Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VDJ & DMX ( SUNLIGHT SUITE ) - Page: 2
Καλησπέρα σε ολη την παρέα !!

Θα ήθελα πρώτον να θέσω ένα θέμα σε σχέση με το Free Styler
Παρότι το έχω κατεβάσει και είχα προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσω στο παρελθόν . Έχει και Plugin για τη συνεργασία του με το VDJ , όμως υπάρχουν δυο προβλήματα
Το πρώτο πρόβλημα είναι το εάν είναι συμβατό σύμφωνα με το Hardware USB Interface που διαθέτω ,

https://www.beamzlighting.com/product/wifi-usb-dmx-interface-with-light-rider-esa2/

Οπότε να μην αναγκαστώ να αγοράζω ξανά
Enttec Dmx USB Pro MK2
Και το δεύτερο πρόβλημα κυριότερο του πρώτου είναι ότι το Free Styler από όσο έχω δει δεν διαθέτει ετοιμα Fixures για τα φωτιστικά η διαθέτει ελάχιστα , οπότε χρειάζεσαι να κάνεις όλο τον προγραμματισμό σύμφωνα με το Manual της συσκευής , κάτι που δεν γνωρίζω .

Επίσης υπάρχει και το Light Rider το οποίο είναι συμβατό με το δικό μου Interface λειτουργεί με συσκευές IOS & Android και υπόσχεται ότι τα κάνει όλα μόνο του όμως έως τώρα δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω σωστά , πέρα από κάποιες λίγες δοκιμαστικές λειτουργίες . Και επίσης νομίζω ότι δεν είναι συμβατό με Enttec αλλά μόνο με συγκεκριμένα Hardware .

Όσο για το Sweet Light δεν το γνωρίζω καθόλου και θα ήθελα κάποιες περεταίρω πληροφορίες σε σχέση με τη συνεργασία του με το VDJ . Έψαξα αλλά δεν βρήκα και πολλές αναφορές .

Σε σχεση με το SUNLITE SUITE προτείνεται από τα forums του VDJ
όμως δεν το γνωρίζει σχεδόν κανείς .

Τέλος σε σχέση με το Sound Switch οι γνώμες διίστανται οπότε δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε μια ασφαλή αγορά , ούτε μάλλον το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη , οπότε να γνωρίζουμε ακριβώς .

Με λίγα λόγια η κατάσταση με τα Software των φώτων είναι απλά ένας λαβύρινθος .
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 4:00 pm
Εμένα το soundswitch όπως το χάζεψα λίγο στο YouTube μου φάνηκα ωραίο σαν ιδέα για το επίπεδο μας. Και με 45 ευρώ το interface και 3 μήνες δωρεάν για δοκιμή μου δίνει κίνητρο να ασχοληθώ λίγο Ποτέ δεν ξέρεις…
Κρίμα που δεν έχει γίνει πάντως καμία κίνηση να εκμεταλλευτούμε το DMX out της FLX10😢😢😢😢
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 5:06 pm
Λοιπόν, να το πάρουμε αλλιώς.
Θα εκφράσω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη και εμπειρία.
Βγάλτε οτι συμπεράσματα θέλετε από αυτά που θα γράψω, ΑΛΛΑ μην μου βάλετε λόγια στο στόμα.

Πέρα από το DJ-ing ασχολούμαι με προγραμματισμό φωτιστικών (είτε μέσω κονσόλας, είτε μέσω υπολογιστή) από το μακρινό 1995.

Στα σχεδόν 30 αυτά χρόνια μπορώ να πω με σιγουριά πως ΕΥΚΟΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Τελεία και παύλα. Όποιος υπόσχεται μαγικές λύσεις "με 2-3 κλικ" απλά λέει λ@λ@κ13ς..

