Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VIRTUALDJ..RADIO - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ. ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΚΠΟΜΠΗ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ TRAKTOR AUDIO 2 & TH MAYA44 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ. ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ EXTERNAL MIXER ΕΙΝΑΙ Η CREATIVE SOUNDBLASTER X-FI SOUNDBLASTER 5.1. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΚΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ? ΤΩΡΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ CREATIVE ΚΑΙ ΜΙΞΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ HERCULES. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!
 

Posted Sun 25 Mar 12 @ 1:17 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
kaneis den exei asxoli8ei me radiofwno?
 

Posted Sun 08 Apr 12 @ 5:14 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An theleis an xrisimopoiiseis kapoion ekswteriko mikti gia na syndeseis to mikrofwno kai na ekpempeis tautoxrona, prepei na syndeseis to BOOTH i to REC tou mikti sou me to line in kapoias kartas ixou.
An xrisimopoiiseis tin Audio2 pou den exei INPUTs, tote tha prepei na valeis to kalvdio pou erxetai po to Botth i to Rec tou mikti sou sto line -in/mic tou ypologisti sou.
Tha prepei tote na ftiakseis ena Advanced Sound setup (afou xrisimopoieis ousiastika 2 kartes ixou)
Deck 1 .. Audio2DJ ASIO outs 1,2
Deck 2 .. Audio2DJ ASIO ..outs 3,4
Record LoopBack .. Karta ixou ypologisti... Inputs 1,2

An xrisimopoiiseis tin Maya44 pou exei Inputs, tote vazeis to kalvdio se ena apo ta 2 inputs (px 1,2) tis Maya kai to setup prepei na einai..
Deck 1... Maya 44 ... outs 1,2
Deck 2 .. Maya 44 .. outs 3,4
RecordLoopback.. Maya44 ..Inputs 1,2

Me auto ton tropo ua ekpempeis kai to mikrofwno

Diavase kai edw..
http://www.virtualdj.com/wiki/Recording%20your%20set%20or%20broadcasting%20when%20using%20an%20external%20DJ%20mixer.html
 

Posted Mon 09 Apr 12 @ 9:39 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
dad eisai monadikos!! se efxaristw para poly (gia alli mia fora - dystyxws sigoura oxi tin teleftaia..!!). na'sai kala!!
 

Posted Mon 09 Apr 12 @ 11:07 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Γεια σας παιδιά

είναι αρκετός καιρός που θέλω να αγοράσω το πρόγραμμα αλλά πρώτα πρέπει να σιγουρευτώ με την δωρεάν έκδοση ότι όλα θα πάνε καλά. Είχα κάνει άλλη μια ερώτηση παλαιότερα αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.

Λοιπόν θέλουμε να φτιάξουμε ένα ιντερνετικό ραδιόφωνο. Ο εξοπλισμός που υπάρχει είναι
Μια αναλογική κονσόλα Yamaha MG-16/6-CX-USB
Κάποια πυκνωτικά μικρόφωνα
Κάποια λάπτοπ με κάρτα ήχου αυτή που έχουν από τη μάνα τους


Οι συνδέσεις που κάνουμε είναι:
1. Φεύγουμε με ένα jack από την κάρτα ήχου του λάπτοπ (output) και μπαίνουμε σε μια είσοδο της κονσόλας με 2 RCA
2. Συνδέουμε στην κονσόλα ένα μικρόφωνο με XLR
Stadalone η κονσόλα μιξάρει και τα δυο παραπάνω μια χαρά.

3. Φεύγουμε από την κονσόλα και μπαίνουμε στο laptop με την usb

Εχουμε ήχο και μικρόφωνο σε ένα πρόγραμμα εγγραφής. Υπάρχει ένα σφύριγμα αλλά είναι αναμενόμενο. Οι onboard κάρτες ήχου είναι κοντά με άλλες συχνότξητες πηγών. Στο ραδιόφωνο θα είναι μικρό το κακό για αρχή.


