Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: 2 x Technics sl 1200 mk2 και Virtual DJ (TimeCodes) - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

καλησπερα
εχω 1 απορια
εχετε να μου προτεινετε καμια καρτα ηχου (οικονομικη) που να συνδεει 2 πικ απ με virtual dj ?
επισης, ειναι καλη λυση;

(οχι απαραιτητα πρακτικη, αλλα θα αντιμετωπισω προβληματα -π.χ. να κολλαει ο ηχος ,latency κλπ)?
γνωριζω πως η λυση timecodes δεν ειναι τοσο stable - ισως και πρακτικη - οσο η λυση laptop και midi controller, αλλα θα ηθελα να αξιοποιησω τις λειτουργιες των timecodes με virtual dj

εχει χρησιμοποιησει κανεις dvs συστημα με turntables?

για δωστε τα φωτα τα σας please..
 

Posted Tue 11 Oct 11 @ 4:26 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mia oikonomiki lysi einai i Maya44USB. Oti prepei gia timecodes. Dokimasmeni kai me kalo ixo.

Tha xreiastei omws na agoraseis tin Pro Full version tou VirtualDJ gia timecodes afou i Home Free version den ypostirizei timecodes. Gia tin akriveia sou dinei tin dnatotita na ta xrisimopoiiseis gia 10 lepta kathe fora pou ksekinas to software san demo tis Full version.

Ta timecodes me pikap, sou dinoun tin aisthisi tou viniliou alla tipota parapanw. Tha xreiasteis ena midi controller i merika keyboard shortcuts gia leitourgies opws effects loops klp. Xrisima loipon ta timecodes se pikap gia scratch kai vinyl feeling alla tipota parapanw.
 

Posted Tue 11 Oct 11 @ 7:36 pm
καλημερα

οκ
σε ευχαριστω για την διευκρινισιση
2 πραγματα με απασχολουν ακομα επισης.
Εχοντας εναν 3 καναλο μικτη (numark m4) - οχι και οτι καλυτερο - (δεν τον εχω ακομα , αλλα τον εχω βρει μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη),
σκεφτομαι 2-3 ενδεχομενα.
α) να εχω τα πικ απ στα 2 channels και στο αλλο channel να συνδεω το laptop και να παιζω με virtual dj και χρηση Y-Splitter. (Λυση τραγικη , εντελως προχειρη , και δεν αξιοποιω και τα turntables).
β) παιζει φαση με καποιο Midi controller και ετσι αξιοποιω τα πικ απ και εχω ο,τι χρειαστω μπροστα μου - Loops effects κλπ - χωρις επιπλεον controller -
αλλα υποθετω ουτε αυτη ειναι και η καλυτερη λυση μιας και σε ηχοσυστημα pa και οχι σπιτι με ηχεια pc δεν ειναι και οτι καλυτερο να φευγει απο το midi κατευθειαν στα ηχεια, θα θελει και ενα μικτη ετσι;
Μη ξεχναμε και καρτα ηχου maya.
Πολλα λεφτα..

Η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετα χαμηλο budget και δεν βιαζομαι να τα αγορασω ολα τωρα,
αυτο που θελω ειναι σιγουρα να αξιοποιησω τα πικ απ , γιατι οσα βινυλια και να εχω -disco π.χ. - δεν θα με καλυψουν για καποιο παρτυ , παντα θα χρειαστω να παιξω κατι Mainstream κλπ.

Αυτο που σκεφτομαι για τωρα ειναι καποιος συνδιασμος των παραπανω.
Π.χ. tt's-μικτης(3 channel)-και 1 nanocontrol π.χ. me laptop - virtual dj και μεθοδο y-splitter . < Ειναι απαραδεκτο σαν λυση;
ισως πρεπει σιγουρα να καταληξω σε καρτα ηχου , αλλα ''ξεφευγει'' σε τιμη και στην τελικη το μονο που εχεις ειναι ενα play απο το technics (ουτε καν).

