Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VMS4 Review - Page: 7

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

alexmakPRO InfinityMember since 2009
ti enoeis me to stand-alone operation file phantom?
 

Posted Mon 10 Jan 11 @ 5:32 pm
Οτι μπορείς να "αφήσεις" το laptop σπίτι και να παίξεις με δύο USB Stick... + τον controller (υβρίδιο)
 

Posted Tue 11 Jan 11 @ 12:31 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Οτι μπορείς να "αφήσεις" το laptop σπίτι και να παίξεις με δύο USB Stick... + τον controller (υβρίδιο)
αυτο που ηδη κανω με την hd2500 δλδ ;)

 

Posted Tue 11 Jan 11 @ 3:38 am
Ναι, αλλά δεν έχεις ενσωματωμένο μίκτη... ;)
 

Posted Tue 11 Jan 11 @ 5:28 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Ναι, αλλά δεν έχεις ενσωματωμένο μίκτη... ;)

ευτηχως!! γιατι σιχαινομαι τους ενσωματωμενους μικτες...απ την αλλη λατρευω να παιζω με τους κατα τοπους 800αριδες ή a&h στα club!!
:P:P

 

Posted Tue 11 Jan 11 @ 6:49 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
euxaristo phantom!
 

Posted Tue 11 Jan 11 @ 9:47 am
mpamph setara to vdj etsi opos les gia na hxografhso alla tora den exo hxo sta deck 3 kai 4...
 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 11:03 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sto deck 3 den tha exeis giati twra einai se input mode gia na mporeis na ixografeis. Gia to deck 4 vale sto sound setup
Deck 4 .. ADJ ASIO .... output 7&8
 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 11:43 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
kala an ayti h vms4 pou oloi biastikan na katigoroisoun exei (+ta alla) 8in /8out se aytin tin timi, einai ekpliktiko.
Ego tha tis sygxorousa enan problimatiko proenisxyti mikrofonou.

Alla einai me proypotheseis nomizo Mpampi, oti exei modes 4 kai 8 ? pos einai ?
H gia na kano allios tin erotisi, to cubase h to ableton live h to sonar, posa asio in kai outs tha eblepan taytoxrona ?
 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 12:44 pm
ok..doulevei..vasika mipos tha mporousa na se rothso pros ta pou ksekinas kai metras ta output kai ta input..h den paizei shmasia..?se rotao gia na ksero giati afou allaksa th rithmish kai evala to deck 4 sthn 7&8 se opoia apo tis dyo midilog eisodous kai na valo to rca hxografei..kai kati allo..apo tis balanced eksodous mporo na doso hxo me kaliterh poiothta..?
 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 1:12 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Loipon ..eixa kanei lathos..sxetika me to record, to booth, ta rca kai to recording genika gia tin karta ixou tis VMS4. Ta pragmata einai arketa mperdemena kai to manual den boithaei.

Akouste pws exoun ta pragmata,

Katarxin i konsola exei san karta ixou 2 modes, to 8out modekai to 4out mode Auto pou ousiastika ennoei einai posa kanalia tha elegxei to software.

8outmode
An dld valeis tin konsola sto 8out mode tote mporeis na gyriseis ola ta ch se USB kai sto soundsetup na dwseis Deck 1..ws Deck 4.. stis antistoixes out1&2, out 3&4,klp...
Twra ti ginetai me tis eisodous sto 8out. Ousiastika yparxei mono mia i input 1&2 opws tin onomazei kai den yparxei tropos na tin antistoixiseis sto pisw meros. Einai to internal linein pou xrisimopoiei to software wste na kanei tin ixografisi.
Ara an thes na kaneis record vazeis RecordLoopback input 1&2, kai den syndeeis tipota apo pisw. Hxografei kai to mikrofwno me auton ton tropo. Omologw pws mou ekane stin arxi paramorfwsi, me auto to setup otan to epeleksa gia ptwti fora, alla otan ekleisa kai ksananoiksa to Virtual, estrwse o ixos.
Episis na anaferw kai na aposafinisw kati. Mporeite na exete syndedemena osa cdplayers thelete sto pisw meros tis VMS4, akoma kai 4. O ixos pou tha pernete tha synexisei na einai o ixos tou VirtualDJ me ta 4 decks kanonika.Den allazei tipota. Ana pasa stigmi theleisete na gyrisete se ena CDplayer apla gyrnate opoio kanali thelete apo mprosta sto Analogue. To virtualDJ tha synexizei na paizei to deck alla ta akougetai i ekswteriki pigi stin eksodo. Ta ypoloipa decks fysika tou VirtualDJ tha synexizoun na akougontai. Mono auto pou gyrisate den tha yparxei stin eksodo.
Me liga logia mporeite na exete 8 decks stin VMS4. 4 Decks me to VirtualDJ kai 4 analogika Decks (oxi timecodes).