Ανοίγουμε το VirtualDJ και εκεί χανόμαστε γιατί έχουμε άγνοια από τις σωστές ρυθμίσεις. Αν επιλέξουμε μίκτη δεν έχουμε μικρόφωνο, εάν επιλέξουμε μικρόφωνο έχουμε παράσιτα. Στο advanced πρέπει να είναι το "μυστικό" αλλά ότι και να δοκιμάσαμε δεν τα καταφέραμε

Κάποια βοήθεια σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Posted Mon 03 Sep 12 @ 7:20 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Κάποια έστω και μικρή απάντηση;; Μια κατεύθυνση βρε παιδιά;;
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 3:51 am
Djmyhor wrote :

3. Φεύγουμε από την κονσόλα και μπαίνουμε στο laptop με την usb

Εχουμε ήχο και μικρόφωνο σε ένα πρόγραμμα εγγραφής. Υπάρχει ένα σφύριγμα αλλά είναι αναμενόμενο. Οι onboard κάρτες ήχου είναι κοντά με άλλες συχνότξητες πηγών. Στο ραδιόφωνο θα είναι μικρό το κακό για αρχή.

Εδώ ξεκινάνε τα παρατράγουδα σου... ΔΕΝ θα έπρεπε να έχεις σφύριγμα. Δεν φταίνε οι "συχνότητες". Φταίει οτι κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά και γι αυτό δημιουργείται συντονισμός.
Djmyhor wrote :

Ανοίγουμε το VirtualDJ και εκεί χανόμαστε γιατί έχουμε άγνοια από τις σωστές ρυθμίσεις. Αν επιλέξουμε μίκτη δεν έχουμε μικρόφωνο, εάν επιλέξουμε μικρόφωνο έχουμε παράσιτα. Στο advanced πρέπει να είναι το "μυστικό" αλλά ότι και να δοκιμάσαμε δεν τα καταφέραμε

Για να δουλέψουν όλα σωστά θα χρειαστείς κάτι "παραπάνω" από αυτά που διαθέτεις...

Και εξηγώ:

Για να κάνεις σωστά την δουλειά σου πρώτα απ' όλα χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου που θα σου επιτρέπει να στείλεις τον ήχο από τα δύο decks στην Yamaha. Οι περισσότερες κάρτες ήχου των laptops δεν υποστηρίζουν 2 εξόδους (στέρεο). Δεν ξέρω αν η Yamaha σου επιτρέπει ΚΑΙ να στείλεις ήχο σε κάποιο της κανάλι εκτός από το να ηχογραφείς!


Βασικά σκέψου το concept ως εξής:
Στη Yamaha στα CH1,2,3... θα βάλεις τα μικρόφωνα.
Στα κανάλια 13/14 (Stereo) θα βάλεις το ένα deck
Στα κανάλια 15/16 (Stereo) θα βάλεις το δεύτερο deck
Από την έξοδο της Yamaha θα πρέπει να γυρίσεις σήμα στον υπολογιστή. Αν το κάνεις με την κάρτα ήχου της Yamaha (δηλαδή το καλώδιο USB) τότε ΠΡΟΣΕΧΕ τις ρυθμίσεις της Yamaha. Η κονσόλα απ' ότι θυμάμαι μπορεί να στείλει διάφορα πράγματα πίσω στον Η/Υ και όχι απαραίτητα το "Master"

Τώρα στο VirtualDj για να δουλέψουν όλα σωστά και να κάνεις broadcast ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ VIRTUAL θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Advanced Setup, το οποίο όμως δουλεύει ΜΟΝΟ για 10 λεπτά στη δωρεάν έκδοση.

Στο Advanced setup θα πρέπει να δηλώσεις για κάθε deck την κάρτα ήχου απ όπου θα βγαίνει ο ήχος και στη συνέχεια να δώσεις RECORD LOOPBACK την κάρτα ήχου της Yamaha.
ΔΕΝ θα δηλώσεις μικρόφωνο... Τα μικρόφωνα είναι πάνω στη Yamaha και δεν έχουν καμία δουλειά με το πρόγραμμα.
Στον "αέρα" θα βγαίνει οτιδήποτε αναπαράγει το master της Yamaha.


