Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 152

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

ilias7Home userMember since 2005
 

Posted Sat 14 May 11 @ 6:15 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Sat 14 May 11 @ 6:25 am
Beatgrid

Ποια είναι η φιλοσοφία του effect BEATGRID? Μοιάζει να χωρίζει την phrase σε bars και έπειτα να "κόβει" beats αλλά αν είναι έτσι, τότε γιατί χωρίζεται σε 16 τετράγωνα? Γενικά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον effect με βάθος αν ασχοληθεί κανείς μαζί του, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριιβώς τη φιλοσοφία του...
 

Posted Sat 14 May 11 @ 8:07 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Pethana... (sta gelia)

 

Posted Sun 15 May 11 @ 6:34 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006

na kai dyo akoma

youtube

youtube
 

Posted Sun 15 May 11 @ 8:34 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Sun 15 May 11 @ 8:40 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Sun 15 May 11 @ 10:14 am
snik3Home userMember since 2009
yparxei episimos antiproswpos tis American Audio stin ellada?

yparxoun entypwseis apo to radius 3000?
 

Posted Mon 16 May 11 @ 6:13 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Exw tin entypwsi pws i Kinotexniki einai o antiproswpos alla den kovw kai to kefali mou.

Eixa paiksei me Radius 1000 (sxedon) idia me ta 3000 (midi ki auta). Me xalase to gegonos oti se midi mode i othoni den edeixne tipota. Toso kai ro exoun vgei stin agora kai ena firmware update den exoun kanei.
Episis ta koumpia mou fanikan, les kai tha xalasoun aurio.

Oxi kai oi kalyteres entypwseis.
 

Posted Mon 16 May 11 @ 9:30 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
καλησπερα παιδες!
 

Posted Tue 17 May 11 @ 10:48 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
PANOSV wrote :
καλησπερα παιδες!


kalispera
 

Posted Tue 17 May 11 @ 10:54 am
Περι ΑΕΠΙ ο λόγος.
Στο site τους, συγκεκριμένα στο Αμιβολόγιο Επιγραμικών Χρήσεων (on-line) μουσικής αναφέρει αν κατάλαβα καλά ποσοστά τα οποία πρέπει να πληρώνει ο κάτοχος της μουσικής (εγω) που τη χρησιμοποιεί σε online radio. Όμως λέει πως τα ποσοστά υπολογίζονται σε % επί των εσόδων. Ερωτώ: αν εγώ ανολιξω έναν σταθμό (πχ σε listen2myradio) και δε βάλω διαφημίσεις (δηλαδή να μην έχω έσοδα), τότε και πάλι θα πρέπει να πληρώνω - έχω άδεια από την ΑΕΠΙ?
 

Posted Tue 17 May 11 @ 2:07 pm
Άδεια θα χρειαστείς όπως και να 'χει. Απλά το "κόστος" της άδειας ίσως και να σου προκύψει μηδενικό ή τέλος πάντων πολύ μικρό...
 

Posted Wed 18 May 11 @ 2:27 am
Έχω κάποιες βασικές απορίες. Καταρχάς επειδή δεν κατανοώ στις ιστοσελίδες που ψάχνω (ανάθεμα τα αγγλικά που δεν έμαθα) μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος τις βασικές λειτουργίες των timecode cds και vinyls.

Ακόμη, επειδή σκέφτομαι να αγοράσω πικάπ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Πρώτον, με το VDJ PRO full θα μπορώ να συνδέσω το πικάπ σε ένα all in one controller(την hercules mk4 συγκεκριμένα)? Δεύτερον, θα πρέπει να έχω την δικιά μου συλλογή από βινύλια ή μπορώ να αναπαράγω αυτά που ήδη έχω στον υπολογιστή(μιλάμε πάντα για usb plug n play πικάπ) Τρίτον, θα ήθελα να μου πείτε αν με ενα πικάπ και την εν λόγου κονσόλα(mk4) θα έχω την δυνατότητα να έχω στο ενα deck το τραγούδι που θα ακούγεται βασικά και στο deck του πικάπ το τραγούδι με το οποίο θα δουλεύω. Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω εαν με το VDJ LE μπόρω να συνδέσω στον controller το πικάπ (παρατήρησα πως με το vdj le δεν μπορώ να συνδέσω άλλο hardware παρά μόνο αυτό με το οποίο ήρθε μαζί η κονσολα, αλλά μιας και δεν ξέρω καλά αγγλικά λέω μήπως κάνω λάθος).

*Γενικότερα, γίνεται να συνδέσω σε all in one controller εξώτερικες συσκευές (πικάπ cdιερες κλπ) και να το λειτουργήσω σαν μίκτη, ετσι?
 

Posted Wed 18 May 11 @ 12:46 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
electro_techno wrote :
Έχω κάποιες βασικές απορίες. Καταρχάς επειδή δεν κατανοώ στις ιστοσελίδες που ψάχνω (ανάθεμα τα αγγλικά που δεν έμαθα) μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος τις βασικές λειτουργίες των timecode cds και vinyls.

