Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VIRTUAL DJ PRO 7 [Current version 7.05b] - Page: 29

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

aledjoPRO InfinityMember since 2005
malista
 

Posted Mon 19 Sep 11 @ 7:38 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
problima me to skin.

to skin pou ftiaxno einai 1280x800 kai to epeksergazomai sto desktop me windows 7.
to exo petameno sto fakelo skin, oxi se zip, kai apo kei to anoigo kai me to vdj kai paizei mia xara.

to bazo sto laptop pou exei analysi 1280x800 me windows 7, xyma sto fakelo skin kai paizei kai ekei mia xara.

to bazo sto deutero laptop pou exei analysi 1280x800 me windows XP, xyma sto fakelo kai otan pao na to fortoso sto vdj
mou bgazei "error line 0 xml"!
to ebala se zip kai to trexei kanonika!

kserei kaneis giati ginetai auto?
 

Posted Thu 22 Sep 11 @ 6:07 am
Η εικόνα σου είναι bitmap ή PNG ?
Μου το είχε κάνει κι εμένα και έφταιγε μια ενημέρωση των Windows. Τότε σαν "λύση" όσο έφτιαχνα το skin για να μην zip-άρω κάθε τρεις και λίγο XML και BMP είχα βρει να σώζω τα γραφικά σε PNG. Όταν τελείωσα με το skin έσωσα τα γραφικά σαν BMP και τα συμπίεσα μαζί με το XML στο τελικό αρχείο :)
 

Posted Thu 22 Sep 11 @ 6:38 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
i eikona einai bitmap

alla einai ligo trelo e?
 

Posted Thu 22 Sep 11 @ 6:49 am
Όχι. Νομίζω πως έχει να κάνει με τις διαστάσεις του bitmap αλλά δεν είμαι σίγουρος... Πάντως σε εμένα το θέμα λύθηκε μετά απο κάποια ενημέρωση των XP.
 

Posted Thu 22 Sep 11 @ 7:08 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An kai kalo tha itan na anoikseis ena kainourgio topic...

Merika sxolia.
An o skopos einai na to xrisimopoiiseis me kapoion midi controller mw midi mikti, kalo tha itan na prostheseis VU meters kai gain sto textzone.
Key textozone sto deck ? Den to xreiazesai ?
To jog to evales gia na gyrovolaei i perimeneis pote to artwork tha einai diathesimo san meros tou deck ?
Ouden sxolio gia to megethos tis gramamtoseiras :P Pare gyalia, tha vreis wraious skeletous an psakseis !!!

Ithela na grapsw ki alla, alla feugw... paw gia merokamato

Kalo skin btw. eidika ta eikonidia ..xaxaxa
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 8:02 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djdad wrote :
An kai kalo tha itan na anoikseis ena kainourgio topic...

Merika sxolia.
An o skopos einai na to xrisimopoiiseis me kapoion midi controller mw midi mikti, kalo tha itan na prostheseis VU meters kai gain sto textzone.
Key textozone sto deck ? Den to xreiazesai ?
To jog to evales gia na gyrovolaei i perimeneis pote to artwork tha einai diathesimo san meros tou deck ?
Ouden sxolio gia to megethos tis gramamtoseiras :P Pare gyalia, tha vreis wraious skeletous an psakseis !!!

Ithela na grapsw ki alla, alla feugw... paw gia merokamato

Kalo skin btw. eidika ta eikonidia ..xaxaxa


nai o skopos einai gia na to xrisimopoihso me midi controler.
ta vu meters kai gain textzone, de nomizo na mou xreiazontai. de mou prosferoun tipota aparamono pou trone xoro.
gia to gain ebala to potensiometro gia na blepo pou brisketai apla.

to key?? ti na to kano? pote de mou xreiastike oute basistika pote se auto.
ama thelo na balo terlega, tha balo terlega! ama thelo na balo house, tha balo to house pou thelo.... de me emporizei kati.

