Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ερώτηση

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

diarenPRO InfinityMember since 2010
καλημέρα στην παρέα .
το ξέρω σας έχω ζαλίσει πεδία με της ερώτησης.
θα ήθελα να ρωτήσω αν καπιος μπορη να με βοηθήση .
αγόρασα 2 electrovoice zlx-15p
μήπως ξερή καπιος να μου πί της ρύθμισης να βάλω όταν πεζό ?
πεζό ως mobile dj
το controller ίναι το pioneer DDJ-RR .

ευχαριστώ πολύ .
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 9:45 am
Καλώς ή κακώς, η DDj-RR δεν διαθέτει βαθμονομημένα Leds (και ιδίως Master Level). Αν όμως παρατηρήσεις άλλους Controller της Pioneer, το ανώτατο πράσινο Led αντιστοιχεί (πάντα) στα 0db εξόδου.

Πρακτικά, λοιπόν και με βάση το άνωθεν συμπέρασμα, θα μπορούσες να ακολουθήσεις την κάτωθι διαδικασία:

1. Πραγματοποιείς την συνδεσμολογία και θέτεις σε λειτουργία τα ενεργά ηχεία.
2. Θέτεις στο minimum, τόσο τα Inputs Levels (Left & Right), όσο και το Master Volume.

3. Χρησιμοποιείς ένα αρχείο Pink Noise (μορφής wav ή flac), εγγεγραμμένο στα 0db, το οποίο και αναπαράγεις.
4. Τοποθετείς το Channel Fader στην ανώτατη θέση, όπου θεωρητικά θα ανάβει το ανώτατο πράσινο Channel Led (εάν δεν έχει προηγηθεί αλλαγή αντιστοίχισης, μέσω Mapping ή μεταβολή του Channel Trim).
5. Ρυθμίζεις το Master Level, ώστε μόλις που να φωτίσει το ανώτατο πράσινο Master Led στον Controller.

- Με αυτό τον “πρακτικό” τρόπο, έχεις πλέον την “συνθήκη” ότι ο Controller σου, αναπαράγοντας ένα κομμάτι στα 0db, "βγάζει" και έξοδο 0db…

6. Αυξάνεις σταδιακά τα Inputs Level (Left & Right) των ενεργών ηχείων, έως ότου “γεμίσει” η μπάρα σήματος μεν, αλλά να μην εμφανίζει την ένδειξη “Clip” δε.

- Με αυτό τον “πρακτικό” τρόπο, έχεις πλέον την “συνθήκη” ότι τα Inputs Levels (Left & Right) των ενεργών ηχείων, είναι ορθά ρυθμισμένα…

7. Ρυθμίζεις το Master Volume των ενεργών ηχείων σου, σε μία χαμηλή ένταση και ξεκινάς τις “δοκιμές”. Εναλλάσσοντας διάφορα κομμάτια, παρατηρείς εάν ο Controller “ξεφεύγει” (πορτοκαλί Leds), οπότε μειώνεις το Master Level ή εμφανίζεται (έστω και σπάνια) η ένδειξη “Clip” των ενεργών ηχείων, οπότε μειώνεις τα Inputs Levels.

- Με αυτό τον “πρακτικό” τρόπο, έχεις πλέον υλοποιήσει τις πρέπουσες (αλλά οριακές) ρυθμίσεις. Σε περίπτωση, όμως, που έχεις “βαρύ χέρι στο Master Volume” (όπως άλλοι έχουν “βαρύ πόδι στο γκάζι”), τότε κρίνεται σκόπιμο να μειώσεις περαιτέρω τα Inputs Levels (Left & Right) των ενεργών ηχείων. Ειδάλλως, είναι πολύ πιθανό να πάρεις τα ηχεία στα χέρια (και μην βασίζεσαι στο ενσωματωμένο limiter)…

