Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: BOH9EIA SE SXESH ME POIOTHTA KAI KATALLHLH ENTASH HXEIWN!! - Page: 4

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

ama einai katw peirazei polu??
 

Posted Fri 20 May 11 @ 5:49 am
Ναι!!! Θα "χάσεις" πάνω απο το 50% της ισχύος!
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:07 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
PhantomDeejay wrote :
Ναι!!! Θα "χάσεις" πάνω απο το 50% της ισχύος!


giorgo se klisto xoro 100 atomon me 2 ixia 15itsa (400 rms) pos tha itan kali i topothetisi?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:23 am
paidia ta hxeia mou den exoun trupa gia na bainei o swlhnas apo tis klasikes baseis hxeiwn..uparxei kamia bash gia hxeia san kai auta??(pou na mhn einai epitoixia)
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:30 am
@Alexmak:
Τα ίδια με παραπάνω... Τα ηχεία δεξιά και αριστερά κοντά στις γωνίες (αλλά όχι μεγαλύτερη απόσταση απο ~10μ μεταξύ τους) και το ύψος της κόρνας κοντά στα ~2 μέτρα απο το έδαφος. (Εδώ κατεβάζουμε το Woofer λίγο πιο χαμηλά μιας και είναι 15ιντσα και η κόρνα θα σηκωθεί πολύ ψηλά)
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:33 am
loukas1995 wrote :
paidia ta hxeia mou den exoun trupa gia na bainei o swlhnas apo tis klasikes baseis hxeiwn..uparxei kamia bash gia hxeia san kai auta??(pou na mhn einai epitoixia)

Λίγο δύσκολο...
Μάλλον θα πρέπει να στήσεις "εξέδρα"
Κοίτα μήπως μπορείς να βρεις κάτι που να έχει ύψος τουλάχιστον 1.20μ και βάλε τα ηχεία πάνω, το ένα πάνω στο άλλο (ηχοστήλη)
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:35 am
aa..ginete na balw to ena panw sto allo..den 9a uparxei problhma gt etsi exw akousei!!??
kai am xrhsimopoihsw woofer na to balw brosta apo to booth?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:39 am
Αν τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο θα πρέπει να τα δέσεις μεταξύ τους με κάποιον ιμάντα για να μην φύγει το πάνω ηχείο απο τους κραδασμούς του κάτω...
Αν έχεις ένα woofer βάλτο μπροστά απο το booth εφόσον τα ηχεία σου ισαπέχουν απο αυτό. Διαφορετικά προσπάθησε να το βάλεις περίπου στη μέση.

Αν έχεις δύο woofer μπορείς να τα βάλεις κάτω απο τα ηχεία και έτσι να βολευτείς και με το ύψος.

Σημείωση: Γενικά προσπαθούμε το πάνω μέρος της ηχοστήλης μας να σηκώνεται λίγο πιο ψηλά από τα κεφάλια του κόσμου... Οπότε αν έχεις 2 sub και 4 ηχεία προσπαθείς να βάλεις τα sub κάτω και πάνω τα ηχεία. Αν σου κάθεται σωστά στο ύψος, τότε όλα καλά. Αν όχι, ΔΕΝ σηκώνεις τα sub αλλά προσπαθείς να βρεις τρόπο να σηκώσεις τα ηχεία τοποθετώντας "κάτι" πάνω στα sub και εκεί πάνω τα ηχεία...
Πάντα δένουμε τα ηχεία για να μην φύγουν απο την θέση τους λόγω κραδασμών, και ειδικά όταν έχουμε και sub!
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:45 am
euxaristw gia tis sumboules..kai 9a prospa9hsw na ftia3w 2 dikies mou baseis apo 3ulo gurw sto 140 ekatosta!!
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:47 am
se prohgoumena post milisame gia to parallel kai oti etsi akougetai monofwnika..ti sumbainei otan akougetai monofwnika?
 

