Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: New Laptop - Page: 1
Τα stems μπήκαν για τα καλά στη ζωή μας οπότε η ανάγκη για νέο λάπτοπ θεωρείται επιτακτική. Επειδή οι ιδιαιτερότητες για τις ανάγκες του προγράμματος καθώς και οι συμβατοτητες-ασυμβατοτητες επεξεργαστών,Gpu και λοιπών είναι αρκετές πλέον, κάνοντας την έρευνα αγοράς ακόμα πιο δυσκολη νομίζω ότι εδώ είναι το ιδανικό μέρος για προτασεις από χρηστες-γνωστες του προγράμματος. Κάτοχος dell I5 Πέμπτης γενιάς με nvidia σαν βασικό λάπτοπ οριακά δουλεύω ικανοποιητικά. Θέλοντας λοιπόν να το κρατήσω σαν back up laptop ακούω προτάσεις με budjet 900-1200 euro
P.s. δεν με ενδιαφέρει MAC
 

Posted Sun 21 Feb 21 @ 1:07 pm
Με i7 4ης γενιάς και nVidia εδώ, δεν μπορώ να πω ότι το σύστημα δουλεύει οριακά ακόμα!
Τώρα στην ερώτηση σου:
Θεωρώ ότι μάλλον θα πρέπει να αυξήσεις το budget σου εάν θες να πάρεις κάτι που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για μερικά χρόνια και δεν θα χρειάζεται αλλαγή/αναβάθμιση σε 1 χρόνο.

Προσωπικά σαν Γιώργος προτείνω επεξεργαστή i7 10ης γενιάς. Δεν προτείνω i5. Μπορείς να πας και σε i9 αλλά ξεφεύγεις στην τιμή.
Από RAM προτείνω το λιγότερο 16GB. Αν μπορείς και 32GB ακόμα καλύτερα.
Από κάρτα γραφικών αναγκαστικά nVidia. Για τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα προτείνω RTX20XX series.

Επίσης: ΔΕΝ προτείνω γενικά business series laptop και ειδικά της Dell (καθώς κάποια μοντέλα έχουν σχεδόν άλυτα θέματα με latency)
Προτείνω γενικά Gaming series laptops καθώς εκτός από το γεγονός ότι είναι στημένα για performance έχουν και πολύ καλύτερο thermal management από τα απλά/business μοντέλα

Καταλαβαίνεις ότι gaming laptop με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι λίγο δύσκολο να βρεις στο εύρος τιμών που ανέφερες.
Ακόμα κι αν δεν μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω μπορείς τουλάχιστον να έχεις τα παραπάνω που σου έγραψα σαν μπούσουλα για να επιλέξεις το επόμενο σου laptop
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 2:17 am
Θα βοηθούσε αν πρότεινες 2-3 λάπτοπ (μαρκα-μοντελο) που θα έπαιρνες εσύ σαν Δημήτρης... Στο budget που πιστεύεις.
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 6:22 am
https://www.skroutz.gr/s/24602858/MSI-GP65-Leopard-10SE%CE%9A-i7-10750H-16GB-512GB-GeForce-RTX-2060-FHD-W10.html

https://www.skroutz.gr/s/24272776/HP-Omen-15-ek0013dx-i7-10750H-16GB-512GB-GeForce-RTX-2060-FHD-W10.html

https://www.skroutz.gr/s/26981186/Lenovo-Legion-5-15IMH05H-i7-10750H-16GB-256GB-GeForce-RTX-2060-FHD-W10.html

Ο καθένας έχει και τα δικά του προσωπικά κριτήρια πέρα των όσων υπόθηκαν παραπάνω.
Έτσι (επειδή κι εγώ ψάχνω) εγώ σήμερα θα αγόραζα ένα από τα παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/26715440/Asus-ROG-Strix-G17-G712LW-EV037T-i7-10875H-16GB-1TB-GeForce-RTX-2070-FHD-W10.html
https://www.skroutz.gr/s/25104589/HP-Omen-17-cb1055cl-i7-10750H-16GB-1TB-512GB-GeForce-RTX-2070-FHD-W10.html

Βασική διαφορά είναι οτι εγώ θέλω και χρειάζομαι οπωσδήποτε οθόνη 17' ιντσών (ενώ εσύ πιθανότατα όχι)
Βέβαια εγώ (όπως κι εσύ θέλω να πιστεύω) έχω το πλεονέκτημα οτι μπορώ να περιμένω λίγο καιρό πριν αγοράσω το επόμενο μου laptop που σήμαίνει οτι είτε οι τιμές θα πέσουν (πάμε στα μοντέλα 11ης γενιάς τώρα) είτε θα βγει και κάποιο άλλο μοντέλο που ίσως μου ταιριάζει καλύτερα...