Ειμαι λιγο μπερδεμενος και δεν μπορω να αποφασισω ,

επισης υπαρχει και η λυση να τα πουλησω και με τα φραγκα (που θα ειναι υπερ αρκετα) να παω σε κατι midi controller ή dennon cd player.
Αυτη η λυση δε παιζει γιατι παρολο που ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη δεν το σκεφτομαι καν γιατι θελω να τα κρατησω.

Τι θα εκανες εσυ;
Αξιζει σιγουρα με 2 πικ απ να καταληξεις σε timecodes;
εμενα μου φενεται αρκετα 'παλιακο' για το '2011'
- αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος για να τα χρησιμοποιησω digital -
ΔΕΝ μπορω να καταληξω πουθενα ,
ειμαι αρκετα μπερδεμενος.
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 3:02 am
Δεν χρειάζεσαι Υ splitter. Με το VirtualDj PRO Full μπορείς να κάνεις "bypass" το σήμα των βινυλίων στις εξόδους της κάρτας. Έτσι, συνδέεις τα Technics πάνω στην κάρτα ήχου (εδώ θα χρειαστείς 2 προενισχυτές RIAA) και την κάρτα ήχου πάνω στον μίκτη.
Όταν θα θέλεις να παίξεις "κανονικό" βινύλιο θα κάνεις "bypass" το σήμα των Technics μέσω του VirtualDj στις εξόδους της κάρτας ήχου και θα είσαι κομπλέ.
Για controller μία λύση που προτιμούν πολλοί που ασχολούνται με timecodes είναι τα Novation Dicer: http://novationmusic.com/dicer

Τώρα αν είναι "παλιακό" το 2011 να χρησιμοποιείς timecodes είναι τεράστια συζήτηση... Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Εαν έχεις στο μυαλό σου και στο αίμα σου το βινύλιο, τα scratch και την "αίσθηση" του περιστρεφόμενου πλατό τότε όχι δεν είναι "παλιακό"
Αν στο μυαλό σου έχεις να παίζεις mainstream μουσική σε μπαράκια / κλαμπάκια τότε και "παλιακό" είναι και κυρίως ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΟΛΙΚΟ και ΠΡΑΚΤΙΚΟ...
Σκέψου οτι το μέσο Booth στα μπαράκια και στα κλαμπάκια δεν χωράει να απλώσεις 2 Technics και ένα μίκτη... Και έχεις και το laptop με την οθόνη... Επίσης το βάρος και ο όγκος είναι αρκετά για να μην είναι καθόλου βολικό να τα μεταφέρεις απο εδώ κι απο εκεί. Δεν το συζητάμε καν αν θες να κουβαλήσεις και "κανονικά" βινύλια μαζί σου...

Πες μας τι θέλεις να κάνεις (τι τύπος dj είσαι :P ) και θα σου προτείνουμε μερικές λύσεις ανάλογα και με τα χρήματα που διαθέτεις...
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 3:22 am
Σκατα,
καθομουν και εγραφα μιση ωρα (που λεει ο λογος) κειμενο και καταλαθος το εχασα , δε τη παλευω.

Λοιπον πολυ συνοπτικα τωρα,
Το novation φενεται τελειο. (δεν εχω δει ακομα τιμη ομως , χε χε).

Καταρχας μαλλον να αποκλειω την λυση midi controller χωρις ανεξαρτητο μικτη γιατι χανω σε πολλα θεματα , οπως ποιοτητα , να καουν ηχεια κλπ)
εχω βρει εναν numark m4 μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση στα 60 ευρω (ναι , ξερω την εμπειρια σου με τη Numark :D) αλλα πως σου φενεται ο μικτης για τα λεφτα του;
Ειναι και 3καναλος , πραγμα που σημαινει πως θα με βολεψει και μελλοντικα.
Με τετοια λεφτα παιρνεις κατι no name μικτες 2καναλους.
Να ξεκαθαρισω πως το θελω καθαρα για οικιακη χρηση και οχι τιποτα τρελο (π.χ. μαγαζια κλπ , μιας και θα εχουν δικο τους εξοπλισμο).
Επισης φυσικα και η λυση turntables και timecodes για mobile dj ειναι παλι ακυρη γιατι μονο το ενα πικ απ εχει 14 κιλα βαρος , και δεν εχω και case και ουτε σκοπευω να αγορασω.

