Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Επιλογη controler - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

ankosPRO InfinityMember since 2009
PANOSV wrote :
ankos wrote :
PANOSV @ sthegreat

χιουμοριστικά
Γραφεται που γράφεται δεν κάνετε και καμμια πρόταση να βοηθήσεται λιγο με το τι να αγοράσω?

vms4 γνωστη δοκιμασμενη λυση ,οικονομική αλλα και αναλογικος τετρακάναλος...εγω εκει θα πηγαινα..


πρώτη επιλογή αυτήν την στιγμή είναι vms4 ή vms2.
Δοκιμασμένη λύση χωρίς προβλήματα?
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 9:44 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
vms4 καθοτι τετρακαναλη αν θες να περασεις και τπτ αλλο μεσα, επισης πλεον παιζει και μεταχειρο...
απ οσο διαβαζω απ το μπαμπη που την εχει δεν εχει καποιο ουσιαστικο θεμα περα ισως απο την χαμηλη ενταση εξοδου που δεν εχει κατι να λεει..
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 10:09 am
Κάποια θέματα με τον ήχο, με την είσοδο του Mic και με το crossfader, για τα οποία μάλιστα η εταιρεία παρέπεμπε τους ιδιοκτήτες στο σερβις για να αλλαχτούν. Γενικά η πρώτη γενιά για κάποιους βγήκε καλή, για άλλους όχι. Εγω περιμένω να δω την VMS 4 ver2 που θα έρχεται με το traktor και αν τελικά αυτή δεν έχει τα προβλήματα της πρώτης, πιστεύω πως για αυτά που προσφέρει θα είναι μια πάρα πολύ καλή - συμφέρουσα αγορά. Αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω την καινούρια πουθενά, παρόλο που στο Site της ΑΑ την έχει αναρτημένη...
Βέβαια οι πλέον κατάλληλοι να απαντήσουν για τη VMS4 είναι οι ιδιοκτήτες (dj dad ακούς; :p ). Επίσης ρίξε μια ματιά στην Hercules 4-MX.
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 11:24 am
Και κάτι άλλο:
Ο DJM 400 δεν είναι καλός μίκτης; Δεν θα ήταν καλλίτερα να κρατήσεις τον μίκτη και να αλλάξεις τα 2 CDJ με κάποια single jog controllers όπως πχ την Denon που ανέφερες ή την Reloop Contour ή Allen & Heth Xone 1d ή κάτι παρόμοιο; Και να δουλεύεις το πρόγραμμα σε external mixer mode?
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 11:40 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
XarhKos wrote :
Και κάτι άλλο:
Ο DJM 400 δεν είναι καλός μίκτης; Δεν θα ήταν καλλίτερα να κρατήσεις τον μίκτη και να αλλάξεις τα 2 CDJ με κάποια single jog controllers όπως πχ την Denon που ανέφερες ή την Reloop Contour ή Allen & Heth Xone 1d ή κάτι παρόμοιο; Και να δουλεύεις το πρόγραμμα σε external mixer mode?


