Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα Μικροφώνου
Καλημέρα σας.
Μόλις αγόρασα καινούργιο του κουτιού το controller numark ns4fx.
Δυστυχώς έχω πρόβλημα με την είσοδο του μικροφώνου στο εμπρός μέρος της κονσόλας.
Το μικρόφωνο 2.
Δεν δουλεύει δεν παίρνει καν σήμα.
Ενώ η πίσω είσοδος του μικροφώνου μικρόφωνο 1 δουλεύει κανονικά.
Η δοκιμή έχει γίνει με δύο διαφορετικά μικρόφωνα και τα δύο δουλεύουν στο πίσω μέρος της κονσόλας στην είσοδο 1 , αλλά δεν δουλεύουν στο εμπρός μέρος της κονσόλας στην είσοδο 2.

Αν γνωρίζετε κάτι ίσως κάποια ρύθμιση η να την δώσω πίσω.


Σας ευχαριστώ πολύ
 

Posted Sun 09 Jun 24 @ 7:55 am
Έχεις σηκώσει την ένταση από μπροστά, σωστά; Εννοώ οτι δίπλα στη θύρα σύνδεσης υπάρχει και ρυθμιστικό έντασης. Το έχεις σηκώσει και δεν έχεις ήχο, σωστά;
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 7:42 am
Εννοείται Γιώργο μου φυσικά και έχω ανοίξει την ένταση από το ρυθμιστικό δίπλα στην είσοδο.
Μιλησα μόλις με το κατάστημα που την αγόρασα και μου είπαν να την επιστρέψω να γίνει ο τεχνικός έλεγχος και να μου την αλλάξουν.
Τους είπα δεν δέχομαι επισκευή σε αχρησιμοποίητη κονσόλα 2 ημερών σήμερα.
Το θέμα είναι ότι στην ουσία εγώ δεν θα χρησιμοποιώ την εμπρόσθια είσοδο του μικροφώνου.
Με το σκεπτικό ότι η κονσόλα ίσως... δεν υπάρχει σε στοκ και για αντικατάσταση θα πρέπει να δώσω επιπλέον χρήματα για να έχει εξόδους XLR που θέλω οπωσδήποτε λόγω ενεργών ηχείων , αξίζει τον κόπο η να την αφήσω έτσι?
Την γνώμη σας
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 11:00 am
Όσο κι αν "πονάει" δεν θεωρώ σωστό οτι επειδή εμείς (οι πελάτες/καταναλωτές) κάποιες φορές καιγόμαστε, πρέπει να δεχόμαστε τέτοιες "υποχωρήσεις"

Αν η κονσόλα είναι ελαττωματική, τότε καλύπτεται από D.O.A. 5-10 ημερών και πρέπει να γίνει αντικατάσταση της. Κανονικά βάση των κανόνων D.O.A η εταιρεία πρέπει να σου αντικαταστήσει το προϊόν με ΙΔΙΟ ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ/ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ δυνατοτήτων/προδιαγραφών.
Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τότε γίνεται επιστροφή χρημάτων.

Προσωπικά δεν θα δεχόμουν ελαττωματικό προϊόν DOA.
Αν η κεντρική αντιπροσωπεία (γιατί είναι θέμα αντιπροσωπείας και όχι μεταπωλητή) δεν έχει στοκ να παραδώσει, τότε θα έπαιρνα τα χρήματα μου πίσω.
Και ναι, μπορεί να ζοριζόμουν γιατί θα έπρεπε να πάρω κάτι άλλο πιο ακριβό ή κάτι που δεν θα με βόλευε 100% κτλ. Αλλά το θέμα είναι (για μένα) πρώτα απ' όλα ηθικό. Αλλιώς δεν έχει νόημα να έχουν τα προϊόντα που αγοράζουμε οποιαδήποτε εγγύηση..
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 12:21 pm
Μου είπαν από το κατάστημα ότι εφόσον θα υπάρχει απόθεμα θα αντικατασταθεί εφόσον πρώτα προηγηθεί ο τεχνικός έλεγχος ότι όντως δεν δουλεύει.
Μου είπαν αν δεν υπάρχει στοκ να μου επιστρέψουν τα χρήματα η να διαλέξω κάτι άλλο με όποιο επιπλέον κόστος.
Αυτή την κονσόλα την έχει σταματήσει η numark και ότι υπάρχει πλέον στα καταστήματα.
Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχουν ένα κομμάτι ακόμη αλλά δεν μπορούν λέει να μου το κρατήσουν μέχρι την επιβεβαίωση της βλάβης
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 12:28 pm
Καλά.. Δεν πουλάνε και σαν φρέσκα κουλούρια οι συγκεκριμένες κονσόλες.. Όχι οτι είναι απίθανο να πουληθεί, αλλά το πιθανότερο είναι να τους μείνει σαν στοκ για αρκετό καιρό ακόμα αν δεν χρειαστεί να σου την δώσουν σαν αντικατάσταση της παλιάς..
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 1:13 pm
Σίγουρα δεν πουλάνε σαν φρέσκα κουλούρια , αλλά σε αυτά τα χρήματα με έξοδο XLR και τετρακαναλη δεν υπάρχει .
Και αν τυχόν πουληθεί θα πρέπει να δώσω και αρκετά επιπλέον χρήματα για να αγοράσω με ίδια χαρακτηριστικά.
Η να πάρω κονσόλα με έξοδο RCA και box παθητικό αλλαγής σήματος για να μου έρθει στα ίδια περίπου χρήματα
 

Posted Mon 10 Jun 24 @ 1:17 pm