Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ερωτησεις περι ddj rr scripting καθως και database - Page: 2
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
βασικα τα ακουστικα πρεπει να ναι στο μαστερ για να ακους και μικροφωνο!
εκανα μια αλλαγη στον αρχικο κωδικα που μου στειλες και εβαλα εξοδο ηχου στο booth out
toggle '$MuteBooth' & var_equal '$MuteBooth' 1 ? on & booth_volume off & mic on & wait 100ms & booth_volume 0% : off & booth_volume 100% & mic off 
ολα δειχνουν να δουλευουν οπως ακριβως θελω! θεωρητικα δε θα επιρρεαζει κατι το streaming ουτε το record σωστα? θα κανω και μερικες δοκιμες!
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!!
 

Posted Wed 14 Sep 22 @ 1:08 pm
Τουλάχιστον να έχεις καθαρό κώδικα:
toggle '$MuteBooth' & var_equal '$MuteBooth' 1 ? on & booth_volume 0% & mic on : off & booth_volume 100% & mic off
 

Posted Thu 15 Sep 22 @ 6:54 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Τουλάχιστον να έχεις καθαρό κώδικα:
οταν κατι δουλευει δε το πειραζεις! νομος! πλακα κανω, σε ευχαριστω παααρα πολυ θα τον αλλαξω τωρα!
επισης αν θες κανε και ενα rename topic και γραψε κατι και για streaming/broadcast ωστε αν ψαχνει κανεις μελοντικα να το βρει πιο ευκολα!

 

Posted Thu 15 Sep 22 @ 8:05 am
Ρε συ Πάνο...

Προφανώς και Θες να κάνεις "ραδιοφωνική" εκπομπή και ταυτόχρονα να την ηχογραφείς. Επίσης, θες, όταν "ενεργοποιείς" το μικρόφωνο και να να πραγματοποιείται 'talk over' και ταυτόχρονα να κάνεις 'mute' στην έξοδο του ήχου (για να μην "μικροφωνίζει"), αλλά χωρίς να επηρεάζεται και το streaming και το recording.

Κατάλαβα σωστά ή όχι?
 

Posted Thu 15 Sep 22 @ 9:18 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Ρε συ Πάνο...

Προφανώς και Θες να κάνεις "ραδιοφωνική" εκπομπή και ταυτόχρονα να την ηχογραφείς. Επίσης, θες, όταν "ενεργοποιείς" το μικρόφωνο και να να πραγματοποιείται 'talk over' και ταυτόχρονα να κάνεις 'mute' στην έξοδο του ήχου (για να μην "μικροφωνίζει"), αλλά χωρίς να επηρεάζεται και το streaming και το recording.

Κατάλαβα σωστά ή όχι?
σωστα ακριβως αυτο! με τη διαφορα οτι το talkover το κανω εγω κατεβαζοντας την φετα

 

Posted Thu 15 Sep 22 @ 2:18 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
καλησπέρα σας! μετα απο καιρο τελικα έδωσα την rr και πηρα μια ddj 1000. Λιγο πολυ θελω να ζητησω ενα παρομοιο σκριπτακι η καλυτερα να μου παραμετροποιησετε το υπαρχον... τι εννοω ...
το μικροφωνο πλεον μεσω του προενισχυτη που εχω θα το βαζω στην πρωτη φετα του 1000 το οποιο θα ναι γυρισμενο ως line.. εξοδο θα χω παλι απο το booth out, οποτε θα θελα να βαλω σε ενα custom button το updated scripτ το οποιο οταν προφανως ειναι ενεργοποιημενο θα θελα μολις σηκωνω την πρωτη φετα (3) να μου κοβει την εξοδο του booth και μολις την κατεβαζω παλι να μου επαναφερει την εξοδο στο booth με μια μικρη καθυστερηση καποων ms...γινεται? υπερευχαριστω προκαταβολικα!
 

Posted Sun 19 Nov 23 @ 8:56 pm
Στην DDJ-1000 όχι.
Κι αυτό γιατί το Booth Out δεν είναι διαφορετική γραμμή του USB Audio Bus όπως στην DDJ-RR
Στην DDJ-1000 το Booth μοιράζεται το ίδιο σήμα με το Master.

Στην DDJ-1000 το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι αν χρησιμοποιείς είσοδο MIC να επιλέξεις από τις επιλογές της κονσόλας (που αλλάζεις μέσα από τις ρυθμίσεις του VirtualDJ) να μην στέλνεις τον ήχου του μικροφώνου στο Booth Out.

https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddj1000/settings.html#2021

Η πλάκα είναι οτι το μικρότερο της αδερφάκι (DDJ-800) έχει ξεχωριστή έξοδο για το booth out
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 8:51 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
fuck! Γιωργο μου κανες την καρδια περιβολι! ....οποτε καποια γενικα λυση να κανω αυτο που χω στο μυαλο μου δεν γινεται? δεν με ενδιαφερει αν παιρνω εξοδο απο το booth h master επι της ουσιας με ενδιαφερει να κοβεται η εξοδος στα ηχεια (οχι στο broadcast η στο record) οταν σηκωνω την φετα για να μην μικροφωνιζει...
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 9:05 am
Αυτόματα, όχι δεν γίνεται.
Μόνο "με το χεράκι" χαμηλώνοντας το master ή το booth out.

Είσαι σίγουρος οτι με το MicTo Booth κλειστό δεν βολεύεσαι;
Μικροφωνισμό δεν θα έχεις αφού το μικρόφωνο δεν θα ακούει τον εαυτό του.
Αλλά χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις MIC input. Ο προενισχυτής μικροφώνου που έχεις δεν βγάζει και MIC out ?
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 11:39 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Αυτόματα, όχι δεν γίνεται.
Μόνο "με το χεράκι" χαμηλώνοντας το master ή το booth out.