Η καρτα ηχου οντως ειναι must και μαλλον δεν μπορω να την αποφυγω παρα μονο με καποιους μπακαλικους τροπους που δεν εχουν και το επιθυμητο αποτελεσμα στην τελικη.

Το σκεφτομαι ως εξης το setup, TT's (με βινυλια disco που ειναι αυτο που γουσταρω) και επειτα laptop - μικτης φθηνος και καρτα ηχου οπως maya44 για να αξιοποιησω και τα πικ απ , το μονο που φοβαμαι ειναι το latency και αλλα τετοια πραγματα , αν και ειχα δει Live setup με mk2 και καρτα ηχου virtualvinyl numark και virtualdj και επαιζε αψογα.

Αλλα γενικοτερα επειδη δεν ειμαι και τυπος πολυ ψαγμενος με τα settings με τρομαζουν ολα αυτα τα προβληματα.
Επειτα θα αγορασω και κατι σε midi οπως nanocontrol,akai η αυτα τα novation.
Αλλα ξεφευγει αρκετα η αληθεια ειναι, υπαρχει και η λυση να τα στησω κατευθειαν πανω σε midi controller με αποτελεσμα να γλιτωσω πολυ χρημα, ειναι αξιοπρεπες ομως;
Εσυ τι θα επελεγες στη θεση μου;
Ας πουμε και καλα πως το budget μου ειναι στα 150 ευρω , πολυ πλασματικο ποσο ομως.

helpppp
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 5:31 am
Έχεις μπερδέψει λίγο μερικά πράγματα.
Ξεκινάμε απ' το γεγονός οτι θες να παίξεις στο σπίτι (Bedroom Dj). Οκ μέχρι εδώ.
Θες να παίξεις disco απο τα βινύλια που έχεις. Ok και εδώ.
Θες να συνδέσεις στο setup σου κι ένα laptop το οποίο υποθέτουμε οτι υπάρχει. Οκ κι εδώ.
Θα χρειαστείς όμως μια κάρτα ήχου για να συνδέσεις το laptop με τον μίκτη σου. Υπάρχουν πολλές λύσεις, αλλά οι αξιόλογες λύσεις ξεκινάνε απο τα 100 ευρώ περίπου...
Θες να συνδέσεις και τα Technics με timecode στο VirtualDj. Επομένως χρειάζεσαι κάρτα ήχου με 4 εισόδους και 4 εξόδους. Άρα πας για μία Maya 44USB με κόστος κοντά στα 100 ευρώ.
Επίσης θα χρειαστείς 2 προενισχυτές πικάπ RIAA που έχουν περίπου 30 ευρώ ο ένας. Άρα θες άλλα 60 ευρώ.
Ακόμα θα χρειαστείς το VirtualDj PRO Full γνήσιο με κόστος 290 ευρώ περίπου.
Τέλος θα χρειαστείς κι ένα μίκτη, έστω το Numark που λες με κόστος 60 ευρώ.

Σύνολο:
100 + 60 + 290 + 60 = 510 ευρώ

Με αυτά τα χρήματα έχεις τις εξής εναλλακτικές λύσεις:
ΛΥΣΗ 1:
American Audio VMS2 http://www.djmarket.gr/virtual-pc-dj-computer-deejay-american-vms2-p-2847.html 300 ευρώ
VirtualDj PRO Full 150 ευρώ
Σύνολο 450 ευρώ. Έχεις πλήρη hardware μίκτη + MIDI controller + Timecodes

ΛΥΣΗ 2:
American Audio VMS4 http://www.djmarket.gr/dj-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-american-vms4-midi-controlller-p-2699.html 395 ευρώ
VirtualDj PRO Full 150 ευρώ
Σύνολο 550 ευρώ. Έχεις πλήρη 4 κάναλο hardware μίκτη + MIDI controller + Timecodes

ΛΥΣΗ 3:
Numark Mixtrack (Αρκεί να συνοδεύεται απο το VirtualDJ LE) 160 ευρώ
VirtualDj PRO Full 200 ευρώ
Maya 44 USB 100 ευρώ
Προενισχυτές πικάπ 60 ευρώ
Σύνολο 520 ευρώ. Έχεις πλήρη MIDI μίκτη + MIDI controller + Timecodes.