Υ.Γ.: Η συγκεκριμένη κονσόλα (όπως και όλη η σειρά MG) δεν ενδείκνυται για ραδιόφωνο (είτε παραδοσιακό είτε ιντερνετικό). Είναι καθαρά μία κονσόλα ON STAGE για μικρές μπάντες.
Ο λόγος είναι οτι δεν διαθέτει ευελιξία στο PFL και ΚΥΡΙΩΣ οτι τα UPFADERS έχουν και θετικές τιμές... Πράγμα που σημαίνει ενίσχυση του σήματος και επομένως είναι πολύ εύκολο να χτυπήσει η παραμόρφωση κόκκινα...
Από την άλλη οι περισσότεροι άσχετοι με κονσόλες (όπως το 80% των ατόμων που κάνουν ραδιόφωνο) έχουν την κακή συνήθεια απλά να ανεβάζουν τα upfaders στο τέρμα πράγμα που στις συγκεκριμένες κονσόλες σημαίνει +6db ένταση, ή απλά ΤΕΣΣΕΡΙΣ φορές πιο δυνατό ήχο απ' ότι θα έπρεπε...
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 5:06 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Nai tha prepei na pas sto advanced setup kai na prostheseis, mia grammi master gia output kai mia Record loopback gia input.
Akoustika -proeretika- giati den blepo na exeis katallili karta hxou me poles eksodous gia auta.
H grammi "Record Loopback" pou einai to input sou. Ekei epilegeis to line in kai tin karta pou pernei hxo apo to out tou mikti.
Auto xrisimopoihte apo to virtualdj gia recording h broadcasting.
Mporeie na dokimaseis auto to setup me tin home free gia 10 lepta prin agoraseis to programma

Links po tha se bohthisoun :
http://www.virtualdj.com/images/pdf/VirtualDJ%207%20-%20Audio%20Setup%20Guide.pdf
http://www.virtualdj.com/wiki/Broadcasting%20Howto.html
http://www.virtualdj.com/download/free.html
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 5:23 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Giorgo me prolabes ...
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 5:24 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Na sympliroso pos sou edosa aples odigies ti na kaneis me ton eksoplismo pou exeis tora.
Tha symfoniso apolyta me ton Phantomdj pos gia na kaneis douleia xreiazesai perissotera.
Dystyxos ton teleytaio kairo exoume mathei na ryxnoume ta standard mas akomas kai stis apantiseis mas giati oi xristes exoun mathei na theloun na kanoun "douleia" me leigotera. Kalo einai omos na ksereis.
Ego tha elega pos einai malista protimotero afou prokeite gia statheri egkatastasi na exeis ena desktop pc me mia esoteriki multichannel karta.
Ta laptop einai anagkaio kako, epeidi theloume na metakinoumaste.
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 5:53 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μου γράψατε και θα επανέλθω.

Υπάρχει σταθερός υπολογιστής. Κάρτα και αυτός έχει από την μητρική του. Προτεινόμενη ποια θα λέγατε;;; Για παράδειγμα κάπου νομίζω υπάρχει μέσα στο σπίτι μια Native Instruments Komplete Audio 6 αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν όντως υπάρχει.

Τέλος η άγνοια "σκοτώνει" πορτοφόλι και νεύρα. Με αυτό λοιπόν το σκεπτικό πάς σε ένα κατάστημα και ο μηχανικός ήχου σου προτείνει την Yamaha. Ο φίλος μας παραπάνω γράφει ότι η συγκεκριμένη δεν προσφέρεται για ραδιόφωνο. Οπότε πας στον "μηχανικό ήχου" και του την φοράς καπέλο;;;;

Όσο για το πρόγραμμα μας θα το αγοράσω τις επόμενες μέρες. Απλώς παίζω με την δοκιμαστική βέρσιον για να δω αν κάνει αυτά που χρειάζομαι να κάνει.

Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα

Χίλια ευχαριστώ
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 7:56 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Χωρίς να έχω βάλει άλλη κάρτα ήχου γιατί τελικά δεν έχω όρισα στο Advanced setup μια Master όπου έβαλα την κάρτα ήχου του υπολογιστή και
Μια RECORD LOOPBACK όρισα την κάρτα ήχου της Yamaha.

Και έγινε το θαύμα και «δούλεψαν» όλα

Προς το παρόν και μέχρι να πάρω κάρτα ήχου για να φέρνω και τα δυο decks ανεξάρτητα στην κονσόλα για να τα μιξάρω από εκεί, μέσα από το VIRTUAL με το ποντικάκι απλά τα αλλάζω και γυρίζουν στην 13/14

Για την ακρίβεια το ραδιόφωνο θα είναι πιο απλουστευμένο. Μια playlist θα φορτώνεται από τον κάθε παραγωγό.


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Όπως μου γράφει ο φίλος PhantomDeejay δεν ξέρουμε τι γυρίζει πίσω η USB. Και έχει απόλυτο δίκιο !

Στην κονσόλα μου λοιπόν είναι τα πάντα (mic gain, faders) σχεδόν μηδενισμένα, έτσι που από την έξοδό της το monitoring που κάνω με τα ακουστικά είναι πολύ δύσκολο….

