Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Καλησπεριζω απαντες! - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

oxi einai san na kanei restart i consola :)
 

Posted Mon 03 Mar 14 @ 4:18 pm
monk4grPRO InfinityMember since 2013
Παιδιά γεια σας!! Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για το Forum!! Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις σχεδόν τα πάντα! Και σε αυτό το Post έφτασα πάρα πολύ κοντά στην απάντηση σχετικά με το πρόβλημα μου με την Pioneer Dj-SX αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες για να το λύσω!
Έχει να κάνει με τα Multi Fx. Για παράδειγμα στο Serato η Pioneer Dj-SX μπορεί και εναλάζει το effect mode σε multi effect mode δίνοντας σου την δυνατότητα να δουλέψεις 3 effect για κάθε Deck!
Ε λοιπόν σπάω το κεφάλι μου να το ενεργοποιήσω στο VirtualDj αλλά μάταια! Μόνο με κάτι skins είδα να είναι εφικτό. Το πρόβλημα όμως είναι ότι παρόλη την προσπάθεια των δημιουργών τους έχουν κάποιες ελλείψεις αλλά και αρκετά κολλήματα...!
Μην με παρεξηγείτε, μπράβο στα παιδιά που αφιερόνουν πολύτημο χρόνο για να τα δημιουργήσουν και ένα μεγάλο ευχαριστω σε όλους σας!
Το θέμα μου λοιπόν έχει ως εξείς: Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσεις το multi effect mode στην Pioneer Dj-SX εχοντας το default skin στο πρόγραμμα; (που σου δίχνει μονο ένα) Ή έστω και με κάποιο άλλο skin αλλά να μήν χάνεσαι στην οθόνη σου; Π.χ. Στην Pioneer wego αλλά και με την Hercules 4-Mx τα skin ειναι ακριβής αντιγραφή του κοντρόλερ βοηθόντας σε με μια ματια να δείς ακριβώς αυτο που θες -ποιο κουμπι εχει πιο εφε κ.τ.λ.π.- σε αντίθεση με τα skin της Pioneer Dj-SX οπου ναι μεν την εχεις στην οθόνη σου αλλα τα εφέ δουλευουν με τα performance Pad και δεν αλάζουνε... μια ακούνε το δάχτυλο και μία όχι... και άλλα Bugs!
Κάτι είδα να αναφέρει ο PhantomDeejay αλλά δεν το έπιασα..!
Αν μπορούσε κάποιος να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες θα ήμουν υπόχρεος!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Posted Wed 05 Mar 14 @ 9:33 am
monk4grPRO InfinityMember since 2013
Οπ...! Άκυρο το βρήκα το κολπάκι!!! Με SHIFT+TAP (Fx Mode) σου τα δίνει τα Multi FX απλά στο default skin του VirtualDj δεν φαίνεται...!
Βλέπεις μόνο το ένα σλότ!
Δεν πειράζει από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα! Πάντως θα ήταν καλή μια ενσωμάτωση του Multi FX στο default skin του VirtualDj.
Και μια ρύθμιση του START - STOP Time και ο VirtualDj θα ήταν κορυφή!
Όσο για τα skins ξανά μπράβο σας αν και εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του λιτού, λιγότερες πληροφορίες στην οθόνη, λιγότερη ώρα να βρεις αυτό που θες!!
Ίσως για αυτό συμπάθησα και το Serato μου θύμισε την δεκαετία του 90 που δούλευα με το atomix mp3 στο laptop συν τα 2 Technics SL-1200Mk2 και 2 Pioneer CDJ-500II. Ωραία Χρόνια...!
 

Posted Wed 05 Mar 14 @ 11:35 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Thu 06 Mar 14 @ 2:11 am
monk4grPRO InfinityMember since 2013
DjDad Εισαι αρχηγός!!!
Δoκιμάζω άμεσα και ενημερώνω...!
Ευχαριστώ !!!
 