Απ' ότι βλέπεις μάλλον δεν σε συμφέρει ο τρόπος που σκέφτεσαι...

Υ.Γ.:
Η ποιότητα ήχου όταν μιξάρεις μέσω MIDI δεν πρέπει να σε απασχολεί ακόμα και για μικρά πάρτυ ή μπαράκια... Οι VMS έχουν και οι δύο hardware μίκτη οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ για το Mixtrack απλά θα "κουμπώσεις" την Maya πάνω σε κάποιο κανάλι στον μίκτη του μαγαζιού που θα πας (και όχι απ' ευθείας στους ενισχυτές)

 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 6:41 am
Υ.Γ.2.:
Ακόμα και "ανεπίσημη" έκδοση του VirtualDj αν βρεις το timecode δεν θα παίξει ποτέ σωστά... Οπότε η γνήσια έκδοση είναι μονόδρομος.

Επίσης ξέχασα το κόστος των Timecode βινυλίων, αλλά αυτό θα το πληρώσεις σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις και είναι περίπου 50 με 60 ευρώ για δύο βινύλια...
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 6:46 am

 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 7:05 am
συγνωμη για το double post αλλα κατι εχει η συνδεση μου.
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 7:06 am
Βρηκα μεταχειρισμενη καρτα ηχου usb maya44 στα 50 ευρω, θα την χτυπησω μαλλον γιατι αξιζει.

Επειτα, σκεφτομαι την λυση ως εξης , laptop - virtual dj - maya44 usb - timecode vinyls - μικτης - και υποθετω και ενα midi για extra λειτουργιες loops κλπ.
Για να συνδεσω το laptop με τον μικτη θα χρειαστω και αλλη καρτα ηχου;;;
κατσε γιατι οντως τα εχω μπερδεψει,
να επισημανω ξανα πως θελω κατι πολυ οικονομικο , μαλλον σε θεμα hardware θα καταλοιξω με την maya44 και τον Numark στα 110 ευρω (για τωρα)

επισης, γιατι ειναι απαραιτητος ο phono προενισχυτης ; δεν μπορω να τα αποφυγω τα χρηματα;

τελος, φυσικα θα χρειαστω και τα 2 timecodes για το virtual dj , που εχουν ενα 50αρι.. (δεν μπορω με τιποτα να τα βρω ξεχωριστα στο google, βρισκω κατι για serato και κατι τετοια..)

πω... πολλα λεφτα , λες να σκεφτω για καποια εναλλακτικη;
π.χ. midi controller και timecodes βινυλια,

..με μπερδεψες!!! :P



(edit)
1)αυτο που θελω να πω για την προενισχυση phono ειναι πως οι μικτες - ακομα και ο numark - εχεις inputs phono, φυσικα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστοι ειναι..
2)τα timecode βινυλια λιγο που κοιταξα ειναι αρκετα, πως θα γνωριζω αν ταιριαζουν με την περιπτωση μου;
(δηλαδη maya44 usb)
μιας και βρηκα διαφορα για καθε προγραμμα και καρτα ηχου..
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 7:09 am
να ρωτησω κ εγω κατι off topic; ποσα € να υπολογιζω για το πιο φθηνο κ σχετικα καλο cartridge-βελονα, για χρηση mix (δηλ. οχι scrath, μονο το απαραιτητο cueing) με dvs;
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 7:18 am
XarhKos wrote :
να ρωτησω κ εγω κατι off topic; ποσα € να υπολογιζω για το πιο φθηνο κ σχετικα καλο cartridge-βελονα, για χρηση mix (δηλ. οχι scrath, μονο το απαραιτητο cueing) με dvs;


40-50 evro, px sta 45 evro h Stanton Discmaster V3.
Exei kai ligo kaluteres sta 70-80 evro, px tin Ortofon Om Pro S
Exei kai pio ftina, opos h Shure M35S System me 30-40 evro, alla den exo dokimasei pote mou kati sxetiko.

