Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VMS4 Review - Page: 12

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

alexmakPRO InfinityMember since 2009
pantelis10 wrote :
Καλησπέρα κ παλι..σήμερα συνδεσα τη κονσόλα(vms4)σε Ενα club καθώς αύριο θα παίξω bCk to back με Ενα φίλο που παίζεις με cdιερες(cdj-300)..αυτο που παρατήρησα είναι ότι έχουμε τραγική διάφορα στην ποιότητα του ηχου(με καλύτερες τις cd)..μήπως κάποια ρύθμιση βοηθάει ??
Επίσης άκουγα κάποια παράσιτα στον ηχο..όταν πειραζα το latency έφτιαχνε η χαλαγε..
Μήπως εχετε κάτι να μου προτείνετε γι αυτά τα θεματα??
Ευχαριστώ


ta pedia apo pano aplos theloune na sou poune oti dn iparxei pioneer cdj 300... oso gia tin piotita logiko einai na deis mia mikri diafora epidi allo cdiera k allo virtual dj..
 

Posted Sat 28 May 11 @ 8:04 am
φιλε παντελη εγω δεν χρησιμοποιω σιντιερες,γενικα hardware,μονο pc.Αυτο δεν σημαινει οτι ενα κλαμπ πρεπει να χει μηχανηματα που χρησιμοποιοσε στη μιξη ο παππους μου.
 

Posted Sat 28 May 11 @ 2:53 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
telika lathos ekana... kita na ta pareis ta pioneer cdj 300 epidi einai karasilektika! tou 1992 einai! apo ta prota epagelmatika cdplayers tis pioneer..
 

Posted Sat 28 May 11 @ 3:01 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@Pantelis

Einai gnwsto oti oi Cdieres paizoun pio psila se entasi ixou apo oti ta perissotera sj softwares. Eidika omws i VMS4 einai gnwsto oti exei xamili entasi eksodou. Eixa tin entypwsi oti gia auto to logo eixes agorasei tin Hercules DeeJay Trim.

Se kathe periptwsi an xreiastei na paikseis me opoiodipote allo setup dipla se kanpoion, tha prepei ek twn proterwn na kanete kapoies rythmiseis ston koino mikti pou tha xrisimoiisete , etsi wste otan tha mpeis na exeis tin idia entasi me ton proigoumeno.

Genika kalo tha itan dyo i perissotera setup na moirazontai ton idio mikti kai kathe setup na exei tin diki tou ryhtmisi. An pairneis apo ton mikti kapoiou allou, tote ekei yparxei themataki Kalo tha itan na xrisimopoiiseis mia karta ixou me ypsli entasi eksodou opws ayti pou idi exeis i genika kapoia NI Audio.
 

Posted Sat 28 May 11 @ 8:08 pm
Οκ Μπαμπη..ευχαριστώ πολυ παλι..vlakasman το τι χρησιμοποιεί ο κάθε επαγγελματίας έχει να κάνει με τις ανάγκες του,την οικονομικη του δυνατοτητα,την ταση για ανουσιες αγορες και σίγουρα όχι με την κρίση κάποιου χομπιστα.
 

Posted Sun 29 May 11 @ 6:33 am
συμφωνω μαζι σου.Αλλα και παλι δεν μπόρει ενα club που στηριζεται στους djs και στην μουσικη να εχει μηχανηματα του 92'.Μιλαμε για 20 χρονια πριν.
 

Posted Sun 29 May 11 @ 9:10 am
Κι όμως... ο Pioneer DJM-500 που έχω είναι κατασκευασμένος (και αγορασμένος) το 1996 και μέχρι σήμερα δουλεύει σαν σκυλί μαύρο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... 15 χρόνια μίκτης άλλαξα μόνο ένα upfader μέχρι σήμερα.
Γιατί να τον αλλάξω;;;
Επειδή είναι 15ετίας; Ή επειδή υπάρχει ο DJM-900 Nexus? Η μήπως επειδή πρέπει να υπακούσω σ'αυτό που πάει να γίνει και στους dj's όπως στους χρήστες κινητών: Με το που θα βγει το iPhone 5 θα τρέξω να το πάρω κρατώντας το iPhone 4 για το What's Up πουλώντας το iPhone 3 που έχω τώρα στο μικρό μου ανιψάκι για 400 ευρώ...
 

Posted Tue 31 May 11 @ 12:43 am
ειμαι σιγουρος πως τα υλικα κατασκευης που χρησημοποιουνταν πριν 20 χρονια θα επεφταν πολυ ακριβα στις εταιριες παραγωγης σημερα...επισης ακουω συνεχεια καποια sets του larry levan(o dj που καθιερωσε τη house στην αμερικη-επαιζε στο garage το πιο prv club που υπηρξε ποτε)τα οποια μου τεκμηριωνουν πως ο μουσικος παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο τα μηχανηματα...anyway υποκειμενικα ειναι ολα αυτα αλλα επειδη ασχολουμαι με το εμποριο η αποψη μου ειναι οτι το marketing γνωριζει καλα απο πλυσεις εγκεφαλου..παρε παραδειγμα εμενα και τη vms4.μια ακριβη κονσολα που κατα την εταιρια απευθυνεται σε επαγγελματιες και ουσιαστικα ενας ερασιτεχνης βρισκει πολλα για να γκρινιαξει..
 

