Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορά Λάπτοπ και οργάνωση - Page: 2
Γιώργο κατανοητά όλα και πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες, και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.. μια δυο απορίες παραθέτω μόνο.. πρώτον λες βήμα 3 σβήνουμε από τον δεύτερο δίσκο τον φάκελλο vdj (την database δηλαδή) και πιο κάτω αναφέρεις ότι ο φάκελλος αυτός θα έχει ένα βελάκι για να υποδεικνύει ότι είναι junction και ότι άμα τον σβήσουμε είναι σα να σβήνουμε το συγκεκριμένο "action". Κάτου σε έχασα εδω. Επισης όταν κάνω αντιγραφή τον φάκελλο virtual dj από τα documents φροντίζω πάντα να αντιγράφω το περιεχόμενο ΧΩΡΙΣ όμως να αντικαθιστω το settings και το licence.dat.. αυτό γιατί τα δύο λάπτοπ έχουν κάποιες διαφορές ως προς τις ρυθμίσεις performance και το δεύτερο για να μην χρειάζεται να κάνω login συνέχεια. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό? Τρίτο και τελευταίο όταν συνδέω τον εξωτερικό πάνω σε ένα από τα 2 λάπτοπ δεδομένου ότι βλέπει και τις 2 database (δεύτερου δίσκου και εξωτερικού) γίνεται ένα μπαχαλο κανονικό.. αν κάποια στιγμή για τον οποιοδήποτε λόγο θέλω να παίξω με τον εξωτερικό υπάρχει καμία λύση εφοσον το ignore drives το ξέρουμε ότι δεν δουλεύει?
Υ.Γ. το Dropbox υπάρχει free ή όλα αυτά προϋποθέτουν μηνιαία συνδρομή?
 

Posted Mon 03 Jan 22 @ 2:38 pm
1) Στο βήμα 2 μετακίνησες την database. Άρα στο βήμα 3 ο φάκελος είναι κενός
2) Στο βήμα 4 φτιάχνεις το junction point. Το junction point εμφανίζεται στο σύστημα σου σαν κανονικός φάκελος (με ένα έξτρα βελάκι)
3) Για το settings.xml δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Για το license.dat το ίδιο το VirtualDJ έχει "λύσει" αυτό το πρόβλημα μόνο του (μην ρωτήσεις με ποιο τρόπο) και δεν ζητάει login αν το license.dat έχει τροποποιηθεί λόγω συγχρονισμού.
4) Αν έχεις δεύτερο δίσκο στο λαπτοπ και συνδέεις και ένα εξωτερικό, κανένα μπάχαλο δεν επικρατεί, εκτός κι αν ο εξωτερικός είναι "κλώνος" του εσωτερικού ή έχεις κάνει αλχημίες με τις database.
Μπορείς να περιγράψεις λίγο καλύτερα το πρόβλημα σου;
5) Τι εννοείς οτι το ignoreDrives δεν δουλεύει; Μια χαρά δουλεύει (εκτός κι αν παίζεις με MAC οπότε η συζήτηση που κάνουμε τόση ώρα είναι τελείως διαφορετική)
6) Για να συγχρονίσεις μόνο τον φάκελο του VirtualDJ ή μόνο τις database νομίζω οτι το FREE Dropbox θα σου φτάσει. Εγώ προσωπικά έχω ετήσια συνδρομή για 2TB με συνολικό κόστος 120 ευρώ το χρόνο (ή αλλιώς 10 ευρώ το μήνα)
Μέχρι τώρα δεν είχα μπει στη διαδικασία να χρησιμοποιήσω το Dropbox και για τον συγχρονισμό της μουσικής μου, αλλά είναι κάτι που το σκέφτομαι να το κάνω όταν πάρω καινούργιο laptop σε λίγο καιρό (το παλιό μας άφησε χρόνους πριν από 2 μήνες)
 

