Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με XDJ R1 και USB STICK

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα ,
νέος στην παρέα (νέος γενικά με το θέμα :P ) , πρόσφατα έγινα κάτοχος της XDJ R1.

Έχω ένα USB Stick "SanDisk Ultra 3.0 64gb"
Το πρόβλημα είναι πως δεν το διαβάζει η κονσόλα με τίποτα , κουμπώνω το usb επάνω ,ανάβει η λυχνία για να το διαβάσει αλλά μετά από δύο δεύτερα σβήνει και στην κονσόλα γράφει "NO USB"

για να προλάβω μερικούς

1) το έκανα format σε FAT32
2) πέρασα την συλλογή μου μέσω του Rekordbox
3) έψαξα στο ιντερνετ για να δω μήπως η XDJ R1 δεν είναι συμβατή με USB 3.0 αλλά δε βρήκα κάτι τέτοιο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Posted Wed 01 Feb 17 @ 10:17 pm
Η XDJ-R1 είναι παλιό μοντέλο (περίπου τεσσάρων χρονών). Οπότε:
1) Δεν νομίζω οτι υποστηρίζει USB 3.0. Βέβαια τα περισσότερα στικάκια είναι συμβατά και με USB 2.0
2) Δεν νομίζω οτι μπορεί να διαβάσει τόσο μεγάλο στικάκι (σε GB) Δοκίμασε να κάνεις ένα partition 16GB δες αν στο διαβάζει
3) Αν το φλασάκι τραβάει πολύ ρεύμα τότε η κονσόλα θα το σταματήσει αυτόματα

Διάβασε περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα 5 του manual της κονσόλας σου
http://docs.pioneerdj.com/Manuals/XDJ_R1_DRI1083_manual/?_ga=1.98795606.932709101.1464300591

Υ.Γ.: Λόγω της παλαιότητας του μοντέλου υπάρχουν και κάποιοι περιορισμοί στο πλήθος φακέλων και αρχείων που μπορεί να διαβάσει. Είσαι σίγουρος οτι αποτυγχάνει τελείως να διαβάσει το φλασάκι και δεν καθυστερεί απλά υπερβολικά να το φορτώσει; (Και πάλι η σελίδα 5 θα σε διαφωτίσει)
 

Posted Wed 01 Feb 17 @ 11:03 pm
Καλησπέρα και πάλι, τόσες μέρες δεν είχα χρόνο να ψάξω το θέμα.

Έκανα Partition στα 16gb και πάλι δεν μου εμφάνιζε το usb.

Σήμερα αγόρασα άλλο ένα usb έτοιμο FAT32 στα 16gb , ξανά πέρασα μέσω rekordbox κάποια κομμάτια (αλλά και το firmware update από σιγουριά ότι έφταιγε το usb :P ) αλλά πάλι τα ίδια "NO USB".
Αυτή τη φορά δεν ανάβει ούτε για λίγο η λυχνία του usb power.

Ετοιμάζομαι να ανοίξω θέμα στο forum της Pioneer ,

ευχαριστώ για την βοήθεια όπως και να έχει!
 

Posted Sat 04 Feb 17 @ 4:43 pm


(Old topics and forums are automatically closed)