Tip: Όταν πλέον θα έχεις κατασταλάξει στην τελική θέση των Inputs Level (Left & Right) των ενεργών ηχείων, καλό θα είναι να σημειώσεις με ακρίβεια την θέση αυτή (π.χ. με ένα μαρκαδοράκι), ώστε εάν σε κάποια μετακόμιση μετακινηθούν, να μην χρειάζεται να τα ρυθμίσεις εκ νέου…
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 11:18 am
diarenPRO InfinityMember since 2010
thios giorgos , ευχαριστώ για το χρόνο σου .
μήπως θα μπορούσες να με βοηθησης και στις ρύθμισης που έχει στο lcd οθόνη του ιχύειο. γιατί έχει καπιες επιλογές ,music,live,club και καποιες αλλες . ποιο θα ήταν καλύτερο να παίξω στο music,club.live ?γιατί χτες παραδηγμα το ιχα στo music αν θυμαμε καλλα και επεζα σε μια μικρή έθουσα . το μάστερ της κονσόλας το ιχα στη μέση και δεν πέζανε πολύ δυνατά τα ηχεία .και το μάστερ στα ηχεία το ιχα στο 0db και πίσω γράφανε limit .
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 12:09 pm
diarenPRO InfinityMember since 2010
το master vol και το input όπως είναι στην φωτο που εστειλα πιο πάνω έτσι τα ιχα χτες όταν επεζα.
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 12:16 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
μην περιμένεις και πολλά πράγματα σε θέμα εντασης απο το συγκεκριμέν ηχείο οπότε το δεν έπαιζαν
δυνατά είναι σχετικό
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 3:07 pm
Να μην περιμένει πολλά από EV ZLX-15P ?
Δηλαδή με πόσα Max db SPL να περιμένει... πολλά;
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 3:19 pm
diaren wrote :
thios giorgos , ευχαριστώ για το χρόνο σου .
μήπως θα μπορούσες να με βοηθησης και στις ρύθμισης που έχει στο lcd οθόνη του ιχύειο. γιατί έχει καπιες επιλογές ,music,live,club και καποιες αλλες . ποιο θα ήταν καλύτερο να παίξω στο music,club.live ?γιατί χτες παραδηγμα το ιχα στo music αν θυμαμε καλλα και επεζα σε μια μικρή έθουσα . το μάστερ της κονσόλας το ιχα στη μέση και δεν πέζανε πολύ δυνατά τα ηχεία .και το μάστερ στα ηχεία το ιχα στο 0db και πίσω γράφανε limit .


To limit μπορεί να σημαίνει πολλά ή και τίποτα...
Και εξηγώ:
Τα συγκεκριμένα ηχεία ΔΕΝ έχουν ρυθμιστικό διακόπτη line/mic.
Αντίθετα έχουν ένα καθολικό gain. Μπορεί λοιπόν να παραμόρφωνε η είσοδος τους και γι αυτό να χτυπούσε πολύ εύκολα το limiter.
Τέσπα.

Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 3:24 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
PhantomDeejay wrote :
Να μην περιμένει πολλά από EV ZLX-15P ?
Δηλαδή με πόσα Max db SPL να περιμένει... πολλά;


250 Watt continuous and 1000 Watt Peak power
96dB SPL, Peak SPL: 127dB

αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του και εσυ ξέρεις Γιωργο καλύτερα από εμένα για αυτό είπα
οτι το δεν ακουγεται δυνατα είναι σχετικό αλλα εαν το συγκρινεις με το πχ RCF 715 Peak SPL: 130 dB
ειναι στην ''θεωρία'' υποδιέστερο.Ακόμα και το opera 715 που στιχοιζει φθηνότερα ειναι στην θεωρία δυνατότερο 129 dB SPL Max
 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 6:53 pm
Τα 3db max SPL δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά (είναι όμως μια διαφορά) και σίγουρα θα ήταν προτιμότερο κάτι σε EV ELX-115P

Το θέμα όμως είναι τι περιμένεις από ένα 15ιντσο ηχείο 250W Τα 127db max SPL είναι ικανοποιητικότατα για αυτή την κλάση/κατηγορία.
Γι αυτό και η έκπληξη μου. Σίγουρα δεν είναι το πιο δυνατό ηχείο στην κατηγορία του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι και ένα "ήσυχο" ηχείο (κάτω του φράγματος των 120 max db SPL)

