Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VMS4 Review - Page: 9

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
PhantomDeejay wrote :

Αν έχεις δουλέψει (που ξέρω οτι έχεις δουλέψει) με mixing board (πχ Soundcraft) τότε ξέρεις πολύ καλά οτι τα 4 knob (που στην ουσία το "τέταρτο" είναι η περιοχή εύρους των μεσαίων) μπορεί να γίνουν πολύ πιο δημιουργικά απο τα τρία... Ειδικά αν σου αρέσει να παίζεις με τα MID και τα φίλτρα, η αλλαγή εύρους όταν έχεις ήδη -3db MID πχ και συνηθισμένο "effect" δεν είναι και πολύ ωραία "ακούγεται"... :)


Mallon ennoeis otan exeis low,mid,hi me to mid na einai parametriko, kati pou briskoume se poles mid-price konsoles eno se pio akriba montela mporei na doume kai perissotera parametrika me : Gain, F (frequency), kai Q gia kathe eq band.
Safws kai einai kai poly dimiourgika kai xrisima ayta, alla se dj mixer exo sto mualo mou to sygkekrimmeno kai mallon kako paradeigma tou A&H xone 62 pou ton douleyo sto magazi pou kanw karaoke. Exei 4band eq me fixed syxnotites pou den boleyoun katholou gia grigora tweaks, alla oute na diorthoso grigora problimata me ta mikrofona. Mallon einai atyxis h epilogi twn syxnotitwn, (katebazo twra to manual na to tsekarw).

PhantomDeejay wrote :

Βασικά αυτό πάει ανάποδα... Πάντα ρυθμίζουμε ένα installation ΕQ με το EQ του μίκτη στο flat και προσπαθούμε να πετύχουμε το σωστό ήχο...

Auto ennoousa kai ego, mallon den htan katanohto.
 

Posted Fri 28 Jan 11 @ 5:50 am
ta eq twn xone 92 kai 62 logika einai sxediasmena exontas yp opsin house DJs kyriws k oxi toso ton meso DJ, pou mporei n kanei karaoke klp.
isws g ayto n mn volevei k to evros syxnothtwn pou exei ka8e band tou EQ.
o 92 gia mikseis einai fantastikos (dn xerw gia ton 62 vevaia, pi8anotata n diaferoun), ka8ws mporei n kanei se ena mix shmantikh diafora. kati pou isws exei xana anafer8ei einai oti ta midlow (px) einai akrivws oi syxnothtes twn percussions. fantasteite poso shmantiko mporei n einai gia kapoion pou paizei tribal mousikes, k genika otidhpote me analogous hxous!

*logika 8a volevei k sta skyladika aledjo, gia na pianei akrivws to toumperleki....... :D
 

Posted Fri 28 Jan 11 @ 10:38 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Edw kai kana dyo meres anoigw to topic na diavasw kana neo post peri VMS4 kai diavazw alla. Please frontiste an thelete na epimykynete kapoio thema na anoigete kapoio allo topic sxetiko.
O kakos Mod
Dad
 

Posted Fri 28 Jan 11 @ 10:45 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djdad wrote :
aledjo wrote :
1) ta jog exoun tin idia AKRIBOS euaisthisia otan douleuoun se midi opos otan einai san kanoniko cd-player??
auto tha to katalabeis apo to scrtach, tha deis an se midi mode serneito tragoudi san na to trabaei me lastixo...


Auto exei na kanei kyriws me to latency. Me tin VMS4 san karta ixou, otan katevw katw apo ta 9ms exw paramorfwsi ston ixo. Me 9-10 ms omws exw amelitea kathysterisi sta jogs. Kamia sxesi dld me to videaki pou eixes anevasei me ta iCDX. Alitheia me RMX ti latency eixes?

aledjo wrote :
2) otan to douleueis me timecode, kai orizeis ena simeio cue, tin epomeni fora pou tha patiseis play, tha ksekinisei AKRIBOS apo to
simeio cue?