Δεν θα αναφέρω όλα τα προγράμματα και κονσόλες που έχω χρησιμοποιήσει όλα αυτά τα χρόνια, αλλά θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά προγράμματα:
Martin LightJockey
Freestyler
Martin M-PC
Avolites Titan
Chamsys MagicQ
Grand MA 2

Τα τελευταία 3 της λίστας είναι προγράμματα που χρησιμοποιούνται για να τρέξουν φώτα σε συναυλίες και παραγωγές εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ. Έχουν την δική τους λογική, και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να τα δουλέψεις αν δεν αφιερώσεις χρόνο να τα μάθεις. Δεν είναι απαραίτητα "δύσκολα" προγράμματα, αλλά σίγουρα απαιτούν να στρώσεις τον απ' αυτό σου και να ασχοληθείς μαζί τους ακόμα και για να κάνεις κάτι απλό, όπως να ανάψεις τις λάμπες. Το καλό που έχουν βέβαια αυτά τα προγράμματα είναι οτι μόλις καταφέρεις να ανάψεις τις λάμπες (δηλαδή έχεις μάθει 5 βασικά πράγματα) μπορείς να αρχίσεις να φτιάχνεις πολύ ωραία εφε. Με άλλα λόγια, βγάζεις πολύ ωραίο αποτέλεσμα με σχετικά λιγότερο κόπο απ' οτι με άλλα πιο "απλά" προγράμματα (με αντίτιμο την αρχική επένδυση σε χρόνο και κόπο μέχρι να φτάσεις στο σημείο να μπορείς να γράψεις προγράμματα)

Φυσικά, δεν προτείνω σε κανένα DJ να παίζει τα φώτα του με Grand MA2. Αλλά κάνω αυτό τον πρόλογο γιατί θέλω να πω κάτι άλλο:

Είμαι DJ, προγραμματίζω κονσόλες για το VirtualDJ, προγραμματίζω φώτα και visuals (Resolume) για κάποια τοπικά μαγαζιά, και γενικά με την τεχνολογία θεωρώ οτι "το έχω"
Δεν δυσκολεύτηκα π.χ. να μάθω να δουλεύω την Grand MA2. Λίγο κάποια βιντεάκια/tutorials στο YouTube, λίγο η εμπειρία από άλλα προγράμματα, λίγο η κοινή λογική, μέσα σε 7 με 10 μέρες μπόρεσα και έγραψα ένα show για τοπικό club με 20 beam, 8 wash, 8 led bars, 8 laser bars, 4 RGB laser, 4 4lights, 4 retro bars και κάτι ψιλο-ουρές και παρελκόμενα.
Εγώ λοιπόν (και είναι από τις λίγες φορές που μιλάω έτσι) που έμαθα την Grand MA (όχι τέλεια, αλλά αρκετά για να κάνω την δουλειά μου) σε 10 μέρες, προσπάθησα 3 φορές να μάθω και να δουλέψω το Soundswitch και ΑΠΕΤΥΧΑ. Τα παράτησα, αφού πρώτα έκανα τα νεύρα μου τσατάλια.
Προσέξτε.. το πρόβλημα μου δεν είναι οτι δεν μπόρεσα να κάνω τα φώτα μου να δουλεύουν όπως ήθελα. Το πρόβλημα μου ήταν οτι δεν μπόρεσα να κάνω τα φώτα μου να δουλεύουν. Τελεία. Απλά δεν μπόρεσα να τα βάλω να κάνουν το παραμικρό. ΚΑΙ ΝΑΙ, ΚΑΙ ΤΟ Sounswitch χρησιμοποιεί και χρειάζεται fixture profiles (όπως και όλα τα άλλα προγράμματα). Μόνο που το Soundswitch ΔΕΝ ΕΧΕΙ κάποιο FIXTURE EDITOR όπως όλα τα άλλα προγράμματα!
Έτσι λοιπόν αν τα φώτα σου δεν είναι Robe για παράδειγμα ή Clay Packy, ή Martin ή Elation κτλ, το πιθανότερο είναι οτι ΔΕΝ θα μπορέσεις να τα δηλώσεις σωστά. Ίσως να μπορέσεις να τα δηλώσεις σαν κάποιο "παρόμοιο" fixture, ΑΝ τα κανάλια "πατάνε" σωστά. Αλλά και τα κανάλια DMX να πατάνε σωστά, το πιθανότερο είναι οτι τα ranges (π.χ. οι ταχύτητες των strobe, η θέση των gobo, οι ταχύτητες περιστροφής των πρισμάτων κτλ) δεν θα πατάνε σωστά.
Και έστω λοιπόν οτι μετά από πόσο κόπο, κατάφερες και έβαλες το soundwsitch να σου φτιάξει προγραμματάκια για κάθε τραγούδι με βάση τη δομή του κομματιού. Τέλεια!
Και πας στον γάμο σαν Mobile DJ, στήνεις πίσω σου 4 κεφαλές πάνω σε τράσα (Totem) και βάζεις μπροστά το soundswitch..
Και την περισσότερη ώρα τα φώτα σου, αντί να παίζουν "μπροστά" παίζουν πίσω σου στον τοίχο, ή ακόμα χειρότερα παίζουν "στα πλάγια"
Φυσικά δεν μιλάμε για συμμετρία σε κάποια κίνηση.. Άπαπαπαπα. Το πολύ πολύ ένα "all together" πλυντήριο.
Επένδυσες λοιπόν χρήμα, χρόνο και κόπο για να έχεις ένα αποτέλεσμα ΠΑΡΟΜΟΙΟ με αυτό που θα είχες αν έβαζες τα φώτα σου Master/Slave.