Οπότε αν τα 127db max SPL δεν έφταναν να καλύψουν το χώρο, ούτε τα 130db θα έφταναν και πολύ φοβάμαι πως ούτε και τα 134db max SPL του ELX115P (ή θα "έφταναν" τελείως οριακά)

Προσωπικά θεωρώ οτι λόγω λάθος ρύθμισης τα ηχεία κλιπάριζαν απο χαμηλά και γι αυτό δεν μπορούσαν να αποδώσουν.

 

Posted Mon 30 Jan 17 @ 8:54 pm
diaren wrote :
...μήπως θα μπορούσες να με βοηθησης και στις ρύθμισης που έχει στο lcd οθόνη του ιχύειο. γιατί έχει καπιες επιλογές ,music,live,club και καποιες αλλες...

Από το MODE Menu έχεις 4 επιλογές (Music, Live, Speech, Club), οι οποίες ουσιαστικά αποτελούν προεπιλεγμένες ρυθμίσεις equalization. Το ποια είναι η καλύτερη, θεωρητικά εξαρτάται από το είδος της μουσικής που παίζεις. Πρακτικά, κάνε τις δοκιμές σου και επέλεξε ότι σου ταιριάζει στο αυτί καλύτερα…

Όσον αφορά στο LOCATION Menu έχεις 3 επιλογές (Pole, Monitor, Bracket). H 2η και η 3η επιλογή, με απλά λόγια, “κόβει” χαμηλές συχνότητες, οι οποίες ενισχύονται όταν το εκάστοτε ηχείο βρίσκεται κοντά σε επίπεδες επιφάνειες. Πρακτικά, κράτα την επιλογή Pole, σε κάθε περίπτωση (εφόσον δεν διαθέτεις subs ή η αίθουσα είναι μεγάλη)…

ankos wrote :
...μην περιμένεις και πολλά πράγματα σε θέμα εντασης απο το συγκεκριμέν ηχείο οπότε το δεν έπαιζαν δυνατά είναι σχετικό...

Εμένα προσωπικά, τα 3db SPL διαφορά, δεν μου λένε απολύτως τίποτα! Και αυτό διότι μπορεί να διαθέτεις 1 ζεύγος ηχείων, τα οποία να αποδίδουν π.χ. 130db Max SPL έκαστο, αλλά να είναι τόσο κακο-ισοσταθμισμένα και κακο-στημένα, όπου ένα ζεύγος ηχείων, τα οποία να αποδίδουν π.χ. 127db Max SPL έκαστο, να “ακούγονται” και καλύτερα και “δυνατότερα”… ;-)

 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 6:46 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
@theios giorgos.
Επειδή τα έχω δουλέψει τα ηχεία ενω για τα λεφτά τους βγάζουν αξιοπρεπές ήχο κλιπάρανε γρηγορα.
Με την δικιά μου κονσόλα πρίν τα 0db ρυθμίζοντας λιγο παραπάνω τα μπάσα,οπότε μην ξέροντας τι ακριβώς περίμενε το παιδι που ρωτάει
σε θέμα εντασης από τα συγκεκριμένα ηχεία εγραψα να μην περιμένει και πολλά.Ασχετα τις συμβουλές που σωστά δώσατε εσύ και ο Γιώργος, πιστευεται ότι μπορεί να πάει με δύο τέτοια ηχεία και να βγάλει ''άνετα'' εκδήλωση?Εγώ μαζι με τις συμβουλες σας θα του προτεινα εφόσων ο ήχος δεν τον καλύπτει να σκεφτεί την αγορά ακόμα ενα ή καλύτερα δύο ηχείων για να ανταπεξέλθει πιο άνετα.
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 10:36 am
diarenPRO InfinityMember since 2010
Βασικά η μουσική που παίζω είναι διαφορετική. Δεν παίζω συγκεκριμένη μουσική. Παίζω παράδειγμα από παιδικά πάρτι έως και κλαρίνα, νησιώτικα, house. :P lol
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 11:46 am
ankos wrote :
@theios giorgos.
Επειδή τα έχω δουλέψει τα ηχεία ενω για τα λεφτά τους βγάζουν αξιοπρεπές ήχο κλιπάρανε γρηγορα.
Με την δικιά μου κονσόλα πρίν τα 0db ρυθμίζοντας λιγο παραπάνω τα μπάσα,οπότε μην ξέροντας τι ακριβώς περίμενε το παιδι που ρωτάει
σε θέμα εντασης από τα συγκεκριμένα ηχεία εγραψα να μην περιμένει και πολλά.Ασχετα τις συμβουλές που σωστά δώσατε εσύ και ο Γιώργος, πιστευεται ότι μπορεί να πάει με δύο τέτοια ηχεία και να βγάλει ''άνετα'' εκδήλωση?Εγώ μαζι με τις συμβουλες σας θα του προτεινα εφόσων ο ήχος δεν τον καλύπτει να σκεφτεί την αγορά ακόμα ενα ή καλύτερα δύο ηχείων για να ανταπεξέλθει πιο άνετα.


