Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Nvidia....

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Χρονια πολλα σε ολο το φορουμ για τις ημερες αλλα και στον διαχειριστή μας που γιορταζει
Μετα την τελευταια ενημερωση των ντραιβερς της nvidia που εχει το λαπτοπ μου μια υπηρεσία το nvidia container εμφανιστηκε και μάλιστα παντα πρωτο στην λιστα με την μεγαλύτερη καταναλωση ραμ
Η ερωτηση που θελω να κανω στους γνωριζοντες ειναι εαν αυτη η υπηρεσια χρειαζεται οπωσδηποτε για να την απενεργοποιησω η να κανω κατι αλλο ωστε να παψει να ταλαιπωρει τοσο την ραμ που ενω το λαπτοπ μου ειναι σχετικα τουμπανο υπαρχουν στιγμες που πιανει κοκκινα.
Ευχαριστώ
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 9:31 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Απενεργοποιησε τα:
NVIDIA Streamer Service
NVIDIA Backend (NvBackend.exe)
NVIDIA Capture Server (nvspcaps64.exe)
NVIDIA Network Service (NvNetworkService.exe)
αυτα ειναι για παιχνιδια ...
NVIDIA User Experience Driver Component (nvxdsync.exe)
μαλλον ειναι μονο για 3D
NVIDIA driver updates

και ενδεικτικα ολο το ...
NVIDIA GeForce Experience Service (GfExperienceService.exe)


Υ.Γ.
Μ'αρεσει η οργανωση στο desktop ...
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 11:28 am
Ευχαριστώ για την απαντηση να τα απενεργοποιησω απο την διαχείριση εργασιων η απο καπου αλλου; και τον ντραιβερ τον ξηλωνω εντελως; δςν επηρεαζει την καρτα γραφικων;
Ναι η οργανωση του ντεσκτοπ ειναι μοναδικη μου το εχουν πει και αλλοι δεν ειναι ευκολο μα γινει να ξερεις και μου πηρε πολυ χρονο αλλα ειναι οντως μοναδικη
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 12:01 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
κανονικά πρέπει να πας δεξί κουμπί στην έναρξη και run ...
εκεί θα γράψεις msconfιg και πάτα enter ....
πας στα services και κάνεις ξεκαθάρισμα τι θέλεις να τρέχει το pc όταν ξεκινάει ....
Ότι και να αλλάξεις δεν έχει καμιά σχέση με τους drivers άπλα δεν τρέχουν όλες η υπηρεσίες...
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 4:14 pm
Οκ καταλαβα οπότε να απενεργοποιησω αυτούς που λες παραπανω οκ;
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 5:54 pm
Πρότασή μου, εάν δεν παίζεις κάνα game στο laptop...

1. Κάνεις πλήρη απεγκατάσταση, κατ' αρχήν του όποιου extra software της nVidia (προσθαφαίρεση προγραμμάτων) και τέλος τους drivers ( https://www.nvidia.com/object/IO_13955.html ). Επανεκκινείς...

2. Κατεβάζεις και αποσυμπιέζεις τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών σου...

3. Δεν προχωράς στην "κλασσική" εγκατάσταση, αλλά: Πίνακας Ελέγχου -> Διαχείριση Συσκευών -> Προσαρμογείς Οθόνης -> nVidia -> Ενημέρωση Προγράμματος Οδήγησης Συσκευής (εάν δεν βρει τους drivers αυτόματα, "υποδεικνύεις" το φάκελο)


Γιατί προτείνω αυτό? Για να μην υπάρξει το όποιο πρόβλημα "καραμπόλας" στο msconfig και για να περαστούν μόνον οι drivers της nVidia, κανένα άλλο software... ;-)
 