ΩΣΤΟΣΟ μέσα στο VIRTUAL ο ήχος μπαίνει απίστευτα δυνατά. Όμως εγώ από πού θα κάνω monitoring τον ήχου εισόδου της usb στο VIRTUAL?

Από τα ακουστικά του υπολογιστή πλέον; Ή χρειάζομαι να προσθέσω κάτι ακόμα στο Advanced ; Πρόσθεσα ακουστικά αλλά δεν έγινε τίποτα

Παιδιά με σώσατε σχεδόν είμαι έτοιμος, αρκεί να ξέρουμε (ακούμε) σωστά τι μπαίνει πλέον στο πρόγραμμά μας.
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 8:44 am
Όχι το monitoring είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνεις απ τον Η/Υ χωρίς επιπλέον κάρτα ήχου. Πρέπει να το κάνεις από την κονσόλα.
Μία "λύση" στο πρόβλημα σου είναι να ανοίξεις την καρτέλα "Ήχος" του πίνακα ελέγχου των Windows και να δοκιμάσεις από εκεί να μειώσεις την ένταση ηχογράφησης της κάρτας της Yamaha ώστε να μπορείς να ανοίξεις λίγο πιο δυνατά την έξοδο της κονσόλας μήπως έτσι έχεις καλύτερο monitoring. Διαφορετικά κοίταξε στο manual της Yamaha να δεις τι ρυθμίσεις έχει για την έξοδο USB αν και απ όσο θυμάμαι εξ ορισμού στέλνει το REC Out πράγμα που σημαίνει οτι το master της κονσόλας δεν παίζει ρόλο στην ένταση που φτάνει στον Η/Υ.
Πρόσεχε λίγο τα εξής:
1) Στο MONITOR/PHONES το κουμπάκι που έχει πρέπει να είναι ΠΑΝΩ δηλαδή στην επιλογή Stereo και όχι Group
2) Στο 2ΤR In/USB επίσης το κουμπάκι πρέπει να είναι ΠΑΝΩ δηλαδή στην επιλογή Stereo και όχι Monitor
3) Εάν χρησιμοποιείς και ηχεία για monitor εκτός από τα ακουστικά σου αυτά θα πρέπει να τα συνδέσεις στο STEREO OUT και όχι στο Monitor out. Θυμήσου οτι η κονσόλα αυτή είναι On stage και "εννοεί" άλλο πράγμα από αυτό που νομίζεις εσύ σαν monitor. Γι αυτό και οι έξοδοι PHONES και MONITOR δεν είναι διαχωρισμένες.
4) Εαν στο STEREO OUT έχεις κάτι άλλο συνδεδεμένο και δεν γίνεται να το αποσυνδέσεις θα πρέπει να καταφύγεις σε χρήση των Group



Σημ:
Εαν την Yamaha την ζήτησες για ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ και σου την πουλήσανε ως τέτοια τότε ναι θα πρέπει να την φέρεις καπέλο σε αυτόν που σου την πούλησε. (Αν κατάλαβα σωστά μιλάμε για το μοντέλο που κοστίζει περίπου 450 ευρώ)
Την κονσόλα την έχω δουλέψει μερικές φορές και είναι πολύ καλή σαν κονσόλα, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω είναι καθαρά κονσόλα ON STAGE και όχι στουντιακή/ραδιοφωνική κονσόλα. Για να καταλάβεις είναι σαν να ζήτησες αυτοκίνητο για να τρέξεις στο WRC και αυτοί σου πουλήσανε BMW X3...
Μία καλή στουντιακή/ραδιοφωνική κονσόλα στα ίδια περίπου χρήματα και σε παρόμοια ποιότητα (ίσως λίγο καλύτερη) είναι η Soundcraft M8
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google από τις φωτογραφίες της και μόνο θα καταλάβεις την διαφορά σε λειτουργικότητα που την κάνουν κατάλληλη για studio/ραδιόφωνο
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 11:15 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Η ένταση ηχογράφησης είναι στο 10%. Θα το πάω λίγο πιο κάτω. Αλλά και πάι τι να το κάνεις όταν δεν ξέρεις τι φτάνει στο Virtual. Συνεπώς θα χρειαστώ κάρτα...

Η κονσόλα έχεις επίσης ένα ποντεσιόμετρο για να ρυθμίσεις τι θα στείλεις. Και αυτό είναι ελαφρώς τσιμπημένο. Δεν τολμάω να το ανεβάσω...

