Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ακουστικά
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Όχι που δε θα ξανα έγραφα 😁 παρατήρησα κάτι δεν ξέρω αν έχω κάποιο πρόβλημα ρυθμίσεις... οταν βάζω και παίζει ένα τραγούδι και συνδέσω τα ακουστικά στον μακ ... παλιά ερχόταν ο ήχος άμεσος στα ακουστικά... τωρα πρέπει να πάω ρυθμίσεις -ήχο και να πατήσω εφαρμογή... οταν βγάλω τα ακουστικά, σταματάει το τραγούδι και πρέπει να κάνω το ίδιο και να ξανά πατήσω πάλι εφαρμογή για να συνεχίσει στα ηχεία του λπατοπ... η αλήθεια είναι ότι εγώ αντέγραψα όλο τον φάκελο vdj από τον 2017 και τον αντικατέστησα με αυτόν που είχε το αρχικό. Δεν ξέρω τι κουβάλησα μαζί μου από τον άλλον τώρα
 

Posted Wed 17 Jul 24 @ 11:28 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
 

Posted Thu 18 Jul 24 @ 11:14 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Μίλησα με έναν φίλο μου που ασχολείται με υπολογιστές αλλά με windows και μου είπε ότι το ίδιο έχουν βάλει τώρα στους νέους υπολογιστές αλλά στα windows έχει ρύθμιση στον mac δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση... υπάρχει κάποιο κόλπο πρόγραμμα ? Ξέρω δεν είναι πρόβλημα του vdj είναι του mac τρόπος λειτουργίας αλλά μου την σπάει που το κάνει νει αυτό να πρέπει να πατάω το εφαρμογή στο vdj για να διαβάσει είτε τα ακουστικά είτε τα ηχεία και δε το κάνει αυτόματα όπως τα παλιά... με εκνευρίζει απλά 🤪🤪🤪
 

Posted 3 days ago @ 11:30 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Βασικά τώρα που έκανα ένα τσεκ ... οταν παίζω ένα τραγούδι εκτός vdj και βάζω τα ακουστικά τα παίζει άμεσος... μόνο στο vdj το κάνει αυτό... βγάζω τα ακουστικά σταματάει ο ήχος και η κυματομορφη... πατάω εφαρμογή παίζει από τα ηχεία και το ανάποδο
 

Posted 3 days ago @ 11:44 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011


Αυτη είναι η ρύθμιση που έχω στα άλλα τα μακ όπου με το που έβαζα και έβγαζα τα ακουστικά πήγαινε ο ήχος ανάλογα η στα ηχεία η στα ακουστικά.... στο νέο μακ με το που βγάζω τα ακουστικά κολλάει το πρόγραμμα σταματάει ο ήχος και η κυματομορφη και πρέπει να πάω να πατήσω εφαρμογή για να παίξει στα ηχεί η ανάποδα



Με αυτήν την ρύθμιση παίζει το τραγούδι στα ηχεία και με το που βάζω τα ακουστικά πρέπει να ανοίξω της ρύθμισης ήχου και ξεκινάνε και παίζουν τα ακουστικά... με το που βγάζω τα ακουστικά ο ήχος πάει στα ηχεία... οταν ξανα βάζω τα ακουστικά πρέπει πάλι να ανοίξω το παράθυρο με της ρύθμισης και με το που ανοίγω παίζουν τα ακουστικά... τι κουφό είναι αυτό?
 

Posted 2 days ago @ 12:15 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δεν είναι "κουφό", απλά δεν έχεις έχεις καταλάβει τι σημαίνει η κάθε γραμμή του Audio Setup και ίσως κατά τύχη σου δούλευε κάποια στιγμή.
Ερωτήσεις ...
1. Τί είναι "Ηχεία Macbook" και τι "εξωτερικά" ? Το 1ο είναι αυτονόητο. Το 2ο είναι η έξοδος των ακουστικών του Mac ?
2. Όταν δεν έχεις την κονσόλα συνδεδεμένη, σε νοιάζει απλά να έχεις την κύρια έξοδο (Master) και όχι προακουστική, σωστά ?

Δοκίμασε 2 setup.. και δες τι παίρνεις.
1. Κύρια έξοδος ... Ηχεία Mac book ... chans 1,2
και μετά...
Κύρια έξοδος ... Εξωτερικά ... chans 1,2
και δες πως συμπεριφέρωνται όταν βάζεις/βγάζεις τα ακουστικά.

Όταν καταλάβεις πως δουλεύει, θα σε συμβούλευα να φτιάξεις 2 Audio Setup, να τα ονομάσεις και να τα σώσεις (στο κάτω μέρος του Audio Setup)
Π.χ.
1ο Setup , το αποθηκεύεις σαν "Home"
Κυρια έξοδος : Ηχεία Macbook chans 1,2
Κυρια έξοδος : Εξωτερικά chans 1,2 (αυτή την 2η κύρια έξοδο τη βάζω σε περίπτωση που το MAc κόβει τα ηχεία Macbook όταν βάζεις τα ακουστικά)
Δεν βάζεις την γραμμή Εγγραφή.

