Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: BEHRINGER BCD 2000 - Page: 12

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Paidia den thelo na sas apogoiteyso alla min perimenetai pola akoma kai me kainourgious drivers. H behringer den exei kali paradosi stis kartes ixou kai stous drivers.
Yparxei to proigoumeno me to BCA-2000, (idia seira usb karta ixou), o kosmos eixe problimata gia mines.. drivers kai ksana drivers den ksero an telika egine tipota, psakste to.
An douleyei ayto yparxei periptosi na doulepsei kai i bcd.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 5:32 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Re paidia gia dokimaste auta ...

1. Sto Config tou VDJ sto Performances balte to presets terma aristera (Fastest)
2. Sound card latency sto Auto
3. Safe mode (off)
4. Overclock (on) , dld ckecked
5. Optimize for Latency, Simple Algorithm, Master Tempo Fast
6. Sto Sound Setup balte ASIO Drivers kai epilekste BCD 2000 ASIO
7. Sto Remote control kante ckeck sto Midi kai mesa apo to config kante load to "midi_bcd2000.xml" arxeio pou katebike mazi me tin "demo" ekdosi.

Gia deste auta kai peste mou.

Tha itan episis kalo, an den piasoun ta parapano na kanete uninstall Midirules, MidiYoke, kai BCd drivers kai katharismos twn resistries (clean setup)

Auta ekana kai douleuei tzami.

Ki ego exo dienekseis sta IRQs, kai Via chipsets alla den moularonei.

Ti na po kali epityxia.
 

Posted Mon 09 Oct 06 @ 2:59 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
@gpanos, sto vip (kryfo) forum kapoios egrapse ta eksis:
"i confirm that asio of bcd2000 is very sensible to irq sharing...and i solved stability problem to an user with disabling all the devices of the computer not used like inrternal sound card, lan board, infrared interface, wireless lan card, modem ect...and try to make windows more light by uninstalling software not used and disable windows service not used...
ps: it's happened to me another very strange situation...sometime when i receive msn message the asio of bcd crash!!!!"

@djdad..., babi mi bazeis to performances terma aristera sto fastest, xrisimopioei tous palious (3.x) algorithmous gia to ixo. Bale tin deyteri epilogi, me elaxisti epibarynsi sti cpu exeis kalytero ixo. Ta alla (safe mode klp) asta opos ta exeis, den allazoun etsi kai alliws.

perimeno review gia 4.1 vs bcd 2000 me native support xoris midi tricks.
 

Posted Mon 09 Oct 06 @ 4:54 am
gpanosHome userMember since 2006
Prwta ap'ola tha ithela na efxaristisw tous Djdad kai ton apopsis gia tin voitheia, an kai eimai akoma no license user.
Isws exeis dikio apopsis: Egw trexw afti ti stigmi: Azureus gia torrrents pou katevazw edw kai vdomades, Symantec AV, Ad-Watch kai eimai kai on line. Isws an kleisw ola afta ta programmata kapoia provlimata na lythoun. Otan me to kalo teleiwsw me eksetaseis tha dokimasw na diorthwsw tis dienekseis me IRQ. Ginetai na ftiaksw ena user profile sto opoio na exw apenergopoiimena ola ta programmata afta kathws kai tin eswteriki karta ixou modem ktl ktl ktl gia na min peiraksw to paron user profile pou to xreiazomai opws einai?
Babi dystyxws to demo eleikse. alla kai sto traktor me to opoio mou doulevei kalytera to BCD san controller ta idia provlimata exw ston ixo.


 

Posted Mon 09 Oct 06 @ 8:26 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To brady tha testaro tin 4.1 !!!!!!
Aurio tha sas po nea.
Pio grigora pantos apo oti perimena.
 

Posted Mon 09 Oct 06 @ 1:29 pm
gpanosHome userMember since 2006
File djdad perimenoume pws kai pws to review apo tin 4.1, mH mas kratas se agwnia!!!
 

Posted Wed 11 Oct 06 @ 3:04 pm
gpanosHome userMember since 2006
Ektos apo to review apantise kai stin aporia: eksakolouthei na apaiteitai plires unistall midi yoke gia na doulepsei to virtual DJ 4.1 me BCD2000?
 

Posted Wed 11 Oct 06 @ 6:25 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
yparxei ena bug me ta cue/play alla ftiaxtike idi opos milame (beta)
 

Posted Wed 11 Oct 06 @ 6:46 pm
gpanosHome userMember since 2006
Stin demo ekdosi diorthwthike?
 

Posted Wed 11 Oct 06 @ 7:09 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Loipon basika, exo paiksei kana dyo oritses, opote apla tha sas po ti exo dei mexri tora.