Posted Fri 07 Mar 14 @ 7:48 am
monk4grPRO InfinityMember since 2013
DjDad Υποκλίνομαι!!!!
Πάρα πολύ καλό και επίσης οι ρυθμίσεις για το Loop position, Loop In και Loop Out, το Browse Library με τα Jogs αλλά και τα Option στο κομμάτι του Mixer !!! ιδιαίτερα η επιλογή της διάταξης των Deck στα channel Fader άπαιχτη!!!
Δεν το είχα δει το skin άλλα μάλλον φταίει το ότι έψαχνα κάτι συγκεκριμένο για την SX !!!
Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι
Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να με αφήσει η κόρη μου να φτιάξω κανά video mix :-) !!!
Α... και να βγει και το VirtualDj 8 !!!
 

Posted Fri 07 Mar 14 @ 8:25 am
ερωτησεων συνεχεια:
1)οταν παταω shift+ ροδα για να κανω γρηγορη προσπελαση στο κομματι με την ροδα αρκετες φορες δεν εχει αμεση αποκριση αλλα πρπει να αφησω και να ξαναπατησω το swift για να πιασει.το κανει και σε αλλους χρηστες?
επισης καποιες φορες χωρις να εχω καταλαβει ποτε η γρηγορη προσπελαση με την ροδα ειναι ενεργοποιημενη μονιμα χωρις να παταω το swift με αποτελεσμα (καλο αυτο)παιζοντας με την ροδα να πηγαινει το κομματι απο την αρχη μεχρι το τελος σφαιρα.Δεν γινεται παντα αλλα αρκετα συχνα χωρις να εχω βρει πως και ποτε ενεργοποιητε αυτο.
2)οταν παταω το κουμπι για να παιξω μια λουπα,οταν τελειωσει η λουπα δεν συνεχιζει το κομματι απο εκει που τελειωνει η λουπα αλλα εχει προχωρησει το τραγουδι με αποτελσμα να μην ειναι ωραιο το αποτελεσμα κατα την αποψη μου,αυτο διορθωνεται?
3)επισης διαπιστωσα οτι οταν ειναι πατημενο το κουμπι σκρατς με το που ακουμπησω την ροδα σταματει η μουσικη,με αποτελεσμα αν την ωρα που παιζω κ θελω να παιξω με το Pitch αν παει καποιο δαχτυλο και κουμπησει το πανω μερις της ροδας σταματαει η μουσικη!αυτο ειναι λογικο?
 

Posted Wed 09 Apr 14 @ 5:21 am
alfa 156 wrote :
ερωτησεων συνεχεια:
1)οταν παταω shift+ ροδα για να κανω γρηγορη προσπελαση στο κομματι με την ροδα αρκετες φορες δεν εχει αμεση αποκριση αλλα πρπει να αφησω και να ξαναπατησω το swift για να πιασει.το κανει και σε αλλους χρηστες?
επισης καποιες φορες χωρις να εχω καταλαβει ποτε η γρηγορη προσπελαση με την ροδα ειναι ενεργοποιημενη μονιμα χωρις να παταω το swift με αποτελεσμα (καλο αυτο)παιζοντας με την ροδα να πηγαινει το κομματι απο την αρχη μεχρι το τελος σφαιρα.Δεν γινεται παντα αλλα αρκετα συχνα χωρις να εχω βρει πως και ποτε ενεργοποιητε αυτο.
2)οταν παταω το κουμπι για να παιξω μια λουπα,οταν τελειωσει η λουπα δεν συνεχιζει το κομματι απο εκει που τελειωνει η λουπα αλλα εχει προχωρησει το τραγουδι με αποτελσμα να μην ειναι ωραιο το αποτελεσμα κατα την αποψη μου,αυτο διορθωνεται?
3)επισης διαπιστωσα οτι οταν ειναι πατημενο το κουμπι σκρατς με το που ακουμπησω την ροδα σταματει η μουσικη,με αποτελεσμα αν την ωρα που παιζω κ θελω να παιξω με το Pitch αν παει καποιο δαχτυλο και κουμπησει το πανω μερις της ροδας σταματαει η μουσικη!αυτο ειναι λογικο?