Τα 1 και 2 που μου γράφεις επίσης τα κουμπάκια είναι έτσι όπως τα γράφεις. Stereo και τα δυο.

Ηχεία τα έχω ασύνδετα προς το παρόν. Και τέλος στο STEREO OUT της κονσόλας δεν έχω τίποτα επάνω. Θα έπρεπε να βάλω κάτι;

Ναι η κονσόλα είναι αυτή που περιγράφεις σε αυτά τα χρήματα.

Θα κοιτάξω μήπως δεχθούν να μου την αλλάξουν και να κάνω τη δουλειά μου. Γιατί και κάρτα ήχου εξωτερική να πάρω θα μπερδευτώ με τα καλώδια και δεν θα ξέρω ποιο θα πάει που. Έπειτα εικάζω χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος ότι πλέον με την κάρτα δεν θα φυρίζω ψηφιακά στον υπολογιστή αλλά αναλογικά;;;

Σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει. Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη

Να είσαι καλά!

 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 12:26 pm
Djmyhor wrote :

Η ένταση ηχογράφησης είναι στο 10%. Θα το πάω λίγο πιο κάτω. Αλλά και πάι τι να το κάνεις όταν δεν ξέρεις τι φτάνει στο Virtual. Συνεπώς θα χρειαστώ κάρτα...

Στο Virtual φτάνει ότι θα άκουγες αν είχες ηχεία συνδεδεμένα στο STEREO OUT.
Djmyhor wrote :

Η κονσόλα έχεις επίσης ένα ποντεσιόμετρο για να ρυθμίσεις τι θα στείλεις. Και αυτό είναι ελαφρώς τσιμπημένο. Δεν τολμάω να το ανεβάσω...

Για ποιο ποτενσιόμετρο μιλάς;;;
Djmyhor wrote :

Ηχεία τα έχω ασύνδετα προς το παρόν. Και τέλος στο STEREO OUT της κονσόλας δεν έχω τίποτα επάνω. Θα έπρεπε να βάλω κάτι;

Και πως "ακούς" μετά τι γίνεται; Σαφώς και θα έπρεπε να βάλεις κάτι εκεί... BTW: Υποθέτω οτι έχεις κάνει έστω και μια φορά στη ζωή σου ραδιόφωνο σε κανονικό Studio για να ξέρεις πως δουλεύει το όλο σύστημα/concept. Σωστά;
Djmyhor wrote :

Γιατί και κάρτα ήχου εξωτερική να πάρω θα μπερδευτώ με τα καλώδια και δεν θα ξέρω ποιο θα πάει που.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος μπερδεύεται με 4 καλώδια... Στην τελική μαρκάρισε τα!
Djmyhor wrote :

Έπειτα εικάζω χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος ότι πλέον με την κάρτα δεν θα φυρίζω ψηφιακά στον υπολογιστή αλλά αναλογικά;;;

Μπορείς να γυρίζεις όπως θέλεις... Και για να σε βοηθήσω λίγο, για ραδιόφωνο (είτε κλασσικό/αναλογικό είτε ιντερνετικό) η διαφορά του "ψηφιακού" με του αναλογικού σε "ποιότητα ήχου" απλά είναι ουτοπία...



 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 1:55 pm
DjmyhorHome userMember since 2012
Πολύτιμη η βοήθειά σου :- )

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει άπειρες ώρες ραδιόφωνο αλλά σαν παραγωγός. Είχα τα ακουστικά μου και το μικρόφωνό μου. Τα υπόλοιπα τα έκανε ο ηχολήπτης. Τον τελευταίο μήνα ασχολήθηκα με τα "τεχνικά" και νομίζω για τα δεδομένα μου έχω κάνει αρκετή πρόοδο. (λέμε τώρα)

Πολύ ωραία τότε, βάζω τα Focal μου στην stereo out αφού δεν μπορώ να έχω ακουστικά που όπως και να το κάνουμε είναι πιο βολικά. Προσοχή λοιπόν στους μικροφωνισμούς σωστά;

Το ποντεσιόμετρο είναι το 2TR IN USB (αυτό που γυρίζω πίσω στον υπολογιστή). Σωστά; Αυτό λοιπόν το έχω ίσα ίσα ανεβασμένο διαφορετικά στο Virtual γυρίζουν τα πάντα κοκκινισμένα από την παραμόρφωση.

Θα τα καταφέρω και με τα καλώδια της εξωτερικής κάρτας. Μπήκα στο χορό θα χορέψω. Τα μισαδάκια δεν είναι του γούστου μου.