An mellontika 8elhseis scratch 8a elega tipota ligotero apo tin Ortofon Concorde DJ S.
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 7:55 am
ComputerGuy wrote :
Βρηκα μεταχειρισμενη καρτα ηχου usb maya44 στα 50 ευρω, θα την χτυπησω μαλλον γιατι αξιζει.

Ναι, αξίζει.

ComputerGuy wrote :
Για να συνδεσω το laptop με τον μικτη θα χρειαστω και αλλη καρτα ηχου;;;

Όχι, μόνο την Maya

ComputerGuy wrote :
να επισημανω ξανα πως θελω κατι πολυ οικονομικο , μαλλον σε θεμα hardware θα καταλοιξω με την maya44 και τον Numark στα 110 ευρω (για τωρα)

Απλά αν πάρεις hardware που συνοδεύεται απο το VirtualDj LE τότε έχεις έκπτωση μέχρι και 50% για να αγοράσεις το VirtualDJ PRO Full

ComputerGuy wrote :
επισης, γιατι ειναι απαραιτητος ο phono προενισχυτης ; δεν μπορω να τα αποφυγω τα χρηματα;

Όχι γιατί τα πικαπ θα τα συνδέσεις πάνω στην κάρτα ήχου, και όχι στον μίκτη. Η κάρτα ήχου έχει είσοδο LINE-IN και όχι PHONO-IN

ComputerGuy wrote :
τελος, φυσικα θα χρειαστω και τα 2 timecodes για το virtual dj , που εχουν ενα 50αρι.. (δεν μπορω με τιποτα να τα βρω ξεχωριστα στο google, βρισκω κατι για serato και κατι τετοια..)

Μπορείς να δουλέψεις και με τα βινύλια του Serato.

ComputerGuy wrote :
πω... πολλα λεφτα , λες να σκεφτω για καποια εναλλακτικη;
π.χ. midi controller και timecodes βινυλια,

Αυτό σου ανέλυσα παραπάνω... ;)

ComputerGuy wrote :
1)αυτο που θελω να πω για την προενισχυση phono ειναι πως οι μικτες - ακομα και ο numark - εχεις inputs phono, φυσικα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστοι ειναι..

Αξιόπιστοι είναι αλλά όπως σου είπα τα πικαπ θα πρέπει να τα συνδέσεις στην κάρτα ήχου, κι όχι στον μίκτη.

ComputerGuy wrote :
2)τα timecode βινυλια λιγο που κοιταξα ειναι αρκετα, πως θα γνωριζω αν ταιριαζουν με την περιπτωση μου;
(δηλαδη maya44 usb)

Δεν παίζει ρόλο η κάρτα ήχου. Μόνο το πρόγραμμα. Κοίτα να αγοράσεις ή VirtualDj Vinyl, ή Numark CUE ή Serato Scratch Live
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 8:02 am
ComputerGuy wrote :
Βρηκα μεταχειρισμενη καρτα ηχου usb maya44 στα 50 ευρω, θα την χτυπησω μαλλον γιατι αξιζει.

Επειτα, σκεφτομαι την λυση ως εξης , laptop - virtual dj - maya44 usb - timecode vinyls - μικτης - και υποθετω και ενα midi για extra λειτουργιες loops κλπ.
Για να συνδεσω το laptop με τον μικτη θα χρειαστω και αλλη καρτα ηχου;;;
κατσε γιατι οντως τα εχω μπερδεψει,
να επισημανω ξανα πως θελω κατι πολυ οικονομικο , μαλλον σε θεμα hardware θα καταλοιξω με την maya44 και τον Numark στα 110 ευρω (για τωρα)

επισης, γιατι ειναι απαραιτητος ο phono προενισχυτης ; δεν μπορω να τα αποφυγω τα χρηματα;

τελος, φυσικα θα χρειαστω και τα 2 timecodes για το virtual dj , που εχουν ενα 50αρι.. (δεν μπορω με τιποτα να τα βρω ξεχωριστα στο google, βρισκω κατι για serato και κατι τετοια..)