4outmode
To 4 out-4in mode einai auto pou tha sas epitrepsei na syndesete timecodes.Dystixws den exw timecodes kai den mporw na kanw test.
Se auto to mode mporeite na exete MONO 2 decks sto VirtualDJ sta mesaia kanalia dld sto midilog 3 kai 4. Fysika mporeite na exete pali 4 fysika decks me 4 cdieres, an gyrisete ta modes apo mprosta sto analogue apo USB opws akrivws isxyei kai sto 8out mode san aplos analogikos miktis dld.

Otan xrisimopoisete timecodes, prosthesete dld sto sound setup Timecode 1.. AA ASIO.. input 1&2, automata xanete ena deck, an valete kai allo timecode sto input 3&4, tote den tha exete kanena Deck sto VirtualDJ para mono fysika ta Timecodes. Me alla logia den mporeite na exete kai 2 Decks sto VirtualDJ kai 2 timecodes tautoxrona.
Ta aristera kai deksia kanalia tha paizoun mono analogikes piges twra.
Episis apo oti katalava vazwntas timecode sto setup mou kai syndewntas mia ekswteriki pigi ixou (oxi fysika timecode) oti eite exeis gyrismeno to kanali se USB eite se analogue den allazei kati , ara o monos tropos gia na kaneis hardware bypass sto timecode einai na to syndeseis kai se ena allo analogiko kanali.


Na prosthesw episis gia na katalavete to mperdema, sto manual anaferei 8outmode,opws akrivws fainetai kai sto mprostino merso tis VMS4 (8out grafei). Ston pinaka omws pou yparxei sto manual anaferei 8in - 2 out. Katalavenete to mperdema me ta in kai out. To 8out ennoei exei eksodo 8ch (4 decks) sto software, enw to 8in anaferete stis eisodous tou mikti.

PS. Eksakolouthw na min mporw na apantisw sto teleutaio erwtima tou Panteli sxetika me ta inputs 1..16. Ta vlepw sto sound setup alla den mporw na ta antistoixisw sto pisw meros. Tha to psaksw omws kai tha sas enimerwsw sxetika.
 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 7:15 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To sound setup gia record me 4 decks einai auto.. Den xreiazetai na syndeseis tipota apo pisw. To mikrofwno ixografeitai kanonika.
Apla pas sto REc apo to config kai patas Start.

 

Posted Fri 14 Jan 11 @ 7:31 pm
etsi vgainei kapoio nohma..pistevo pos ta metraei os ekshs xoris na eimai apolytos...koitazontas ton meikth apo piso ksekinontas apo ta deksia:gi ayto to deck 3 exei thn 1&2,to deck 1 dipla tou exei thn 3&4 kai ou to kathekshs.apo to 9 kai meta prepei na einai oi eksodoi gia ta analogika pou tha syndeseis..pantos exei polles dynatothtes to mhxanhma..me dyskolevei ligo to skin to vdj me ta 4 decks giati den vlepo ta effects kai ta samplers...mpamph apo ta balanced output pairno kalitero se poiothta hxo??epishs molis prosfata diapistosa thn terastia diafora pou exei ena wav apo ena mp3...yparxei lysh gia emas pou paizoume me pc kai to 99% ths mousikhs mas einai se mp3..??ego thn agoraza se ayth th morfh apo sites..mipos na arxiso na agorazo wav??
 

