Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 153

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

alexmakPRO InfinityMember since 2009
XarhKos wrote :
Nai ok katalaba! Ara 8a xreiastei mono to kit DVS to paidi! Plaka plaka, exw psh8ei ki egw gia timecodes... Ax, m mpainoun perierges idees kai dn blepw na tis shkwnei h tseph mou :p xaxaxaxa


gia timecode se pikap i se cd?
 

Posted Wed 18 May 11 @ 4:23 pm
alexmak wrote :
gia timecode se pikap i se cd?

Timecodes σε CD για κάποιον που έχει ένα αξιοπρεπή controller είναι απλά απάτη... Timecodes σε βινύλια είναι απλά η αίσθηση/νοσταλγία του ρετρό.
 

Posted Wed 18 May 11 @ 7:24 pm
electro_techno wrote :
Πρώτον, με το VDJ PRO full θα μπορώ να συνδέσω το πικάπ σε ένα all in one controller(την hercules mk4 συγκεκριμένα)?

Ναι, με το VirtualDj PRO Full μπορείς να συνδέσεις και να χειριστείς timecodes. Με την Hercules MK4 επειδή έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 4in/4out μπορείς να συνδέσεις τα πικάπ/cd εκεί. Γενικότερα ΔΕΝ μπορείς ΠΑΝΤΑ να συνδέεις timecode πάνω σε ένα all-in-one controller!!

electro_techno wrote :
Δεύτερον, θα πρέπει να έχω την δικιά μου συλλογή από βινύλια ή μπορώ να αναπαράγω αυτά που ήδη έχω στον υπολογιστή(μιλάμε πάντα για usb plug n play πικάπ)

Μπορείς να κάνεις και τα δύο με κάποιους περιορισμούς. Βασικά η τεχνολογία Timecode δημιουργήθηκε για να παίζεις ψηφιακά αρχεία ήχου (αυτά που έχεις στον υπολογιστή) σαν να ήταν τυπωμένα πάνω στην μήτρα του timecode βινυλίου που παίζει στο πικαπ. Φυσικά μπορείς να κάνεις "by-pass" το σήμα απο τα πικάπ στην έξοδο, και έτσι να παίξεις και κανονικά βινύλια.
Εδώ αξίζει να σημειώσουμε οτι για timecode είναι προτιμότερα τα απλά πικάπ, και ΟΧΙ τα USB πικαπ καθώς η σύνδεση με USB συνδέει τα πικάπ σου σαν επιπλέον κάρτες ήχου στον υπολογιστή, ενώ για να παίξει το "timecode" σωστά χρειάζεται ο ήχος να "μπαινοβγαίνει" απο την ίδια κάρτα ήχου (δηλαδή της MK4 για την περίπτωση σου). Αν τα πικάπ που κοιτάς έχουν και USB και απλή (RCA Phono/Line Out) έξοδο τότε θα χρησιμοποιήσεις την απλή έξοδο, και ΟΧΙ την USB!

electro_techno wrote :
Τρίτον, θα ήθελα να μου πείτε αν με ενα πικάπ και την εν λόγου κονσόλα(mk4) θα έχω την δυνατότητα να έχω στο ενα deck το τραγούδι που θα ακούγεται βασικά και στο deck του πικάπ το τραγούδι με το οποίο θα δουλεύω.

Ναι γίνεται, αλλά με μερικούς περιορισμούς.

electro_techno wrote :
Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω εαν με το VDJ LE μπόρω να συνδέσω στον controller το πικάπ (παρατήρησα πως με το vdj le δεν μπορώ να συνδέσω άλλο hardware παρά μόνο αυτό με το οποίο ήρθε μαζί η κονσολα, αλλά μιας και δεν ξέρω καλά αγγλικά λέω μήπως κάνω λάθος).

Για αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση οτι με τις LE εκδόσεις δεν μπορείς να δουλέψεις με timecode.

electro_techno wrote :

*Γενικότερα, γίνεται να συνδέσω σε all in one controller εξωτερικές συσκευές (πικάπ cdιερες κλπ) και να το λειτουργήσω σαν μίκτη, ετσι?

Όχι. Γενικότερα πρέπει και ο controller να έχει κάποια συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά για να γίνει αυτό (όπως κάρτα ήχου 4in/4out). Επίσης, ακόμα και όταν ο controller έχει τα απαραίτητα τεχνικά χαρακτηριστικά, χρειάζεσαι ταυτόχρονα και το πρόγραμμα στον Η/Υ. Δηλαδή με κλειστό το πρόγραμμα ή τον υπολογιστή ΔΕΝ μπορείς να συνδέσεις και να ελέγξεις εξωτερικές συσκευές (πικαπ/cd) με ένα controller.
Εξαίρεση αποτελούν μόνο η American Audio VMS4 - VMS2 και η DENON DN MC6000 που δεν είναι controller αλλά υβρίδια καθώς ενσωματώνουν πραγματικό "hardware" μίκτη ήχου και δεν απαιτούν την ύπαρξη υπολογιστή για να δουλέψουν με τις εξωτερικές πηγές.
 