3) Ναι, αφου ενεργοποιείται ο αισθητήρας αφής. Οπότε ή προσέχεις να ΜΗΝ ακουμπήσεις το πάνω μέρος (μόνο με το πλαϊνό) ή ανοιγοκλείνεις το vinyl mode με το αντίστοιχο κουμπάκι.

2) Αυτό συμβαίνει όταν έχεις ενεργοποιημένο το SLIP. Απενεργοποίησε το SLIP και ξαναδοκίμασε. Σημείωση: Αν χρησιμοποιείς τα PADS για να κάνεις "λούπες" τότε αυτά δεν είναι loop, αλλά loop_roll. Για να κάνεις λούπα πρέπει να πατήσεις τα αντίστοιχα πλήκτρα δίπλα απ' τα PADS

1) Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις και καταφέρνεις να το συγχέεις τόσο πολύ αυτό. To πλήκτρο SHIFT από μόνο του ΔΕΝ αλλάζει την ρόδα. Απλά όταν το SHIFT είναι πατημένο κι εσύ ακουμπάς την ρόδα τότε για όσο ακουμπάς την ρόδα (μαζί με το shift) αυτή κάνει seek. Πολύ πιθανόν να αφήνεις το πλήκτρο shift πριν αφήσεις την ρόδα και το πρόγραμμα κάπου να μπερδεύεται.

Γενικά:
Η "ρόδα" (jog) στο virtualdj μπορεί να έχει τα εξής modes:
1) JOG (κλασσική λειτουργία η οποία ανάλογα με το vinyl mode μπορεί να κάνει και scratch ή όχι)
2) Seek (ψάχνει γρήγορα μέσα στο κομμάτι)
3) Browser (μετακινεί τον επιλογέα κομματιού μέσα στον Browser)
4) Loop_Mode (Μετακινεί ολόκληρη την λούπα μπρος - πίσω)
5) Loop_in (μετακινεί το σημείο loop in της λούπας)
6) Loop_out (μετακινεί το σημείο loop out της λούπας)

Αυτές οι λειτουργίες είναι ανεξάρτητες από τον κάθε mapper ή την κάθε κονσόλα και μπορούν να αλλάξουν και μέσα σπό το πρόγραμμα (π.χ. από το skin)

Τώρα: Το πρόβλημα με αυτό που θέλεις (να κάνει γρήγορα seek η ρόδα χωρίς το κουμπί SHIFT πατημένο (seek mode)) είναι οτι πρέπει κάπως το πρόγραμμα να ξέρει πότε θέλεις να κάνεις seek και πότε pitch_bend.
Μία λύση είναι να "θυσιάσεις" ένα άλλο κουμπί που δεν χρησιμοποιείς συχνά να κάνει εναλλαγή της ρόδας από jog σε seek και πάλι πίσω.
Έτσι π.χ. μπορείς να αλλάξεις το mapping του Grid Adjust σε:
wheel_mode "jog,seek" +1
και αντίστοιχα το LED του Grid Adjust σε
wheel_mode "seek"

Οπότε, όποτε το κουμπάκι Grid Adjust είναι αναμμένο η ρόδα θα κάνει seek και όποτε είναι σβηστό θα κάνει pitch_bend, scratch, cue-ing κτλ
 

Posted Wed 09 Apr 14 @ 6:09 am
κατανοητα ολα αυτα που μου ειπες και θα γινουν κ οι δοκιμες σε λιγο κ θα σου πω.

το θεμα με το swift+jog το εχω καταλαβει οσο κραταω πατημενο το swift και κουναω την ροδα εχουμε γρηγορη προσπελαση ΑΛΛΑ καποιες φορες αρκετα συχνα οταν παταω το swift και κουναω την ροδα δεν κανει τιποτα,αφηνω swift ξαναπαταω μερικες φορες κ μετα ξεκολαει κ αρχιζει να τρεχει το κομματι.ειναι λογικο αυτο?
 

Posted Wed 09 Apr 14 @ 6:37 am
Όχι, αλλά δεν ξέρω γιατί στο κάνει. Θα κάνω μερικές δοκιμές το απόγευμα σπίτι και θα σου πω.
 

Posted Wed 09 Apr 14 @ 7:00 am


(Old topics and forums are automatically closed)