πω... πολλα λεφτα , λες να σκεφτω για καποια εναλλακτικη;
π.χ. midi controller και timecodes βινυλια,

..με μπερδεψες!!! :P



(edit)
1)αυτο που θελω να πω για την προενισχυση phono ειναι πως οι μικτες - ακομα και ο numark - εχεις inputs phono, φυσικα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστοι ειναι..
2)τα timecode βινυλια λιγο που κοιταξα ειναι αρκετα, πως θα γνωριζω αν ταιριαζουν με την περιπτωση μου;
(δηλαδη maya44 usb)
μιας και βρηκα διαφορα για καθε προγραμμα και καρτα ηχου..


Την προενισχυση δε θα την αποφυγεις.. Ειχα καραφλιασει να βρω τι λαθος εκανα και δε δουλευαν σωστα τα πικαπ και μετα απο 2λεπτη κουβεντα με εναν γνωστη, απλα καταλαβα οτι χωρις προενισχυση δε παιζεις.
Midi Controller που δουλευει και σαν μιχτης + τα βινυλια ειναι ισως η πιο σωστη επιλογη. Εχεις τη δυνατοτητα να παιζεις με το midi και οποτε θες κανεις 2 κλικ και παιζεις και με τα βινυλια. 1 καρτα ηχου θα χρειαστεις.
Τα timecode vinyls δεν εχουν σχεση με την καρτα ηχου, εχουν σχεση με το software που εχεις. Πχ τα Serato vinyls δουλευουν καλα στο Scratch Live, τα NI στο tracktor κλπ.
Εγω εχω 1 της ni και ενα scratch live (serato) και δουλευουν ωραια και τα 2 στο Virtual DJ. Ισως το Scratch live να δουλευει λιγο καλυτερα με το Virtual DJ αλλα και τα 2 ειναι καλα. Νομιζω βγαζει και η Numark ειδικα για το VDJ αλλα δεν ξερω λεπτομεριες. Ο Apopsis τα ξερει καλυτερα αυτα.

PS Τζαμπα εγραφα, ο Phantom εδωσε παλι ρεστα.
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 8:09 am
"PS Τζαμπα εγραφα, ο Phantom εδωσε παλι ρεστα."
Ναι ρε, ειναι κλασσικος!

Λοιπον , που λετε ειχα δει εναν να ειχε στησει 2 μκ2 πανω σε hercules rmx και φυσικα καρτα ηχου , αλλα ο τυπος ειχε το πακετο με την καρτα ηχου numark virtual vinyl και φυσικα τα timecode vinyls του.
και βλεποντας απο το site (http://www.numark.com/virtualvinyl) στη φωτο στα rear connections παρατηρω πως οντως εχει και phono inputs η συγκεκριμενη καρτα.
Οποτε για την παραπανω περιπτωση λογικα δεν θα χρειαζομαι περαιτερω phono προενισχυση.
(επισης να σημειωσω πως ο τυπος ειχε βαλει απο τα μκ2 με καποιο τροπο - δε θυμαμαι ακριβως - τα καλωδιακια για τον αντιστατικο ηλεκτρισμο ; - κατι τετοιο -.)

Οποτε καταρχας να ξανα - γραψω τι εχω βρει απο 'προσφορες' σε μεταχειρισμενα που ενδεχομενως να μου 'χρειαστουν'

numark m4 - 60 ευρω.
maya44 usb - 50 ευρω. (βαλε ομως και ενα 60 αρι τους phono προενισχυτες τους behringer - υποθετω - .. παντως και παλι δεν ξεφευγει πολυ σε κοστος πιστευω).

