Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VIRTUALDJ..RADIO - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

DjmyhorHome userMember since 2012
Μια γενική παρατήρηση. Επειδή είπαμε ότι φεύγω από τα ακουστικά μου για να μπω στην κονσόλα, είναι αυτονόητο (ή μήπως όχι; ) ότι ανεβάζοντας ήχο από την κάρτα του υπολογιστή ανεβαίνει και στη κονσόλα. Έχω δίκια έτσι;

Δεύτερη παρατήρηση. Μπαίνει μέσα στην κονσόλα ένα σφύριγμα και κουνώντας το καλώδιο που φεύγει από υπολογιστή και μπαίνει στην κονσόλα αυξάνει ή μειώνεται. Είναι μάπα το καλώδιο; Μήπως χρειάζομαι από αυτά με τα χρυσά βυσματάκια;


1) Δίπλα από όλα τα Upfaders φρόντισε το κουμπάκι "ST" να είναι κάτω (ενεργοποιημένο)
ΟΚ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ


2) Δίπλα από τα Upfaders των Group (Group 1-2 & Group 3-4) φρόντισε τα κουμπάκια "ST" να είναι ΠΑΝΩ (απενεργοποιημένα)
=====Μέχρι εδώ πρέπει να τα έχεις έτσι ανεξάρτητα από το αν θα σε βολέψει η συνέχεια =====
ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ

3) Δίπλα από τα Upfaders που χρησιμοποιείς (μικρόφωνα, υπολογιστής κτλ) εκτός απ' το κουμπάκι "ST" πάτα (ώστε να είναι κάτω) και το "1-2"
ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ


4) Κάτω απ΄το knob Monitor/Phones τα δύο κουμπάκια ρύθμισε τα ώστε να είναι το πρώτο κάτω και το δεύτερο πάνω (δηλαδή να είναι ενεργοποιημένα το GROUP και το 1-2)
ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ


5) Σήκωσε το upfader του Group 1-2 μέχρι το 0
===== Αυτή την στιγμή στα ακουστικά σου θα πρέπει να ακούς το σύνολο ΤΗΣ ΜΙΞΗΣ των καναλιών που χρησιμοποιείς. Δηλαδή θα πρέπει να ακούς τον "αέρα" σου
ΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΚΟΥΩ (Όμως ακούω απλά μουσική από το Virtual. Δεν έχω πατήσει ακόμα το κουμπί START RECORDING είτε για να βγω στον αέρα είτε για να κάνω ηχογράφηση. ΠΡΕΠΕΙ να το πατήσω;;;
Υπόψην τα ακουστικά μου είναι τέρμα αλλιώς ακούω ελάχιστα. Ακουστικά Focal των 200 ευρώ. Ούτε φθηνά ούτε ακριβά αλλά πολύ προενισχυμένα και με γλυκό ζεστό ήχο.


6) Εάν θελήσεις να ακούσεις στα ακουστικά μόνο κάποιο κανάλι πάτα το αντίστοιχο κουμπάκι PFL. Δοκίμασε να δεις αν "απομονώνονται" τα υπόλοιπα κανάλια. Εάν ναι, είσαι οκ.
ΑΠΟΜΟΝΩΝΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ


Επίσης:
Εάν δεν κάνω λάθος το 2TR In / USB είναι ο έλεγχος της "ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ" σήματος στην κονσόλα, και όχι της αποστολής ΠΡΟΣ άλλες συσκευές. Δοκίμασε να "κλείσεις" τελείως το 2TR In/USB. Λογικά εαν έχω δίκιο η κονσόλα θα πρέπει να εξακολουθεί να στέλνει σήμα για εγγραφή κανονικά στον Η/Υ.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΕΛΙΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΗΧΟΣ


Ακόμα:
ΜΗΝ ανεβάζεις ποτέ τα Upfaders ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ πάνω από το 0 (που βρίσκεται σχεδόν στα 2/3 της διαδρομής των upfaders)
ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΕΒΑΖΩ αλλά υπόψην ότι τα VU-Meters δεν πάνε με τίποτα πάνω από 2 led.

ΕΠΙΣΗΣ: Όλα αυτά γίνονται όταν παίζω μουσική από το Virtual διότι ακριβώς με τα ίδια gain αν ανοίξω ένα wiinamp ένα mediaplayer κλπ για να παίξω μουσική τα VU-Meters μου κανικά ανεβαίνουν.


=====
Εαν ακόμα έχεις θέμα με πολύ δυνατή ένταση στην ηχογράφηση, τότε υπάρχουν λύσεις αλλά μόνο όταν θα αγοράσεις κάρτα ήχου.
Μπορείς να στείλεις τον ήχο είτε χρησιμοποιώντας την έξοδο stereo είτε χρησιμοποιώντας το Group 3-4
ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ τα πράγματα είναι ομαλά αλλά όπως έγραψα τα VU-Meters ανεβαίνουν το πολύ 2 leds. Αν ανέβουν παραπάνω η ηχογράφηση είναι παραμορφωμένη άσχημα.




Αυτά ήταν τα αποτελέσματα των δοκιμών μου Γιώργο βάση των κατευθυντήριων γραμμών σου.
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 8:42 am


(Old topics and forums are automatically closed)