Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: 2 x Technics sl 1200 mk2 και Virtual DJ (TimeCodes) - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

και εχω και αλλη 1 τελευταια απορια
τα καλωδιακια που εχουν τα μκ2 τα technics για τον αντιστσατικο ηλεκτρισμο πως συνδεονται στην καρτα ηχου ή στον μικτη;
θελω να πω συνδεονται στο ground του μικτη;;;
π.χ. το Mk2 το hercules (http://www.hercules.com/gr/DJ-Music/bdd/p/13/dj-console-mk2-traktor-3-le/) φωτο 4
εχει 2 ground τα οποια υποθετω ειναι για καθε channel;


ενω σε καποιον αλλο μικτη οπως π.χ. numark m4 στο πισω μερος (http://www.numark.com/m4) εχει ΜΟΝΟ στο channel 2 (το οποιο ειναι για line συνδεσεις , ground.)
ειναι μεγαλο προβλημα αυτο;
ποιες οι επιπτωσεις αν συνδεσεις πανω σε phono χωρις να εχει ground;;


(edit)

αν θυμαμαι καλα , σε συνδεση dvs , με καρτα ηχου numark virtual vinyl (http://www.numark.com/virtualvinyl) στη φωτο με τα connections φενεται πως δεν εχει ground.

τοτε στην προκιμενη περιπτωση πως εγινε η συνδεση αυτων των καλωδιων;
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 6:35 am
Είσαι σίγουρος ότι η Umix44 USB χρειάζεται phono preamps? Γιατί έχει γείωση επάνω της και γείωση χρειάζεται μόνο εφόσον συνδέονται πάνω της Turntables. Επίσης, για το budget σου, αυτή η λύση είναι η πιο οικονομική. Το πακέταο με 118Ε περιέχει κάρτα ήχου, βινύλια ΚΑΙ πρόγραμμα. Αν χρειαστείς τελικά προενισχυτές, υπολόγισε άλλα 30-60Ε + το μίκτη (60Ε) σύνολο 200-220Ε χονδρικά (και εφόσον όντως χρειάζονται προενισχυτές - αν δε χρειάζονται πέφτεις πολυ χαμηλότερα!). Όλες οι άλλες λύσεις θα σου κοστίσουν ακροβότερα γιατί θα χρειαστεί να αγοράσεις την Pro έκδοση του VDJ (περίπου 300Ε αν αγοράσεις έτσι, 150-170 αν αγοράσεις κάποιον MIDI Controller που συνοδεύεται με VDJ LE). Εφόσον μιλάμε για bedroom χρήση και χαμηλό budget, δύσκολα θα βρεις καλλίτερη επιλογή...

Για το αν το βινύλιο αξίζει, είναι άλλο θέμα. Αφού έχεις κάποιους δίσκους και αρέσκεσαι να τους ακούς, τότε κράτα τα Technics (εξάλλου σε ποιότητα κατασκευής λίγα MIDI controllers είναι εφάμιλλα των Technics - και κοστίζουν αρκετα). Αν ποτέ βρεις όρεξη, πάντως, μπορείς να τους περάσεις στον υπολογιστή ripάροντάς τους. Έπειτα βλέπεις αν θα συνεχίσεις με τα Technics και αν βολεύεσαι να τα κουβαλάς (εκτός κι αν πρόκειται για κατεξοχην bedroom χρήση, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να τα πουλήσεις).

[EDIT]
Η λύση που προτείνεις με τη Hercules MK2 είναι βολική. Χρειάζεσαι μόνο την κονσόλα και θα έχεις και κάρτα ήχου και MIDI μίκτη μαζί. Δε χρειάζονται προενισχυτές γιατί η κονσόλα έχει Phono Inputs. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι την VDJ Pro έκδοση και 2 Timecode Vinyls. Επίσης, αν βρείς την MK2 καινουρια, έρχεται με VDJ LE οπότε θα έχεις και έκπτωση στην αγορά του Software.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 7:42 am
δεν εχεις αδικο
απλα δεν ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη λυση

λοιπον, αν εχω αυθεντικο vdj pro + laptop + technics sl 1200 mk2 + American DJ VMS4 USB MIDI Controlller + timecodes vinyls (π.χ. virtual dj)
θα μπορεσω να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα;
δηλαδη να δουλευουν αρμονικα τα mk2 με το virtual dj.

το vms4 εχει 4 channels, πως θα κανω τις συνδεσεις για το phono;
επειτα απο αυτες τις 2 , θα μπορω τις αλλες 2 να τις χρησιμοποιησω μεσω virtual dj?

