Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: BOH9EIA SE SXESH ME POIOTHTA KAI KATALLHLH ENTASH HXEIWN!! - Page: 5

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Phantom τι εννοείς με το ηχοσύστημα με 300 ευρώ? (για σπίτι πάντα)
για πόσα watt μιλάμε και πόσα άτομα καλύπτει ο ήχος?
(δεν με απασχολεί ο κρυστάλλινος ήχος προφανώς).
Μπορείς να μου προτείνεις ένα ηχοσύστημα με το παραπάνω budget?

Στο πάρτυ που θα κάνουμε την παρασκευή στις 10 του μηνός θα είναι σε σπίτι αλλά σε εξωτερικό χώρο (γύρω στα 200 άτομα)
έχεις να μου προτείνεις ένα οικονομικό ηχοσύστημα που να καλύψει σχετικά το χώρο και να μας μείνουν μετά? (και έπειτα όποτε βολεύει και να τα νοικιάζουμε).
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.


edit.
(πολλές φορές η διαφορά του κακού με του καλού κόσμου στον απλό κόσμο δεν είναι πάντα αντιληπτή , φυσικά αυτός δεν στέκει , αλλά ας μη το αναλύσουμε , οι περισσότεροι djs δεν παίζουν καν με 320 kbps, άλλοι παίζουν με youtube rip - offtopic - ).
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 6:58 am
Το οτι καποιος κανει μια μα**κια δεν παει να πει πως πρεπει να τν κανουμε ολοι.Αν εγω πηγαινα σε καποιον για να νοικιασω ηχεια και ο ηχος του δεν ηταν καλος τοτε το σιγουρο ειναι οτι απλα δεν θα ξαναπηγαινα...Τωρα και συ μπορεις να παρεις πολυ φτηνα ηχεια να τα βαλεις σε 10 παρτυ να βγαλεις κερδη 5 φορες πανω απο τν τιμη αγορας και μετα τα 10παρτυ να μν δουλευεις γιατι θα χεις αποκτησει κακη φημη.Αυτο μαλιστα θα δρασει αρνητικα οχι μονο απο πλευρας ηχου (απλα δεν θα ρχονται να παιρνουν απο σενα ηχεια) αλλα και απο πλευρας dj.Γιατι οταν ενας απλος ανθρωπος δει οτι ο ηχος σου δεν ειναι καλος και ντοντονιζουν τα αυτια του μετα απο μιση ωρα παιξιματος,τοτε αυτος θα σε πακετοποιησει,εννοωντας οτι δεν θα κατσει να σκεφτει οτι ειναι ναι μεν καλος dj αλλα δεν εχει καλα ηχεια και αυτο εφταιγε που ειχαμε κακο ηχο,αλλα θα πει το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της βραδιας αυτης ηταν ασχημο οποτε στο δικο μ παρτυ δεν θα παω απο αυτον.!


Γενικα πολλοι σκεφτονται(οχι μονο στον ηχο αλλα παντου) να κανουν αρπαχτες.Δηλαδη να κοροιδεψουν τον αλλο και να του φανε τα λεφτα.Το θεμα ειναι οτι τα τρωνε μια τα τρωνε δυο και μετα τελος.ΑΝΕΡΓΙΑ.
Να σκεφτεσαι οτι πρεπει να κανεις αποσβεση με υγιεις τροπους και οχι με αρπαχτες.Αν παρεις ενα κακο ηχοσυστημα τοτε για να μν κοροιδεψεις τον αλλο πρεπει να του κατεβασεις την τιμη.Ε, και λογικο δεν ειναι?Εγω εχω JBL και τα δινω 100ε ας πουμε και συ εχεις Behringer και τα δινεις και συ 100?Οποτε πρεπει αντι 100 να τα βαλεις 40 η 50 η δεν ξερω και γω ποσο.Οποτε παλι αν το δεις ετσι σου ρχεται μια η αλλη.!
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 7:56 am
Ρε παιδιά! προς θεού! :P
προφανώς και έτσι πάει
Απλά δεν το σκέφτομαι έτσι
δεν ασχολούμαι καθόλου,
δεν είμαι ούτε μέσα στα κόλπα με τους djs ούτε pr και γενικά δεν είμαι τέτοιου στυλ
Ο λόγος που θα πάρω τα ηχεία είναι επειδή απ'τη 1 θα με βολέψει για το πάρτυ να τα νοικιάσω και απτην άλλη αφού μου τυχαίνουν συχνά πάρτυ μπορώ να χρησιμοποιώ τα δικά μου και να είμαι ανεξάρτητο από το να σκάσω 50-100-150 κάθε φορά για ηχεία.
Όσον αφορά για τη φήμη του dj και γενικού αυτού που αναλαμβάνει το event είναι ότι χειρότερο ο ήχος..
Απλά εμείς δεν ασχολούμαστε επαγγελματικά με το θέμα
Απλά είναι καλή ιδέα να είσαι ανεξάρτητος στον ήχο (όπως και στις κονσόλες) , έτσι όσα μπορεί ο καθένας δίνει (στον ήχο είναι προφανώς ότι πληρώνεις παίρνεις)