Ακόμη, επειδή σκέφτομαι να αγοράσω πικάπ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Πρώτον, με το VDJ PRO full θα μπορώ να συνδέσω το πικάπ σε ένα all in one controller(την hercules mk4 συγκεκριμένα)? Δεύτερον, θα πρέπει να έχω την δικιά μου συλλογή από βινύλια ή μπορώ να αναπαράγω αυτά που ήδη έχω στον υπολογιστή(μιλάμε πάντα για usb plug n play πικάπ) Τρίτον, θα ήθελα να μου πείτε αν με ενα πικάπ και την εν λόγου κονσόλα(mk4) θα έχω την δυνατότητα να έχω στο ενα deck το τραγούδι που θα ακούγεται βασικά και στο deck του πικάπ το τραγούδι με το οποίο θα δουλεύω. Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω εαν με το VDJ LE μπόρω να συνδέσω στον controller το πικάπ (παρατήρησα πως με το vdj le δεν μπορώ να συνδέσω άλλο hardware παρά μόνο αυτό με το οποίο ήρθε μαζί η κονσολα, αλλά μιας και δεν ξέρω καλά αγγλικά λέω μήπως κάνω λάθος).

*Γενικότερα, γίνεται να συνδέσω σε all in one controller εξώτερικες συσκευές (πικάπ cdιερες κλπ) και να το λειτουργήσω σαν μίκτη, ετσι?


Gia na litourgiseis ena pikap - cd me timecode prepei na exeis 1 karta ixou k na exei k 1 timecode (cd i vinyl) kaneis oli tin sindesi k mporeis apo to virtual dj na fortoneis tragoudia pano sta deck tou k na <<pirazeis>> to tragoudi pano apo to pikap - cd.. mporeis na kaneis litourgies pano sto deck sou opos: bend, scratch, play, stop, pitch slider, cue (gia auto ime sigouros).

Apoti vlepo i hercules exei isodous opote nai mporeis k tha xriasteis tin full ekdosi.. tha fortoneis meso tou pc oti song exeis ston skliro sou.. nomizo oti ginete auto me ta deck.. apoti xero dn mporeis na kaneis tetia sindesi me tin LE.. Enoeis me timecodes i kanonika cd me tragoudia k vinilia??

(an leo kati lathos as me diorthosi kapios)
 

Posted Wed 18 May 11 @ 1:32 pm
Timecode Vinyls or CDs: Είναι ειδικοί δίσκοι (ή CD) που είναι γραμμένοι με τρόπο τέτοιο που αντί παίζοντας στο πικάπ να αναπαράγουν ήχο, στέλνουν ένα σήμα το οποίο λέει στο PC σου σε ποιο σημείο βρίσκεται ο δίσκος κάθε στιγμή. Δηλαδή, πως αμα έβαζες ένα δίσκο και μετακινούσες τη βελόνα (από την άκρη του δίσκου την έβαζες στη μέση) και έπαιζε το τραγούδι από εκείνο το σημείο, εε, έτσι και το timecode λέει στο PC ότι η βελόνα βρίσκεται σε αυτό το σημείο. Απλά αντι για ήχο, στέλνει αυτό το ειδικό σήμα. Τώρα, για να μπορεί να επικοινωνήσει το πικάπ με το PC, (επειδή είναι χαζά μηχανήματα και δεν ξέρουν ελληνικά :P ), χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου η οποία θα λαμβάνει από το πικάπ το σήμα του και θα το μεταφράζει στη γλώσσα του PC σου! Για να γίνει αυτό, χρειάζεσαι μια κάρτα με τουλάχιστον 4 ins/outs ,ώστε να συνδέεις και τα δυο πικαπ στο PC. Ουσιαστικά, με τα timecodes (ή συστήματα DVS) μπορείς να ελέγχεις τα ψηφιακά decks (δλδ τα decks του Virtual DJ). Οι λειτουργίες που μπορείς να κάνεις με το πικάπ είναι αυτές που ανέφερε ο Alex από πάνω. Δε θα μπορείς να ελέγχεις πχ τα loops ή τα effects, γιατί πολύ απλά τέτοιες λειτουργίες δεν υπάρχουν στο πικαπ. Δηλαδη το timecode δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ότι έκανες με τα πικάπ (Play/pause, browsing, Cueing, Scratch, Pitch adjustment και Bend) αλλά να ελέγχεις τη μουσική που έχεις στο PC σου! Θεωρητικά θα χρειαζόσουν λοιπόν την Pro version του Virtual DJ, μια κάρτα με 4 εισόδους/εξόδους, ένα kit timecode και ένα μίκτη. Τώρα, μιας και η MK4 έχει εισόδους, δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο χρειάζεται η κάρτα ήχου ή/και ο μίκτης.
Αυτά!
 

Posted Wed 18 May 11 @ 2:43 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
i hercules litourgi k san karta ixou opote dn xriazete na pareis extra karta ixou..
 

Posted Wed 18 May 11 @ 2:47 pm
Μπορεί να χρησιμοποιεί και το Midi μίκτη της κονσόλας ταυτόχρονα? αν ναι, τότε δε θα χρειαστεί ούτε μίκτη εξωτερικό! Γνωρίζεις αν γίνεται Alex?
 

Posted Wed 18 May 11 @ 3:05 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
XarhKos wrote :
Μπορεί να χρησιμοποιεί και το Midi μίκτη της κονσόλας ταυτόχρονα? αν ναι, τότε δε θα χρειαστεί ούτε μίκτη εξωτερικό! Γνωρίζεις αν γίνεται Alex?


san mixti tha exeis tin hercules k san decks tha exeis ta timecodes.. katalaves ti enoo?
 

Posted Wed 18 May 11 @ 3:35 pm
Nai ok katalaba! Ara 8a xreiastei mono to kit DVS to paidi! Plaka plaka, exw psh8ei ki egw gia timecodes... Ax, m mpainoun perierges idees kai dn blepw na tis shkwnei h tseph mou :p xaxaxaxa
 

Posted Wed 18 May 11 @ 3:43 pm
77%