Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με ακουστικά .
Καλησπέρα σας . Έχω πάρει άδεια για ένα μήνα την άδεια που είναι στα 19$ την pro και παρόλα αυτά μετά απο δέκα πέντε λεπτά περίπου σταματάει ο ήχος απο τα ακουστικά . Αν κλείσω και ξανανοίξω το πρόγραμμα παίζουν κανονικά άλλα για λίγη ώρα πάλι. Ξέρει κανένας τίποτα γι’ αυτό το θέμα;; Εχω στείλει email στην εταιρία αλλα δεν απαντάνε . Έχω συνδέσει το πρόγραμμα με τον ddj-400
 

Posted Wed 03 Jul 24 @ 4:04 pm
Στο πρόγραμμα έχεις κάνει log-in με τα στοιχεία σου;
 

Posted Wed 03 Jul 24 @ 4:09 pm
ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ .ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ . ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΑ ΣΩΣΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.
 

Posted Wed 03 Jul 24 @ 5:51 pm
Οι ρυθμίσεις ήχου είναι σωστές.

Το να σταματάει στα 15 λεπτά συνήθως δείχνει πρόβλημα με την άδεια.
Γι αυτό ρωτάμε αν έχεις κάνει Login.

Πάτα αριστερά εκεί που λέει "ΑΔΕΙΕΣ" και κοίτα τι σου λέει..
Λέει VirtualDJ PRO ?
 

Posted Wed 03 Jul 24 @ 7:20 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
αν υπήρχε πρόβλημα με την άδεια, θα σταμάταγε να λειτουργεί και ο controller.

Όταν γίνεται αυτό, δεν έχεις ήχο ούτε αν βάλεις το ποντεσιόμετρο PHONES MIX (22) τέρμα δεξιά ? https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddj400/controls.html

Με την DDJ-400, άνοιξε τις ρυθμίσεις ήχου του λειτουργικού σου (Windows/Mac) και βεβαιώσου ότι η κάρτα ήχου της κονσόλας ΔΕΝ είναι η επιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής ήχου.
Την ρύθμιση αυτή την κρατάει.
Δοκίμασε να δεις αν στο ξανακάνει.

EDIT. α και κάτι που είδα από το account σου. Υπάρχει περίπτωση σε κάποιο Audio setup να μην χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου της DDJ-400 (για κύρια έξοδο ή για ακουστικά) ?
Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να απανεργοπιήσεις τα λεγόμενα "fake" modes για το Master και τα Ακουστικά.
Και για να μην σε μπερδεύω με ανούσεις πληροφορίες, στο Mapping θα δείς το ΟΝΙΝΙΤ. Αυτό έχει εντολή...
fake_master on & fake_hp on & fake_hpmix on

Σβήστο και άφησέτο κενό.
Η άλλαξέτο σε ..
fake_master off & fake_hp off & fake_hpmix off

και δες αν στο ξανακάνει.
 

Posted Wed 03 Jul 24 @ 10:51 pm
ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ . ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΑΚΟΥΚΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΤΣΙ. ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 7:31 am
ΑΝ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΜΙΚΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 7:32 am
1) Μην γράφεις με κεφαλαία. Στην γλώσσα του internet αυτό είναι σαν να φωνάζεις.

2) Δεν ισχυρίστηκε κανένας οτι είναι χαλασμένη η κονσόλα.

3) Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. Ξεκινάμε πάντα με τους πιο πιθανούς λόγους και μετά πάμε στους πιο απίθανους

4) Προφανώς στην περίπτωση σου κάτι κάνεις (έστω ασυναίσθητα) ή κάτι γίνεται στο σύστημα σου που προκαλεί αυτή την συμπεριφορά.

5) Πρέπει να μας βοηθήσεις κι εσύ να σε βοηθήσουμε. Δεν γίνεται να μαντέψουμε τι κάνεις ή τι έχει το σύστημα σου.
Για παράδειγμα:
Τα ακουστικά λες τελικά δουλεύουν αλλά δεν ακούγονται δυνατά. Αυτό για εμάς είναι τελείως διαφορετικό από το "δε δουλεύουν"
Επίσης, όταν τα ακουστικά αρχίζουν να μην ακούγονται δυνατά, αν αλλάξεις ποιο deck θες να ακούς στα ακουστικά, αλλάζει;

6) Για να βοηθήσουμε, θέλουμε μια όσο το δυνατόν πιο λεπτομερή ανάλυση της λειτουργίας και του προβλήματος.
Δηλαδή τι κάνεις, πότε εμφανίζεται το πρόβλημα, πως εμφανίζεται, πως δοκίμασες να το λύσεις (εκτός από την επανεκκίνηση του προγράμματος) κ.ο.κ.
Με λίγα λόγια δώσε μας να καταλάβουμε τι γίνεται σαν να είμασταν εκεί, και σαν να είμασταν 5 χρονών παιδιά.
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 7:59 am
Καλησπέρα και πάλι. Άλλαξα υπολογιστή ,δηλαδή έβαλα το πρόγραμμα και σύνδεσα τον μίκτη σε άλλο pc και δεν πέφτει η ένταση των ακουστικών. Προφανώς το πρόβλημα το δημιουργεί το pc. Το pc είναι καθαρό όμως γιατί έχει γίνει format με windows 10. Το πρόβλημα μου ειναι για να το διευκρινήσω ότι χαμηλώνει πολύ η ένταση των ακουστικών μετά από 10 με 15 λεπτά .Ξαφνικά και χωρίς να είσαι πάνω στον υπολογιστή.
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 10:01 am
Μπορείς να μας πεις τα χαρακτηριστηκά του υπολογιστή που έχει το πρόβλημα;

Αν και δεν μου έχει τύχει, από την στιγμή που η DDJ-400 δεν έχει δικό της τροφοδοτικό, ίσως υπάρχει περίπτωση να "πέφτει" το ρεύμα στην θύρα USB (αν και δεν θα έπρεπε) αν ο υπολογιστής έχει πρόβλημα ή είναι εξαιρετικά παλιός, ή έχει πολύ μικρό τροφοδοτικό, ή η κονσόλα είναι μαζί με άλλες συσκευές πάνω σε USB hub χωρίς εξωτερικό/αυτόνομο τροφοδοτικό.
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 10:11 am
O υπολογιστής είναι ntel(R) Core(TM) i7 CPU 920 2.67 GHz με ram 6,00 GB. Λειτουργικό σύστημα 64 bit.
Ο υπολογιστής είναι ο ίδιος. Δεν του έχω αλλάξει κάτι. Έκανα το bios στα default τώρα και περιμένω να δω μήπως έχει σχέση με διαχείρηση πόρων.
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 10:46 am
Πάλι τίποτα. Αλλά βρέθηκε κάτι. Με το παλιό μικρο καλώδιο παίζει κανονικά.Το τρίμετρο καλώδιο δεν μπορεί να το υποστηρίξει αλλο αυτός ο υπολογιστής. Δεν μπορώ να φανταστώ το γιατί όμως. Θα μείνω αναγκαστικά στο κοντό καλώδιο. Ευχαριστώ για την βοήθεια και για τον χρόνο σας.Να είστε καλά.
 

Posted Thu 04 Jul 24 @ 11:31 am