Παίζει λοιπόν να μου αλλάξουν την κονσόλα με αυτή που μου πρότεινες και θα είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα ή εάν δεν το κάνουν να βάλω μια εξωτερική κάρτα ήχου και να είμαι σαφώς πιο βελτιωμένος. Θα μου προτείνεις κάποια;



Το γαμώτο της ιστορίας είναι ότι εάν δεν ήταν να κάνω broadcast άρα να χρησιμοποιήσω την RECORD LOOPBACK για να φέρω το μικρόφωνο τα πράγματα είναι τόσο όμορφα από ήχο. Ούτε παραμορφώσεις ούτε τίποτα.
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 4:14 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Gia na se mperdepso ligo parapano !, exo mia epifilaksi gia to an xreiazesai h oxi mia tetoia konsola gia ena web radio.
To erotima mou edo einai 'posa mikrofona xreiazesai', kathos kai ti alles phges hxou tha exeis sundemenes.., eite prokeite gia thin Yamaha h tin soundcraft.
Apo tin diki mou epmpeiria me to radiofono stis kales tou epoxes (90's) eite san paragogos eite san hxoliptis eblepa kapoious stathmos na exoun polykanales konsoles xoris pragmatika na tis xreiazontai kai kapoioi malista gia entyposiasmo ! Stin pragmatikotita den einai katholou bolikes ektos an xreiazesai ta inputs px gia :
-Talk show ekpompes opou exeis pollous kalesmenous se ena apomakrismeno on-air studio,
h
-Gia tis liges periptoseis pou tha filokseniseis kapoio live typou unplugged, me kapoio groupaki endexomenws.
Se autin tin periptosi pragmati leitourgeis san hxoliptis kai mia tetoia konsola xreiazetai.

Gia tis alles periptoseis, pou aplos xreiazesai ena h dyo mikrofona kai 2 decks enas kalos dj miktis einai arketos kai malista proteimoteros (eidika an paizei kapoios dj live kai oxi plylist) afou einai eukoloteros ston xeirismo kai den tha mperdeuesai.
Enas pou mou erxetai sto mialo me 2 mikrofona alla den ksero an ton breis stin agora einai o numrk fx 5000, o sygkekrimenos exei epipleon pragmata (fx) pou mallon den tha xreiasteis alla ton dino san paradeigma.

Ara loipon pes mas posa mikrofona kai ti allo tha xreiasteis gia na arxisoume na 'xtizoume' apo ekei, asxeta an katalikseis se tetoia lysi h oxi.

Yparxoun bebaios amigos 'radiofonikes' konsoles pou an kai akribes einai lites, miazoun perissotero me ton numark tou paradeigmatos para me tis parapano konsoles po anaferthikan.... me thesi na bazeis to tilefono, roloi gia tin ora, aples alla pragmatikes anagkes gia enan stathmo diladi..
Den ksero an h soundcraft pou proteinei o giorgos (phantom) anoikei se autin tin katigoria, den tin exo psaksei katholou.

To thema tis entasis sto loopback den einai toso spoudaio, thelo na po yparxoun tropoi na to elenkseis.
Ego tha proteina enan hardware limiter/compressor sto path auto pou etsi kai allios xrisimopoihtai sta radiofona me diakritikes rythmiseis oste na eonai 'transparent'.
Autoi exoun vumeters na blepeis tin entasi, kai kathos kai level rythmiseis.

Kati allo pou tha prepei na ksereis einai pos syndiazontas polles kartes hxou, den einai kali idea.
Etsi loipon an pareis kapoia alli karta tha prepei na einai mia gia oles tis eisodous eksodous sou.

To thema twn mikrofonon epeisis.. ektos apo to posa, ti mikrofona tha einai ? theloun phantom power ? ekei paizei symantiko rolo h konsola kai h epilogi tis epeisis. An einai pyknotika kai theloun phntom power apo tin konsola h epilogi tou dj mikti den proteinetai.

Auta ..
 

Posted Tue 04 Sep 12 @ 7:40 pm
Είτε αλλάξεις την Yamaha είτε όχι, την κάρτα ήχου δεν την γλυτώνεις αν θες να κάνεις σωστή δουλειά.
Θα συμφωνήσω με το Μπάμπη οτι μια δεκαεξακάναλη κονσόλα είναι too much για ραδιόφωνο αλλά δεν ξέρω τι άλλες ανάγκες μπορεί να έχεις.