αυτό που με προβληματίζει με αυτά που προτείνεις αλλα και με τον denon που σκεφτόμουνα να αγοράσω είναι οτι σε περιορίζει λίγο.
Θέλω να πω.... το σύστημα που θέλω να φτιάξω είναι backup αλλά να είναι πιο ελαφρο από το βασικό που έχω για γάμους και να μπορώ να το χρησημοποιώ σε μικρες εκδηλώσεις χωρις να έχω το φόβο αν κολλήσει το λαπτοπ να περιμένει ο κοσμος να κάνω επαννεκίνιση για να συνεχίσει να χορεύει.Σκέφτομαι αν θα κρατήσω τα cdj και έχω κοντρολερ με μικτη ενσωματομένο σε 30 δευτ. ο κόσμος ξαναχορεύει.Το djm-400 δεν τον πουλάω απλά θα μείνει στην άκρη για παν ενδεχόμενο.
Οπότε προσανατολίζομαι σε κοντρολερ με μίκτη.Η βαλίτσα μου έιναι στο όριο σε διαστάσεις για κοντρολερ αντι για απλο μικτη αλλά κάτι θα σκεφτώ.
Μια άλλη λύση με πολύ απλό κοντρολερ ειναι αυτή
http://www.djmarket.gr/flightcase,-stands,-έπιπλα,-rack-θήκη-για-player-μίκτη-laptop-εξοπλισμό-digital-p-2892.html
αλλά τα εχει τα κιλά του
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 12:31 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
PANOSV wrote :
vms4 καθοτι τετρακαναλη αν θες να περασεις και τπτ αλλο μεσα, επισης πλεον παιζει και μεταχειρο...
απ οσο διαβαζω απ το μπαμπη που την εχει δεν εχει καποιο ουσιαστικο θεμα περα ισως απο την χαμηλη ενταση εξοδου που δεν εχει κατι να λεει..


η vms2 που βγήκε τώρα δεν είναι πιο βελτιωμένη απο την 4? ή κανω λάθος?
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 12:33 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia tin VMS4 paidia exw anaferthei polles fores se alla threads.

Einai gia mena i kalyteri lysi se auta ta lefta. Dystixws omws i prwti partida vgike ontws me arketa provlimata, kai dystixws imoun ki egw enas apo autous pou "viastike" na agorasei. To na pareis auti ti stigmi VMS4 einai parakundyneumeno, giati endexomenws na peseis panw se kapoia epistrofi (apo tis polles pou eginan apo tin prwti partida).
Apo ti stigmi pou exeis tin Pro kai den se endiaferei i LE version kai i ekptwsi, i kalyteri lysi einai na perimeneis na vgei i VMS4 me Traktor, i opoia apo oti lene tha exei diorthwsei kapoia provlimata tis prwtis genias.

Vevaia oso perimeneis toso kai tha vgainoun kainourgies konsoles autou tou eidous. Kati pire to auti mou oti paromoia konsola tha vgalei i Numark syntoma.
Epomenws an den viazesai perimene na vgei i VMS4 me Traktor. Den tha argisei, tha skasei myti mazi me tin VMS2 (pou perimenan to skin mou gia na ksekinisei to paketarisma :) )
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 1:38 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
djdad wrote :
Gia tin VMS4 paidia exw anaferthei polles fores se alla threads.

Einai gia mena i kalyteri lysi se auta ta lefta. Dystixws omws i prwti partida vgike ontws me arketa provlimata, kai dystixws imoun ki egw enas apo autous pou "viastike" na agorasei. To na pareis auti ti stigmi VMS4 einai parakundyneumeno, giati endexomenws na peseis panw se kapoia epistrofi (apo tis polles pou eginan apo tin prwti partida).
Apo ti stigmi pou exeis tin Pro kai den se endiaferei i LE version kai i ekptwsi, i kalyteri lysi einai na perimeneis na vgei i VMS4 me Traktor, i opoia apo oti lene tha exei diorthwsei kapoia provlimata tis prwtis genias.

Vevaia oso perimeneis toso kai tha vgainoun kainourgies konsoles autou tou eidous. Kati pire to auti mou oti paromoia konsola tha vgalei i Numark syntoma.
Epomenws an den viazesai perimene na vgei i VMS4 me Traktor. Den tha argisei, tha skasei myti mazi me tin VMS2 (pou perimenan to skin mou gia na ksekinisei to paketarisma :) )


αυτή δεν ειναι η vms2?
http://www.thomann.de/gr/american_audio_vms2.htm?sid=f70e1e527b12394156c386ab50ed6a20
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 2:23 pm
Θες να περιοριστείς σε διαστάσεις ή σε βάρος? Χωρίς να ξέρω τη διαφορά στο βάρος, το να αντικαταστήσεις τα CDJ με μια rack-mountable κονσόλα η οποία να υποστηρίζει και MIDI ή να την δουλεύεις με timecode CDs το έχεις σκεφτεί;
 