Εξαρτάται από την εκδήλωση. Ναι, 2 ηχεία 250W RMS με 125+ max db SPL μπορούν να καλύψουν άνετα μια μικρή-μεσαία εκδήλωση σε κλειστό χώρο.
Τώρα αν κάποιος περιμένει με 2 ηχεία 250W RMS (και ας βγάζουν και 130+db max SPL) να καλύψει μεγάλη εκδήλωση ή να καλύψει "άνετα" εκδήλωση σε ανοιχτό χώρο, κακό του κεφαλιού του.

Κάθε τύπος ηχείων ανήκει σε μια κατηγορία. Αν δεν μας καλύπτει η κατηγορία, αλλάζουμε κατηγορία, δεν τα ρίχνουμε στο ηχείο.

Σίγουρα για μια αξιοπρεπή κάλυψη εκτός από τα 2 ZLX καλό θα ήταν να υπάρχουν και 2 sub ώστε να απαλλαχθούν οι δορυφόροι από τα πολλά μπάσα και έτσι να παίξει όλο το σύστημα σαφώς πιο αποδοτικά και "δυνατά"
Το θέμα μας όμως είναι πως παίρνουμε την μέγιστη απόδοση από αυτό που έχουμε τώρα. Αν μεγιστοποιήσουμε την απόδοση και δεν μας καλύπτει τότε κάνουμε επέκταση του συστήματος (είτε με προσθήκη sub είτε με άλλο ένα ζεύγος δορυφόρων είτε και με τα δυο ταυτόχρονα)
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 12:16 pm
@ Diaren

- Προσπάθησε να εφαρμόσεις τις πρακτικές συμβουλές ρύθμισης των INPUT LEVELS, που προαναφέρθηκαν.
- Στο LOCATION Menu, εφάρμοσε την επιλογή Pole.
- Στο MODE Menu, εφάρμοσε όποια επιλογή σου “αρέσει” καλύτερα (κατόπιν δοκιμών). Εάν στο manual περιγράφονταν οι preset ρυθμίσεις equalization, ίσως να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε λίγο περισσότερο με την επιλογή. Αλλά εφόσον δεν περιγράφονται, είναι θέμα καθαρά στην κρίση σου.

Από κει και πέρα, εάν στο επόμενο set σου δεις ότι παίζεις “τέρμα” μεν, αλλά χωρίς Clip και Limit δε και παρ’ όλα αυτά δεν (σου) επαρκεί η ηχητική ένταση, τότε χρειάζεσαι επιπλέον ηχεία…
Το να σου δώσουμε κάποιες συμβουλές, ώστε να κάνεις τα εν λόγω ηχεία να “ακούγονται” (τρόπον τινά και ελαφρώς) πιο “δυνατά”, δεν νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει το όποιο αποτέλεσμα…