2ο Setup , το αποθηκεύεις σαν "Controller"
Φτιάχνεις το default Audio Setup της κονσόλας σου μαζί με την εγγραφή.

Δες αν δουλεύουν οπώς πρέπει, οπότε ανάλογα με το αν έχεις συνδεδεμένη την κονσόλα ή όχι, θα μπάινεις ΜΙΑ φορά και θα επιλέγεις το ανάλογο Audio Setup (από τα αποθηκευμένα "προφιλ")

Σημείωση. Τόσο η κάρτα "Εξωτερικά" όσο και τα "Ηχέια MAcbook" είναι 2out (2 κανάλια) όπως βλεπεις δεξιά τις γραμμές του Audio Setup. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν chans 3,4 όπως βλέπω σε κάποια εικόνα παραπάνω. Γι αυθτό σου είπα ότι μάλλον τυχαία σου δούλευε ;)
 

Posted 2 days ago @ 3:43 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ότι τα έκανα στην τύχη αυτό είναι σίγουρο... έκανα πολλούς συνδυασμούς μέχρι να δω τι γίνετε και πάλι όπως κατάλαβες δεν έχω κάνει το σωστό...
Σου είναι εύκολο σε παρακαλώ αυτά που μου έγραψες να μου τα ανεβάσεις σε φωτογραφίες πως πρέπει να τα έχω γιατί δεν με κόβει και πολύ σε αυτά και κατάλαβα τα μισά....

Γενικά έχω την εντύπωση ότι κάποιο λάθος κουβαλάω μαζί μου γιατί... έχω έναν μακ 2012... εκεί η αλήθεια είναι επειδή ήταν ο πρώτος μου ,έκανα πολλές δοκιμές να δω τι κάνει το κάθε ένα... οταν οηρα τον 2017 ... μετέφερα όλων τον φάκελο του virtualdj και τον έκανα αντικατάσταση.... τωρα που οηρα τον μ2... έκανα πάλι το ίδιο από του 2017 ... καιι πιστεύω ότι κάτι λάθος κουβαλάω μαζί μου και δεν ξέρω τι γιατί.... από κάποιο σημείο που δεν ξέρω... ενώ έβαζα την sx2 μου έβγαζε ένα παράθυρο όπως κάνει πάντα, κάτι ότι λέει αναγνωρίζει την sx2... και εκεί έχει δύο επιλογές και ένα οκ (δεν θυμάμαι τι λένε)... στην αρχή πατούσα την δεύτερη επιλογή, κάτι που λέει για την sx2 ,πατούσα οκ καθ διάβαζε την sx2 μια χαρά... από κάποιο σημείο και μετά... βγάζει το μήνυμα αυτό αλλά... δεν μπορώ να πατήσω την δεύτερη επιλογή και πατάω μόνο το οκ... πάω ρυθμίσεις ήχου, πατάω με το ποντίκι το εικονίδιο της sx2 που έχει επάνω, βλέπω ότι κάνει κάτι αλλαγές στης ρυθμίσεις και πατάω εφαρμογή και τότε όλα είναι οκ... γιαυτό και ανησυχώ ότι κάτι λάθος έχω κάνει το κουβαλάω μαζί μου και δεν ξέρω τι ... υπάρχει κάτι να κάνω reset αλλά να μην χάσω το μαπινκ της sx2?
 

Posted 2 days ago @ 7:39 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Άδικα νομίζω ασχολούμαι με αυτό το θέμα και σας κάνω κεφάλι... είναι ρύθμιση του μακ δεν νομίζω να μπορούμε να αλλάξουμε κάτι... σας ανεβάζω αυτά τα δύο βίντεο έτσι τυπικά μήπως και βρείτε κάποιο λάθος που ίσως κάνω η κάποια άλλη λύση...

https://youtu.be/k7uD8OE9RMQ?si=vEtPJ93H7b0ncJdR

https://youtu.be/jXG__azMufA?si=-lE5TTnHL0XWxmle

Εκεί που λέω στο σύμβολο στα ακουστικά δε το είχε παλιά... εννοώ στους άλλους δύο μακ 12 και 17 .

Τέλος πάντων πολύ σας απασχόλησα με αυτό το θέμα είναι θέμα συνήθειας... διαβάζει το vdj ξεχωριστά τα ακουστικά σαν άλλη κάρτα ήχου και ξεχωριστά τα ηχεία με την ρύθμιση που έχει ο νέος μακ ...

ΥΓ ακόμα τον κοντρολερ δε τον έχω συνδέσει να δω τι κάνει... εκεί να δούμε.πλακα αν παίζουν όλα καλά 😆😁😆😁 αν και πιστεύω ότι δε θα έχει πρόβλημα... πιστεύω!🙏🙏
 

Posted 2 days ago @ 12:06 am