Αυτός είναι ο λόγος που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν είμαι fan του soundwsitch.
Είναι από αυτές τις ιδέες που στα χαρτιά φαντάζουν και ακούγονται ωραίες, αλλά στην πράξη η υλοποίηση τους δείχνει οτι δεν είναι κατάλληλες για να πετύχουν αυτό που υπόσχονται.

Από εκεί και πέρα, στα γρήγορα:
1) Fixture Files με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χρειάζονται ΟΛΑ τα προγράμματα. Κάποια προγράμματα έχουν περισσότερα fixtures έτοιμα σε σχέση με άλλα, αλλά ΟΛΑ τα προγράμματα ενημερώνουν τις βάσεις τους με νέα fixtures σε κάθε update, ΟΛΑ τα προγράμματα προσφέρουν κάποιο Fixture Editor για να πειράξεις κάποιο Fixture ή να φτιάξεις καινούργιο, και ΟΛΑ τα προγράμματα μπορούν να κάνουν import/export ένα αρχείο από κάποιο fixture.
ΕΚΤΟΣ από το Soundswitch, που χρειάζεται fixture files, αλλά δεν έχει fixture editor! :P (ναι το έγραψα και πιο πάνω)

2) Το DMX interface της FLX10 είναι "προσπελάσιμο" από το VirtualDJ.
Η ερώτηση όμως είναι: Τι να το κάνει το DMX interface το VirtualDJ από την στιγμή που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να προσθέσει DMX features (ούτε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο) ?
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 6:41 pm
Το Sound Switch δεν κάνει 45 €
Το Controller Sound Switch One κανει περιπου 300 €

https://www.djshop.gr/epangelmatikos-fotismos/elenchos-fotismoy/dmx-software-fotismoy/soundswitch-control-one-interface-fotismoy

Και το software FULL 4 life , αλλα περιπου 200 €

https://www.soundswitch.com/shop

Έχω και εγώ την Pioneer FLX 10
Αλλά δυστυχώς η θύρα DMX υποστηρίζεται μονο απο Recordbox . Βέβαια υπάρχει η δυνατότητα από όσο έχω διαβάσει να δουλεύει κάποιος τη Μουσική απο το VDJ η Serato και τα φώτα από Recordbox , όμως είναι μπέρδεμα .