ευχαριστω.
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 9:15 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai tha eisai ok, alla me mia proypothesi (periorismo)

H VMS4 gia na doulepsei san karta 4outs-4ins (timecode) prepei na einai sto 4out mode, pou simainei oti parolo pou tha exeis enan tetrakanalo mikti, tha mporeis na xrisimopoiiseis mono ta dyo mesaia midilogs.
Ara ta dyo akriana kanalia tha sou einai praktika axrista, ektos ki an ta xrisimopoiiseis gia na syndeseis kathares analogikes piges, px ena cd player gia backup.
Thewritika akoma kai me dyo kanalia, tha mporeis na elegxeis 4 decks, alla to swsto setup gia mena einai na exeis ta timecodes me dyo decks kai na xrisimopiiseis decks tis VMS4 san midi gia tis ypoloipes leitourgies cues, loops, effects klp.

Me tin VMS4 exw katevei sta 6ms xwris provlima, epomenws tha eisai ok apo thema latency.

Symvouli. Na agoraseis tin kainourgia VMS4.1 kai oxi tin palia, i opoia exei provlimata stin entasi tosw twn akoustikwn oso kai sto master.
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 10:52 am
Ξερεις τι;
εχω βρει καποια μεταχειρισμενη οικονομικη
(http://www.artsound.gr/forum/viewtopic.php?t=735)
λεει τη αγορα στις 10 /2 / 11 , βοηθαει αυτο για να ξερω αν ειναι η καινουργια η παλια version;
αξιζει για το δικο μου setup η συγκεκριμενη λυση;
δηλαδη απο θεμα hardware τα μκ2 , τα timecodes vinyls και την vms 4...
η θα προτεινες κατι διαφορετικο;
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 12:08 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
H kainourgia akoma den kykloforise kala kala, parousiastike tin prohgoumeni ebdomada kai legetai vms 4.1 oxi vms4
Des kai tin vms2 pou einai epeisis kainourgia kai isos pio oikonomiki.
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 12:33 pm
καταλαβα
απλα ετυχε να βρω σε καλη τιμη μεταχειρισμενη την vms 4
να σε ρωτησω κατι τελευταιο
ξερεις τι παιζει με τους μικτες και τις συνδεσεις των πικ απ πανω σε phono Input,αλλα οι μικτες να μην εχουν ground για το αντιστατικο καλωδιακι των μκ2;
θελω να πω π.χ. καποιοι δεν εχουν ground.
(http://www.numark.com/m4)
εχει μονο στο channel 2 , line.
ειναι μεγαλο προβλημα αυτο;
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 12:39 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To pikap prepei oposdipote na geiothei.
Oi controllers pou exoun phono input gia timecodes exoun kai geiosi ....
stin xeiroteri periptosi ksebidoneis mia bida pano sto metaliko sasi tou mikti kai tis bidoneis ekei.
Alla logika stin karta hxou geioneis prota.
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 12:52 pm
σε περιπτωση που δεν θελω να χρησιμοποιω software , δηλαδη χωρις dvs συστημα, αλλα απλα να συνδεσω τα πικ απ μου πανω σε μικτη
αλλα ο μικτης να εχει μεν phono inputs αλλα δε να μην εχει ground, (οπως η περιπτωση του Numark m4 , βλεπωντας απο την φωτογραφια με τις συνδεσεις του μικτη)
τοτε τι μπορω να κανω;
θα χρειαστει η 'χειροτερη' περιπτωση να εφαρμοστει;
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 1:26 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
kane ena klick na megalosei h photografeia sto link pou dineis gia ton m4 kai tha deis oti exei geiosi gia pikap..
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 1:41 pm
εκανα , αλλα απο οτι βλεπω εχει μονο στο channel 2 ,υποθετω πως εκει ειναι μιας και βρισκεται πανω απο αυτο,
οποτε θεωρω πως ειναι μονο για τον ch. 2 ο οποιος ειναι μονο για line.
η απλα ειναι για channel 1 και 3 και βαζω στο 1 ground τα 2 αντιστατικα καλωδια των technics???
ειμαι λιγο μπερδεμενος..
(και σορρυ για το πρηξιμο)
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 1:47 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Min mperdeuesai....
mia bida einai aplos pou bidonei epano sto metaliko sasi, gia na min psaxneis katsabidi...
Oles tis geioseis apo ta pikak tis karfoneis ekei.
Auto pou den mou aresei se auton ton mikti einai oti phono pairnoun ta channel 1 kai 3 kai oxi diplana kanalia pou einai abolo..
An pareis tin vms4 h vms2 exoun hardware miti me phono ins kai logika tha mporeis na kaneis auto pu theleis xoris allo mikti.