οποτε καταληγουμε σε 2 (ουφ..) λυσεις ,
1)ενα midi controller σε συνδιασμο με καρτα ηχου κλπ (μου προτεινε πολλες λυσεις ο phantom , και η αληθεια ειναι πως μαλλον σκεφτομαι λαθος γιατι οντως για κατι καινουργιο αυτες οι προτασεις βγαινουν πιο οικονομικα , αλλα εγω σκεφτομαι μαλλον σκεφτομαι για μεταχειρισμενη φαση.
2)maya44 usb + timecodes vinyls (οτι πιο οικονομικο αρκει να μου κανει) + 2 phono pre amps + Μικτης (για hardware)
η παραπανω λυση , υποθετικα πες οτι θα μου κοστισει 50 ευρω η καρτα ηχου + 30 ευρω (μακαρι δηλαδη) τα timecodes + 60 ευρω οι προ ενισχυτες + 60 ευρω ο μικτης (τραγικος μικτης βεβαια , αλλα 3 καναλος κατι το οποιο με δελεαζει κατα καποιο τροπο.
πες δηλαδη και καλα για hardware 200 ευρουλακια .
περα απο ολα αυτα γιατι πολυ το εχω κουρασει , θελω να μου πειτε γιατι τωρα με μπερδεψατε με τοσες λυσεις και ωρεες προτασεις τι θα αποφασιζατε ΕΣΕΙΣ στη θεση μου, με το budget μου το οποιο θα το θεωρουσα χαμηλο για το hardware μερος.

Επισης , περα απο ολα αυτα , να σας ευχαριστησω για την φιλοξενια σας τον καθενα διοτι πραγματικα εδω το forum ειναι πολυ 'ζεστο'.
Να'σται καλα ολοι και ελπιζω να καταφερω να ανακουφιστω απο αυτα τα 'προβληματα' , πες το και ετσι.

ευχαριστω.

 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 3:10 pm
Προσωπικά ήδη σου πρότεινα εναλλακτικές καλύτερες λύσεις απο αυτό που σκέφτεσαι...
Και αυτό γιατί αν πάρεις μεταχειρισμένο hardware με 200 ευρώ και γνήσιο πρόγραμμα με 300 το σύνολο μας κάνει 500.
Ενώ αν πάρεις καινούργιο hardware (που δίνει σαν δώρο το VirtualDJ LE) το πρόγραμμα θα σου στοιχίσει ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ περίπου, δηλαδή 150 ευρώ.

Με λίγα λόγια μπορείς με το ίδιο "ΣΥΝΟΛΙΚΟ" κεφάλαιο (των 500 ευρώ) να πάρεις ή μεταχειρισμένο hardware αξίας 200 ευρώ ή καινούργιο αξίας 350 ευρώ!!! Η διαφορά των 200 με τα 350 ευρώ είναι 75% πάνω και μάλιστα για καινούργιο εξοπλισμό (με εγγυήσεις και χωρίς ενδεχόμενα προβλήματα)
Μάλιστα αν θες να "αφήσεις" στην άκρη το timecode για λίγο στην αρχή μπορείς να μην κάνεις άμεσα την αναβάθμιση απο VirtualDj LE σε Full "κερδίζοντας" έτσι 150 ευρώ στο συνολικό κόστος τα οποία μπορείς να διαθέσεις αργότερα (όταν τα οικονομικά σου το επιτρέψουν) για να συνδέσεις και τα timecode.

Η επιλογή είναι δική σου!!!
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 3:39 pm
Να πρωτείνω κι εγώ κάτι? Βέβαια αφορά άλλο πρόγραμμα, αλλα στην τελική, όταν βρεις λεφτά αγοράζεις το VDJ. Η Mixvibes βγάζει ένα πακέτο στα 118 Euro με κάρτα ήχου (U-Mix44), timecode βινύλια (2x), timecode CDs (2x) και το πρόγραμμα mixvibes. Με άλλα 60 euro παίρνεις και το μίκτη που βρήκες και είσαι jet. Σύνολο 180 Euro...
Και τελικά, αφού βρεις τα λεφτά, αγοράζεις Virtual DJ Pro που είναι πιο πλήρες πρόγραμμα και με τεράστιες δυνατότητες!
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 3:55 pm
για τα λεφτα της ειναι 1 καλη λυση
αν και να σου πω πως ειχα εμπειρια σε 1 'μαγαζι' με την συγκεκριμενη καρτα ηχου και ειχα τραγικη εμπειρια.
Παντως το προβλημα ειναι πως θα χρειαστω και 60 ευρω για τα phono pre amps οποτε ανεβαινει και αλλο.