Posted Mon 03 Jan 22 @ 6:47 pm
Για το 4 ναι. Εννοείται ότι είναι κλώνος
Και το μπαχαλο είναι ότι αλλάζει τα order, ,εμφανίζει διπλούς φάκελους και δίπλα τραγούδια (λογικό) και δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι
. Για το 5 Το ignore drives δεν μου δούλεψε ποτέ σε κανένα λάπτοπ και για κανένα δίσκο.. εκτός αν μου διαφεύγει κατι
 

Posted Mon 03 Jan 22 @ 8:01 pm
Αν είναι κλώνος τότε γιατί να τον συνδέσεις ταυτόχρονα με τον άλλο;
Και ναι είναι φυσιολογικό να τα βλέπεις όλα διπλά αφού εκτός από τις database σε ένα κλώνο έχεις κάνει κλωνοποίηση και στα folders.

Επίσης στο ignoreDrives τι τιμή βάζεις;
Και τι ακριβώς περιμένεις να κάνει το ignoreDrives ?
Γιατί το ignoreDrives δεν κόβει την πρόσβαση σε ένα δίσκο. Απλά δεν εμφανίζει τα αποτελέσματα του δίσκου στην αναζήτηση.
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 8:21 am
PhantomDeejay wrote :
Αν είναι κλώνος τότε γιατί να τον συνδέσεις ταυτόχρονα με τον άλλο;
Και ναι είναι φυσιολογικό να τα βλέπεις όλα διπλά αφού εκτός από τις database σε ένα κλώνο έχεις κάνει κλωνοποίηση και στα folders.

Επίσης στο ignoreDrives τι τιμή βάζεις;
Και τι ακριβώς περιμένεις να κάνει το ignoreDrives ?
Γιατί το ignoreDrives δεν κόβει την πρόσβαση σε ένα δίσκο. Απλά δεν εμφανίζει τα αποτελέσματα του δίσκου στην αναζήτηση.

To ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να τα βλεπει "διπλα". Απλα καποια στιγμη μπορει να συνδεσω τον δισκο για να του περασω πχ φωτο για backup και ταυτοχρονα να εκμεταλευτω τον πολυτιμο χρονο και να φτιαξω tags ή playlists στο vdj... κι εκει χανεται η μπαλα... Νομιζα το ignore κανει ακριβως αυτο που λεει η λεξη. Οτι δηλαδη αγνοει τελειως τον δισκο που επιλεγεις γενικα , και οχι μονο οτι αφορα το search... Anyway χρησιμο post αυτο... Μαθαμε πραγματακια!!!

 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 10:59 am
Μπορείς να προσθέσεις μία στήλη στον browser για να βλέπεις σε ποιο δίσκο είναι το κομμάτι.
Έτσι δεν θα χάνεις την μπάλα.
Επίσης δεν μου απάντησες τι τιμή βάζεις στο ignoreDrive
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 11:41 am
PhantomDeejay wrote :
Μπορείς να προσθέσεις μία στήλη στον browser για να βλέπεις σε ποιο δίσκο είναι το κομμάτι.
Έτσι δεν θα χάνεις την μπάλα.
Επίσης δεν μου απάντησες τι τιμή βάζεις στο ignoreDrive

Το 8 βαζω για τον D... λειτουργει... Θα το δοκιμασω παλι με τον εξωτερικο πανω και θα επανελθω
p.s. χρειαζεται επανεκκινηση σε καθε αλλαγη?


 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 2:52 pm
Όχι δεν χρειάζεται επανεκκίνηση. Απλά ήθελα να δω αν γνωρίζεις οτι στο πεδίο αυτό θέλει αριθμό και όχι να γράψεις π.χ. "D:"

 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 4:14 pm
PhantomDeejay wrote :
Με λίγο "δημιουργικό" hacking κάνεις τα εξής:

1) Σετάρεις το Dropbox σε όλους τους υπολογιστές να συγχρονίζει από τον ίδιο φάκελο. Με λίγα λόγια το "home" folder του Dropbox να είναι το ίδιο σε όλους τους υπολογιστές.
Προσωπικά σετάρω το Dropbox στην τοποθεσία C:\Users\Dbox\Dropbox
Ο "χρήστης" Dbox δεν υπάρχει φυσικά στον υπολογιστή. Είναι απλά ένας φάκελος που φτιάχνω εγώ.


