίσεις ένα ολόκληρο Light show συγχρονισμένο με ένα ολόκληρο προ-προγραμματισμένο (και όχι προμιξαρισμένο) dj set.

Ανάλογα με τις ανάγκες και τα θέλω σου, μπορούμε να σου προτείνουμε το κατάλληλο εργαλείο / DMX software.

Υ.Γ.: Μαγική λύση που να τρέχεις ένα πρόγραμμα και χωρίς καθόλου κόπο και εργασία από μέρους σου να παίζουν τα φώτα μόνα τους λες και είσαι στην Tomorrowland ή στην Coachella ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 8:02 pm
Καλησπέρα & Ευχαριστώ !! για την απάντηση

Λοιπόν
Πρώτον ανάφερα το SUNLITE SUITE διότι είναι ένα πρόγραμμα το οποίο προτείνεται για φωτισμό από τα forums του VDJ
https://www.virtualdj.com/wiki/os2l.html
Και το οποίο υποστηρίζει το πρωτόκολλο OS2L ώστε να συγχρονίζει τα φώτα με τον ήχο .

Δεύτερον αυτό που θα ήθελα είναι το δεύτερο .
Δηλαδή να να έχω πλήρως αυτόματα τυχαία φώτα αλλά να μπορώ να ελέγχω μια φορά στο τόσο κάποιες παραμέτρους

Τα φώτα που διαθέτω είναι τα εξής :
και τα οποία χρησιμοποιώ προς το παρόν με αυτόματο τρόπο μέσω των ενσωματωμένων μικροφώνων και των αυτόματων προγραμμάτων που διαθέτουν χωρίς να μπορώ να κάνω καμία παρέμβαση , παρότι έχω σε κάθε ένα από αυτά ασύρματους δέκτες DMX για να γλυτώσω τις καλωδιώσεις ,
και φυσικά έχω προγραμματίσει τα κανάλια DMX με αύξουσα σειρά σε κάθε ένα ξεχωριστά .
Τον δε ασύρματο πομπό τον έχω συνδέσει σε SUT USB Interface το οποίο είναι συμβατό με το SUNLITE SUITE , εξού και ανάφερα το συγκεκριμένο πρόγραμμα .

01 ) 2 X BeamZ - BAC 302 . ( Par )
02 ) 1 X BeamZ - BS 150 . ( Strobo Light )
03 ) 2 X BeamZ - FUZE 75 S ( SPOT ρομποτικές κεφαλές )
04 ) 1 Χ BeamZ - Magic 2 . ( Φωτιστικό Effect & Laser Green Red )
05 ) 1 X BeamZ - MHL 820 ( LED κινούμενο φωτιστικό σκούπα )
06 ) 1 X BeamZ - Pandora 600 ( RGB Laser )
07 ) 1 X BeamZ - Rage 1000 ( μηχανή καπνού με LED )

Τρίτον
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το Soundswitch
Και εάν αξίζει τα χρήματα του .

Ευχαριστώ πάρα πολύ !! για τις όποιες απαντήσεις εκ των προτέρων .
 

Posted Tue 18 Jun 24 @ 11:28 pm
(Προσωπικά για το Freestyler προτείνω Enttec DMX USB PRO MKII.
Έχω 2, και παίζουν χρόνια τώρα και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα.)

Ακριβ,ως αυτά τα δύο έχω κι εγω αφού εσύ μου τα είχες προτείνει Γιώργο μετά από τα μαθήματα που μου έκανες εχω γραψει πολλές ώρες πανω στο freestyler ώστε να μπορώ να κάνω αυτό που θέλω.
Θεωρώ ότι για wedding dj είναι μια χαρα.
Όσον αφορά την καπνπμηχανή και πως επηρεάζει είχε γραφτεί ολόκληρο άρθρο εδω απο το Γιώργο και δεν έχει σχέση το πως ειναι συνδεμένη ασύρματα η ενσύρματα.
Βεβαια αυτό σ εμένα γίνεται με ένα μονο laptop και σε μια θύρα usb με την αλλάγή laptop έληξε και το πρόβλημα.
Επίσης έχω ένα msi win 10 που ποτέ δεν μπόρεσα να δουλέψω το freestyler γιατί κανει τρελά πράγματα, καπου είχα διαβάσει ότι ακόμα και η επιλογή γλώσας στο pc επηρεάζει τη λειτουργία πχ Αγγλικα Ηνωμ. Βασιλείου .
Για μένα δεν φταίει το freestyler για τις αποσυνδέσεις,επίσης αν θες είναι πολύ ευκολα να συνδεθεί με το virtual dj πραγμα το οποίο το ήθελα αρχικά αλλά μετα ισχύει αυτό που είπε ο Γιώργος πιο πάνω ..
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 5:25 am
KAPPASDJ wrote :

Όσον αφορά την καπνπμηχανή και πως επηρεάζει είχε γραφτεί ολόκληρο άρθρο εδω απο το Γιώργο και δεν έχει σχέση το πως ειναι συνδεμένη ασύρματα η ενσύρματα.