Συνοψίζω λέγοντας ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Γιώργου ( Phantomdeejay )
ο οποίος έχει τεράστια εμπειρία , Τελικά μάλλον το Sound Switch δεν εκπληρώνει τα όσα υπόσχεται . Το κυριότερο με τα προγράμματα DMX όπως έγραψα και παραπάνω συμπεριλαμβανόμενου του Free Styler είναι τα παρεχόμενα SSL Fixures του καθε φωτιστικου .
Προσωπικά αυτός είναι και ένας λόγος που επικεντρώθηκα στο SUNLITE SUITE όπου μέσω Dmxsoft έχεις όλα τα Fixures κάθε φωτιστικού , και εάν ακόμα κάποιο δεν υπάρχει στη Database το παραγγέλλεις διαδικτυακά στέλνοντας μαζί και το Manual του φωτιστικού και μετά από περίπου 10 ημέρες σου το στέλνουν , εμπλουτίζοντας ταυτόχρονα τη βάση δεδομένων των φωτιστικών και για κάποιον άλλον που θα το χρειαστεί .

Η απορία μου όμως που παραμένει σε σχέση με το Sound Switch ειναι , Το τι ισχυρίζεται η εταιρία σε σχέση με τα Fixures των φωτιστικών ? Διότι εάν το σύστημα δεν δουλεύει τελικά , τότε πως μπορεί και πουλάει παντού , ακόμα και στην Ελλάδα ?

Εν ολίγης κατ εμέ καλό θα ήταν να ρίξουμε μια ματιά στο SUNLITE SUITE οπου μετά από προσωπική έρευνα κατέληξα σε αυτό , δεδομένου ότι έχει όλα τα Fixures των φωτιστικών και επίσης τη δυνατότητα μέσα από το πρόγραμμα να συγχρονίζει τα BPM με VDJ αλλα και με Ableton Link .
Φυσικά όπως λει και ο Γιώργος ( Phantomdeejay ) τίποτα δε γίνεται μόνο του μαγικά , και χρειάζεται προετοιμασία και προγραμματισμό έως ότου απολαύουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα .

Επίσης όλα αυτά που γράφουμε απευθύνονται σε μια μόνιμη εγκατάσταση , διότι για ένα MOBILE DJ όλο αυτό θα ήταν ένας ανούσιος Γολγοθάς , και το καλύτερο θα ήταν να δουλέψει τα φώτα του απλά με το αυτόματο Beat της μουσικής
( Γνώμη μου )

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω το Γιώργο ( Phantomdeejay )
τελικά Τι θα πρότεινε σε σχέση με το θεμα DMX & VDJ ?
 

Posted Wed 19 Jun 24 @ 9:28 pm
Κολλάς υπερβολικά πολύ στα έτοιμα Fixture Profiles όταν δεν θα έπρεπε.
Όλες οι μεγάλες εταιρείες παρέχουν και εργαλεία για να φτιάξεις το profile που θες, και δυνατότητα "παραγγελίας" (να τους στείλεις το manual και να πάρεις πίσω το fixture file)
Επίσης στις μεγάλες εταιρείες το πιθανότερο είναι το προφίλ που θέλεις να το έχει φτιάξει κάποιος άλλος πριν από σένα και να το έχει μοιραστεί (δωρεάν) σε forum που υπάρχουν αποκλειστικά για αυτό το σκοπό. Για παράδειγμα https://fixtureshare.malighting.com
Επίσης το να βρεις και να κουμπώσεις το σωστό προφίλ, είναι μόλις το 5% της δουλειάς με το πρόγραμμα φωτισμού.
Προγράμματα όπως Avolites Titan και MA GrandMA χρησιμοποιούνται κατά κόρον στο touring industry ακριβώς για λόγους όπως οτι το να προσαρμόσεις ένα show να χρησιμοποιεί ένα καινούργιο/άγνωστο fixture είναι πανεύκολο και γρήγορο.
Αν μπορεί το touring industry να αλλάζει fixtures αυθημερόν σε show με εκατοντάδες fixtures, τότε μπορείς κι εσύ άνετα να ΜΗΝ αγχώνεσαι και να μην δίνεις τόσο βάρος στα fixtures. Στο κάτω, κάτω, δεν αλλάζεις fixtures κάθε 3 και λίγο, και από την ημέρα που θα τα στήσεις όλα σωστά, θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγές μετά από 5+ χρόνια..

