Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Επιλογη controler - Page: 5

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλησπέρα παιδιά (να μαι και πάλι :)),

ως συνήθως πάλι έχω απορία ή μάλλον θα ήθελα την άποψη σας.

Όπως ανέφερα και σε άλλο topic η VMS4.1 έβγαλε πρόβλημα μετά ελάχιστη χρήση (όλες κι όλες 3 φορές πρόλαβα να παίξω στο μπαρ).

Ο πωλητής μου έδωσε 2 επιλογές:

1) αλλάγη με καινούρια
2) επιστροφή χρημάτων (και αγορά άλλου controller)


Η VMS4.1 μου άρεσε ως προ τον ήχο, mapping, jogwheels αλλά απογοητεύτηκα που δεν έχει ενα σωστό scroll για να κάνεις browse. Επίσης, έχω το συνήθειο να έχω ενεργοποιημένο το auto pitch και όταν ήθελα να αλλάξω το pitch έπρεπε να τραβήξω το pitch fader ώστε να γίνει 0 και μέτα να το πάω εκεί που θέλω (μπορεί να είχα καμμιά ρύθμιση λάθος, αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ). Μεγάλη απογοήτευση που χάλασε μετά από τόσο ελάχιστη και ελαφριά χρήση.

Και να η μεγάλη ερώτηση....να αλλάξω controller? Τι βρίσκω με 425 ευρώ? Έψαξα και βρήκα N4, Denon MC300 & Reloop Terminal Mix 4. Μ'αρέσει η MC3000 αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν είναι αναλογικός μίκτης (Οκ, δέχεται inputs αλλά απλά για backup).



 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 1:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
DjKikas83 wrote :
Το μοναδικό μείον μέχρι στιγμής είναι η φάση με την επιλογή τραγουδιών. Πολύ άκυρα τα touch που υπάρχουν καθώς πάνε αρκετά γρήγορα. Το δε mouse πάει σα χελώνα. Μπορώ να κάνω κάποια μετατροπή στο πόσο γρήγορα αποκρίνοντε?



Einai kati pou den mporeis na to allakseis. Gia mena einai ena apo ta arnitika autis tis konsolas. Tha mporousan stin VMS4.1 na evazan to systima pou exei i VMS2, i na eixan mia epilogi rythmisis tis euaisthisias. Dystixws omws den yparxei kati tetoio.
Syntoma thas katalaveis oti prepei na vries allous tropous na antikatastisis ton tropo epilogis tragoudiwn.

 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 1:32 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
DjKikas83 wrote :
Ακόμα μια ερώτηση, το CUE στα ακουστικά δεν αλλάζει αυτόματα έστω κι αν το έχω σε always στο VDJ. Ο λόγος είναι γιατί το συγκεκριμένο κομμάτι του controller είναι μόνο analog και όχι midi?


Nai o logos einai ousiastika o idios o controller, afou to mesaio kommati, o miktis, den einai katharos MIDI. Ara kai den mporei na doulepsei o option AutoHeadphones.

 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 1:33 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mporeis na mapareis ta jog na kanoun scroll ston browser, (me ena button pou ta energopoiei gia auto)
To kanw auto stis hercules pou epimenoun na bazoun koumpakia pano kato gia browsing kati pou epeisis den me boleuei gia grigoro psaksimo..
Epeisis mporeis na mapareis kapoio atermono peristrofiko dial an exei.
 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 3:25 pm
djdad & apopsis η κονσόλα τα χει παίξει. Το αριστερό deck (όλα τα midi buttons+left VU meter) δεν ανάβουν. Γι αυτό έγραψα ότι ο πωλητής μου έδωσε δύο επιλογές...
 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 4:31 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Η συμβουλή μου: Αφού έχεις καταλήξει ότι η κονσόλα "τα χει παίξει"... Κάνε χρήση της δεύτερης επιλογής, μιας και δε πρόκειται -στη περίπτωσή σου τουλάχιστον- για επαγγελματική/ αξιόπιστη λύση. Χρησιμοποίησε τα χρήματα για upgrade σε άλλη κονσόλα. Έστω κι αν χρειαστεί να δώσεις κάτι παραπάνω! Ή μείνε στα ίδια λεφτά και δοκίμασε τη Reloop Terminal Mix 4. Έχουν γραφτεί αρκετά θετικά σχετικά για τη κονσόλα αυτή μέχρι σήμερα...
Ο πωλητής θέλει να σε δει ευτυχισμένο. Είναι όμως -αποκλειστικά και μόνο- στο χέρι σου να κάνεις τον εαυτό σου ευτυχισμένο: Κάνωντας τη σωστή επιλογή!!!
 

Posted Tue 30 Oct 12 @ 5:06 pm
Dee P δεν κατέληξα εγώ ότι η κονσόλα τα χει παίξει αλλά ο τεχνικός της ADJ. Ιδού και η απάντηση τους:

Quote :
It seems like a loose multi pin which goes from the main board to the control board inside the housing.