Enallaktika exo dei ena poly kalo dikanalo miktaki apo tin American audio vm2 nomizo legetai pou exei ensomatomeni karta gia timecodes 4x4, kai auto kainourgio montelo, psaksto sto site tis AA. Einai kai midi..
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 2:00 pm
οκ
καταλαβα
σε αυτο που λες για το οτι τα channels ειναι το 1 και το 3 ισχυει, ειναι καπως αβολο.

εχω 4 να ΤΕΛΙΚΕΣ λυσεις στο μυαλο μου απο θεμα hardware.
1)να μεινω οπως ειμαι ,δηλαδη τα πικ απ και βινυλια , και να παρω τον Numark m4 και να τα συνδεσω, και μελλοντικα να χρησιμοποιησω το 3ο καναλι με virtual dj.
2)να μεινω οπως ειμαι ,δηλαδη τα πικ απ και βινυλια , και να παρω τον Numark m4 και να τα συνδεσω, και να χρησιμοποιησω το 3ο καναλι με virtual dj και hercules dj console mk2.
3)να μεινω οπως ειμαι ,δηλαδη τα πικ απ και βινυλια , και να παρω τον american audio vms4 και τα timecodes βινυλια και το virtual dj και να εχω dvs συστημα
4)να μεινω οπως ειμαι ,δηλαδη τα πικ απ και βινυλια , και να περιμενω να ερθει ελλαδα ο american audio dv2 usb (φενεται οικονομικο , 250$ εχει αμερικη) και τα timecodes βινυλια και το virtual dj και να εχω dvs συστημα

ο vms4 τον εχω βρει σε αριστη κατασταση στα 250 ευρω, αξιζει η ειναι overated?

τελος , σε ποια επιλογη να καταληξω επιτελους???
αυτα...
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 2:23 pm
Με την 1η επιλογή μπορείς να:
να κατεβάσεις τη Home Free Edition του προγράμματος. Ετσι θα μπορείς να παίζεις με τα πικάπ τα βινύλιά σου και μέσω του Η/Υ να φορτώνεις και να παίζεις τραγούδια στο 3ο κανάλι του μίκτη σου. Το πρόβλημα είναι ότι για τα τραγούδια αυτα από τον Η/Υ θα πρέπει να ελέγχεις κάθε παράμετρο με το keyboard. Χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο 3,5mm Jack (αρσενικό) σε RCA (αρσενικό) με το οποίο θα συνδέσεις την έξοδο ήχου του υπολογιστή σου στο 3ο κανάλι του μίκτη. Κοστος ~5 Ε....

Με τη 2η επιλογή μπορεις να:
συνδέσεις τα πικάπ σου στις εισόδους της Mk2 και να αγοράσεις 2 timecode βινύλια, εφόσον θες να ελέγχεις τα τραγούδια που παίζεις στον Η/Υ από τα πικάπ. Απαραίτητη η Pro έκδοση του VDJ. Αλλιώς, το να πάρεις τη MK2 μόνο για χρήση ως MIDI Controller (χωρις να συνδέσεις τα πικάπ σου με αυτήν και να κάνεις χρήση timecode) και να την έχεις συνδεδεμένη στο 3ο κανάλι του μίκτη, είναι θεωρώ ασύμφορη, καθότι υπάρχουν άλλα πιο καινούρια MIDI controllers αποκλειστικά για MIDI χρήση που έχουν πιο πολλές λειτουργίες - κουμπιά, καλλίτερα περιφερειακά κλπ.

Με την 3η επιλογή μπορείς να:
έχεις DVS σύστημα και αναλογικό σύστημα μαζί, επίσης και MIDI controller για να κάνεις όλες τις λειτουργίες του VDJ (loops, Cues, Effects etc.) (πλήρως καλυμμένος!), απλά είναι η πιο ακριβή.

Με την 4η επιλογή μπορείς να:
έχεις DVS σύστημα και αναλογικό σύστημα μαζί, χάνοντας λίγο από λειτουργικότητα διότι δεν θα έχεις κουμπιά ελέγχου loop, cue, effects etc.

Το τι θα διαλέξεις εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από εσένα!
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 3:42 pm
δε μου λες,
μολις βρηκα και μια 5η λυση.

