Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Usb flash or external disk?
Για το controller numark mixstream pro+ και χωρητικότητα από 128gb τι εξωτερικό usb προτείνεται για DJing?
Flash? Κι αν ναι ποια?
Εξωτερικό σκληρό για DJing?
Και αν ναι ποιους?
Η μουσική είναι 100gb , οπότε καλυπτομαι από 128gb.
Μορφή fat32 H exFAT?

Σας ευχαριστώ
 

Posted Sat 22 Jun 24 @ 8:16 pm
ΜΑΚΡΙΑ από eXFAT
 

Posted Tue 25 Jun 24 @ 9:23 am
PhantomDeejay wrote :
ΜΑΚΡΙΑ από eXFAT


Οπότε πάω στο φλασάκι που είναι 128gb και μπορεί να διαμορφωθεί σε fat32.
Γιατί μεγαλύτερο μέγεθος νομίζω θέλει exFAT.

Και από κριτικές και σε site για τα καλύτερα φλασάκια για DJing όλοι προτείνουν το SanDisk extreme pro 128gb.
Η γνώμη σου Γιώργο μου η γενικά τι προτείνεις εσύ στα 128gb που να μπορεί να διαμορφωθεί σε fat32 , φυσικά για DJing.
Ευχαριστώ

 

Posted Tue 25 Jun 24 @ 5:21 pm
D.J.John Live In The Mix wrote :
PhantomDeejay wrote :
ΜΑΚΡΙΑ από eXFAT


Οπότε πάω στο φλασάκι που είναι 128gb και μπορεί να διαμορφωθεί σε fat32 ???
Δηλαδή τα 128gb διαμορφώνεται σε fat 32 ??
Γιατί μεγαλύτερο μέγεθος νομίζω θέλει exFAT.
Αν και υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτή την δουλειά.

Και από κριτικές και σε site για τα καλύτερα φλασάκια για DJing όλοι προτείνουν το SanDisk extreme pro 128gb.
Η γνώμη σου Γιώργο μου η γενικά τι προτείνεις εσύ στα 128gb που να μπορεί να διαμορφωθεί σε fat32 , φυσικά για DJing.
Ευχαριστώ



 

Posted Thu 27 Jun 24 @ 8:51 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Εγώ πάλι συνηθίζω να ακολουθώ αυτό που υποστηρίζει και προτείνει το manual της κάθε συσκεύης , μιας και προορίζεται για συγκεκριμένη κονσόλα..
Στο manual της Mixstream Pro διαβάζω... "Supported file systems: exFAT (recommended), FAT32"

και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξεις το "απαρχαιωμένο" FAT32 που συν τοις αλλοις έχει όρια σε μέγεθος partition και filesize. Με τις χωρητικότητες στα υψη που έχουμε σήμερα, είναι σαν να παίρνεις ένα φορτηγό θηρίο και να το φορτώνεις στο 20%. Πάρε βανάκι τότε :P
 

Posted Thu 27 Jun 24 @ 2:17 pm
djdad wrote :
Εγώ πάλι συνηθίζω να ακολουθώ αυτό που υποστηρίζει και προτείνει το manual της κάθε συσκεύης , μιας και προορίζεται για συγκεκριμένη κονσόλα..
Στο manual της Mixstream Pro διαβάζω... "Supported file systems: exFAT (recommended), FAT32"

και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξεις το "απαρχαιωμένο" FAT32 που συν τοις αλλοις έχει όρια σε μέγεθος partition και filesize. Με τις χωρητικότητες στα υψη που έχουμε σήμερα, είναι σαν να παίρνεις ένα φορτηγό θηρίο και να το φορτώνεις στο 20%. Πάρε βανάκι τότε :P

Δεν έχω θέμα με το exFAT και το γνωρίζω ότι όπως το Fat 32 το υποστηρίζει η συγκεκριμένη κονσόλα.
Ωστόσο επειδή ο Γιώργος είπε μακριά από exFAT για αυτό είπα για Fat 32.
Αν δεν υπάρχει λόγος συγκεκριμένος λοιπόν ακόμη καλύτερα γιατί στα 128gb είναι θέμα το Fat32.
Οπότε Μπάμπη μου την γνώμη σου και για το συγκεκριμένο στικάκι?
Η ότι άλλο προτείνεις από 128gb και πάνω.
Σε ευχαριστώ πολύ
 

Posted Thu 27 Jun 24 @ 7:45 pm
Δεν θα καθίσω να ανοίξω δημόσια διαφωνία γύρω από αυτό το θέμα, αλλά εξακολουθώ να λέω "μακριά από exFAT"
Όσες φορές το χρησιμοποίησηα, το μετάνοιωσα πικρά. Πρόκειται για το πιο ασταθές file system ever και πρέπει να μπει στο μουσείο υπολογιστών στην ίδια θέση με τα Windows ME (Millennium Edition)

Από εκεί και πέρα, μπορεί η Microsoft να μην κάνει Format σε FAT32 πάνω από 32GB, ΑΛΛΑ το ίδιο το σύστημα αρχείων (FAT32) μπορεί να φτάσει μέχρι 16ΤΒ, ενώ τα περισσότερα λειτουργικά (συμπεριλαμβανωμένων των Windows) διαβάζουν άνετα drives μέχρι 2TB φορμαρισμένα σε FAT32.

Δεν θα το συνεχίσω παραπέρα, καθώς αυτή η συζήτηση δεν βοηθάει πουθενά.
Απλά προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω κάποιο USB stick καθώς δεν πολύασχολούμαι με stand alone operations.
Για διάφορες εργασίες που κάνω με USB, όλα μου τα stick είναι Kingston και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
Επίσης και ένα Samsung 64GB που έχω αποδείχτικε μια χαρά γρήγορο και αξιόπιστο.