Μεχρι εκει εφτασα και μπορω να πω οτι ειμαι μισο βημα απο το φορματ... Χωρις καν να πειραξω registry, πλεον δεν βλεπει ιχνος database και ανοιγει το vdj σαν να το εγκατεστησα τωρα. Τα βηματα που ακολουθησα... Εγκατεστησα το dropbox κι εκανα συνδεση με τον λογαριασμο μου. Δημιουργησα ενα φακελλο dbox στην διαδρομη 'this pc/local disk (c)/users/Dbox" αλλα οταν τον επελεξα μου εγραψε οτι δεν επιτρεπεται σε αυτη τη διαδρομη. Κατοπιν επελεξα τον φακελλο dimgeo που ειναι ο user μου και προχωρησα ενα βημα..Τωρα το virtual ανοιγει χωρις να βλεπει database (σαν πρωτη φορα) αλλα με το licence ενεργο, και οταν πηγαινω στο my documents/virtual dj παιρνω αυτο


 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 8:42 pm
Ενταξει, ξεμπλοκαρα λιγο και προχωρησα, επελεξα τον φακελλο music (C:\Users\dimge\Music\Dropbox\VirtualDJ) και τον δεχτηκε οποτε ξεμπλοκαρε και λειτουργει. Τωρα το θεμα ειναι οτι αυτα τα αρχεια που ειναι διαφορετικα για καθε λαπτοπ (φωτο)

εκτοξευσαν το μεγεθος της db πανω απο τα 2 gb.... Υπαρχει λυση γι αυτο?
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 10:35 pm
dimitris_g wrote :
Ενταξει, ξεμπλοκαρα λιγο και προχωρησα, επελεξα τον φακελλο music (C:\Users\dimge\Music\Dropbox\VirtualDJ) και τον δεχτηκε οποτε ξεμπλοκαρε και λειτουργει. Τωρα το θεμα ειναι οτι αυτα τα αρχεια που ειναι διαφορετικα για καθε λαπτοπ (φωτο)
εκτοξευσαν το μεγεθος της db πανω απο τα 2 gb.... Υπαρχει λυση γι αυτο?


Λάθος 1ο
Η διαδρομή "C:\Users\dimge\Music\Dropbox\VirtualDJ" δεν θα είναι ίδια σε κάθε υπολογιστή.
Οπότε θα έχεις θέμα.
Δεν ξέρω τι έκανες, αλλά το θέμα είναι να ρυθμίσεις το Dropbox να έχει home folder το
"C:\Users\Dbox\Dropbox\" και όχι το "C:\Users\dimge\Music\Dropbox\"
Αυτό γίνεται είτε κατά την εγκατάσταση του Dropbox είτε αργότερα από τις ρυθμίσεις (καρτέλα Sync, κουμπί Move...)
Αν ο λογαριασμός σου στο PC είναι administrator τότε αν και το σύστημα θα γκρινιάξει όταν πας να φτιάξεις τον φάκελο μέσα στο C:\Users, εντούτοις αν πατήσεις Allow (ή κάτι παρόμοιο) θα συνεχίσει κανονικά.

