Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: pionner rmx 1000

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος σύνδεσης κονσόλας pionner με το rnx 1000 με την χρήση
Του virtual dj ος πρόγραμμα χρήσης;
Ευχαριστώ
 

Posted Tue 14 Feb 17 @ 10:29 pm
mhxanofagos wrote :
Καλησπέρα
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος σύνδεσης κονσόλας pionner με το rmx 1000 με την χρήση
Του virtual dj ος πρόγραμμα χρήσης;
Ευχαριστώ


 

Posted Tue 14 Feb 17 @ 10:31 pm
Υπάρχει ο "απλός" τρόπος όπου την έξοδο του controller τον περνάς στη συνέχεια από την RMX-1000 και βάζεις effect στο master.

Επίσης σε περιβάλλον Windows αν θυμάμαι καλά η RMX1000 έχει και ένα VST effect που μπορείς να το δοκιμάσεις καθώς το VirtualDj υποστηρίζει VST effects.

Τέλος αν έχεις μια πολυκάναλη κάρτα ήχου τότε μπορεί στο μέλλον να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με effect send/return το οποίο δεν υποστηρίζεται ακόμα πλήρως αλλά είναι κάτι που φτιάχνουμε αυτό τον καιρό.
 

Posted Wed 15 Feb 17 @ 9:16 am
Γιώργο στην πρώτη που τοποθέτηση αν περάσω μαστερ απο την κονσολα στο ιν της rmx και απο το αουτ της rmx στους ενισχυτές αυτό εννοείς;έτσι τα εφέ από την rmx θα παίζουν και στα δύο κανάλια ανεξάρτητα;
Για την δεύτερη τοποθέτηση σου μιλάς για πρόγραμμα που μπορούν τα γουιντοους να διαχειριστούν την rmx και αυτό πως;θα συνδεθεί σε λάπτοπ με usb και με την κονσόλα πως θα συνδεθεί;
Τέλος μπορείς να ονομάσεις κάποιες αξιόλογες πολυκαναλες κάρτες;και βάση αυτής της τελευταιας συνδεσμολογιας θα ειναι κ η καλυτερη δυνατη;θα ακυρωνει η πολυκαναλη καρτα την εσωτερικη καρτα της κονσολας; και τελος υπάρχει πρόβλεψη στο πότε θα μπορεί να εφαρμοστεί από το virtual dj ;
Ευχαριστώ
 

Posted Thu 16 Feb 17 @ 1:23 am
mhxanofagos wrote :
Γιώργο στην πρώτη που τοποθέτηση αν περάσω μαστερ απο την κονσολα στο ιν της rmx και απο το αουτ της rmx στους ενισχυτές αυτό εννοείς;

Ναι
mhxanofagos wrote :
έτσι τα εφέ από την rmx θα παίζουν και στα δύο κανάλια ανεξάρτητα;

Όχι
mhxanofagos wrote :
Για την δεύτερη τοποθέτηση σου μιλάς για πρόγραμμα που μπορούν τα γουιντοους να διαχειριστούν την rmx και αυτό πως;θα συνδεθεί σε λάπτοπ με usb και με την κονσόλα πως θα συνδεθεί;

Ναι. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί δεν έχω RMX αλλά η Pioneer δίνει ένα VST Effect που σου επιτρέπει θεωρητικά να συνδέσεις με USB την RMX και να ελέγχεις το VST Effect (software Effects) από την RMX
mhxanofagos wrote :
Τέλος μπορείς να ονομάσεις κάποιες αξιόλογες πολυκαναλες κάρτες;

Hercules TRIM, NI Audio 8 κτλ
mhxanofagos wrote :
και βάση αυτής της τελευταιας συνδεσμολογιας θα ειναι κ η καλυτερη δυνατη;

Τι εννοείς;
mhxanofagos wrote :
θα ακυρωνει η πολυκαναλη καρτα την εσωτερικη καρτα της κονσολας;

Ναι
mhxanofagos wrote :
και τελος υπάρχει πρόβλεψη στο πότε θα μπορεί να εφαρμοστεί από το virtual dj ;

Οχι. Το Effect Send/Return είναι κάτι που το δουλεύουμε αλλά για την ώρα μόνο ψηφιακά σε κονσόλες που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο (ΠΧ DJM-S9)
Για Analog Send/Return είναι στα σχέδια, αλλά δεν υπάρχει time frame αν αυτό είναι που ρωτάς. Μπορεί να είναι έτοιμο την επόμενη εβδομάδα μπορεί και μετά από ένα χρόνο... :P
 