Το soundswitch έχει κι αυτό fixture profiles library. Δεν ξέρω πόσο έχει μεγαλώσει τα τελευταία 2-3 χρόνια (τελευταία φορά που προσπάθησα να το μάθω ήταν μέσα στα lockdown)
Το "κακό" ήταν οτι είχε κυρίως επώνυμα και πανάκριβα φωτιστικά. Δεν ξέρω αν σήμερα έχει BeamZ, αλλά τότε σίγουρα δεν την είχε (καθώς η BeamZ είναι γνωστή εταιρεία μεν, αλλά πολύ entry level δε)
Επίσης δεν υπήρχε περίπτωση αν είχες "κινέζικο αντίγραφο" κάποιου "επώνυμου" φωτιστικού να το κάνεις να παίξει σωστά, καθώς:
Α) Δεν υπήρχε το profile και
Β) Δεν υπήρχε ένας editor να μπορέσεις να "διορθώσεις" το επώνυμο profile ώστε να παίζει με τα φώτα σου.

Για παράδειγμα: 99 στα 100 Κινέζικα (no name) beam που θα βρεις στο εμπόριο είναι "αντίγραφα" από Clay Paky και πατάνε στο προφίλ του Sharpy.
To "πατάνε" σημαίνει οτι τα κανάλια DMX είναι τα ίδια. Π.χ. το κανάλι 1 είναι τα χρώματα.
Το κακό είναι οτι τα χρώματα συνήθως ΔΕΝ είναι τα ίδια (με μόνη εξαίρεση το λευκό και το κόκκινο)
Έτσι μπορεί το "Beam 230 Tiger" που αγόρασες να παίζει στο soundswitch με προφιλ Sharpy, αλλά όταν το Soundswitch ζητάει από όλα τα φώτα σου να γίνουν μπλε, το "Beam 230 Tiger" να γίνει ματζέντα.
Αντίστοιχα υπάρχουν διαφορές και "προβλήματα" με τα Gobo, τα πρίσματα, τις ταχύτητες περιστροφής, τις ταχύτητες των strobe κ.ο.κ.

Γι αυτό η έλλειψη του Fixture Editor είναι από τα μεγαλύτερα μείον ενός προγράμματος DMX.

Αυτό που θα έπρεπε να κοιτάς, είναι η ευκολία στην χρήση ΜΕΤΑ τον προγραμματισμό.

Προσωπικά, εξακολουθώ και προτείνω το Freestyler σαν μια καλή λύση για DJ's.
Γράφεις 5-10 προγράμματα, τα καλείς όποτε θέλεις, γράφεις και 2-3 overrides (όλα κόκκινα, ή όλα στην πίστα ή όλα strobe κτλ) και καθάρισες.

ΑΝ θες κάτι παραπάνω, τότε ΓΙΑ ΜΕΝΑ, καλό είναι να επενδύσεις σε ένα καθαρά επαγγελματικό πρόγραμμα.
Και τα επαγγελματικά προγράμματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επίσης συνεργάζονται με το VirtualDJ.
Για παράδειγμα το MagicQ της Chamsys υποστηρίζει το OS2L πρωτόκολλο.
Για την ώρα το χρησιμοποιεί μόνο για να διαβάσει τα BPM αλλά και πάλι, αυτό είναι το 50% του απαραίτητου integration.
 

