Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: BEHRINGER BCD 2000 - Page: 11

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
to MidiRules einai akoma se beta katastasi kai pisteuo pos einai auto pou kanei tin BCD astathis. Kane ligo ypomoni, se liges meres (pisteuo) vgainei i Ver 4.1 pou einai tora se beta test, kai to problima tha lythei oristika. Hdi mesa apo to General Forum oi beta testers diadidoun pos ola einai ok.
Gia to Traktor, den mporo na ksero, makari ta paidia pou sxediasa to midirules kai ola ta ypoloipa na broun kapoia lusi.

Pantos me tin ekdosi 4 (xoris lampakia) exo paiksei pano apo 4 ores, dyo treis fores kai den exei kollisei, oute sto video !
 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 10:34 am
gpanosHome userMember since 2006
To provlima den emfanizetai mono me to midi rules.
To provlima emfanizetai kai me to Virtual DJ xwris kan na exw anoixto to midi rules H' to traktor.
To idio provlima to evgaze kai me to B-DJ, to opoio pleon den anoigei (vgazei sfalma).
An kanw eoanekinisi to BCD 'H to vgalw kai to ksanavalw apo ti USB thyra tote to provlima lynetai alla meta apo ligi wra epanemfanizetai.
Thelw na pw oti to provlima mallon den exei sxesi me ta programmata miksis alla eite me tous drivers eite me tin USB eite (xeirotero) me ti konsola.


 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 11:16 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Me ta usb genikos mporei na yparxoun tetoia problimata... se blepo.. se xano...
kai ante na breis ti ftaiei... kai oso pio polyploko einai (midirules klp) toso pio polles pithanotites gia problimata.
Pantos i 4.1 einai poly konta ta lampakia prostethikan molis stin teleytaia beta, ok otan lene oi alloi beta testers oti ola douleyoun ...panta "sygkratimeni aisiodoksia...", den exoun kai polloi beta testers tin behringer...
 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 2:14 pm
gpanosHome userMember since 2006
Parathetw ta gegonota xronologika:
Epeidi exw mia mono thyra USB 2.0 eleftheri piga mesa sti vroxi (egina papi) kai pira ena HUB pou vgazei 4 thyres. Dystyxws an kai to hub einai 2.0 den anagnwrizetai otan to vazw se USB2.0, alla mono otan to vazw se USB1.1(ekei me enimerwnoun ta windows oti to hub trexei pio grigora an to valw se USB2.0-teleiws paralogo-). Telos pandwn. Telika apofasizw na syndesw to BCD2000 sti thyra xwris HUB kai an xreiastei pote na valw kana Flash 'H kanena ekswteriko skliro to poly poly vazw kai vgazw to vysma. loipon syndew to BCD se USB2.0, to anagnwrizei kanonika.
1)Ksekinaw na paiksw me Virtual DJ mesa se 5 lepta ble othoni stin opoia fainondai oi drivers tou BCD.
2)Epanekkinisi kai ksekinaw traktor me midirules. Paizw gia peripou mia wra xwris provlima. Kapoia stigmi ithela na dokimasw mia allagi stin opoia enw anevaza to potensiometro tou defterou kommatiou na ekana scratch kai na katevaza to potensiometro tou kommatiou pou epaize. Molis to ekana afto me afise sti mesi. To traktor epapse na apokrinetai stin endoles tou BCD.
3)Epanekkinisi tou BCD kai anoigw Virtual DJ, ksekinaw na kanw tin idia allagi kai molis piga na kanw scratch kai na katevasw potensiometro epathe to idio mesa se 2 lepta xrisis.
Kateliksa sto symberasma oti to provlima emfanizetai otan paw na kanw polla polyploka pragmata taftoxrona kai den exei sxesi me ton xrono leitourgias. Apla isws me USB2.0 argei ligo parapanw na emfanistei.
An exete kamia protasi i kamia idea 'H estw mia eksigisi peite mou ki emena.
Episi an kai den afora to forum exete kamia idea giati to HUB pou einai gia USB2.0 anagnwrizetai mono otan to vazw se USB1.1(kai mou proteinoun ta windows na to valw se 2.0) ki oxi se USB2.0 (sfalma anagnwrisis).


 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 3:37 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Katarxin... karta ixou pote se hub alla kateytheian se usb port xoris conflicts ...Nomos !
(i behringer einai kai karta ixou)
Gia to usb 2.0 exeis toulaxiston xp service pack 1 ? an nai sto device manager prepei na blepeis kati san "enchanced" (emploutismeni) usb klp... Tsekare to.
Yparxei periptosi na exeis sp1 kai oi drivers ton windows na einai akomi gia usb 1.1
Lynetai me "driver update" isos zitisei cd twn xp, i to cd tis motheboard.

Ennoeitai oti i mitriki ypostirizei usb 2.0 alloios tzampa milame..
 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 4:14 pm
gpanosHome userMember since 2006
Exw windows XP SP2.
H mitriki ypostirizei USB2.0, ennoeitai oti exw karta PCI gia USB2.0.
Toso tin webcamera oso kai to DSL Modem ta exw se USB2.0, kai doulevoun kanonika (doksa to theo).
Twra sti diaxeirisi syskevwn vlepw ekei anamesa sta alla pou aforoun ta USB:
VIA USB ebloutismenos kendrikos elegktis.


