Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Megamix VS Remix VS Mashup - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Dee PPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Τα Bootlegs είναι "πρώιμες" εκδόσεις κομματιών... Συνήθως μια επίσημη παραγωγή προκύπτει από το "remix" ενός bootleg. Το ίδιο το bootleg δεν αποτελεί "remix"... Είναι κάτι σαν "beta" version των κομματιών πριν πάρουν την τελική τους μορφή για το studio παραγωγής.


http://en.wikipedia.org/wiki/Bootleg_recording

Bootlegs είναι σήμερα, όπως και σε άλλες μουσικές εποχές, εκτελέσεις/ εγγραφές "παράνομες" -από "δημιουργούς", οι οποίοι δεν έχουν καταβάλλει τα απαιτούμενα πνευματικά δικαιώματα στο δικαιούχο/ δημιουργό ενός κομματιού. Πρόκειται για μουσικές προσεγγίσεις/ εγγραφές τρίτων χωρίς την άδεια των δικαιούχων.

Y.Γ. Είμαι ο ίδιος κάτοχος ενός Bootleg των Metallica- Live in Athens, τουλάχιστον πριν το 1999 (το πήρα σε κάποιο από τα τότε δισκάδικα της Ηφαίστου στο Μοναστηράκι, όταν ψώνιζα Doc Martens) και το CD ακούγεται λες και παίζει από το καζανάκι της τουαλέτας... Δεν αποτελεί αποδεικτικό των όσων γράφω, απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! Μισή ντροπή δικιά μου, μισή δικιά σας :-P
 

Posted Tue 11 Dec 12 @ 3:43 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Συμφωνούμε και διαφωνούμε ταυτόχρονα!....
Τέλος θα "διαφωνήσουμε" στο οτι οι Original Edits είναι συνήθως 6 λεπτά. Αυτό ισχύει μόνο για συγκεκριμένα είδη μουσικής


Σ΄αυτό -μιας και δεν απάντησα σε εύλογο χρονικό διάστημα, το κάνω τώρα- έχεις απόλυτο δίκιο, ήταν λάθος μου να το προσδιορίσω χρονικά- μιας και δεν ανταποκρίνεται σε όλα τα είδη μουσικής. Ευχαριστώ για τη διόρθωση!

 

Posted Tue 11 Dec 12 @ 4:59 pm
Κι εγώ ευχαριστώ για την διόρθωση με τις bootleg. Αυτή την φορά ξεχάστικα εγώ και μιλούσα κυρίως για την EDM
 

Posted Tue 11 Dec 12 @ 5:39 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
To να εκθέτουμε τα λάθη μας εκατέρωθεν είναι κάτι τελείως εποικοδομητικό και άκρως απελευθερωτικό. Μαθαίνουμε οι ίδιοι και παράλληλα δίνουμε έναυσμα για περαιτέρω συζητήσεις, χωρίς να καθιστούμε την όποια γνώση μας αυθεντία!
 

Posted Tue 11 Dec 12 @ 6:34 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Apopsis äéêáéïýóáé íá ôåìðåëéÜæåéò ðïõ êáé ðïõ... ôüóá ãñÜöåôå êáé âïçèÜôå åóåßò, Üóå ðïõ õðÜñ÷ïõí êáé Üëëïé ìåãÜëçò çëéêßáò åäþ ìÝóá :)
 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 1:17 pm
djppkHome userMember since 2008
 

Posted Sat 15 Dec 12 @ 4:25 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den nomizw na exw dei kalytero ! Foveri douleia !!!!!
 

Posted Mon 17 Dec 12 @ 2:41 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
auta einai!
 

Posted Mon 17 Dec 12 @ 4:17 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Wed 19 Dec 12 @ 2:41 pm


(Old topics and forums are automatically closed)