Που μπορουμε να το βρουμε αυτο το αρθρο?

KAPPASDJ wrote :
Για μένα δεν φταίει το freestyler για τις αποσυνδέσεις


Συμφωνω, εγω πιστευω στην περιπτωση μου οτι φταιει το UDMX γιατι τη στιγμη της αποσυνδεσης μπαινω διαχειρηση συσκευων και το εχει με κιτρινο θαυμαστικο. Το κανω disable και enable στα καπακια και επαναλειτουργει για λιγει ωρα.

 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 5:52 am
εγω παντως χρησιμοποιω αυτο
https://www.thomann.de/gr/daslight_dvc_gold.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwg8qzBhAoEiwAWagLrKsAKrRT8lQWRmnkm4WgCbzl7iL1NFeXGqhG0Pz8oulNzVbtfUW-AhoCJWQQAvD_BwE
εχω ετοιμες μνημες με μαγαζια κανω τις απαραιτητες διωρθωσεις επιτοπου και μετα παιζω απο τις μνημες χωρις υπολογιστη ( συνδεδεμενο ειναι αλλα δεν χρειαζεται συνηθως )
κερδιζεις αμεσοτητα ( δεν χρειαζεται να ψαχνεις το ποντικι ) ευκολια και το σοφτ πανευκολο συνδεεται και με προγραμμα αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 7:24 am
Που μπορουμε να το βρουμε αυτο το αρθρο?
Εδώ στο φόρουμ αν το βρω θα βαλω το link
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 7:39 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Να παραθέσω κι εγώ τις γνώσεις και την εμπειρία μου.

Υπάρχουν 2 μεγάλες και δημοφιλείς κατηγορίες για DMX software, το SoundSwitch και τα υπόλοιπα :)
Τα "υπόλοιπα" λίγο πολύ ακολουθούν το ίδιο μοτίβο, δλδ φτιάχνεις "σκηνές", "τρεχαντήρια" κλπ τα οποία χρειάζονται είτε ανθρώπινο χέρι είτε κάποιον χρονικό αυτοματισμό για να αλλάξουν. Δεν υπάρχουν αυτοματισμοί/προγραμματάκια ΑΝΑ τραγούδι, και ναι όπως όλα τα προγράμματα θα χρειαστεί λίγο χρόνο για να μπορείς να κάνεις όλα όσα θα θελήσεις.

Το Soundswitch είναι μια νέα προσέγγιση του DMX και σχεδιάστηκε ώστε να κάνει την ζωή του DJ πιο εύκολη. Συνοπτικά, του λές ποια φώτα έχεις, κάνεις ένα μαζικό "analyze" των τραγουδιών σου (διαβάζει τις Λϊστες από την ΒΔ του VirtualDJ), και αυτόματα, με ένα "εξυπνο" τρόπο σου φτιάχνει ένα μικρό "πρόγραμμα" για κάθε τραγούδι, το οποίο και θα φορτωθεί και θα παίξει όταν παίξεις το αντίστοιχο τραγούδι από το VirtualDJ, χωρίς να κάνεις τίποτα.
Υπάρχουν και χειροκίνητες παρεμβάσεις (override) άλλα όχι πολλά πράγματα. Το βασικό πλεονέκτημα είναι το "προγραμμα" ανα τραγούδι.
To πρόβλημα είναι - και με βάση τα σχόλια χρηστών - ότι ο αυτοματισμός στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι και ο καλύτερος, άρα εκ των πραγματων θα χρειαστεί χειροκίνητα να επαναπρογραμματίσεις τα τραγούδια αυτά , ένα προς ένα.
Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Είναι απλά δυσχρηστο και ακατανόητο σε ένα βαθμό. Όσες φορές προσπάθησα να παρακολουθήσω tutorials και να το μάθω, το παράτησα.

Εν κατακλείδι, εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Αν το βλέπεις επαγγελματικα και θέλεις να δώσεις στον κόσμο ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα, ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις και τα δύο και να δεις τι σε βολεύει.

Τέλος αν είναι να πας σε κάποιο από τα "υπόλοιπα" (και όχι το Soundswitch), θα σου πρότεινα το TheLightingController (Sweetlight https://sweetlight-controller.com/ ), το οποίο συνεργάζεται άψογα με το VirtualDJ (ακόμα και έλεγχο από τα Pads του VirtualDJ). Το χρησιμοποιούσα για χρόνια και με κέρδισε η απλότητα που χρειάζεται ένας DJ. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το SweetLight, πες μου να γράψω. Πάντως από όλα τα "υπόλοιπα" συνεργάζεται στο μέγιστο βαθμό με το VirtualDJ (μπορώ να το αναπτύξω κάποια άλλη στιγμή).
To Sunlite Suite είναι αρκετά μπερδεμένο, να το αποφύγεις.
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 10:12 am
65%