Τέλος, προσωπική μου άποψη, εάν και εφόσον αποφασίσεις να αγοράσεις επιπλέον ηχεία, θα ήταν να αγοράσεις ακόμη 2 από τα ίδια. Το γιατί, μπορώ να στο αναλύσω, όταν το αποφασίσεις…


@ Ankos

Σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και εκτιμώ την συμμετοχή σου στην συζήτηση. Επέτρεψέ μου, όμως, να αναφέρω το εξής:

Διαθέτω 1 ζευγάρι JBL JRX212. Αποδίδουν 128db SPL Max (+1db από τα EV δεν λέει κάτι), διαθέτουν 12” woofers (ενώ τα EV 15”) και “κατεβαίνουν” μέχρι τα 80Hz (ενώ τα EV μέχρι τα 55Hz). Τοποθετημένα σε (κλειστό) χώρο 150 τ.μ. και χωρίς τα subs τους, απλά ΔΕΝ τα αντέχεις για πάνω από 1 ώρα ακρόασης επιπέδου εκδήλωσης (όχι clubbing).

Γιατί?

1. Είναι ορθά τοποθετημένα, ώστε να μην υφίσταται αλληλοεξουδετέρωση ή απορρόφηση ηχητικών κυμάτων, κ.α.
2. Έχουν ισοσταθμιστεί, μέσω ηχοβολισμού.
3. “Οδηγούνται” ορθά, από έναν CROWN XTi1000, με τα “κατάλληλα” Watts, “επάρκεια ρεύματος” και ένα αξιόλογο Damping factor.
4. Υφίσταται (ελάχιστο) Compression και (απειροελάχιστο) Limiting, ώστε να “παίζουν” συνεχώς οριακά μεν, χωρίς παραμόρφωση και “επικίνδυνα” peaks δε.

Συμπέρασμα:

Σε μια κοινωνική (το τονίζω) εκδήλωση, σε χώρο έως ~150 τ.μ. και χωρίς subs, 1 ζευγάρι ηχείων απόδοσης 127db SPL Max έκαστο, ΔΕΝ είναι “λίγο”. Τώρα, εάν δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά, δεν έχουν ισοσταθμιστεί, δεν οδηγούνται ορθά και δεν (μπορούν να) παίζουν οριακά, αυτό είναι άλλο θέμα. ΟΧΙ πάντως ανεπάρκειας db SPL των ηχείων…
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 6:49 pm
diarenPRO InfinityMember since 2010
μήπως πίζουν ρόλο και τα καλώδια που μου φτιάξανε στο κατάστημα που πήρα τα Ηχεία? επιδη ίναι λίγο λεπτά και δεν μαρέσουν πολύ .
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 7:46 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
@ theios giorgos
Δεν διαφωνούμε πουθενά απλά να ξανα αναφέρω τι ορίζουμε δυνατά για μια εκδήλωση (πχ γάμο) ειναι για τον καθεναν απο εμας (και λόγω καταγωγών)
διαφορετικές αλλά προτιμώ να βάζω 4 ηχεία αντι 2 οταν δεν ειμαι σιγουρος πως θα κυλήσει η βραδιά.Εαν είναι να παίζω τα ηχεία μου στα ορια
της παραμόρφωσης για να βγάλω την βραδια ειναι ενα πράγμα που δεν θέλω και δεν αισθανομαι ανετα.Για αυτο επαναλαμβανω εαν καποιος ζητάει υπερβολικά
πραγματα απο ηχεία που δεν μπορουν να τα δώσουν, οτι βοήθεια και να δώσουμε σε θέμα ρυθμισης δεν νομιζω οτι θα ακουσουμε μεγάλες διαφορες.Μια καλύτερη
ποιότητα ?ναι μπορούμε ,λίγο δυνατότερα ?ναι μπορούμε, λίγο καλύτερο μπάσο? ναι μπορουμε, αλλά δεν γίνεται να ζητάμαι υπερβολικά πραγματα.
 

Posted Tue 31 Jan 17 @ 9:41 pm


(Old topics and forums are automatically closed)