Posted Thu 20 Jun 24 @ 7:45 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Σχετικά με το Sweetlight (TheLightingCointroller) , για να μην γράφω περισσότερα και χάνουμε τη μπάλα, όλες οι πληροφορίες είναι εδώ .. https://www.virtualdj.com/wiki/TheLightingController%20with%20OS2L.html
Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικά, καλύτερα να ανοίξει άλλο topic με σχετικό τίτλο.

Σχετικά με το Soundswitch, αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω από χρήστες είναι ότι 1) Αν δεν υπάρχει το profile κάποιου φωτορυθμικού, τους το ζητάς και σε 1-2 μέρες στο φτιάχνουν αυτοί 2) Υπάρχει πολύ καλή υποστήριξη από την ομάδα τους.
 

Posted Thu 20 Jun 24 @ 12:03 pm
γιωργο να σε ρωτησω σαν ειδικο για ενα σχετικο που ανφερεις
γραφεις παραπανω για την λειτουργεια master - slave
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι διαφορα εχει αυτη η λειτουργεια απο το να βαλεις ολα τα φωτα στην ιδια διευθυνση dmx εφ οσον θελεις να κανουν τα ιδια πραγματα
το περασμενο σαββατο σε γαμο που ηθελα να βαψω ενα κτηριο εβαλα 20 μπαρες λεντ με swich σε δυο γραμμες dmx ολες στην ιδια διευθυνση συν τα ρομποτ στην πιστα συν την ομιχλη δεν ειχα καποιο προβλημα
με το master slave γλυτωνω κατι? ( νομιζω ειναι το ιδιο ε?)
 

Posted Thu 20 Jun 24 @ 3:57 pm
Το Master/Slave δεν διαβάζει DMX την ώρα που τρέχει. Το Master/Slave χρησιμοποιείται ΑΝΤΙ του DMX, και αν βάλεις ένα φως σε αυτό το mode δεν θα ακούει τις εντολές DMX.
Με το Master/Slave, ΕΝΑ φως τρέχει στο AUTO/SOUND (Master) και τα υπόλοιπα ακολουθούν αυτό το ένα (Slave)

Για παράδειγμα αν έχεις 20 μπάρες led και τις βάλεις όλες στο auto, κάθε μία θα κάνει οτι θέλει και θα έχεις σχεδόν πάντα 15-20 χρώματα.
Αν τις βάλεις master/slave, θα συγχρονιστούν μεταξύ τους. Πάλι οι μπάρες θα κάνουν οτι θέλουν (αφού είναι στο auto/sound) αλλά θα το κάνουν συγχρονισμένα όλες μαζί και έτσι θα έχεις ένα χρώμα.

Υ.Γ. Το να βάζεις ίδια fixtures στην ίδια διεύθυνση DMX δεν είναι φυσικά το ίδιο με το master/slave.
Απλά όλα τα fixtures δέχονται τις ίδιες εντολές. Τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν π.χ. θέλεις από τις 20 μπάρες να κάνεις τις 4 άλλο χρώμα δεν μπορείς.
Η αν μία μπάρα αρχίσει να κάνει περίεργα, δεν μπορείς να την κάνεις reset ή park (θα κάνεις reset/park όλες τις μπάρες μαζί)

Το να βάζουμε ίδια fixtures στην ίδια διεύθυνση το κάνουμε σπάνια, είτε για να γλυτώσουμε μερικές διευθύνσεις DMX (όταν κοντεύουμε να γεμίσουμε ένα universe) είτε για λόγους απλότητας σε απλές συσκευές (συνήθως dimmer pack που "φορτώνουμε" όλα τα θερμά σε 2/3 διευθύνσεις)
 

Posted Fri 21 Jun 24 @ 8:53 am
PhantomDeejay wrote :
Το Master/Slave δεν διαβάζει DMX την ώρα που τρέχει. Το Master/Slave χρησιμοποιείται ΑΝΤΙ του DMX, και αν βάλεις ένα φως σε αυτό το mode δεν θα ακούει τις εντολές DMX.
Με το Master/Slave, ΕΝΑ φως τρέχει στο AUTO/SOUND (Master) και τα υπόλοιπα ακολουθούν αυτό το ένα (Slave)