Υ.Γ.:
Για ευνόητους λόγους (μιας και δεν θέλουμε να κατηγορηθούμε οτι κάνουμε διαφήμιση) σε μερικές μέρες θα σβήσω τα link.
Απλά έτσι είναι πιο εύκολο να δεις μοντέλα, δυνατότητες και τιμές ;)
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 7:16 am
Ευχαριστω πολυ George! Εννοειται παντα οτι μιλαμε για καλοκαιρι κι εφοσον μας αφησουν να δουλεψουμε! Τωρα απλα τα κοιταμε για να ειμαστε ετοιμοι!
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 7:53 am
Απλά όπως σου είπα σε λίγο θα κυκλοφορήσουν laptops με επεξεργαστές 11ης γενιάς.
Όταν γίνει αυτό αναγκαστικά οι τιμές της 10ης γενιάς θα πιεστούν προς τα κάτω.
Εφόσον το budget είναι περιορισμένο δεν χρειάζεται να πας σε επεξεργαστή 11ης γενιάς.
Αν είχες (κι εσύ κι εγώ μαζί) "απεριόριστο" budget θα σου έλεγα να περιμένεις να πάρεις 11ης γενιάς CPU (ακόμα πιο future proof)
Όμως για τη δουλειά μας είτε 10ης είτε 11ης γενιάς CPU πάρεις θα έχεις εξασφαλίσει ένα άνετο μηχάνημα για τα επόμενα 6-7 χρόνια (που είναι κατά την άποψη μου και η μέση διάρκεια ζωής ενός καλού υπολογιστή)
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 9:07 am
PhantomDeejay wrote :

Όμως για τη δουλειά μας είτε 10ης είτε 11ης γενιάς CPU πάρεις θα έχεις εξασφαλίσει ένα άνετο μηχάνημα για τα επόμενα 6-7 χρόνια (που είναι κατά την άποψη μου και η μέση διάρκεια ζωής ενός καλού υπολογιστή)


Αυτο με καλυπτει....
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 9:21 am
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 4:26 pm
Όχι οτι είναι κακό το laptop αλλά η κάρτα γραφικών του είναι GTX series και όχι RTX series.

Για κάτι πιο future proof θα κοιτούσα RTX. Εκτός αυτού σχεδόν όλα τα gaming laptop δέχονται δέυτερο σκληρό δίσκο M2 έξτρα ανά πάσα στιγμή.
 

Posted Mon 22 Feb 21 @ 6:49 pm
 

Posted Sat 01 May 21 @ 8:44 am
George (Phantom), για σενα χτυπανε οι καμπανες..... χαχαχχχα
 

Posted Sat 01 May 21 @ 10:00 am
 

Posted Sat 01 May 21 @ 1:40 pm
Όλα όσα ανέβασες είναι πολύ καλά μηχανήματα.
Όμως αυτή την στιγμή θα αγόραζα επεξεργαστή 10ης γενιάς και όχι 11ης.
Κάποιοι drivers εμφάνισαν θέματα σε επεξέργαστές 11ης γενιάς. Είμαι σίγουρος οτι με κάποιο update το πρόβλημα θα λυθεί, αλλά το ρίσκο του να πάρεις ένα καινούργιο υπολογιστή και να περιμένεις την λύση δεν αξίζει κατά την γνώμη μου το κέρδος του να πηδήξεις μία γενιά επεξεργαστή πάνω.
 

Posted Sun 02 May 21 @ 9:16 pm
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά! Όποτε καταλήγω στο τελευταίο λινκ που έχει και τις καλύτερες κριτικές. Δοκιμασμενο και σίγουρο.. ευχαριστώ πολύ George.
 

Posted Sun 02 May 21 @ 9:27 pm
Το αγόρασα και ψάχνομαι.... Ομολογώ ότι δεν περίμενα να έχει τόσο πολύ δουλεία
Για να σεταριστει σωστά για vdj... (Στο πρώτο άνοιγμα μετά από clean install του vdj, κολησε και δούλευε καρέ καρέ!!!).Τελοσπαντων έχει πολύ δουλειά το σεταρισμα και θα αναλάβει ο theios George που είναι νέος κι έχει όρεξη! Μια σύντομη ερώτηση όμως... Το USB type c έχει κάποια άλλη χρησιμότητα πλην της φόρτισης?
 

Posted Sun 16 May 21 @ 3:52 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αναλογα το λαπτοπ και τι προσφερει απο φορτιση και usb host μεχρι και ethernet h hdmi
 

Posted Sun 16 May 21 @ 8:10 pm
Να κατεβάσω manualμε λίγα λόγια Πάνο και να στρώσω κωλο ε?
 

Posted Sun 16 May 21 @ 8:13 pm
Παραθετω μια φωτο με τα settings μου στο παλιο πλεον λαπτοπ και ηθελα να ρωτησω πια θα πρεπει να αλλαξω πηγαινοντας σε ποιο πολυ πιο δυνατο λαπτοπ. (πχ pitch quality στο 4). Επισης αν υπαρχει και καποια αλλη ρυθμιση σε αλλο tab εκτος του performance καθως και που πρεπει να βαλω το skin FPS εφοσον δεν παιζω videoclip

 

Posted Sun 23 May 21 @ 4:24 pm
Καλύτερα να περάσεις τον κέρσορα του ποντικιού πάνω από κάθε ρύθμιση, να διαβάσεις την εξήγηση της στο κάτω μέρος του παραθύρου και να αποφασίσεις τι θέλεις.
Και αν κάπου έχεις απορίες μας ρωτάς.
Πάντως το skinFPS καλό είναι να το βάλεις ίδιο με το refresh rate της οθόνης σου.
 

Posted Sun 23 May 21 @ 9:48 pm
61%