Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: POI cue macro
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Μπορώ να βάλω εντολή από το poi όταν φτάνει το τραγούδι στο cue2 να πηγαίνει στο cue3 και να προσπερνάει τα ενδιάμεσα του τραγουδιού?
Θελω να κάνω νε λίγα λόγια να πηγαίνει το τραγούδι, ρεφρέν κουπλε και να μην αναγκάζομαι να πατάω εγώ τα cue αλλα να το κάνει αυτόματα
 

Posted Sun 16 May 21 @ 1:04 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Και μια βοήθεια ακόμα... εβαλα σε ένα τραγούδι στο cue 3 εντολή save loop ,πιάνει όταν πάει στο cue 3 αυτόματα loop αυτο που θέλω να κάνει αλλά πιάνει 4... πώς μπορώ να το δώσω εντολή να πιάνει 8?
 

Posted Sun 16 May 21 @ 1:16 am
α) στα POI επιλεγεις το σημειο που θες (πχ cue 2), επιλεγεις στο type το action και η εντολη ειναι
"goto_cue 3"

β) Στο POI που εχεις φτιαξει με saved loop (Type saved loop) δεκια εχει point option. Εκει επιλεγεις ποσα beat θα ειναι το loop σου και το slot που θα το αποθηκευσεις
 

Posted Sun 16 May 21 @ 6:55 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστώ για το α..

Αλλα για το β... βάζω save loop από της επιλογές όμως δεν το πιάνει όταν φτάνει το τραγούδι στο cue που έχω επιλέξει... για να πιάσει το loop ,πρέπει να πατήσω το cue και να πιάσει την loop... εγώ θέλω τα κυλάει να παίζει το τραγούδι και όταν φτάσει στο cue τότε να πιάνει την loop... αυτό δεν ξέρω γιατί, το κανει μόνο όταν πάω εκεί που λέει εντολές και γραψω save loop... τότε πιάνει την loop αλλα σε 4 όχι σε 8 που θέλω... τα δοκίμασα όλα, έβαλα ταυτόχρονα και την macro εντολή και το save loop 8 στο ίδιο cue αλλα πιάνει πάλι 4.
 

Posted Sun 16 May 21 @ 4:45 pm
Δεν πολυ καταλαβα τι λες και πως το κανεις so..there 's my way
Επιλεγω το σημειο που θελω να ξεκινησει το loop και παταω ενα hotcue (ας πουμε το 4). Ανοιγω τον POI editor και επιλεγω το Hotcue 4 και στο Point type δινω ονομασια (πχ LOOP 1), type = saved loop και αν θες τα cue και το color.. Τελος στο Point option επιλεγω το μεγεθος του Loop (πχ 8 beats), και Slot 1.
Τωρα εχεις 2 επιλογες. Η πρωτη να φορτωσεις το κομματι και να ενεργοποιησεις το saved loop κανοντας mapping σε ενα κουμπι την εντολη saved_loop_prepare, και η δευτερη να κανεις mapping το load του controller σου με μια εντολη πχ

holding ? unload : load & loop_load 1 ? loop_load_prepare
 

Posted Sun 16 May 21 @ 6:42 pm
Για το Α) απαντήθηκε ήδη.
Για το Β) μπορείς να κάνεις και αυτό:
POI Type=Action

Action=
loop ? nothing : loop 4

Εννοείται οτι μπορείς να βάλεις αντί για 4 όσα beat θέλεις
 

Posted Sun 16 May 21 @ 9:34 pm
Υστερόγραφο:

Προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ και το Α και το Β αρκετά, αλλά μερικές φορές ΔΕΝ θέλω να πηδάει το κομμάτι από το 2 στο 3 ή να κάνει loop ο κώδικας μου είναι:

Α=
var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue 3 : nothing


B=
var_equal 'ExecMacro' 1 ? loop ? nothing : loop 4 : nothing


Και έχω κάνει remap ένα κουμπί στον controller μου σαν
toggle 'ExecMacro'


Έτσι για κάθε deck μπορώ αλλάζοντας την μεταβλητή να ελέγχω πότε "εκτελούνται" τα αυτόματα POI και πότε όχι.

Αυτό το χρειάστηκα όταν την "πάτησα" με μια αυτόματη λούπα... Είχε χρειαστεί να φύγω για λίγο από το μαγαζί που δούλευα (ήταν νωρίς στο άνοιγμα) και έβαλα το automix να παίζει... Όταν γύρισα μετά από 20 λεπτα, στο μαγαζί έπαιζε μια λούπα για περίπου 10 λεπτά... :P

Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω τα action poi σε κάτι του τύπου:
automix ? nothing : loop ? nothing : loop 4

Αλλά μετά σκέφτηκα ότι ίσως ήταν καλύτερο να έχω εγώ απόλυτο έλεγχο πότε θα εκτελούνται τα POI κι έτσι κατέληξα στον τρόπο και τον κώδικα που έγραψα πιο πάνω.
Οπότε αν κάποιος ξεκινάει τώρα με τα αυτόματα POI ίσως είναι προτιμότερο να το λάβει κι αυτό υπ' όψην του.
 

Posted Sun 16 May 21 @ 9:43 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστώ και τους δύο

Καλά έκανες και το ανέφερες αυτό δεν το ήξερα ότι μπορεί να συμβεί... πολύ σημαντικό!
 

Posted Sun 16 May 21 @ 11:37 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Παρένθεση σε αυτό το θέμα... θα ήθελα αν είχες τον χρόνο και μπορείς, να μας κάνεις ένα βίντεο πχ στο you tube που να μας δείξεις τρόπους mixing με προγραμματισμούς όπως τι εντολές μπορούμε να βάλουμε στο poi και που και πως μπορούν να μας χρειαστούν ... γενικά οτι τέτοια με προγραμματισμό μπορείς με mapink κτλ ... θα ήθελα να δω πως δουλεύεις εσύ το vdj όταν παίζεις μουσική
 

Posted Thu 20 May 21 @ 3:38 am
Εστω οτι θελουμε σε ενα σημειο να φτιαξουμε ενα poi που να κλενει μονο τα vocals και σε ενα αλλο σημειο να τα ξανα ανοιγει.. πως διαμορφωνονται οι 2 εντολες πλεον?

Αυτη δεν λειτουργει πλεον
var 'ExecMacro' ? stem 'vocal' 0% & var 'ExecMacro' ? stem 'vocal' 100%
 

Posted Mon 28 Nov 22 @ 11:26 pm
Εδώ λειτουργεί μια χαρά (stem 'vocal' 0% και stem 'vocal' 100%)
Μια άλλη επιλογή πλέον είναι ΚΑΙ αυτή: stem_pad 'instrumental'
Δεν χρειάζεται on/off. Κάνει αυτόματα toggle
 

Posted Tue 29 Nov 22 @ 12:04 am
Οντως! Ευχαριστω πολυ George! Λειτουργουν και οι 2!
 

Posted Tue 29 Nov 22 @ 12:11 am