Η Reloop Terminal Mix 4 αν δεν κάνω λάθος έχει μόνο μία εξωτερική είσοδο και καμία είσοδο για μικρόφωνο, άρα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αναλογικός μίκτης. Οι επιλογές μου είναι ότι έχει ο dealer μέχρι τα 415 ευρώ, τιμή που αγόρασα την VMS4.1. Θα ψάξω να δω τι επιλογές έχω και θα τις γράψω ώστε να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας.



 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 8:56 am
Οι επιλογές μου με βάση τιμή και στο ότι μπορούν να δουλέψουν και χωρίς υπολογιστή είναι:

1) Numark N4 (ο μόνος λόγος που δεν την αγόρασα εξ'αρχής είναι η πλαστική κατασκευή και ο φόβος να μη χαλάσει εύκολα κατα τη μεταφορά)
2) Denon MC3000 (δεν την προτίμηση γιατί η ένταση για τα external inputs ελέγχεται μόνο από ένα απλό volume)

Παρακαλώ δώστε τα φώτα και την άποψη σας.
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 9:14 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Se auta ta xrimata, den prokeitai na vreis ta xaraktiristika pou zitas (na douleuei kai san analogikos miktis).

Senario A' Anevaineis psila kai koitas VCI400 kai Numark Quad
Senario B' Meneis se auto to epipedo kai ksana agoarazeis mia VMS4.1 i mia Versadeck

Den mou rxetai kati allo sto myalo. Mporei na epanelthw
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 12:08 pm
snik3Home userMember since 2009
egw na veltiwsw to timecode setup mou me ena kontrol x1 i na exw kai defteri epilogi me enan all-in-one controller opws to reloop mixage?

idoy i aporia
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 1:41 pm
Αν μιλάμε για VirtualDJ setup τότε γνωρίζεις πολύ καλά οτι υπάρχει θέμα με τους controllers της NI
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 1:44 pm
Έχω συνήθεια να έχω ενεργοποιημένο το auto pitch και όταν ήθελα να αλλάξω το pitch (π.χ να το μειώσω για να ρθω πιο κοντά στην επόμενη αλλαγή) έπρεπε να τραβήξω το pitch fader ώστε να γίνει 0 και μέτα να το πάω εκεί που θέλω (μπορεί να είχα καμμιά ρύθμιση λάθος, αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ). Αυτό είναι κάπως "ηλίθιο, η "παιδική" hercules dj mp3e2 που είχα συνέχιζε την αυξομείωση του master tempo από κει που ήταν.

Ξέρει κάποιος να απαντήσει γιατί γίνεται αυτό ή αν διορθώνεται με κάποια ρύθμιση στο VDJ pro?

 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 2:29 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To swsto einai auto pou kanei i VMS4, alla an se voleuei i leitourgia pou eixes me tin E2, dokimase na mappareis to slider tis VMS4 san
pitch
anti gia pitch_slider
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 2:49 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djdad wrote :
To swsto einai auto pou kanei i VMS4, alla an se voleuei i leitourgia pou eixes me tin E2, dokimase na mappareis to slider tis VMS4 san
pitch
anti gia pitch_slider

νομίζω Μπάμπη ότι έτσι όπως θέλει να δουλεύει το pitch καλύτερα να βάλει pitch_relative
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 3:26 pm
Όπως καλά θα καταλάβατε, είμαι άσχετος με το mapping. Μπορείτε να δώσετε λίγες παραπάνω λεπτομέρειες αν σας είναι εύκολο?
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 3:37 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
DjKikas83 wrote :
Όπως καλά θα καταλάβατε, είμαι άσχετος με το mapping. Μπορείτε να δώσετε λίγες παραπάνω λεπτομέρειες αν σας είναι εύκολο?

Πας στην καρτέλα mappers διαλέγεις το key PITCH και αλλάζεις το action (έχει τιμη pitch_slider) σε ότι σου είπαμε παραπάνω δοκιμάζεις και τα δυο και όποιο σου κάνει κρατάς !!!
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 3:47 pm
Ευχαριστώ djsadim.
 

Posted Wed 31 Oct 12 @ 3:53 pm
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ TRAKTOR ME THN s2 AΛΛΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΚΕΤΟ...ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ VIRTUAL KAI ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟ s2 TI PROTEINETE ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΙΟ CONTROLLER EINAI KALYTERO GIA TO VIRTUAL DJ
 

Posted Fri 02 Nov 12 @ 5:30 am
1. Θα σε παρακαλούσα να ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία.

2. Πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις και τι σε ενδιαφέρει πάνω κάτω σε ένα controller. Ανάλογα με την χρήση που τον θες και τα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν πολλές καλές διαθέσιμες επιλογές.
 

Posted Fri 02 Nov 12 @ 5:34 am
ic3berg wrote :
egw re paidia eimai anamesa stin VMS4.1 kai tin Numark N4. Poia me protinete apo tis dio konsoles?? episi me protinete na parw tin vms4.1 or thn vms2??? euxaristw poli


Se auth thn kathgoria timhs..des kai thn RELOOP TERMINAL MIX 2...Axizei
 

Posted Fri 02 Nov 12 @ 7:14 am
98%