Exo tin entyposi oti to mono pragma pou eftiaksan einai ta lampakia. Yparxei pliris elegxos twn leds, kai amfidroma (patas to play me to pontiki kai anabei to led tis konsolas). Ksekinontas to VDJ anabosbinoun ta leds tis konsolas kai sou dinetai i aisthisi oti i epikoinonia konsolas kai VDJ einai dedomeni pia.
Douleuei sosta olo to kato meros tis konsolas (deck controls, jog wheels, equalizer, mixer).
Douleuei episis to "scratch" koumpi, dld otan einai ON kaneis scratch, kai otan einai OFF leitourgoun san pitchbend.
To thema mikrofono den "paizei" akoma. Alloste auto einai kai ligo thema driver.
Genikos den asxolithikan kai polu me to thema ASIO mia kai exoun riksei to mpalaki os gnosto stin Behringer.
Auito simainei oti i astatheia pou ofeiletai stous ASIO drivers synexizetai gia kapoious (oxi gia mena) users, kai exei na kanei kata basi me to poso dynato mixanima exeis, alla kai me kapoia chipsets (tis via opos legetai apo kapoious).
Otan me to kalo tha vgei kai o mapper, tha mporoume na allaksoume kai kapoia koumpia pou den mas boleuoun, kai tote tha mporoume na milame gia native support.
Pantos eginan bimata proodou, tora pia mporo na po oti exei mpei to nero sto aulaki. An skeftoume de, oti i Behringer anepisima (alla sigoura gia pollous, logw piesis), tha soulouposei tous drivers, tote mporoume na poume oti se ligo kairo o syndyasmos VDJ kai BCD tha einai axtypitos.
Exo anoiksei kai ena topic sto General forum pou exo zitisei kai browser control apo tin konsola. Auto tha itan oti kalitero.
An mou dinotan pali eukairia na agoraso pantos enan controller, pali BCD tha agoraza.

Oti prokypsei kainourgio tha exete nea mou.


PS Den xreiazetai na apegkatastiseis to midirules. Ego to exo egkatestimeno opos kai to Traktor kai to MidiYoke, kai to 4.1 me ASIO BCD douleuei teleia. Eipame paizei rolo to mixanima. Den mporei na sou eggyithei kaneis oti tha doulepsei. Ta laptops pantos deixnoun na exoun ta megalytera problimata (einai alloste synithos pio adynama apo ta PC gia pollous kai diaforous logous)
 

Posted Wed 11 Oct 06 @ 11:54 pm
gpanosHome userMember since 2006
Efxaristoume Djdad (to midi yoke epireaze stin ver 4.0 omws to midirules oxi afou den egkathistatai pouthena). Simera vgike anavathmesmos mapper gia midirules + Traktor kai einai foveros. Boreis na allakseis sensitivity tou pitch bend ksexwrista gia koubia + jog wheel. Deite sto forum tis native instruments gia perissotera.
Loipon gia osous (px egw kai o sktoris) exoume provlima me to oti to BCD kapoia stigmi stamata na apokrinetai (kati pou symvainei kyriws otan kanoume polles taftoxrones kai grigores kiniseis):
Symvainei se pollous analoga me to PC. Akoma kai o Cycokraut to paidi pou egrapse to midirules (na nai kala) to eixe afto to provlima alla otan diorthwse ton sxediasmo tou midi rules epapse na to exei. Mou eipe oti den yparxei sygkekrimeni lysi, apla gia na steilei to bcd2000 polla taftoxrona minimata sto pc xreiazetai low latency ypologistis. Profanws tha prepei otan doulevoume to BCD na exoume anoikto mono to VDJ 'H to Traktor 'H opoio alla DJ programma xrisimopoioume gia na exoume to systima sxetika elafry.
Twra mia erwtisi djdad: Pali ypostirizetai san midi 'H epilegeis BCD2000 apo to remote controllers opws ginetai px me Hercules & XP10 ?
Elpizw otan vgoun oi neoi drivers na diorthwthoun ola ta ypoloipa provlimata (ASIO + pagwmatos controller kyriws).
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 1:23 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
djdad wrote :

Exo tin entyposi oti to mono pragma pou eftiaksan einai ta lampakia. Yparxei pliris elegxos twn leds, kai amfidroma (patas to play me to pontiki kai anabei to led tis konsolas). Ksekinontas to VDJ anabosbinoun ta leds tis konsolas kai sou dinetai i aisthisi oti i epikoinonia konsolas kai VDJ einai dedomeni pia. ....klp