5) μπορω π.χ. να εχω τα απαραιτητα (πικ απ , timecode βινυλια, virtual dj pro,laptop) και να ΜΗΝ εχω μικτη, ΑΛΛΑ να εχω σαν μικτη τον hercules mk2 συνδεδεμενο με usb στο virtual dj και στα inputs να βαλω τα 2 πικ απ μου και με τα timecode vinyls να εχω 1 dvs συστημα;
ο ηχος γνωριζω πως θα ειναι απαραδεκτος , αλλα για home use θα ειναι ενταξει, επειτα αν θελω να παιξω αλλου , θα εχω και εναν 2ο κεντρικο μικτη που θα φευγει και το master out για τα ηχεια.

Παιζει και αυτο το ενδεχομενο;;
αν ναι , ειναι το πιο τσαμπα dvs για την περιπτωση μου!!!

παντως στην φωτο του hercules του μκ2 (http://www.hercules.com/gr/DJ-Music/bdd/p/13/dj-console-mk2-traktor-3-le/)
απο οτι βλεπω υποστηριζει στα inputs phono με ground
αλλα το προβλημα ειναι το εξης,
αυτη η λυση θα δουλεψει;;;;
αν ναι, τι το συζηταμε , απο hardware μερια ειναι η πιο οικονομικη!!!

(δηλαδη , να ελενχα απο τα πικ απ τα τραγουδια , και το eq λουπες κλπ απο το hercules mk2)
αυτα , γιατι σας κουρασα!


edit)
κατι πραγματικα τελευταιο,
εχει χρησιμοποιησει κανεις το hercules mk2 σε ηχεια pa?δηλαδη οχι ηχεια pc, αλλα ηχοσυστημα για εξωτερικους χωρους.
υποθετω πως ο ηχος ειναι τραγικος ,
αλλα, ειναι αποδεκτος;
επισης αν συνδεεται πανω σε μικτη και μετα το master out στα ηχεια ?
με προβληματιζει διοτι ο ηχος ειναι το σημαντικοτερο, θελω να ειναι απλα αποδεκτος , οχι ικανοποιητικος ουτε τιποτα ιδιεταιρο.

καλο βραδυ
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 4:03 pm
γνωριζει καποιος αν γινεται να παιχτει dvs συστημα (timecodes) με vdj pro , timecodes vinyls , 2 technics mk2 και hercules dj console mk2?
η hercules εχει buildin καρτα ηχου , οποτε υποθετω πως θα ειναι εφικτο
γνωριζει κανεις να με βοηθησει;
διοτι, εχω βρει την παραπανω κονσολα μεταχειρισμενη και σκεφτομαι να την αγορασω , διοτι απο θεμα hardware ειναι η πιο οικονομικη λυση

ευχαριστω.



edit
δηλαδη η καρτα ηχου η buildin του hercules κανει και για timecodes η ειναι μονο για Midi?
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 5:47 am
Ναι γίνεται με την Hercules να παίξεις με timecode. Ναι, σου αρκεί η κάρτα της Hercules. Όχι με την κάρτα της Hercules δεν θα χρειαστείς προενισχυτές πικάπ για τα MKII.

Σημείωση:
Χωρίς παρεξήγηση, προσωπικά δεν πρόκειται να σε βοηθήσω άλλο αν δεν δω κάτω από το όνομα σου οποιοδήποτε εικονίδιο, είτε Limited Edition, είτε Full. O λόγος είναι οτι "επιμελώς" αφήνεις απ' έξω απ' τους υπολογισμούς σου το κόστος του προγράμματος, προφανώς έχοντας σκοπό να χρησιμοποιήσεις κάποια "ανεπίσημη" έκδοση η οποία σου υπενθυμίζω οτι θα σου δημιουργήσει ΠΟΛΛΑ προβλήματα με το timecode (ας πούμε οτι τα cr@ cks δημιουργούν πρόβλημα στην timecode engine του προγράμματος)
Σε περίπτωση που κάνω λάθος θα είμαι ο πρώτος που θα σε ξανα-βοηθήσει και θα ζητήσει και δημόσια συγνώμη για την καχυποψία του!!!