Ισως παρω καποιο μεταχειρισμενο (αν βρω) πακετο οπως αυτα που μου προτεινει ο Phantom ή θα παρω αυτο που εχω σκεφτει εγω και επειτα βρω καποια προσφορα να παρω και το Pro το vdj.

Να ρωτησω , εχει κανεις εμπειρια με τους behringer τους pre amp (http://www.amazon.com/Behringer-UFO202-Audio-Interface/dp/B002GHBYZ0)
ή εχει να προτεινει φυσικα και κατι αλλο , αλλα να μη ξεφευγει σε τιμη.
επισης εχει κανεις αποψη για τον Μικτη τον numark m4;

καλο βραδυ
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 4:18 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Auto to Behringer UFO 202 den exei kamia sxesi me phono preamps gia tous opoious sizitame edo, den eina diladi stand alone proenisxitis alla karta hxou generic usb (no drivers...) pou exei kai phono preamp gia na pernas ta vinylia kai profanos dinei mazi kapoio xazo programma de-clicker gia na lene pos katgharizoun ta xrats apo ta vinilia.

Auta pou psaxneis einai diaforetika kai pio spania h pio akriba giati den einai diadedomena (den exoun tosi zitisi) oxi oti einai kati idiaitero.
To kako me tetoious proenisxites einai oti theloun trofodosia ksexoristi kai ara gemizeis kalodia, kai tha to proteina mono gia mia statheri egkatastasi, px na exeis ta pikap sto spiti.

Kati allo pou exo skeftei kai den to exo kanei pote, alla logika douleyei : An exeis kanenan palio mikti dikanalo h parapano pou den ton xreiazesai me 2 phono inputs... syndese epano ta pikap (diakoptes phono/line sto phono) kai pare preamp out gia to ena apo to master kai gia to allo apo ta akoustika. Gia na petyxei auto tha prepei na exeis sikomeno mono to ch1 kai to master eno to cue tha prepei na einai sto channel 2...
Telos an xreiazesai vinilia virtualdj mporo na sou bro ftina alla aparaititi prohpothesi na exeis tin pro version..
 

Posted Wed 12 Oct 11 @ 9:33 pm
Apopsis, για να μην μπλεκω με προενισχυτες (αρα και τροφοδοσιες), θα μπορουσα να πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα με μικτη σαν και τον hercules dj console mk2???
(http://www.hercules.com/uk/DJ-Music/bdd/p/12/dj-console-mk2-virtualdj-djc-ed/) - image 4 -
Τσεκαρε τα connections, αλλα αυτος ειναι Midi , οποτε δεν ξερω αν βολευει στη προκειμενη περιπτωση..

αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι εχει πολυ μπλεξιμο το timecode με πικ απ.
ή κατι κανω εγω λαθος :D

σκεφτομαι στην τελικη , να καταληξω σε 3 καναλο μικτη , και να βαλω στο 3ο channel το mk2 της hercules (ελεος) και να κανω την 'δουλεια' μου εστω και ετσι,
παντως με εναν υπολογισμο και μονο του hardware αποκλειστικα , ξεφευγει λιγο η τιμη , αν σκεφτεις πως θα χρειαστεις , καρτα ηχου , timecodes βινυλια , phono προενισχυτες , και φυσικα και καποιο Midi -π.χ. αυτα τα 2 που ειναι πακετο τα Novation - πιστευω πως ειναι ιδανικα.

ποια η γνωμη σου για τα timecodes vinyl;
αξιζει τον κοπο;
σε αυτο το σημειο να πω πως δεν ασχολουμαι με hip hop δηλαδη scratch και ουτε θα ηθελα να ασχοληθω και ολας,
απλως παιζω disco με βινυλια και θα ηθελα να αξιοποιησω τα μκ2 μου μαζι με software γιατι κακα τα ψεματα , το βινυλιο σε περιοριζει παρα πολυ.

Αλλα βλεπω ολο και περισσοτερα μπλεξιματα στο δρομο μου ..
 

Posted Thu 13 Oct 11 @ 3:00 am
48%