Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με Pioneer WeGo
Καλησπέρα σας,
Πάιζω με Dell Precision 3480 (i7-1360P, 32GB Ram), Pioneer WeGo (1st Gen) & Virtual DJ updated στην τελευταία έκδοση.
Χτές το βράδυ 2 φορές μέσα στο 6ωρο μου "πάγωσε" η κονσόλα.
Η κονσόλα κόλλησε εντελώς (τα φώτα παρέμειναν αναμένα όπως ήταν τη στιγμή του κολλήματος) και σταμάτησε να αποκρίνεται οποιοδήποτε control.
Το πρόγραμμα συνέχισε να λειτουργεί κανονικά (η μουσική δε σταμάτησε) και με το ποντίκι μπορούσα κανονικά να το χειρίζομαι, αν και έδειχνε αρκετά unresponsive (καθυστερούσε η απόκριση).
Κάνοντας restart την κονσόλα (έχει κουμπί on/off) όλα επανήρθαν στα κανονικά. Δε χρειάστηκε να επανεκκινήσω το πρόγραμμα, απλά το πρόβλημα μου ήταν ότι αναγκαστικά σταμάτησε στιγμιαία ο ήχος μέχρι να ξαναδεί την κονσόλα.

Σημείωση: το ίδιο πράγμα μου το είχε κάνει κάποια στιγμή πέρσυ (με άλλον υ[πολογιστή) αλλά επειδή συνέβη μόνο μια φορά δεν το έψαξα περαιτέρω. Χτες για πρώτη φορά μου το έκαν 2 φορές το ίδιο βράδυ.

Υπάρχει κάποιο error log για να δω τι ακριβώς συνέβη; Υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία;

edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το λειτουργικό μου είναι windows 11
 

Posted Sun 09 Jun 24 @ 10:57 am
Δεν υπάρχει κάποιο log που μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί έγινε οτι έγινε.
Υπάρχει log που καταγράφει το τι γίνεται με το πρόγραμμα (και μόνο) και το μοναδικό που θα σου έδειχνε αν το είχες ενεργό θα ήταν οτι η κονσόλα αποσυνδέθηκε.
Τον λόγο που αποσυνδέθηκε όμως, δεν θα τον έγραφε και δεν θα μπορούσε καν να τον ξέρει.

Εκεί χρειάζεται να κάνεις εσύ την δική σου έρευνα.
Οι λόγοι που μπορεί να προκάλεσαν την αποσύνδεση είναι πολλοί, αλλά όλοι εξίσου "απίθανοι" (χαμηλής πιθανότητας)
Ξεκίνα με ένα έλεγχο της καλωδίωσης, και της σταθερότητας της τροφοδοσίας του συστήματος. (Πτώσεις τάσεις ή υπερτάσεις μπορεί προσωρινά να "τρελάνουν" ηλεκτρονικές συσκευές)
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 7:48 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
... και της σταθερότητας της τροφοδοσίας του συστήματος. (Πτώσεις τάσεις ή υπερτάσεις μπορεί προσωρινά να "τρελάνουν" ηλεκτρονικές συσκευές)


Αυτός είναι ο πιο πιθανός λόγος. Εχει συμβει και σε μένα και οφειλόταν στο μεγάλο ρέυμα που τράβαγε μία μηχανή καπνού κάθε φορά που ξεκινούσε.

 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 3:52 pm
PhantomDeejay wrote :
Υπάρχει log που καταγράφει το τι γίνεται με το πρόγραμμα (και μόνο) και το μοναδικό που θα σου έδειχνε αν το είχες ενεργό θα ήταν οτι η κονσόλα αποσυνδέθηκε.

Το ενεργοποιώ από κάπου αυτό το Log; Θα ήταν χρήσιμο να δω (ό,τι) έχει γράψει.
Αν και δεν ήταν ακριβώς αποσύνδεση. Η μουσική συνέχισε να παίζει κανονικά, συνεπώς σαν "καρτα ήχου" η κονσόλα συνέχισε κανονικά να δίνει έξοδο, αλλά είχε παγώσει ως midi controller. Τα led της κονσόλας έμειναν κολλημένα και κάνένα control της δεν ανταποκρινόταν.
Το Virtual έδειχνε κι εκείνο unresponsive για κάποια δευτερόλεπτα και μέχρι να κάνω restart την κονσόλα είχε μια καθυστέρηση σε ότι έκανα με το ποντίκι, αλλά δεν κράσαρε. Και μόλις ξανάνοιξε η κονσόλα επανήρθε στα κανονικά του.

PhantomDeejay wrote :
Εκεί χρειάζεται να κάνεις εσύ την δική σου έρευνα.

Ότι μπορούσα να ψάξω μόνος μου το έψαξα. Έφτασα μέχρι τον Event Viewer των Windows μήπως είχε κρασάρει κανας driver Και το είχε γράψει, αλλα δε βρήκα κάτι σχετικό ή κάτι που να το συνδέσω με το συμβάν.
Προσπάθησα να το αναπαράγω σπίτι (παίζοντας βέβαια αρκετά λιγότερη ώρα) χωρίς να τα καταφέρω, οπότε θεωρώ ότι ήταν τυχαίο το σενάριο που το προκάλεσε.

PhantomDeejay wrote :
Ξεκίνα με ένα έλεγχο της καλωδίωσης, και της σταθερότητας της τροφοδοσίας του συστήματος. (Πτώσεις τάσεις ή υπερτάσεις μπορεί προσωρινά να "τρελάνουν" ηλεκτρονικές συσκευές)

Το καλώδιο θεωρώ ότι είναι οκ. Είναι ένα USB-A to USB-B της DJ Techtools και χρησιμοποιώ το ίδιο και με τη δεύτερη κονσόλα μου (μια AKAI AMX) χωρίς να μου δημιουργεί κάποιο θέμα.
Την σταθερότητα της τροφοδοσίας πώς μπορώ να την ελέγξω; Η κονσόλα τροφοδοτείται από το USB (είναι συνδεδεμένη απευθείας στο laptop) και από το τροφοδοτικό του laptop δεν έχω εντοπίσει κάποιο θέμα.




 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 4:29 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
djdad wrote :
PhantomDeejay wrote :
... και της σταθερότητας της τροφοδοσίας του συστήματος. (Πτώσεις τάσεις ή υπερτάσεις μπορεί προσωρινά να "τρελάνουν" ηλεκτρονικές συσκευές)


Αυτός είναι ο πιο πιθανός λόγος. Εχει συμβει και σε μένα και οφειλόταν στο μεγάλο ρέυμα που τράβαγε μία μηχανή καπνού κάθε φορά που ξεκινούσε.

ακριβως αυτο μου συνεβει και με την ddj 1000...αλλαξε τροφοδοτικο καλου κακου η ελεγξε το καλα

 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 8:35 pm