Posted Mon 23 May 11 @ 4:50 am
Τίποτα το "ιδιαίτερο" και το "κακό"
Απλά και τα δύο κανάλια παίζουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σήμα, δηλαδή δεν έχεις STEREO... Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα αυτό είναι και ζητούμενο.
 

Posted Mon 23 May 11 @ 5:05 am
a nai?? wraia mia xara..
exw sundesei sto ena kanali tou enisxtuh 2 hxeia pou einai 4 ohm se seira kai pane sta 8 ohm..
kai sto allo kanali 1 hxeio 8 ohm..
kai ton enisxuth ton exw sundesei sto mono tou meixth kai ton exw valei se parallel..
den uparxei kapoio problhma..swsta??
 

Posted Mon 23 May 11 @ 5:13 am
1) Αν βάλεις "parallel" στον ενισχυτή τότε θα πας σήμα μόνο στην ΜΙΑ είσοδο του ενισχυτή, όχι και στις 2.
2) Θα σου συνιστούσα για πάρα πολλούς λόγους να μην συνδέεις ηχεία σε σειρά...

3) Απλά μια απορία: Ποια είναι τα ηχεία που έχεις που έχουν 4Ω αντίσταση;;; (Αν μπορείς δώσε μας κάποιο link)
 

Posted Mon 23 May 11 @ 6:53 am
distuxws den borw na vrw link..einai palia..gia auto!!
kai gt na mhn ta sundew se seira?
 

Posted Mon 23 May 11 @ 7:55 am
Να ρωτήσω
σε 1 βδομάδα έχουμε πάρτυ (150 άτομα)
αξίζει να αγοράσω ηχεία απο το thomann μέχρι 400 ευρώ-500 ευρώ (ηχεία αυτοενισχυόμενα ή ενισχυτής + amp?)
δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα καθώς και το budget μου είναι περιορισμένο,απλώς σκέφτομαι πως αντί να νοικιάσουμε ηχεία για τα 2 πάρτυ μέσα στον ήχεια (πες 50 και 50 ευρώ = 100) να τα αγοράσουμε με 1 φίλο και να κάνουμε απόσβεση ,
ποια η γνώμη σας? σκέφτομαι να τα πάρω από thomann αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβουν να μου τα στείλουν σε 1 βδομάδα
σκέφτομαι κάτι οικονομικό και σχετικά αξιόπιστο (φυσικά τενεκές ηχείο , τίποτα ιδιαίτερο ) όπως π.χ. http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215xl.htm
έχει κάποιος να μου προτείνει ένα οικονομικό σύστημα? (αυτοενιχυόμενα ή με amp?) , δεν με ενδιαφέρει το συνολικό βάρος και δεν διαθέτω πολλά χρήματα για να πάω σε κάτι σαν ev ή jbl (τα οποία κοστίζουν τα διπλά λεφτά).
ποια η γνώμη σας?
έχετε να μου προτείνετε κάτι οικονομικό?όπως behringer?πως την βλέπετε την behringer στα ηχεία? (δεν με νοιάζει απαραίτητα η καλή ποιότητα ,προφανώς).
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 5:27 am
Εγώ βλέπω οτι θες να "πετάξεις" λεφτά... :P
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 6:53 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
kita ta Mackie TH15, Behringer b215D, peavey pr12D
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 6:57 am
όταν λες θα κάνεις απόσβεση, τι εννοείς; Θα πληρωθείτε? Αν ναι, αγόρασε, αν όχι, δεν νομίζω να σε συμφέρει. Νοίκιασε με την πιο χαμηλή τιμή που μπορεί να βρεις!
 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 6:59 am
Phanton οχι! για κανένα λογο!
γενικά με θεωρώ σωστό καταναλωτή.