Posted Wed 18 May 11 @ 7:52 pm
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Κατάλαβα τι γίνεται με τα timecodes. Πάντως όπως και να έχει το πράγμα ένα είναι το μόνο απαραίτητο. Το VDJ PRO FULL.
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις που μου δώσατε. Συνεχίστε την άψογη αυτή δουλειά.
 

Posted Thu 19 May 11 @ 5:03 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Thu 19 May 11 @ 5:27 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
wraios miktis ...
 

Posted Thu 19 May 11 @ 8:49 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
και τα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ δεν πάνε πίσω!!!
 

Posted Thu 19 May 11 @ 9:39 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Fri 20 May 11 @ 4:20 am
Το πακέτο DVS της Mixvibes (το U mix) που έχει 118 ευρώ ξέρετε αν είναι καλό? Τι προβλήματα μπορεί να έχει ένα DVS kit γενικά?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 6:59 am
Έχω μια ερώτηση παιδιά. Βλέπω στην ιστοσελίδα του vdj για το λεγόμενο Numark Cue. Λέει πως είναι το ίδιο με το vdj pro απλά μπορώ να το βρω και σε μαγαζιά και όχι μονο online. Δεδομένου ότι δεν μπορώ να βρω πιστωτική κάρτα, αν το αγοράσω θα κάνει την ίδια δουλειά με το vdj pro full?(ξέρω πως θα χάσω βέβαια την έκπτωση από το vdj le που έχω).
Δεν πιστεύω να μπορέσω να αγοράσω το vdj pro full με paysafe, έτσι?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 9:56 am
Eπίσης μήπως ξέρετε κανένα καλό μαγαζί για εξοπλισμό στη Θεσσαλονίκη? Όχι σαν τον Νάκα και το Ριχάρδο.
 

Posted Fri 20 May 11 @ 10:03 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
electro_techno wrote :
Eπίσης μήπως ξέρετε κανένα καλό μαγαζί για εξοπλισμό στη Θεσσαλονίκη? Όχι σαν τον Νάκα και το Ριχάρδο.


www.artsound.gr nomizo thesaloniki einai auto..
 

Posted Fri 20 May 11 @ 10:09 am
Ευχαριστώ φίλε μου.
 

Posted Fri 20 May 11 @ 10:10 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
pedia mia erotisoula.. thelo na nikiaso ixia k enisxiti gia ena party.. pira ena gnosto tou gnostou k mou ipe 40E gia 2 jbl 15itsa 200watt to kathena k mazi enas enisxitis.. Einai kali timi?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 2:15 pm
καλη τιμη.!
 

Posted Fri 20 May 11 @ 3:28 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
emfanistike ena neo site typou greetube alla einai poly kalytero...

www.videogr.com

ypostirizei apo mono tou na katebases to video kai paizei xoris kollimata
 

Posted Fri 20 May 11 @ 5:19 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Fri 20 May 11 @ 5:35 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
telika pote tha ginei i katastrofi tou kosmo re gamoto?

apo anaboli se anaboli to pane...
1994
1997
mas eixan priksei gia to 2000
...
...
meta profities gia to 2012
Το τέλος του κόσμου το 2036
Ο Νεύτωνας προέβλεψε το 2060 ως το τέλος του κόσμου

kai simera ematha oti tha ginei aurio
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=70907&catid=7
http://palamidi.wordpress.com/2011/05/13/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-21-%CE%BC%CE%B1%CE%90%CE%BF/

to 2013 ti tha mas poune pali?
 

Posted Fri 20 May 11 @ 5:38 pm
To telos exei erthei agaphte aledjo.
Nomizeis oti eimaste zwntanoi?
Lathos.
Sthn kolash eimaste ayth th stigmh..
 

Posted Sat 21 May 11 @ 5:50 am
Πάντως αυτό το άρθρο με που έλεγε πότε γεννήθηκε ο Χριστός και τις συμπτώσεις με τα νούμερα, με έκανε να πιστέψω πως είναι η νέα διαφήμιση του Connx.
Περίμενα μετά από όλα τα νούμερα να πεταχτεί ο γιαλάκιας και να πει= "Τυχαίο; Δεν νομίζω";


 

Posted Sun 22 May 11 @ 12:03 am
78%