Έχετε να προτείνετε κάνα καλο σετάκι (όχι τα πάρα πολλά watt - ίσως δεν είναι και τόσης μεγάλης σημασίας , θεωρώ πως τα 200 το κάθε ηχείο watt είναι αρκετά , ποια η γνώμη σας? μιλάμε για πάρτυ με 200 άτομα max σε μέχρι 100 πες τετραγωνικά , εντελώς θεωρητικά )

σε τι μάρκα ηχείων να στραφώ ? και σε αυτοενιχυόμενα ή με ενισχυτή ξεχωριστό?
ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεσα βοήθεια.
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 8:32 am
Παιδιά ποια η γνώμη σας για τα ηχεία (αυτοενισχυόμενα είναι) behringer eurolive b212a?(http://www.behringer.com/EN/Products/B212A.aspx)
Έχουν αποσυρθεί από την εταιρεία και τα έχω βρει μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση στα 350 ευρώ.
Τα θέλω για πάρτυ σε χώρο 150 τ.μ. με 200 άτομα.
Θα με καλύψουν καθώς και ποια η αξιολόγηση σας για τα ηχεία?
Είναι καλή λύση για το παραπάνω budget? (350 ευρώ).
Ευχαριστώ πολύ.
 

Posted Sat 04 Jun 11 @ 9:30 am
παιδιά έχω 2χ200 watt rms ηχεία στα 8 Ohm..!!και έναν ενισχυτή που στα 8 ohm το κάθε κανάλι έχει 70 watt...
εάν τα συνδέσω..υπάρχει περίπτωση να μου καούν τα ηχεία η να κάτσει το σύστημα>??
 

Posted Sun 05 Jun 11 @ 1:25 am
Το σωστο ειναι να παρεις ενα ενισχυτη στα 8Ω/250W.Το συστημα ετσι οπως ειναι τρεχει κανονικα απλα το οτι τα ηχεια σου ειναι 200W δεν σημαινει κατι,ο ενισχυτης στελνει ρευμα και τα ηχεια σου παιζουν σαν να ηταν 70W.Μν βαλεις στο τερμα τον ενισχυτη γιατι θα εισαγεις στον ηχο σου παραμορφωση.
 

Posted Sun 05 Jun 11 @ 11:20 am
άρα απλά θα παίζουν χαμηλότερα..τίποτα άλλο?
 

Posted Sun 05 Jun 11 @ 4:23 pm
Ναι τιποτα αλλο.Απλα μην προσπαθησεις να ανεβασεις παρα πολυ την ενταση του ενισχυτη με τν λογικη του οτι αντεχουν τα ηχεια,αρα να τους δωσω παραπανω ενταση,γιατι τοτε 8α εισαγεις παραμορφωση και θα μειωθει η ποιοτητα του ηχου σου δραματικα.Ασε που ζοριζεις και τον ενισχυτη παρα πολυ και κινδυνευεις να τον καψεις..!
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 4:24 am
δηλαδή υπάρχει περίπτωση να καεί ο ενισχυτής??
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 1:53 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
loukas1995 wrote :
δηλαδή υπάρχει περίπτωση να καεί ο ενισχυτής??

όχι μόνο αυτό αλλά ενδέχεται να καούν και τα ηχεία λόγω παραμόρφωσις
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 2:09 pm
Αν δεν τον βαλεις στο τερμα τιποτα δεν θα γινει απο τα παραπανω.Απλα οταν ακους τον ηχο να χαλαει,σαν να μπουκωνουν τα ηχεια χαμηλωνεις την ενταση λιγο και δεν εχεις κανενα προβλημα.!
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 2:57 pm
οκ..ευχαριστώ!
 

Posted Tue 07 Jun 11 @ 2:51 am


(Old topics and forums are automatically closed)