to "jog" den einai jog. to exo balei san default cover kai kala, kai perimeno pote tha einai diathesimo to artword gia na diabazei to cover kai na mpenei se auti ti thesi!
des edo pos thelo na fainetai http://img594.imageshack.us/img594/1520/virtualdj5.jpg

gia tis grammatoseires, oi opoies einai o kyrios logos pou eftiaksa to skin, tis ekana oso pio megales mporousa giati se real katastasi einai kourastiko na einai mikra ta grammata. meeeexri na prosarmostei to mati meta apo makrines maties sto magazi ktl, troei xrono kai kourazei...
ase pou ama einai mikres psaxnei to mati mexri na brei auto pou anazitaei....
stoxos einai na BOLEUEI sti xrisi to skin kai oxi to design...

to exo diksei se 2 filous pou douleuoun me to vdj kai trelathikan. einai lene akribos oti xreiazontai gia to megethos tis gramatoseiras pou leo.

grapse ki'alla otan gyriseis.

btw. tha anoikso neo topic, kai an mporeis metefere ta post se auto....
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 8:36 am
kalispera stin parea paidia.prin liges meres ekana anabathmisi stin pro ekdosi kai antimetopizo kapoia problimatakia.Ta eixa kai prin bebaia kai elega mipos eftege pou eixa tin le ekdosi.Loipon ekei pou pezo mousiki kapoies fores mou kolaei to programa enw sinexizei na pezei to komati pou eixa fortosei alla den mporo na kano tipote allo.polles fores eimai tyxeros kai ksekolaei prin teliosei to komati.Tin ora pou ginete auto exw paratirisei tin cpu na deixnei kokkina!!!!!!!! ti na kano thelo tin boitheia sas parakalo.
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 12:27 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
se auti ti periptosi mporei na ftainei polla pragmata.

otan les oti kolaei, enoeis oti pagonei to vdj i olokliro to laptop?
oi kymatomorfes synexizoun na paizoun i einai pagomenes?
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 2:59 pm
aledjo wrote :
se auti ti periptosi mporei na ftainei polla pragmata.

otan les oti kolaei, enoeis oti pagonei to vdj i olokliro to laptop?
oi kymatomorfes synexizoun na paizoun i einai pagomenes?


pagonei to virtual dj....kai mou bgainei ena minyma to programa den antapokrinete....kapoies fores ksekolaei prin teliosei to tragoudi.to mono pou douleuei einai oi kumatomorfes opos eipes kai to jogweel apo to komati pou paizei.mipos trexoune sto paraskinio tipota efargoges pou agnow kai fortonoune poly tin cpu?
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:09 pm
paidia ena programataki pou katevazoume ston ipologisti mas kai mpenoune alloi apo to forum kai mas rythmizoune to laptop mporei na me boithisei?
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:13 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ta panta mporoun na ftaine.
apo antivirus, drivers, programata kai alla.

to programa pou les einai to team viewer
http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerQS_el.exe

alla den einai 100% sigouro oti mporei kapoios na brei lysi apo kei....


gnomi mou einai oti mia grigori lysi einai to format...
mporei na pedeuteis 5 ores kai na mi bgaleis tipota eno to format einai misi ora.

ektos an einai kati poly aplo.
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:23 pm
aledjo wrote :
ta panta mporoun na ftaine.
apo antivirus, drivers, programata kai alla.

to programa pou les einai to team viewer
http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerQS_el.exe

alla den einai 100% sigouro oti mporei kapoios na brei lysi apo kei....


gnomi mou einai oti mia grigori lysi einai to format...
mporei na pedeuteis 5 ores kai na mi bgaleis tipota eno to format einai misi ora.

ektos an einai kati poly aplo.


an kano format omos tha prepei na ksanaperaso pali to virual dj etsi den einai? mporo oses fores na to peraso?
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:31 pm
skeftome na agoraso ena laptop pou tha to exw mono gia auti ti xrisi.Na pezo mousiki mono giati tora xrisimopio to laptop pou exw kai me auto kano ta panta...mpaino sto internet ktl...
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:33 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
auto prepei na kaneis an to kaneis gia douleia...

kanenas mas edo mesa kai genika osoi einai laptop djs den exoun mono ena gia oles tis douleies.
afieronoume ena apoklistika gia to vdj, xoris antivirus, torrents, office, kai oti allo yparxei.
mono ta aparaitita!

oso gia to poses fores.... APEIRES! arkei na einai diko sou to laptop pou tha to baleis....
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:50 pm
aledjo wrote :
auto prepei na kaneis an to kaneis gia douleia...