Για να πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή:
Επειδή το σημαντικότερο πρόβλημα σου αυτή τη στιγμή είναι στην ουσία το PFL κάνε το εξής:
1) Δίπλα από όλα τα Upfaders φρόντισε το κουμπάκι "ST" να είναι κάτω (ενεργοποιημένο)
2) Δίπλα από τα Upfaders των Group (Group 1-2 & Group 3-4) φρόντισε τα κουμπάκια "ST" να είναι ΠΑΝΩ (απενεργοποιημένα)
=====Μέχρι εδώ πρέπει να τα έχεις έτσι ανεξάρτητα από το αν θα σε βολέψει η συνέχεια =====
3) Δίπλα από τα Upfaders που χρησιμοποιείς (μικρόφωνα, υπολογιστής κτλ) εκτός απ' το κουμπάκι "ST" πάτα (ώστε να είναι κάτω) και το "1-2"
4) Κάτω απ΄το knob Monitor/Phones τα δύο κουμπάκια ρύθμισε τα ώστε να είναι το πρώτο κάτω και το δεύτερο πάνω (δηλαδή να είναι ενεργοποιημένα το GROUP και το 1-2)
5) Σήκωσε το upfader του Group 1-2 μέχρι το 0
===== Αυτή την στιγμή στα ακουστικά σου θα πρέπει να ακούς το σύνολο ΤΗΣ ΜΙΞΗΣ των καναλιών που χρησιμοποιείς. Δηλαδή θα πρέπει να ακούς τον "αέρα" σου
6) Εάν θελήσεις να ακούσεις στα ακουστικά μόνο κάποιο κανάλι πάτα το αντίστοιχο κουμπάκι PFL. Δοκίμασε να δεις αν "απομονώνονται" τα υπόλοιπα κανάλια. Εάν ναι, είσαι οκ. Εάν όχι, πάτα και το πρώτο κουμπάκι κάτω απ΄το knob Monitor/Phones ώστε να γυρίσει στο STEREO. Τώρα πρέπει να έχεις στα ακουστικά σου μόνο τον ήχο της πηγής που έχεις πατήσει το κουμπάκι PFL.
7) Για να γυρίσεις να ακούς τον αέρα ξαναπατάς το GROUP και απ ενεργοποιείς το PFL.
===== Με λίγα λόγια έτσι η διαδικασία για προακουστική γίνεται διαδικασία "2 κλικ" ενώ θα έπρεπε να είναι ενός κλικ

Επίσης:
Εάν δεν κάνω λάθος το 2TR In / USB είναι ο έλεγχος της "ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ" σήματος στην κονσόλα, και όχι της αποστολής ΠΡΟΣ άλλες συσκευές. Για να στο πω απλά: Εαν η κονσόλα σου δεν είχε USB και είχε μόνο το 2TR In τότε στο 2TR In θα συνέδεες ένα κασετόφωνο για να παίζεις background music πριν τη συναυλία (γι αυτό και δεν υπάρχει σχεδόν κανένας έλεγχος πάνω σ' αυτή την είσοδο εκτός από την ένταση) και ακριβώς δίπλα στο REC Out θα συνέδεες το καλώδιο που θα πήγαινε πίσω στο κασετόφωνο για να κάνεις εγγραφή εαν ήθελες.
Δοκίμασε να "κλείσεις" τελείως το 2TR In/USB. Λογικά εαν έχω δίκιο η κονσόλα θα πρέπει να εξακολουθεί να στέλνει σήμα για εγγραφή κανονικά στον Η/Υ.

Ακόμα:
ΜΗΝ ανεβάζεις ποτέ τα Upfaders ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ πάνω από το 0 (που βρίσκεται σχεδόν στα 2/3 της διαδρομής των upfaders)
=====
Εαν ακόμα έχεις θέμα με πολύ δυνατή ένταση στην ηχογράφηση, τότε υπάρχουν λύσεις αλλά μόνο όταν θα αγοράσεις κάρτα ήχου.
Μπορείς να στείλεις τον ήχο είτε χρησιμοποιώντας την έξοδο stereo είτε χρησιμοποιώντας το Group 3-4