Oxi ! Kai auto den mporw na to eksigisw. O giwrgos tha mas pei. Mipws paizei rolo to Lead TIme sto Config? Dokimasa diafora alla den to petyxa.

Episis na anaferw (ws newbie sto Timecode), oti to Pitch sto CD exei antapokrisi amesi, alla to pitch slider sto VDJ argei na parei xampari ti ginetai.



1) ego me tin rmx eixa balei se asio diafores times. apo 2ms! mexri 20ms
se ola mou to ekane auto....
episis paliotera pou eixa dokimasei ta cdj400, akribos to idio mou ekane.


2) kai go auto de mporo na to bro, psaxno psaxno alla tipota! to jog pantos se timecode einai akribos opos se cdplayer.
mipos ebgales akri??????

oso gia to pitch....
ntaksi den einai toso tragiko. to kounas kai meta apo 1 sec exei entopisei ti thesi tou.

to tromero einai sto traktor!
oxi mono den exei problimata me to cue pou leme, alla to pitch antapokrinetai les kai einai controler to cd-player!
toso grigoro!

 

Posted Sun 30 Jan 11 @ 3:33 am
goofyccPRO InfinityMember since 2008
gia sas paidia xriazome ti voithia sas sxetika me ti vms4 .
pira xthes ti consola k tin ekana kanonika install akolouthontas tis odigies tou cd. exo tin ekdosi pro tou virtual dj. ta ekana ola k arxisa na pezo kanonika xoris kanena provlima.
simera otan xananoixa to laptop (exi windows 7) k piga na pexo den evgaze ixo. i consola fenete na litourga sosta k ginonte oles oi leitourgies sto software. dokimasa na allaxo k vismata alla tpt. den vgazi ixo.
episis pu fenete to serial number tis consolas?

sas euxaristo ek ton proteron.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 3:22 am
Άσχετα:

http://www.djmarket.gr/flightcase,-stands,-%CE%AD%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1,-rack-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-vms4-p-2766.html
http://www.djmarket.gr/flightcase,-stands,-%CE%AD%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1,-rack-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%B5-trolley-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-vms4-p-2760.html

http://www.djmarket.gr/%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-dj%27s-/-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-magma-vms4-controller-flightcase-laptop-p-2870.html
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 5:03 am
gouvrasHome userMember since 2009
@goofycc

Des an exoun ginei swsta oi ruthmiseis sto config oso anafora ton ixo logika tha prepei na epile3eis-- Output: Headphones kai Soundcard tin Vms4
An kai isws me to pou kaneis plug tn vms4 afta na ginode aftomata...
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 5:03 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Άσχετα:

http://www.djmarket.gr/flightcase,-stands,-%CE%AD%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1,-rack-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-vms4-p-2766.html
http://www.djmarket.gr/flightcase,-stands,-%CE%AD%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1,-rack-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%B5-trolley-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-vms4-p-2760.html

http://www.djmarket.gr/%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-dj%27s-/-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-magma-vms4-controller-flightcase-laptop-p-2870.html


thn deyterh an exw katalabei kala thn exei o djdad.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 5:32 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@goofycc

Diavase edw http://www.virtualdj.com/homepage/djdad/blogs/4316/VMS4_Setup_Guide.html
Akolouthise tis odigies gia to setup. An kai pali exeis thema, to vlepoume.

To serial pou xreiazesai gia to register sto site einai to serial tis VDJ LE pou logika einai sto katw meros tis konsolas kollmeni. An thymamai kala yparxei kai sto CD.