Posted Thu 16 Feb 17 @ 1:07 pm
Η συνδεσμολογία send return είναι η καλύτερη δυνατή για το συγκεκριμένο μηχάνημα; Αυτό εννοούσα ως καλύτερη σύνδεση
Δηλ ποιά η διαφορά να συνδέσω send return όπου απ ότι βλέπω δεν υποστηρίζεται απο κονσόλα εμπορίου (πλην του μικτή κονσόλας που έστειλες) Και σύνδεσης από master out σε in από κονσόλα σε rmx;Τέλος αν προμηθευτώ μια πολυκαναλη κάρτα ήχου θα έχω καλύτερο αποτελέσματα και με τι τρόπο σύνδεσης θα μπορέσει να γίνει
Ευχαριστώ και πάλι Γιώργο
 

Posted Thu 16 Feb 17 @ 7:04 pm
Ένα καλώδιο από την έξοδο του controller το οποίο περνάς στην είσοδο της RMX και ένα ακόμα καλώδιο από την έξοδο της RMX το βάζεις στον μίκτη ή στον ενισχυτή (όπως θα έβαζες τον controller).
Και τα 2 κανάλια θα έχουν το εφέ (όποτε το ενεργοποιείς φυσικά) αφού η RMX θα παίρνει την έξοδο του controller.
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 12:35 am
Καλημέρα αρα ουσιαστικά θα έχει εφέ και στα 2 κανάλια σε ότι επιλέξεις .. οκ
Αν τοποθετηθεί κάρτα ήχου ξεχωριστή audio8 πχ που θα μπορεί να πάρει κονσόλα πάνω και την rmx τότε θα υπάρχει ανεξάρτητα σε κάθε κανάλι το εφέ που ενεργοποιείς;
Γιατί με τον παραπάνω τρόπο δεν έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα λογο του ότι επηρεάζει το εφέ που θα βάζεις στο κανάλι ένα για παράδειγμα την αλλαγή που θα γίνεται με το δύο κανάλι ,,, θα παίζει το ίδιο εφέ
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 8:42 am
angoreto wrote :
Ένα καλώδιο από την έξοδο του controller το οποίο περνάς στην είσοδο της RMX και ένα ακόμα καλώδιο από την έξοδο της RMX το βάζεις στον μίκτη ή στον ενισχυτή (όπως θα έβαζες τον controller).
Και τα 2 κανάλια θα έχουν το εφέ (όποτε το ενεργοποιείς φυσικά) αφού η RMX θα παίρνει την έξοδο του controller.

Λάθος.

Αυτό που θα έχει effects θα είναι το master της κονσόλας.
Οπότε στην περίπτωση που βρίσκονται ταυτόχρονα 2 decks στον αέρα και εμείς θέλουμε effect μόνο στο ένα αυτό δεν είναι εφικτό.
mhxanofagos wrote :
Η συνδεσμολογία send return είναι η καλύτερη δυνατή για το συγκεκριμένο μηχάνημα; Αυτό εννοούσα ως καλύτερη σύνδεση
Δηλ ποιά η διαφορά να συνδέσω send return όπου απ ότι βλέπω δεν υποστηρίζεται απο κονσόλα εμπορίου (πλην του μικτή κονσόλας που έστειλες) Και σύνδεσης από master out σε in από κονσόλα σε rmx;Τέλος αν προμηθευτώ μια πολυκαναλη κάρτα ήχου θα έχω καλύτερο αποτελέσματα και με τι τρόπο σύνδεσης θα μπορέσει να γίνει
Ευχαριστώ και πάλι Γιώργο

Ναι, αυτό το μηχάνημα είναι στην ουσία σχεδιασμένο για να χρησιμοποιείται με FX Send /Return
FX Send/Return έχουν σχεδόν όλοι οι μίκτες της Pioneer και αρκετοί άλλοι "club standard" μίκτες όπως Allen & Heath, Rane κτλ
Οι κονσόλες από την άλλη δεν έχουν και γι αυτό θα χρειαστείς ξεχωριστή κάρτα ήχου.
Στην κάρτα ήχου για να καταλάβεις θες 3 stereo εξόδους και 1 stereo είσοδο.
Έξοδος 1: Master (για τους ενισχυτές)
Έξοδος 2: Monitor (για τα ακουστικά)
Έξοδος 3: FX Send. Εδώ το πρόγραμμα θα στέλνει κάθε φορά τον ήχο από το/τα deck που επιλέγεις στην εξωτερική μονάδα effect
Είσοδος 1: FX Return. Εδώ θα γυρνά ο ήχος όπως τον έχει επεξεργαστεί η εξωτερική μονάδα effect.
Η επιλογή του / των deck που θα επεξεργάζεται η εξωτερική μονάδα effect θα γίνεται με εντολές από το πρόγραμμα. Έτσι θα μπορείς να στείλεις ανά πάσα στιγμή όποιο/όποια deck επιθυμείς στην μονάδα FX. Θα μπορείς φυσικά να στείλεις και το master.
Ο μόνος περιορισμός είναι οτι αν στείλεις 2 deck στην μονάδα θα έχουν και τα 2 deck το ίδιο effect.
Αυτός είναι περιορισμός τόσο του hardware (RMX1000) όσο και της λογικής FX Send/Return
Διαφορετικά μιλάμε για FX Insert που είναι άλλη περίπτωση και χρειάζεσαι μια μονάδα effect για κάθε deck
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 9:00 am
Η RMX εχει μια εισοδο (εγω εχω το 500 αλλα το ιδιο ειναι και το 1000). Παίρνει τον ήχο και προσθέτει το εφέ - είναι όπως τα εφέ που εχουν καποια cd players ή μίκτες της pioneer, αλλά με περισσότερα εφέ και παρα πολλές παραμέτρους.
Αν καταλαβα καλά για το τι θες να κανεις .. δεν υπάρχει περιπτωση να παιζεις πχ και με τα 2 καναλια και να ακους 2 διαφορετικά εφε. Ένα μπορεις και μη νομιζεις ότι θα το εχεις συνεχεια ανοιχτό... ειναι υπερβολή ..άλλωστε το λεει και η λεξη...; εφέ. :)
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 9:02 am
PhantomDeejay wrote :
[