 

Posted Sat 07 Oct 06 @ 4:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 1:13 am
gpanosHome userMember since 2006
Efxaristw poly file Djdad.
Eida ta IRQs alla twra exw tin BCD off. Eida ligo kai ton odigo pou exoun sto forum, kai mou ekane endypwsi ekeino pou leei gia tis VIA syskeves. Ontws oi drivers tis USB einai VIA kai yparxei update sto site. Alla twra den thelw na kanw update, eksallou to provlima afto afora ton ixo. Emena mou kanei endypwsi pou to USB2.0 Hub to vlepei i USB1.1 kai oxi i USB2.0. Telos pandwn. Xtes anoiksa tin BCD gyrw stis 9.20 to vrady. Arxisa na paizw (Traktor+midirules) mexri na ksekinisei o agwnas tis ethnikis. Stin diarkeia tou agwna den epaiza alla evlepa agwna, epaiza sto imixrono kai ligo meta ton agwna mexri tis 12:30 peripou. Den ekana polla askopa scratch oute polles "figoures", ola ok den stamatise katholou.
Dystyxws eimai se krisimi eksetastiki kai den borw na blextw me updates kai dokimes. Otan teleiwsei i eksetastiki (3 Noemvriou) tha ta dokimasw ola. Mexri tote vevaia tha exoun vgei kai oi kainourioi drivers tis BCD opws kai to kainourio Virtual DJ. (to demo mou eliikse - an vgei to vdj 4.1 demo tha to paizei i oxi epeidi elikse i proigoumeni ekdosi?)
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 9:05 am
gpanosHome userMember since 2006
H BCD den leei se poio IRQ einai (stin idia selida-syskeves ixou- leei oti i Audigy einai sto IRQ 5). Katastasi OK kai den anaferondai dienekseis.
Tin dokimasa ligo san karta ixou giati mexri simera xrisimopoiousa tin Audigy4. Loipon toso to traktor oso kai to Virtual antapokrinondai stis endoles alla den paizoun ta kommatia H' paizoun me diakopes kai otan lew diakopes den ennow oti o ixos kanei diakopes alla to play kanei diakopes. Diladi paizei 1 second stamataei alla 10 second kai ksekinei pali apo ekei pou stamatise gia alla 1-2 sec.
Lete na prepei na anavathmisw tous drivers tis USB? apo tin alli fovamai kati tetoia updates.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 12:57 pm
gpanosHome userMember since 2006
Paidia ta usb IRQs einai ta 5(kyriws) kai 11. To IRQ 5 to moirazetai me tin Audigy enw to IRQ 11 me tin Geforce. Ennoeitai oti panw sto USB exw tin BCD2000. Lete na ftaei afto? Ti borw na kanw?
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:09 pm
gpanosHome userMember since 2006
IRQ 0 Χρονιστής συστήματος OK
IRQ 1 Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard OK
IRQ 3 Θύρα επικοινωνιών (COM2) OK
IRQ 4 Θύρα επικοινωνιών (COM1) OK
IRQ 5 VIA USB Εμπλουτισμένος κεντρικός ελεγκτής OK
IRQ 5 Creative SB Audigy 4 (WDM) OK
IRQ 5 Ενιαίος ελεγκτής κεντρικού υπολογιστή USB VIA Rev 5 ή νεότερος OK
IRQ 5 Ενιαίος ελεγκτής κεντρικού υπολογιστή USB VIA Rev 5 ή νεότερος OK
IRQ 6 Τυπικός ελεγκτής δισκέτας OK
IRQ 8 CMOS/Ρολόι πραγματικού χρόνου συστήματος OK
IRQ 9 Σύστημα συμβατό με ACPI της Microsoft OK
IRQ 10 Συσκευή MIDI συμβατή με MPU-401 OK
IRQ 11 NVIDIA GeForce FX 5200 OK
IRQ 11 Ενιαίος ελεγκτής κεντρικού υπολογιστή USB VIA Rev 5 ή νεότερος OK
IRQ 11 Ενιαίος ελεγκτής κεντρικού υπολογιστή USB VIA Rev 5 ή νεότερος OK
IRQ 12 Ποντίκι συμβατό με PS/2 OK
IRQ 13 Επεξεργαστής αριθμητικών δεδομένων OK
IRQ 14 Πρωτεύων δίαυλος IDE OK
IRQ 15 Δευτερεύων δίαυλος IDE OK
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:13 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
ayto pou mporeis na kaneis einai na dokimaseis ena ena ta usb ports mipos se kapoio douleyei kalytera.
Kai rikse mia matia sto bios mipos sou epitrepei na allakseis irq apo ekei..
kaly tyxi..
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:42 pm
gpanosHome userMember since 2006
Ki esy pisteveis oti ftaiei to oti ta usb moirazondai IRQs e?
An katargisw kapoia midi opws to MPU-401 apo to device manager les na diorthwsei to provlima?
To oti tis teleftaies meres to internet mou sernetai ki enw exw 1MBPS katevazw kapoies wres (tis perissoteres) me 25kb/sec les na ftaine ta IRQs tis USB?
Telos pandwn sto sygkekrimeno ypologisti me endiaferei poio poly san controller oxi san karta ixou alla otan parw forito ekei tha thelw na doulevei i karta ixou tou BCD.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:46 pm
sktorisHome userMember since 2005
agaphte gpanos, mh spas to kefali sou na breis to problhma, eixa xasei ton upno mou gia enan olokliro mina, na dokimazo, na prospatho alla tipota. auth th stigmh h konsola brisketai se mia gonia kai perimenei th behringer na bgalei allous kaliterous pio statherous drivers...
auto einai to problima. oi astethestatoi drivers....
a! me laptop ta pragmata einai akomh xeirotera..
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:48 pm
gpanosHome userMember since 2006
Oi drivers lene oti erxondai.
Apo tin alli o filos DJdad leei oti ola doulevoun sxedon teleia.
Den exw parapono san controller mia xara einai (kyriws me traktor) me eksairesi to oti an kanw polla scratch kai kiniseis me faders tote pavei na steleni minimata alla i karta ixou tou eite kanei parasita an tin valw mono san monitor eite den afinei toplay sta programmata na doulepsei.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:55 pm
sktorisHome userMember since 2005
auta akribos ta problimata exo kai ego gpanos. kai epishs polu kako ixo me gratzounismata. h mousiki pou paizo einai deep tech sthn opoia thelei poli "paixnidi" me ta faders etsi h konsola kathistatai anikani na antapekselthei. krima, thn perimena pos kai pos. as perimenoume tous neous drivers loipon. sinithisame pleon
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 4:59 pm
gpanosHome userMember since 2006
Diladi ekei pou paizeis ksafnika pavei na antapokrinetai stis kiniseis sou? kai thelei na tin anoikseis kai na tin ksananoikseis gia an douepsei kai pali? to idio k se mena. Eftyxws egw paizw disco (70s 80s italo) kai den xreazomai tetoia kolpa.
Egw gratzounismata exw otan tin vazw gia monitor mono kai dilwnw 2 kartes. An epileksw BCD ASIO den epitrepei sta programmata na paiksoun. pataw to play kai den kseikinane oute traktor oute vdj.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 5:06 pm
sktorisHome userMember since 2005
akribos etsi. ekei pou paizeis kai exeis ksefigei ksafnika eno o ixos sinexizei ta koumpia pauoun na antapokrinontai. poli ekneuristiko. phra thn konsola gia na paizo sta magazia pou douleuo alla telika thn ekana ena wraiotato mpimpelo gia to grafeio mou. tha sinexiso me to binilio mexri h behringer na endiaferthei na ftiaksei kaliterous drivers. phges mia bolta mexri www.xylio.com? ekei tha deis ti exei pathei o kosmos, den eimaste mono emeis. autoi bebaia paizoun me bdj alla exei kai xrhstes apo vdj kai traktor. oi pithanotites na doulepsei se kapoion h konsola einai 30%-70%(na mh doulepsei) se desktop kai to poli 1 stous 10 se laptop!
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 5:13 pm
gpanosHome userMember since 2006
(To b-dj den anoigei pleon. Vgazei sfalma.)