Symbouli. Apo ti stigmi pou eisai Prof den einai aparaitito na tin kaneis register. An xreiastei na tin pouliseis, prwton den mporeis na kaneis kseregister, ara kai o epomenos agorastis den tha mporei na kanei xrisi tis ekptwsis uprgrade apo LE se Pro. Den kerdizeis tipota me to na tin kaneis register.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 5:33 am
goofyccPRO InfinityMember since 2008
file djdad to exo dei to link pu edoses k to dokimasa arketes fores. tha xanadokimaso simera k tha se enimeroso.nasai kala.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 8:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 8:28 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 9:26 am
goofyccPRO InfinityMember since 2008
paidia den ginete tipota. dokimasa ta panta.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 12:19 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kati paizei me tin egkatastasi twn drivers.

Sto Hardware Manager vlepeis tin VMS4 stis syskeues ixou?




An epilekseis setup ixou me external kai ASIO, patwntas to ASIO config, sou vgazei to diplano parathyro?



Otan tha mporeseis na tin setareis, prospathise na tin vazeis panta sto idio USB.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 12:36 pm
goofyccPRO InfinityMember since 2008
ne mporo na do kai ta 2. exo kanei unistall ola ta sxetika me to virtual dj k ti vms4 k ta exo kanei xana install alla pali tpt.
ta megafona mou ine sindemena se stereofoniko an auto pezi simasia. ti proti fora doulepse mia xara.
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 1:08 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Vlepeis ta ledakia sto volumes tis VMS4 na anaboun otan paizei tragoudi? Sta akoustika exeis ixo otan epilekseis kapoio CUE ? An gyriseis to CUE MIX se thesi Master, akous tin eksodo?
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 3:41 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@djsadim, kala katalaves, tin exw tin deuteri valitsa, alla thelw tin triti !!! ..lol
 

Posted Mon 31 Jan 11 @ 3:44 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Anevasa level ta 2 teleutaia posts. Sygkratitheite adelfia !

.. kai epeidi eimai poly kakos twra teleutaia.. kathe post pou den exei sxesi me to topic tha diagrafetai.
Polles fores anaferomaste se paremferi themata mesa se ena topic, alla tha prepei na prospathoume na to kratisoume on topic kai gio ton dysmoiro pou tha apofasisei na to diavasei prin postarei ki autos to provlima tou.
 

Posted Tue 01 Feb 11 @ 9:34 am
goofyccPRO InfinityMember since 2008
djdad wrote :
Vlepeis ta ledakia sto volumes tis VMS4 na anaboun otan paizei tragoudi? Sta akoustika exeis ixo otan epilekseis kapoio CUE ? An gyriseis to CUE MIX se thesi Master, akous tin eksodo?


ne fainontai ta leds sto volume. otan giriso to cue mix sto master den akougete tpt.

na s po pos ta dokimasa tora:
input:none
output:headphone
soundocard: mvs4

vms4:4out
otan pezi to dexi deck akouo sta headphones k apo to channel 2 kai 3

otan pezi to aristero deck akouo sta headphones mono apo channel 2

k stis 2 periptosis apo to channel 1 akougete distortion
 

Posted Tue 01 Feb 11 @ 10:41 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An diavases to link pou eixa grapsei pio panw se parapempei se allo Sound setup. Mporeis na to dokimaseis?
Diavase prosektika step by step, des kai tin teleutaia protasi.
To ksanagrafw, na min psaxneis. http://www.virtualdj.com/homepage/djdad/blogs/4316/VMS4_Setup_Guide.html

Erwtisi, apo ti stigmi pou den exeis inputs. giati den tin trexeis se 8out mode?

Se 4out-4in mode douleuoun mono ta mesaia chanels, ta opoia prepei na exeis gyrismena kai se USB. Ta 2 akriana den douleuoun me to VDJ, mono analogika. Mono se 8out mode mporeis na oriseis se opoio chanel theleis opoio deck, apo 1 mexri 4.

An xreiasteis input gia recording, ginetai kai se 8out mode.

Genika ta 4in04out xreiazetai mono an exeis timecodes inputs, i ixografisi apo ekswteriki pigi.
 

Posted Tue 01 Feb 11 @ 10:48 am
51%