Posted Sat 15 Jan 11 @ 3:54 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Apo xtes exw spiti mia cdiera AA Radius 1000. Tin dokimasa se midi, ola kala, eipa na tin dokimasw kai me timecode gia na tsekarw kai tin VMS4 sta inputs tis kartas.
Gyrizwntas tin VMS4 se 4out-4in, mporeis na xrisimopoiseis mono ta 2 mesaia kanalia, Ta 2 akriana mporeis mono se analogue mode na ta xrisimopoiseis. To setup irthe poly eukola, aki to 100% sto sima, xwris na kanw kai polla pragmata.
Omologw pws eixa mia epifylaksi giati kapoios apo to Gen Forum eixe dilwsei oti exei polla pos & crackles molis gyrnage tin VMS4 se timecodes. Oi fovoi mou diapseutikan. Ola leitourgoun apsoga. To latency einai se xamila epipeda. Ta jogs exoun megali antapokrisi. Den exw empeiria apo timecodes,alla ola douleuoun mia xara. Dokimasa kai to timecode bypass (eixa grapsei sto idio cd merika tragoudia sto telos) kai douleuei teleia.
Auta

Erwtisi se ti mode douleuoun kalytera ta tc cds?
 

Posted Fri 21 Jan 11 @ 6:04 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djdad dokimase kati pou to exo aporia

1) ta jog exoun tin idia AKRIBOS euaisthisia otan douleuoun se midi opos otan einai san kanoniko cd-player??
auto tha to katalabeis apo to scrtach, tha deis an se midi mode serneito tragoudi san na to trabaei me lastixo...

2) otan to douleueis me timecode, kai orizeis ena simeio cue, tin epomeni fora pou tha patiseis play, tha ksekinisei AKRIBOS apo to
simeio cue?
 

Posted Fri 21 Jan 11 @ 9:46 pm
 

Posted Sat 22 Jan 11 @ 10:36 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Stay on topic paidia, min to ksexilwnoume. Panteli yparxei topic me aggelies an theleis na postareis kati. To post sou to anevasa lvl gia na min einai orato.
 

Posted Mon 24 Jan 11 @ 8:43 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
aledjo wrote :
1) ta jog exoun tin idia AKRIBOS euaisthisia otan douleuoun se midi opos otan einai san kanoniko cd-player??
auto tha to katalabeis apo to scrtach, tha deis an se midi mode serneito tragoudi san na to trabaei me lastixo...


Auto exei na kanei kyriws me to latency. Me tin VMS4 san karta ixou, otan katevw katw apo ta 9ms exw paramorfwsi ston ixo. Me 9-10 ms omws exw amelitea kathysterisi sta jogs. Kamia sxesi dld me to videaki pou eixes anevasei me ta iCDX. Alitheia me RMX ti latency eixes?

aledjo wrote :
2) otan to douleueis me timecode, kai orizeis ena simeio cue, tin epomeni fora pou tha patiseis play, tha ksekinisei AKRIBOS apo to
simeio cue?

Oxi ! Kai auto den mporw na to eksigisw. O giwrgos tha mas pei. Mipws paizei rolo to Lead TIme sto Config? Dokimasa diafora alla den to petyxa.

Episis na anaferw (ws newbie sto Timecode), oti to Pitch sto CD exei antapokrisi amesi, alla to pitch slider sto VDJ argei na parei xampari ti ginetai.



 

Posted Tue 25 Jan 11 @ 7:53 pm
guys...niotho oti tha xreiazomoun ena equalizer me to vms4..nomizo oti den me kalyptei to mpaso pou vgazei h konsola kai genika oti o hxos xreiazetai poli veltiosh(exo eppaggelmatiko eksoplismo hxou sto domatio-hxeia,enisxyth- alla oxi equalizer)..exete na proteinete kati??san karta hxou den tha eprepe na exei rythmiseis to software tou vms??
 

Posted Wed 26 Jan 11 @ 12:45 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mporeis enalaktika na xrisimopoiiseis to EQ tou VirtualDJ anti autou tis VMS4. Tin gyrizeis se Pre-Eq i se Post -Eq, ena apo ta dyo den thymamai (des to manual).
Oxi vevaia oti to EQ tou VirtualDJ einai ikanopoiitiko..leme twra..

Karta ixou dj me dynatotita EQ, den kserw an yparxei, alla an yparxei tha kanei polla !
 

Posted Wed 26 Jan 11 @ 12:51 pm
40%