Ο λόγος που έγραψα εδώ για τα ηχεία είναι γιατί αν πας σε ηχεία με 500 ευρώ (που είναι ότι χειρότερο για μένα,είναι πολύ καλύτερο να μαζέψεις λίγα παραπάνω και να πάρεις κάτι πολύ πιο αξιόπιστο ας είναι και σε χαμηλότερα watt παρά να κινηθείς σε behringer ηχεία.
Απλώς είμαστε 1 παρέα 3 άτομα που έχουν ψηθεί και οι άλλοι για να τα αγοράσουμε και γενικά αυτοί έχουν γνωστούς που κάνουν κατά διαστήματα πάρτυ και υπολογίζοντας για αυτόν το μήνα που θα παίξουν 2 πάρτυ (βάλε 50 ευρώ η ενοικίαση ηχείων για το κάθε πάρτυ) πας στα 100 ευρώ.
Είμαστε και 3 άτομα , βάζουμε τα λεφτά για ηχεία και κάνουμε άνετα απόσβεση μέσα σε 1 χρόνο. (θεωρώ πως η επένδυση σε ηχεία είναι σχετικά κερδοφόρα κάποιες φορές).
(Γενικά μπορούν να τα νοικιάζουν σε πάρτυ σε σπίτια και σχολεία).
Και φυσικά εμείς στο μέλλον δεν χρειάζεται όποτε θέλουμε να κάνουμε πάρτυ να νοικιάζουμε ήχο.
(Πιστεύω πως αν είσαι ενεργός moblie dj - εγώ δεν είμαι - η επένδυση σε ηχεία πολλές φορές θα ήταν πολύ καλύτερη από κάποιο πολύ ακριβό εξοπλισμό σε κονσόλες).

Εσείς τι γνώμη έχετε?
Πάντως το παραπάνω που περιγράφω έχει μία βάση..
(και όταν δεν τα δίνεις 500 ευρώ και τα μοιράζεσαι με κάποιο φύλο τα δίνεις πιο εύκολα τα φράγκα :P).
Προσωπικά αν έπαιρνα κάτι καλό θα έπαιρνα κάτι σε JBL JRX-115 αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές).

edit
(σε αυτό το πάρτυ δεν θα πληρωθώ γιατί είναι φίλοι μου και δεν παίρνω λεφτά ,
αλλά σε άλλα πάρτυ αν βάλεις 100 ευρώ για να παίξεις και να έχεις και ηχητικό εξοπλισμό - τόσα ζητάω - με 4-5 πάρτυ κάνεις απόσβεση.

 

Posted Thu 02 Jun 11 @ 7:45 am
Εδώ που βρίσκομαι εγώ η τιμή για ενοικίαση ηχείων είναι flat-rate 150Euros ανεξάρτητα απο το ηχοσύστημα (μέχρι 1-1.5KWatt) και επιβαρύνει τον πελάτη. Ή αν το θες αλλιώς, ο πελάτης πληρώνει 150 ευρώ τον ηχητικό εξοπλισμό, + την αμοιβή του Dj που για Mobile ξεκινάει απο τα 150 και ανεβαίνει μέχρι και 500Euros σε γάμους - δεξιώσεις κτλ.

Τώρα για event σε σπίτι με δύο καλά ηχεία "καταναλωτή" (κόστος 300 ευρώ) καλύπτεσαι και σου μένουν και στο σαλόνι σου μετά...

Τώρα αν είστε 3 και κάνετε συνολικά 5 events ξεκινάμε με την εξής λογική:
5χ150=750Ευρώ
Αν πάλι κάνετε απο 5 events ο ένας τότε έχουμε 750χ3=2250 ευρώ!!!

Υ.Γ.: Αφου είστε 3 αν κάποιος απο τους 3 έσκαγε μύτη σε δικιά μου εκδήλωση (εκδήλωση δηλαδή που εγώ είμαι ο εργοδότης) με κακό ήχο, η "αμοιβή" του θα ήταν ανάλογη... και φυσικά ο κακός ήχος σε καμία περίπτωση δεν θα βοηθούσε την φήμη του εν λόγω dj...
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 4:22 am
87%