kanenas mas edo mesa kai genika osoi einai laptop djs den exoun mono ena gia oles tis douleies.
afieronoume ena apoklistika gia to vdj, xoris antivirus, torrents, office, kai oti allo yparxei.
mono ta aparaitita!

oso gia to poses fores.... APEIRES! arkei na einai diko sou to laptop pou tha to baleis....


se eyxaristo file aledjo gia ton xrono pou mou dietheses....me tin proti eukairia tha koitakso na paro ena mono gia xrisi tou virtual dj
 

Posted Sun 25 Sep 11 @ 3:53 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kati prepei na paizei to teleutaio kairo me to cover search sto vdj.

akoma kai se poly gnosta tragoudia de briskei kanena cover oute sto google alla apo
kanoniko web browser briskei apeira.
 

Posted Tue 27 Sep 11 @ 9:14 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Tue 27 Sep 11 @ 11:45 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kalo tha itan ekei pou bazoume to cover, na exei kai ena pedio pou na dilonoun emeis
to url mia fotos pou brikame apo to intenet kai ena allo apo to skliro mas disko giati
de briskoume panta auto pou theloume....

kai fysika na mpei sto skin to cover :))))))))))

o gkriniaris
 

Posted Tue 27 Sep 11 @ 12:08 pm
Αφού γίνεται τόσο πολύ λόγος για τα Covers πιστεύω οτι:
Α) Πρέπει να δίνεται προτεραιότητα στο TAG του αρχείου και όχι σε οποιαδήποτε "τοπική" βάση
Β) Εφόσον δεν υπάρχει cover στο TAG τότε να γίνεται αναζήτηση (εφόσον ο χρήστης επιθυμεί) και κατέβασμα / αντιστοίχηση του cover
Γ) Τα downloaded covers πρέπει να φυλάσσονται σε μέρος και με τρόπο που ορίζει ο χρήστης. Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα θα είναι να γεμίσουν οι φάκελοι μου με διάφορα αρχεία JPG και PNG την στιγμή που ξοδεύω ώρες ατέλειωτες για να τους κρατάω καθαρούς και οργανομένους.
Δ) Εφόσον ένα αρχείο δεν έχει cover ούτε στο TAG και ούτε χειροκίνητα κατεβασμένο, εαν υπάρχει αρχείο Album.jpg ή Cover.jpg ή Folder.jpg (ή PNG) στο φάκελο που βρίσκεται τότε θα πρέπει να χρησιμοποιείται το εν λόγω αρχείο σαν cover.

Μια "ωραία" λύση για μένα θα ήτανε όλα τα downloaded covers να αποθηκεύονται σε ΕΝΑ φάκελο (κατά προτίμηση οριζόμενο απο τον χρήστη) με ένα κωδικό σαν όνομα αρχείου ενώ στην database θα αποθηκεύεται ο κωδικός αρχείου ο οποίος και θα εμφανίζεται στο παράθυρο του file info.
Έτσι πιστεύω θα μπορούσαν να οργανωθούν πολύ καλύτερα καθώς θα υπήρχε και η δυνατότητα "αντικατάστασης" αρχείων χαμηλής ποιότητας (μικρή ανάλυση - υψηλό compression) με άλλα καλύτερα χωρίς πολύπλοκες διαδικασίες... Ειδικά αν όλα τα αρχεία ενός Album πχ έχουν το ίδιο κωδικό τότε η αλλαγή του "κακού" cover γίνεται απλά ζήτημα αντικατάστασης ενός αρχείου ΕΚΤΟΣ VDJ. Επίσης έτσι θα μπορούσε μέσα απο το file-info να γίνει απλά "αλλαγή" του κωδικού της εικόνας για να αντιστοιχηθεί ένα τραγούδι σε κάποιο cover χωρίς την ανάγκη αναζήτησης/κατεβάσματος κτλ


Υ.Γ.:
URL απο το internet? Ποτέ των ποτών... :P Ναι σαν επιλογή για να κάνει το VDJ download αλλά μέχρι εκεί. Κατ' αρχήν μόνο η αύξηση του traffic σε κάποια sites είναι ικανή να "εξαφανίσει" το cover μέσα σε μια νύχτα...
 

Posted Wed 28 Sep 11 @ 1:55 am
75%