Posted Tue 30 Apr 19 @ 8:10 pm
μμμ μπερδευτηκαμε λιγο...καταργησα οτι υπηρχε απο nvidia στην προσθαφαιρεση προγραμματων αλλα η συσκευη ειναι ενημερωμενη συμφωνα με την διαχειρηση εργασιων οποτε οκ ο driver υπαρχει και φυγαν τα γυρω γυρω
αυτο που με απασχολει ειναι οτι και η οθονη αλλα και το vdj ( οποτε ανοιγει το βιντεο )παιζουν με την intel hd grapfics 4600 και μαλλον με αυτην επαιζε παντα το λαπτοπ γιατι δεν θυμαμαι ποτε να ειδα πουθενα την ge forse gtx 850m
τωρα φανταζομαι η nvidia θα ειναι καλυτερη ( θειε γιωργο τα φωτα σου ) αλλα μαλλον η indel θα ειναι προεπιλεγμενη μαλλον ( νομιζω οτι εχει και ανεξαρτητη μνημη η nvidia αλλα δεν ειμαι και σιγουρος δεν το βλεπω πουθενα απλα θυμαμαι οταν το επαιρνα οτι μαλλον ειχε) οποτε αφηνω οπως ειναι το θεμα? παλευω την gtx ? τι λετε?
το λαπτοπ ειναι το msi ms-1759
ευχαριστω
 

Posted Wed 01 May 19 @ 11:11 pm
Κατ' αρχήν διάβασε το ακόλουθο νήμα: http://www.virtualdj.com/forums/227001/Greek_Forum/________________________________________________________________________________.html?search=5558&page=1

Η αλήθεια είναι πως έκτοτε δεν το πολυ-έψαξα το θέμα με τις ρυθμίσεις και άφησα την default κάρτα γραφικών (intel) και για το VDj. Οπότε, εάν θες την γνώμη μου, εφόσον δεν χρησιμοποιείς το VDj με videos, μην "πονοκεφαλιάζεις" και άσε την default κάρτα γραφικών για το VDj, αλλάζοντας απλά τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν στο νήμα... ;-)
 

Posted Thu 02 May 19 @ 5:58 am
ναι το διαβασα το ιδιο σχεδον θεμα ειχαμε αλλα δεν παιζω βιντεο απο το λαπτοπ ( εχω αλλο για αυτα ) οποτε το αφηνω ως εχει αυχαριστω
 

Posted Thu 02 May 19 @ 7:37 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Δοκίμασες με δεξί κουμπί να τρέξεις το πρόγραμμα ?
Αν έχει δυο κάρτες το pc σίγουρα έχεις την επιλογή ...
 

Posted Thu 02 May 19 @ 12:13 pm
Dj-RFTD wrote :
Δοκίμασες με δεξί κουμπί να τρέξεις το πρόγραμμα ?
Αν έχει δυο κάρτες το pc σίγουρα έχεις την επιλογή ...


οχι δεν το δοκιμασα αλλα αυριο το πρωι που εχω εκδηλωση σιγουρα θα το δοκιμασω ωστε να διαπιστωσω τις οποιες διαφορες μπορει να υπαρχουν
ευχαριστω
 

Posted Thu 02 May 19 @ 5:12 pm
τελικα ναι μου δινει την επιλογη δεν βλεπω καμια διαφορα ( λογικο ) αλλα δεν υπαρχει και καμια δυσλειτουργια οπως στον θειο
αλλα οταν ανοιγω βιντεο απο το προγραμμα αυτο ανοιγει με την ιντελ και δεν δινει επιλογη για την αλλη αλλα στις ρυθμισεις εχει προεπιλεγμενη την nvidia...τελικα εχει ψιλοχαθει η μπαλλα
θα επιστρεψουμε στο χρυσο κανονα που λεει οτι δουλευει δεν το πειραζουμε και θα σταματησω να το σκαλιζω
καλημερες
 

Posted Fri 03 May 19 @ 6:13 am
Για να μπορέσει το VDj να λειτουργεί εξολοκλήρου με την nVidia, θα πρέπει να το ορίσεις μέσω του πίνακα ελέγχου της nVidia. Όσο για την "διαφορά", δεν θα την συνειδητοποιήσεις, όσο και "βαρύ" (σε γραφικά) να είναι το skin. Εκτός και εάν αναπαράγεις videos υψηλής ανάλυσης (εικάζω, δεν το δοκίμασα) ή ταυτόχρονα κάποια άλλη "απαιτητική" εφαρμογή σε γραφικά (το δοκίμασα και ισχύει)...
 

Posted Fri 03 May 19 @ 6:23 am


(Old topics and forums are automatically closed)