Posted Wed 13 Jul 11 @ 3:12 pm
djdad theos!
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 3:53 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 4:30 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
XarhKos wrote :
Θες να περιοριστείς σε διαστάσεις ή σε βάρος? Χωρίς να ξέρω τη διαφορά στο βάρος, το να αντικαταστήσεις τα CDJ με μια rack-mountable κονσόλα η οποία να υποστηρίζει και MIDI ή να την δουλεύεις με timecode CDs το έχεις σκεφτεί;


δεν τα πάω καλά με τα timecode cds.Και σημερα που μου το θύμησες έκανα μια προσπάθεια αλλά δεν κατάφερα κάτι.
Δεν μου δουλεύει
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 9:52 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
PANOSV wrote :
εχω μπει και γω στο τριπακι να αλλαξω κονσολα γμτ(βαρεθηκα την denon...και δε με βολευει πολυ χωροταξικα)...μ αρεσει αυτη : http://www.zomo.de/en/Products/MIDI-Controller/Zomo-Midi-Controller-MC-1000.html αλλα την θεωρω λιγο overpriced...


εγώ είμαι ανάμεσα στην vms2 και στην hercules DJ CONSOLE 4-MX
το ψάχνω ακόμα
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 9:57 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Na se dieykolinw, asxeta me to pia einai kalyteri genikos, h vms Einai kai miktis, h hercules einai mono midi miktis..
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 10:38 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
apopsis wrote :
Na se dieykolinw, asxeta me to pia einai kalyteri genikos, h vms Einai kai miktis, h hercules einai mono midi miktis..


Σίγουρα?
Γιατί δίαβασα οτι η 4-ΜΧ έχει και δυο αναλογικές εισόδους
γράφει το εξής

Ήχος για DJ:

Είσοδος 4 καναλιών/έξοδος 4 καναλιών
Είσοδος μικροφώνου για δυνατότητα ομιλίας επάνω στο κομμάτι
Βύσμα ακουστικών για προεπισκόπηση
Προενισχυτής στις εισόδους ήχου για πηγές μικροφώνου/line/CD
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 10:55 am
Ααα, ναι, δικό μου λάθος. Η Hercules 4-Mx (και η RMX) χρειάζονται τον Η/Υ για να λειτουργούν ως μείκτες! Μπερδεύτηκα γιατί με αυτές μπορεις να τρέχεις timecode χωρίς κάρτα ήχου, αλλά ως standalone μικτες δε δουλεύουν.
 

Posted Thu 14 Jul 11 @ 12:02 pm
deckseHome userMember since 2011
i nea Vms4 poso tha kostizei?
 

Posted Fri 15 Jul 11 @ 6:46 am
egw re paidia eimai anamesa stin VMS4.1 kai tin Numark N4. Poia me protinete apo tis dio konsoles?? episi me protinete na parw tin vms4.1 or thn vms2??? euxaristw poli
 

Posted Mon 13 Aug 12 @ 3:59 am
file moy thn numark thn n4 thn doyleyo kana xrono...an thes kati sygkekrimeno na rothseis sthn diathesh soy
 

Posted Mon 13 Aug 12 @ 3:48 pm
Αν σου είναι εύκολο πες λίγα λόγια για την N4.

1)Κατ'αρχήν έχει ASIO driver?
2)Όσο αφορά την κατασκευή, πλαστικούρα κτλ, είχες κάνα πρόβλημα? Δηλαδή να χαλάσει κάτι κατά την μεταφορά, ή κατά την χρήση (εκδηλώσεις, κλαμπ, μπαρ κτλ).
3)Πώς είναι η συμπεριφορά της με το VDJ?
4)Tη έκπτωση παίρνεις για αναβάθμιση στο VDJ pro?
 

Posted Tue 14 Aug 12 @ 1:07 pm
39%