Για παράδειγμα αν έχεις 20 μπάρες led και τις βάλεις όλες στο auto, κάθε μία θα κάνει οτι θέλει και θα έχεις σχεδόν πάντα 15-20 χρώματα.
Αν τις βάλεις master/slave, θα συγχρονιστούν μεταξύ τους. Πάλι οι μπάρες θα κάνουν οτι θέλουν (αφού είναι στο auto/sound) αλλά θα το κάνουν συγχρονισμένα όλες μαζί και έτσι θα έχεις ένα χρώμα.

Υ.Γ. Το να βάζεις ίδια fixtures στην ίδια διεύθυνση DMX δεν είναι φυσικά το ίδιο με το master/slave.
Απλά όλα τα fixtures δέχονται τις ίδιες εντολές. Τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν π.χ. θέλεις από τις 20 μπάρες να κάνεις τις 4 άλλο χρώμα δεν μπορείς.
Η αν μία μπάρα αρχίσει να κάνει περίεργα, δεν μπορείς να την κάνεις reset ή park (θα κάνεις reset/park όλες τις μπάρες μαζί)

Το να βάζουμε ίδια fixtures στην ίδια διεύθυνση το κάνουμε σπάνια, είτε για να γλυτώσουμε μερικές διευθύνσεις DMX (όταν κοντεύουμε να γεμίσουμε ένα universe) είτε για λόγους απλότητας σε απλές συσκευές (συνήθως dimmer pack που "φορτώνουμε" όλα τα θερμά σε 2/3 διευθύνσεις)

ναι σαφως και τα καταλαβαινω ολα αυτα δεν εχω την δικη σου εμπειρια αλλα βαζω αρκετα χρονια φωτα
στο παραδειγμα με τις μπαρες θελαμε ολα να δειχνουν το ιδιο και γιαυτο η μια διευθυνση αν θελαμε κατι διαφορετικο δοξα το θεο 1024 καναλια ειναι αρκετα
απλα δεν εχω δουλεψει ποτε την λειτουργεια master slave και γιαυτο η ερωτηση
φανταζομαι οταν βαλεις ενα φως στο 1 dmx και τα αλλα στο slave παλι το ιδιο θα ειναι
απ οτι καταλαβαινω ειναι το ιδιο πραγμα με το να βαλεις μια διευθυνση δεν κερδιζεις ουτε χανεις κατι
ευχαριστω
 

Posted Fri 21 Jun 24 @ 10:29 am
Όχι δεν είναι το ίδιο.
Με το DMX έχεις εσύ τον έλεγχο (μέσω κονσόλας/προγράμματος)
Με Master/Slave δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ έλεγχο πάνω στα φωτιστικά σου. Απλά συγχρονίζουν μεταξύ τους για να κάνουν όλα μαζί το ίδιο πράγμα.
Εσύ ΔΕΝ μπορείς να τα ελέγξεις.
Το φωτιστικό που είναι MASTER (και ελέγχει όλα τα άλλα που είναι slave) ΔΕΝ σε ακούει. Δεν ακούει το σήμα DMX όσο είναι master.

Όσο για τα κανάλια..
Στο club που έστησα πριν λίγες μέρες "κάψαμε" 5 Universe.. (2560 κανάλια) :P
 

Posted Fri 21 Jun 24 @ 1:55 pm
αρα λοιπον συνεχιζω να τα ρυθμιζω οπως ξερω
για κλαμπ ναι να mobile dj ενα Universe ειναι υπερ αρκετο
το περισσοτερα καναλια που εχω βαλει σε live ειναι τεσσερα Universe και σκαρτα 1600 καναλια dmx
εκει εννοειται ειχα προσλαβει φωτιστη
 

Posted Fri 21 Jun 24 @ 2:39 pm