Υ.Γ.:
Σαν "ύστατη" προσπάθεια να σε βοηθήσω, κοίτα λίγο και αυτό:
http://www.djmarket.gr/virtual-pc-dj-computer-deejay-hercules-console-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-p-2534.html

Hercules Dj Console MK4. 180 ευρώ και έκπτωση για το VirtualDj PRO Full. Πάνω σ' αυτή μπορείς να συνδέσεις τα πικαπ σου και με το PRO Full να έχεις κανονικότατο timecode.
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 6:11 am
καταλαβα
οσον αφορα για το account μου τωρα,
εχω το software για να ειμαι limited user (μιας και βρηκα το cd rom απο την hercules mk2 που ειχα).
ωστοσο μολις το εγκατεστησα και εκανα register το προιον μου αλλα δεν βλεπω καποια αλλαγη στο ονομα μου , και δεν γνωριζω και πως να το φτιαξω.
αν μπορουσες να μου εξηγησεις θα με βοηθαγε πολυ.

ο λογος που ψαχνω για τωρα καθαρα hardware ειναι διοτι εχω γνωστο που μπορω να βρω το virtual dj αυθεντικο αδηλωτο.

απλως ηθελα πρωτα να το δοκιμασω σαν trial και να δω αν με καλυπτει , διοτι δεν εχω στησει ποτε dvs συστημα και δεν γνωριζω αν θα καταφερω να το σεταρω.

στο θεμα μας τωρα , σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ,
εγω την δευτερα βρηκα μεταχειρισμενη μκ2 hercules στα 90 ευρω απο 1 παιδι και σκεφτομαι να την αγορασω, (μου ειπε πως δεν το εχει κανει και register το hercules μεσω του cd).

απλως αυτο το οποιο φοβαμαι ειναι να δωσω τελικα τα 90 ευρω και να πανε χαμμενα μιας και δεν θα καταφερω να το στησω ...

με το δικιο σας να μου την 'πεφτεται' απλως δεν ξεκαθαρισα και εγω την θεση μου , ουτως η αλλως υποθετω πως δεν θα ημουν στο official forum του vdj και να ειχα στο μυαλο μου κρακαρισμενο το προγραμμα.

ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας ως τωρα

ευχαριστω




(edit)
βασικα βρηκα το πως να κανω activate μεσω του λογαριασμου μου , αλλα εχω χασει το serial number ,
υπαρχει καποιος τροπος να επικοινωνισω με την virtual dj και να μου βρουν το σειριακο αριθμο μου;
----
εψαξα στα rules , και απο οτι φενεται ειναι σχεδον απιθανο να βρει πισω η hercules τον σειριακο μου αριθμο , οποτε θα βρω απο αλλου).
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 6:51 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ComputerGuy wrote :


ο λογος που ψαχνω για τωρα καθαρα hardware ειναι διοτι εχω γνωστο που μπορω να βρω το virtual dj αυθεντικο αδηλωτο.

πιστευεις οτι με αυτη τη δηλωση απέχεις πολυ απο καποιον που χρησιμοποιει cracked?

 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 7:12 am
1) Για να βρεις το serial διάβασε εδώ:
http://www.virtualdj.com/forums/151663/General_Discussion/Lost_Serials_-_VirtualDJ_LE_or_any_other_version.html

2) Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να βρεις το VirtualDj αυθεντικό, είναι εδώ:
http://www.virtualdj.com/buy/index.html
Με λίγα λόγια μπορείς να το βρεις μόνο κάνοντας αγορά απο αυτό εδώ το site. Το να έχει αγοράσει κάποιος γνωστός σου το software και να μην έχει δηλώσει εδώ το serial είναι σχεδόν απίθανο καθώς έτσι ο συγκεκριμένος χρήστης δεν θα έχει πρόσβαση σε updates, plugins κτλ.
Τέλος απ' όσο γνωρίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Boxed versions του VirtualDj. Πάντως στην σχετικά απίθανη περίπτωση που είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος σου (δηλαδή έχει πληρώσει και έχει κατεβάσει το πρόγραμμα χωρίς να έχει κάνει register το serial number) καλό θα ήταν να μην του δώσεις λεφτά πριν βάλεις εδώ το serial που θα σου δώσει και δεις οτι κατοχυρώνεται στο όνομα σου.

3) Δεν σου την "πέφτουμε"

4) Θα εκπλαγείς πόσοι "πονηροί" Ελληνάρες έχουν έρθει εδώ με κρακαρισμένο πρόγραμμα και ισχυρίζονται διάφορα...

5) Κοίτα και την λύση της MK4... Νομίζω οτι είναι ότι πιο οικονομικό για την περίπτωση σου καθώς λύνει το πρόβλημα σου με συνολικό κόστος 380 ευρώ (κονσόλα και πρόγραμμα)
 

Posted Fri 14 Oct 11 @ 7:15 am
95%