Είσαι σίγουρος οτι με το MicTo Booth κλειστό δεν βολεύεσαι;
Μικροφωνισμό δεν θα έχεις αφού το μικρόφωνο δεν θα ακούει τον εαυτό του.
Αλλά χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις MIC input. Ο προενισχυτής μικροφώνου που έχεις δεν βγάζει και MIC out ?
τωρα η αληθεια ειναι οτι δε το χω δοκιμασει ποτε με το mic to booth οποτε θα πειραματιστω αν και ολη η ουσια ηταν να χω το μικροφωνο σε φετα... μαλλον με κοβω να κανω την κατασκευη που καναμε τα παλια τα χρονια στις ραδιοφωνικες κονσολες με μαγνητικους διακοπτες και κλεισιμο της εξοδου... ο προενισχυτης εχει ρυθμισεις pan και μειωση db αν θες να ριξεις της εξοδο του (τσι το χα στην rr) αλλα ολη η φαση ηταν να τον εχω σε καθετο ποτενσιομετρο... ερωτηση... και στην flx10 ετσι ειναι?? :p


 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 12:04 pm
Ναι, και στην FLX10 είναι το ίδιο.

Και επειδή έχω δουλέψει ραδιόφωνο, μήπως το μικρόφωνο σου είναι ακατάλληλο για αυτή τη δουλειά; Η μήπως είναι λάθος ρυθμισμένο;
Στα περισσότερα μικρόφωνα μιας κάποιας αξίας και πάνω μπορείς να ρυθμίσεις το διάγραμμα απολαβής, ώστε να μην πιάνει ήχο από τα ηχείο. Π.χ. Μπροστινή καρδιοειδές απολαβή αν τα ηχεία είναι πίσω από το μικρόφωνο.
Εντάξει, αν το παρακάνεις με την ένταση των ηχείων θα έχεις θέμα, αλλά με λογικές εντάσεις όχι.
Επίσης αν και πολλοί τα αποφεύγουν σε περιβάλλον όπως τα ραδιόφωνα, τα δυναμικά κάνουν θαύματα σε σχέση με τα πυκνωτικά σε θέματα αποφυγής μικροφωνισμών. Απλά χρειάζεται καλή ρύθμιση, και "να ξέρεις" να χρησιμοποιείς το μικρόφωνο. Μην περιμένεις να μιλάς κοιτώντας το ταβάνι και αυτό να "ακούει" :P
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 12:12 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το μικροφωνο ειναι akg του 300αρικου.. ειναι οκ... απλα τα ηχεια ειναι κοντα και η ενταση επισης μεγαλη για τον χωρο και την αποσταση... θα φτιαξω την παλια κλασσικη δοκιμασμενη λυση του κυκλοματος με τον μαγνητικο διακοπτη που κοβει την εξοδο..! σε ευχαριστω που παλι μου κανες την καρδια περιβολι :P
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 12:26 pm
Εσύ ξέρεις.. :)
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 12:29 pm
PANOSV wrote :
... θα φτιαξω την παλια κλασσικη δοκιμασμενη λυση του κυκλοματος με τον μαγνητικο διακοπτη που κοβει την εξοδο..! σε ευχαριστω που παλι μου κανες την καρδια περιβολι :P


κάπου είχα δει κάτι software που σου φτιάχνουν virtual audio εισόδους και εξόδους, αν έχεις μια virtual έξοδο και στείλεις εκεί το master απο το audio setup του VDJ, σου μένει η έξοδος της κονσόλας ελεύθερη οπότε μπορείς να την σεταρεις σαν Booth out να κάνεις τους αυτοματισμούς για το Monitor ... ... και βέβαια, μπορείς πάντα να βάλεις μια δεύτερη κάρτα ήχου και να πάρεις από εκεί την Booth Out του VDJ

Edit: τώρα που το ξανά σκέφτομαι, μπορείς να στείλεις το master out του VDJ σε οποιαδήποτε AUDIO OUT του υπολογιστή - laptop που χρησιμοποιείς, αφού στην ουσία δεν βγάζεις ήχο από εκεί, την θες μόνο να υπάρχει στο audio setup για να δουλεύει το broadcast και το recording του VDJ , και να σου μείνει ελεύθερη η έξοδο της κονσόλας να την σετάρεις σαν booth ...
 

Posted Mon 20 Nov 23 @ 4:33 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
να σου πω την αληθεια αυτο το σκεφτομουν και γω ...ειτε να χρησιμοποιησω την main καρτα ηχου του mac μονο για εξοδο ειτε μια maya44 που καπου καθεται και αντιστοιχα να την "ανοιγωκλεινω" οποτε θελω... θα παιξω και με αυτο! σε ευχαριστω!
 

Posted Tue 21 Nov 23 @ 10:05 am
Μόνο που το μικρόφωνο στην DDJ-1000 είναι hardware και δεν μπορείς να το κάνεις routing κάπου. Πάει αυτόματα στην έξοδο της κονσόλας. Το ίδιο και το line input.
 

Posted Wed 22 Nov 23 @ 3:02 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
πφφφφ ρε φιλε για καλο γραφεις δλδ εσυ εδω μεσα??? :p πανω που παμε να χαρουμε πως βρηκαμε λυση τσουπ πεταγεσαι και μας γειωνεις...πφφφ δεν ειναι ζωη αυτη!! :p
 

Posted Wed 22 Nov 23 @ 4:03 pm


 

Posted Thu 23 Nov 23 @ 7:38 am