Kaneis lathos na theoreis oti den egine douleia katarxin einai entelos allos tropos epikinonias, itan midi kai einai native kai amfidromi tora, pou symainei programmatismo. Kai epeidi blepo ta pragmata kai apo mesa sou leo pos thelei poly douleia ayto, blepo tous allous xristes pou paideontai na ftiaksoun kainourgious mappers gia tous allous controllers, katevata oloklira me kodika...kinezika gia mena...
To thema tis astatheias me asio einai kathara thema asio driver.
Enas asio driver epikoinonei kateytheian me to hardware, i douleia tou software (vdj) stamataei sto na ton ypostirizei mono, kai blepeis oti alles asio kartes douleyoun mia xara.
Ekana test simera mia esi u46, tin estisa gia ena filo... ti oraia karta, oute problimata oute tipota se asio.. to idio kai i maya kai oles oi kartes me kalous drivers.
Ego tha proteina min asxoliste me tin karta ixou tis behringer.
Me mia apli usb 5.1 (30 euro) karta mporeis na exeis statheri leitourgia kai oxi me top mixanima djdad, den tha empisteyomouna me tipota se magazi tin behringer san karta ixou me ola ayta poy diabazo...
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 6:41 am
gpanosHome userMember since 2006
diladi apopsis les oti me kanw kala pou xrisimopoiw tin Audigy4?
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 8:44 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@gpanos
Exo tin entiposi pos anabathmisan to demo kai tora mporeis na katebasei to 4.1 gia tsekarise.
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 1:42 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
gpanos wrote :
diladi apopsis les oti me kanw kala pou xrisimopoiw tin Audigy4?

Den ksero gia tin audigy, (exo teleiosei me tis creative genikos...) alla profanos douleyei etsi ?
Opote exeis metatopisei to kommati tou ixou pou exei problima se kati pou douleyei..
Toulaxiston to vdj se sxesi kai me to traktor (pou theleis oposdipote asio karta gia low latency) einai poly pio eyelikto me tis kartes ixou, me aplo dx kai mia ftini karta kaneis douleia.
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 2:33 pm
gpanosHome userMember since 2006
Me tis Audigy toso tin palia tin player (2002) pou eixa kai mou xalase oso kai me tin kainouria tin Audigy4 pou molis evala (ioulio) den exw kanena provlima toso me to traktor oso kai me to Virtual DJ (min to matiasw). Apla i BCD2000 lene oti einai pio epaggelmatiki kai oti exei kalyteri poiotita ixou. Den kserw an einai alitheia! Pandws me tis Audigy genika eimai efxaristimenos.

Asxeto: Exw anavathmismeno aDSL apo 1 sta 2Mbps (edw kai 4 meres egine i anavathmisi), alla tis teleftaies 15 meres kapoies wres tis meras re paidia sernetai kyriolektika. Milame twra paei me 15 - 40 kb/sec. Exete ki eseis tetoiou eidous provlimata?
 

Posted Thu 12 Oct 06 @ 3:07 pm
gpanosHome userMember since 2006
Paidia katevasa to demo tis 4.1. Fainetai na doulevei kalytera apo tin 4.0 akoma kai se themata statherotitas. Me to ASIO tis BCD exw akoma provlimata alla me tis rythmiseis tou djdad otan tin vazw san defteri karta gia monitor exei poly katharo ixo (an kai exei megalyteri latency) kati pou den synevaine me tin 4.0. Pandws to Cue den syberiferetai swsta. Kamia idea? To pataw kai den me pigainei aplws sto cue point tou kommatiou alla kanei taftoxrona play. Diladi den suberiferetai san Cue/Pause alla san Cue/Play.
 

Posted Fri 13 Oct 06 @ 6:01 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@gpanos me to CUE exei ginei patatia. Tha yporksei grigoro update pou tha to ftiaxnei. Pros to paron mporeis na kaneis to eksis kompogiannitiko ...patontas to CUE patas to play/pause kai steketai sto cue!

@Giorgo
den leo oti ta paidia den ekanan prospatheia i douleia. Apla ston teliko xristi fainetai mono auto san apotelesma. Alloste oloi krinomaste ek tou apotelesmatos. Pantos auto me to CUE einai ligo xontro gia na min to eidane oi BCD Beta testers.
 

Posted Fri 13 Oct 06 @ 6:09 pm
gpanosHome userMember since 2006
Djbaba se paw poly. Wraio kolpo. Pandws me tis rythmiseis pou proteines to niwthw pio elafry. Ekana kati paraksena scratch pou tha kolouse (i konsola ) me tin proigoumeni ekdosi/rythmiseis alla twra (mi to matiasw) ola ok. perimenoume to update. Elpizw na to dwsoune kai se free demo users.
 

Posted Fri 13 Oct 06 @ 6:17 pm
gpanosHome userMember since 2006
Erwtisi: Pws elenxw poio deck tha akouw sta monitor apo to BCD. Episis an ksereis gia ta loops length kai gia ta effects.
 

Posted Fri 13 Oct 06 @ 6:19 pm
85%