Μερικές γενικές παρατηρήσεις ακόμα:
Τα Gain (μιλάω για τα μικρόφωνα) θα πρέπει να τα ρυθμίσεις με βάση την απολαβή των μικροφώνων και όχι με βάση τα "νούμερα" στο ρυθμιστικό τους. Επειδή καταλαβαίνω οτι λογικά δεν έχεις γνώσεις ηχοληψίας θα κάνεις το εξής:
1) Θα κάνεις PFL στο μικρόφωνο.
2) Θα χαμηλώσεις το Gain στο -15
3) Θα αρχίσεις να μιλάς στο μικρόφωνο φυσιολογικά και απο φυσιολογική απόσταση.
4) ΔΕΝ θα βάλεις ακουστικά
5) Θα κοιτάς δεξιά τα VU-Meters
6) Θα αρχίζεις να ανεβάζεις σιγά - σιγά το Gain. Όταν δεις τα αρχίσουν να αναβοσβήνουν κίτρινα τα LED σταματάς να ανεβάζεις το Gain.
7) Κάνεις μερικούς πειραματισμούς στην ομιλία και την απόσταση κοιτώντας πάντα τα VU. Κάνεις μικρορυθμίσεις στο Gain έτσι ώστε σπάνια να ανβοσβήνουν τα κίτρινα LED

Επίσης για ραδιόφωνο δυστυχώς βολεύουν πολύ περισσότερο τα πυκνωτικά από τα δυναμικά μικρόφωνα. Οπότε το PHANTOM Power είναι απαραίτητο...

Τέλος αν όντως δεχτούν να σου αλλάξουν τη κονσόλα και δεν χρειάζεσαι τόσα πολλά κανάλια μπορείς να πάρεις την Soundcraft M4 (4 μικρόφωνα + 4 πηγές Stereo) και με την διαφορά να αγοράσεις και την κάρτα ήχου (εαν το μαγαζί που την αγόρασες πουλάει κάρτες ήχου)
Για κάρτα ήχου σου κάνει μια Maya 44 USB αλλά θα σου πρότεινα καλύτερα ή μια Audio 6 / Audio 8 της NI ή μία Hercules Trim που είναι σαφώς πιο οικονομική...

Και φυσικά θα χρειαστείς και το VirtualDj PRO Full.
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:27 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ερωτήσεις και τις παρατηρήσεις. Στην ουσία με ξεμπερδεύεις και δεν με μπερδεύεις καθόλου.

Ο χώρος που θα είναι το "στούντιο", φυσικά δεν είναι στουντιακός. Πόρτα παράθυρο, αρκετές γυάλινες επιφάνειες. Πολλές ανακλάσεις. Ήμουν τυχερός γιατί χωρίς να πληρώσω μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά μικρόφωνα. Στο χώρο μου λοιπόν "κούμπωσαν" πολύ καλά. χωρίς π φ και μπ πυκνωτικά της Rode. Περιέργως δεν χρειάστηκαν ούτε pop up filters. Για καλό και για καλό μπήκαν όμως αντιανέμια.

Σήμερα (αυτές τις μέρες εννοώ) χρειάζομαι 3. Αύριο... το πολύ 6. Τα 3 τα έχω ήδη αγορασμένα και συνδεδεμένα. Η phantom power λοιπόν είναι αναγκαία. Κάποια δυναμικά επίσης λειτούργησαν απροβλημάτιστα αλλά με έντονες χαμηλομεσαίες και παντελή έλλειψη υψηλών. Ο ισοσταθμιστής θα ήταν απαραίτητος. Ωστόσο για να μην μπω σε έναν ατέρμονο κύκλο συνεχών δοκιμών πήγα στα πυκνωτικά και έχω ένα "πληρέστερο" φάσμα συχνοτήτων.

Με αυτή τη λογική επιλέχτηκε η αγορά μιας κονσόλας. Ο Γιώργος μάς έγραψε ότι δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή.

Ένα πικάπ για να μην χαθεί τόσο βυνίλιο που έχω στο αρχείο μου και ένας cd player ολοκλήρωσαν τον μέχρι τώρα εξοπλισμό. 3 βάσεις γραφείου και ένας γερανός. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ κάτι άλλο μελλοντικά. Το κέφι μου θέλω να κάνω και δεν προσδοκώ κέρδη, ακροαματικότητες κ.λπ. Είμαι και 50 ετών βλέπεις.

Ωστόσο άλλες 2 εισοδοι ας υπάρχουν ως παπσπαρτού. Μην είμαι τσίμα τσίμα που λένε.

 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:36 am
DjmyhorHome userMember since 2012
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ και σένα. Απάνούσα στον Μπάμπη πριν.

Θα κάνω όλα αυτά που μου έγραψες αφού τα μελετήσω και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα

Παιδιά είστε super
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:42 am
95%