NAi alla mipws ftaine ta IRQs tis USB? dokimases na lyseis tin dieneksi? genika afta ta kolpa oxi mono tis IRQ ta dokimases? tous neous drivers tous evales? egw tin pira gia to spiti. an telika paiksw se magazi ekei exoune vdj + xp10 (to exw ksanapei kialli fora, tha ginw kourastikos:)).
Pandws den yparxei logiki na doulevei stous 30 k oxi stous 70.
Erxontai neoi drivers pou tha einai eidikoi gia trktor kai statheroteroi lene. mipws omws kanoun ta pragmata xeirotera?
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 5:22 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Eidate poso anaksiopistes lyseis telika apodeikniontai aytes oi ola se ena "konsoles", kai bazo kai tis hercules mesa. Diladi ego pou bgazo merokamato kai zo apo aytin ti douleia tha prepei na fobame min kanei krats i krouts i stamatisei.... (exete dei to blemma tou "afentikou" otan stamataei i mousiki ?...)
I na paikso mousiki kai na doso ton kalytero mou eauto.
Se club paizo btw opos paizoun sta club pleon me grigores allages polla ellinika klp...,
ola ayta kai logo empeirias ta iksara i ta katalaba noris.
Yparxei panta o dokimasmenos kai sostos tropos: MIKTHS +kati pou douleyei
Ta timecode cd's an ksereis na ta douleyeis me mia sosti karta kai ena optimized gia audio pc einai poly aksiopista, kai epaggelmatika epeisis.
 

Posted Sun 08 Oct 06 @ 5:26 pm
78%