Posted Tue 31 May 11 @ 2:18 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
PhantomDeejay wrote :
Κι όμως... ο Pioneer DJM-500 που έχω είναι κατασκευασμένος (και αγορασμένος) το 1996 και μέχρι σήμερα δουλεύει σαν σκυλί μαύρο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... 15 χρόνια μίκτης άλλαξα μόνο ένα upfader μέχρι σήμερα.
Γιατί να τον αλλάξω;;;


Γιώργο του κάνεις driver updates συνεχεια και διατηρήται έτσι ? ... (βλεπε το ποστ μου στο chill out... χε χε..)

ps. και μην μιλήσουμε και για τα Technics SL-1200
 

Posted Tue 31 May 11 @ 5:43 am
apopsis wrote :
PhantomDeejay wrote :
Κι όμως... ο Pioneer DJM-500 που έχω είναι κατασκευασμένος (και αγορασμένος) το 1996 και μέχρι σήμερα δουλεύει σαν σκυλί μαύρο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... 15 χρόνια μίκτης άλλαξα μόνο ένα upfader μέχρι σήμερα.
Γιατί να τον αλλάξω;;;


Γιώργο του κάνεις driver updates συνεχεια και διατηρήται έτσι ? ... (βλεπε το ποστ μου στο chill out... χε χε..)

ps. και μην μιλήσουμε και για τα Technics SL-1200


Όχι drivers... Έχει μόνο για Windows 98. Αλλά του κάνω συνεχώς Firmware updates... :P
Και στα Technics έχω βάλει πυρήνα 2.3 GingerBread... Πολύ καλύτερα απο 2.2 Froyo... Σκέφτομαι όμως να δοκιμάσω και iOS έτσι για την πλάκα!!!
 

Posted Tue 31 May 11 @ 6:04 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
καλημερα στην παρεα,
Πως μπορω να αλλαξω μερικεσ εντολεσ στην VMS4?
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 2:02 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 7:59 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
θελω να φορτωνω και να ψαχνω τα τραγουδια οπως γινοταν στον αρχικο mapper, γιατι με αυτον που εχω (το δικος σου) δεν γινεται

ευχαριστω
 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 1:48 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ginetai, an diavaseis tis odigies (instructions file txt, trito eikonidio http://www.virtualdj.com/addons/12221/American_Audio_VMS4_Pro_Full.html )

Opoiadipote stigmi theleis na gyriseis ston default mapper, mporeis na sviseis to definition file apo to Mydocuments\Virtualdj\Devices folder kai to mapping xml arxeio apo to Mydocuments\Virtualdj\Mappers folder.

 

Posted Mon 06 Jun 11 @ 9:51 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
ευχαριστω, djdad
 

Posted Tue 07 Jun 11 @ 12:55 am
 

Posted Tue 07 Jun 11 @ 9:09 am
paidia boreite na mou kanete mia sugrish sthn 4set kai sthn vms4??
 

Posted Sun 19 Jun 11 @ 8:55 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
καλημερα στην παρεα,

Πως φταχνω τα pfl για να ακουω το επομενο κομματι, κατι πειραξα και δεν μπορω να ακουσω ακουω μονο το κομματι που παιζει εξω,

ευχαριστω
 

Posted Mon 20 Jun 11 @ 12:09 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ta cues sta midilogs einai hardware, ara kai ton mapper na exeis allaksei logika tha akous sta akoustika , kathe fora pou epilegeis kapoio.

Ektos kai an xrisimopoieis kapoia alli karta gia proakoustiki.

Ekei tha prepei na vevaiwtheis oti ta exeis mapparei ws deck x pfl, opou x to antistoixo deck , analoga me tin seira pou ta exeis orisei stin VMS4.
 

Posted Mon 20 Jun 11 @ 8:45 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
εσβησα απο τους φακελους αυτα που μου ειπες αλλα και παλι δεν μπορω να ακουσω το επομενο κομματι, το ακουω μονο αν το βγαλω και αυτο εξω να παιζει....να ρωτησω και κατι αλλο, μπορω να εχω και το δικο σου mapper που τον χρησιμοποιω οταν παιζω και με την trim 4&6 και δουλευει χωρισ κανενα προβλημα, και να εχω και τον αρχικο για να παιζω μονο με την vms?
 

Posted Tue 21 Jun 11 @ 2:16 pm
68%