Εγω εχω το 500 και ετσι παιζω όταν δεν εχω send return.

 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 9:05 am
Δεν είπα οτι είναι λάθος σύνδεση.
Είπα οτι η διατύπωση σου είναι λάθος καθώς αφήνει να εννοηθεί οτι μπορείς να έχεις effect σε ένα μόνο deck ανεξάρτητα από το άλλο, κάτι το οποίο δεν ισχύει.

Και οι μίκτες που έχουν FX Send/Return έχουν και επιλογέα για το τι θα στείλουν στο FX BUS. CH1,CH2,CH3,CH4,CFA,CFB,MIC,MASTER κτλ
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 9:14 am
Ίσως δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάει ο φίλος.
Είμαι και ξενύχτης ... Καλημέρα
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 9:21 am
αυτο που ρωτησα ειναι πανω κατω οτι ειπε ο γιωργος,,,και να γινω ποιο απλος ωστε να το καταλαβεις εινα οτι αν θελω στο deck ενα να χρησιμοποιησω ενα εφε πχ echo και στην μιξη του με το deck 2 ενα αλλο εφε πχ fazer τοτε με την <<απλη συνδεση>> ειναι ανεφικτο,θελει sent return..στην περιπτωση που θα χρησιμοποιησω ενα εφε η στο deck ενα η στο δυο τοτε τα πραγματα ειναι οπως ειπες,τωρα γιωργο αν υπαρχει η απαιτηση να εχω απο την κονσολα booth για να το διαχειριζομαι ως δευτερο μαστερ σε αλλο χωρο τοτε με εξωτερικη καρτα ηχου πως θα γινει η συνδεση;... για να δουλεψει ουσιαστικα ανεξαρτητα με την παρουσα φαση βλεπω μονο την επιλογη καρτας ηχου σωστα;αλλιως θα εχεις παρεμβαση του εφε μονο στο μαστερ της κονσολας,αν τωρα κανεις την δευτερη και ποιο απλη μεθοδο συνδεσης αυτη του χωρις sent return τοτε με το booth πως γινεται στην περιπτωση αυτη να συνδεθει;
Και αν απο το virtual θελω να αφαιρεσω καποια απο τα εφε που υπαρχουν στην λιστα του και να αφησω τα κατ επιλογην μου υπαρχει τετοια ρυθμιση ;
 

Posted Fri 17 Feb 17 @ 3:11 pm
Καλησπέρα
Στην περίπτωση χρήσης προγράμματος vst για να μπορέσω να εισάγω εφέ διαφόρων τύπων και προσωπικών επιθυμιών μπορεί να γίνει χαρτογράφηση μέσω του προγράμματος στην κονσόλα (pionner sx2) στα κατ επιλογή εφέ;
 

Posted Tue 21 Feb 17 @ 7:22 pm
Αν και το γράφεις μπερδεμένα αν κατάλαβα σωστά αυτό που θες τότε η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Μπορείς να ελέγχεις μέσω της SX2 τα χειριστήρια (κουμπιά /ποτενσιόμετρα κτλ) ενός ή περισσοτέρων VST effect
 

Posted Tue 21 Feb 17 @ 7:35 pm
Δεν είχα πρόθεση Γιώργο να σε μπερδεψω!
Έχεις κάποιο πρόγραμμα που να έχεις δοκιμάσει ώστε να είναι συμβατό με το virtual 8 και να μην έχω πρόβλημα με την sx2;
Ευχαριστώ
 

Posted Tue 21 Feb 17 @ 11:47 pm
Πρόγραμμα;
Εννοείς VST Effect ?
 

Posted Wed 22 Feb 17 @ 11:22 am
ναι
 

Posted Wed 22 Feb 17 @ 12:24 pm


(Old topics and forums are automatically closed)