Σε κάρτες μνήμης, η Sandisk είναι ένα βήμα μπροστά από τις άλλες εταιρείες. Χρησιμοποιώ 2 Sandisk Extreme Pro U3 V30 A2 UHS-I 512GB στο drone και συνίστανται ανεπιφύλακτα. Αλλά είναι κάρτες μνήμης. Στα USB flash η Sandisk δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και "ένα βήμα μπροστά" από τους άλλους.
 

Posted Thu 27 Jun 24 @ 8:33 pm
PhantomDeejay wrote :
Δεν θα καθίσω να ανοίξω δημόσια διαφωνία γύρω από αυτό το θέμα, αλλά εξακολουθώ να λέω "μακριά από exFAT"
Όσες φορές το χρησιμοποίησηα, το μετάνοιωσα πικρά. Πρόκειται για το πιο ασταθές file system ever και πρέπει να μπει στο μουσείο υπολογιστών στην ίδια θέση με τα Windows ME (Millennium Edition)

Από εκεί και πέρα, μπορεί η Microsoft να μην κάνει Format σε FAT32 πάνω από 32GB, ΑΛΛΑ το ίδιο το σύστημα αρχείων (FAT32) μπορεί να φτάσει μέχρι 16ΤΒ, ενώ τα περισσότερα λειτουργικά (συμπεριλαμβανωμένων των Windows) διαβάζουν άνετα drives μέχρι 2TB φορμαρισμένα σε FAT32.

Δεν θα το συνεχίσω παραπέρα, καθώς αυτή η συζήτηση δεν βοηθάει πουθενά.
Απλά προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω κάποιο USB stick καθώς δεν πολύασχολούμαι με stand alone operations.
Για διάφορες εργασίες που κάνω με USB, όλα μου τα stick είναι Kingston και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
Επίσης και ένα Samsung 64GB που έχω αποδείχτικε μια χαρά γρήγορο και αξιόπιστο.

Σε κάρτες μνήμης, η Sandisk είναι ένα βήμα μπροστά από τις άλλες εταιρείες. Χρησιμοποιώ 2 Sandisk Extreme Pro U3 V30 A2 UHS-I 512GB στο drone και συνίστανται ανεπιφύλακτα. Αλλά είναι κάρτες μνήμης. Στα USB flash η Sandisk δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και "ένα βήμα μπροστά" από τους άλλους.

Καλημέρα Γιώργο.
Αλίμονο τι διαφωνία , συζήτηση κάνουμε και όπως πάντα εποικοδομητική.
Ο κάθε άνθρωπος βάσει των εμπειριών του κ.λ.π προτείνει η λέει την άποψη του.
Κι εγώ κατά βάση δεν θα το χρησιμοποιήσω σαν stand alone , ειδικά μετά από τόσα χρόνια με το virtual.
Απλά θέλω να έχω και μια εναλλακτική , πιο πολύ για θέμα laptop , και όχι για θέμα προγράμματος.

Λέω για SanDisk φλασάκι γιατί όσα site και forum ειδα επί του θέματος όλοι προτείνουν και αυτό το συγκεκριμένο.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Posted Fri 28 Jun 24 @ 3:52 am
Όχι, αλοίμονο, δεν εννούσα αυτό. Απλά το θέμα του "FAT32 vs exFAT" παραείναι τεχνικό για να αρχίσουμε ένα debate για το ποιο σύστημα αρχείων είναι καλύτερο.
Η απάντηση είναι "κανένα" και καλύτερο είναι το NTFS και το APFS, αλλά οι stand alone συσκευές συνήθως δεν υποστηρίζουν κανένα από τα δύο :P
 

Posted Fri 28 Jun 24 @ 11:10 am
PhantomDeejay wrote :
Όχι, αλοίμονο, δεν εννούσα αυτό. Απλά το θέμα του "FAT32 vs exFAT" παραείναι τεχνικό για να αρχίσουμε ένα debate για το ποιο σύστημα αρχείων είναι καλύτερο.
Η απάντηση είναι "κανένα" και καλύτερο είναι το NTFS και το APFS, αλλά οι stand alone συσκευές συνήθως δεν υποστηρίζουν κανένα από τα δύο :P

Εμένα ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο controller υποστηρίζει και τα δύο.

Το θέμα είναι το λάπτοπ να υποστηρίζει η να μπορεί να κάνει φορμάτ σε ένα από τα δύο για να μεταφέρω όλα τα κομμάτια στο φλασάκι.
Και σε περίπτωση χρήσης stand alone χωρίς υπολογιστή τι είναι πιο ασφαλή για να δουλέψω με φλασάκι η sdcard η εξωτερικό σκληρό , και σε ποιο σύστημα μόνο με το κοντρολερ χωρίς υπολογιστή

 

Posted Fri 28 Jun 24 @ 11:14 am
Λίγο πολύ, για το μέσο χρήστη και για τη μέση χρήση.. ΟΛΑ το ίδιο θα είναι
 

Posted Fri 28 Jun 24 @ 1:03 pm
PhantomDeejay wrote :
Λίγο πολύ, για το μέσο χρήστη και για τη μέση χρήση.. ΟΛΑ το ίδιο θα είναι

Μάλλον για το φλασάκι το sandisk των 128gd με βλέπω
Η
Εξωτερικό σκληρό στα 500gb
H SanDisk H Samsung
Ειδομεν....
 

Posted Fri 28 Jun 24 @ 4:18 pm