Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Το TIME CODE Βαθμονομείτε Κανονικά , Αλλά Δεν Ενεργοποιείται . Pioneer , DDJ - FLX 10
Καλησπέρα Σε Ολη Την Ομάδα & Συναδέλφους !!

Έχω Ενα Πρόβλημα Το Οποίο Με Έχει Παιδέψει Αρκετές Ώρες Χωρίς Όμως Να Μπορέσω Έως Τώρα Να Βγάλω Μια Άκρη .
Ομολογουμένως Παρότι Θεωρώ Ότι Γνωρίζω Αρκετά Καλά Το Virtual DJ , Με Τα TIME CODE Ασχολούμαι Για Πρώτη Φορά , Με Αφορμή Το Νέο DJ Controller , Pioneer . DDJ - FLX 10 & Τα Πικάπ Της Technics SL 1210 MK 2 Όπου Κατέχω Εδω Και Πολλά Χρόνια Και Τα Είχα Βάλει Σε Παροπλισμό .
Έχω Συνδέσει Κανονικά Τα Πικάπ Στις Θύρες ( 1 & 3 ) Με Τις Απαραίτητες Γειώσεις Φυσικά , Και Σαν Παραδοσιακά Πικάπ Λειτουργούν Όλα Κανονικά . Εννοείται Έχω Επίσης Επιλέξει Σαν Πηγή Το PC Και Οχι Το LINE / PHONO .
Η Ρύθμιση Των Εισόδων Ήχου Έχει Γίνει Αυτόματα Από Το Πρόγραμμα , Οπου : TIME CODE 3 ( IN 7 & 8 ) - TIME CODE 4 ( IN 9 & 10 ) . Το Σήμα Βαθμονομείται Κανονικά Με Επιτυχία , Όμως Όταν Προσπαθώ Να Το Ενεργοποιήσω Στο ON , Δεν Ενεργοποιείται Και Δείχνει Επίσης Στη Πράσινη Γραμμούλα Ότι Δεν Λαμβάνει Σήμα . Κάποια Στιγμή Μου Δούλεψε Χωρίς Να Καταλάβω Πως Έγινε , Αλλά Απο Εκεί Και Μετά Δεν Μπορώ Να Το Ενεργοποιήσω . Τι Θα Μπορούσε Να Συμβαίνει Σε Όλο Αυτό ?? Τι Μπορεί Να Κάνω Λάθος ??
Υ.Γ
( Παρεμπιπτόντως Αν Και Δεν Έχει Ιδιαίτερη Σημασία , Χρησιμοποιώ Τα Βινυλια Του Serato )

Ευχαριστω Πολυ !! Για Τις Οποιες Απαντησεις Εκ Των Προτερων .
 

Posted Sun 02 Jun 24 @ 6:59 pm
Λόγω του οτι έχεις δηλώσει timecode 3 και 4, πρέπει να τα ενεργοποιήσεις στα deck 3 και 4.
Εσύ προσπαθείς να τα ενεργοποιήσεις στα deck 1 & 2

Οπότε ή δοκιμάζεις στα deck 3 και 4 (C/D) ή αλλάζεις στις ρυθμίσεις ήχου τα timecode σε timecode 1 και timecode 2.
Μπορείς να αφήσεις φυσικά τα πικαπ συνδεμένα εκεί που είναι, και να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες θύρες.

Τέλος θερμή παράκληση:
Μην Γράφεις Με Το Πρώτο Γράμμα Κάθε Λέξης Κεφαλαίο.
Είναι κουραστικό να το διαβάζουμε εμείς οι "κοινοί" θνητοί που σεβόμαστε όσο μπορούμε την Ελληνική γλώσσα και τους κανόνες γραμματικής, ορθογραφίας και συντακτικού που την διέπουν.
 

Posted Mon 03 Jun 24 @ 6:30 am
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!! πάρα πάρα πολύ !!!!
το πρόβλημα λύθηκε , και ήταν τόσο απλό ,
αλλά δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου εκει .
για άλλη μια φορά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!
τώρα τα πικαπάκια που κάποτε τα ειχα λιώσει
θα πάρουν πάλι ενεργή θέση και όχι απλώς διακοσμητική .

όσο για τα γράμματα σε μορφή title , ζητώ συγγνώμη .
τα γράφω στο Word και μου αρέσει να γράφω έτσι ,
όμως εάν είναι ενοχλητικό δεν θα το επαναλάβω .

και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ George !!!!

 

Posted Mon 03 Jun 24 @ 11:23 am