Θέμα 2ο
Τα αρχεία που δείχνεις δεν είναι η βάση δεδομένων (database) φυσικά. Είναι τα αρχεία που χρησιμοποιεί η mathEngine (stems)
Δυστυχώς αν και στο Dropbox μπορείς να κάνεις "Selective Sync" και να του πεις να μην συγχρονίζει τα πάντα, αυτό γίνεται μόνο για φακέλους και όχι για μεμονομένα αρχεία.
Με λίγα λόγια μπορείς να ζητήσεις από το Dropbox να μην συγχρονίζει ένα φάκελο (και όλους τους υποφακέλους και τα αρχεία μέσα σε αυτό το φάκελο) αλλά δεν μπορείς να του ζητήσεις να μην συγχρονίζει μεμονομένα αρχεία.
Δεν θυμάμαι ποιο είναι το όριο του FREE account (νομίζω 2GB), αλλά αν δεν δουλεύεις τα stems τότε μπορείς να σβήσεις αυτά τα αρχεία. Αν πάλι τα δουλεύεις ίσως αξίζει να δοκιμάσεις την ίδια διαδικασία με το Google Drive που αν θυμάμαι καλά προσφέρει 15GB δωρεάν χώρο (για όλες τις υπηρεσίες της Google συνδιαστικά)

Υ.Γ.:
Θεωρητικά μπορείς να εξαιρέσεις από τον συγχρονισμό του Dropbox ολόκληρο το φάκελο Plugins64
Αυτό σημαίνει οτι τα effects δεν θα συγχρονίζουν μεταξύ των υπολογιστών, αλλά στο 99% των περιπτώσεων αυτό δεν είναι και κάτι τραγικό.
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 10:16 am
Θα τα πάρω ανάποδα... Βασικά ναι., Δεν με ενδιαφέρει τόσο το backup του pluging64, μπορώ να το κάνω και χειροκίνητα μια στις τόσες που θα βγει ένα καινούριο effect όποτε θα ήθελα να μου πεις πως μπορώ να εξαιρέσω τον φάκελλο..
Τώρα όσον αφορά το πρώτο θέμα.. δημιουργω κανονικά χωρίς πρόβλημα των φάκελλο dbox μέσα στον φάκελλο users (φαίνεται και στην φώτο) αλλά όταν πάω να τον επιλέξω είτε στην αρχική εγκατάσταση του Dropbox είτε μετά με move μου βγάζει πάντα το μήνυμα της φωτό.. το Google drive θα ήταν μια καλή λύση αλλά έφαγα όλο το απόγευμα να βγάλω άκρη με το Dropbox , να φάω άλλο ένα για το drive??? Χαχαχαχα
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 2:41 pm
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...Βοηθεια! Αλλο ενα απογευμα χαμενο. Επιλεγω τον φακελλο plugins64 και τον ξετικαρω απο το selective sync

Παταω apply κι εξαφανιζεται και απο τα δυο λαπτοπ. Το ξαναπερναω χειροκινητα και γεμιζω plugins64 (selective sync conflict 1, 2 , 3 etc) . Παω και στα 2 λαπτοπ και κανω deselect τον pluging64, παλι τα ιδια...Ολη η διαδικασια λειτουργει αψογα εκτος απο αυτο...τι μπορει να κανω λαθος?
Εdit : απ' οτι διαβασα μαλλον δεν γινεται αυτο που παλευω να κανω. Η λειτουργια selective απλα κραταει το αρχειο στο cloud και δεν το περναει στον σκληρο. Οποτε δεν βλεπω πως μπορει να γινει να υπαρχει φακελλος μες το dropbox ανεξαρτητος για καθε λαπτοπ...
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 8:25 pm
Θεωρώ πως σε αυτό το νήμα έχουν γραφτεί αρκετά ενδιαφέροντα και δημιουργικά πράγματα, αλλά νομίζω ότι εστιάζουμε (πλέον) στο δέντρο και όχι στο δάσος!

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή...

1. Ποιο είναι το θέμα μας? Να εξασφαλίζουμε την όποια εργασία μας, είτε αυτή αφορά στα κομμάτια (προσθήκη, taging, poi, κ.τ.λ.), είτε αυτή αφορά σε άλλες διεργασίες (playlists, filter folders, virtual folders, κ.τ.λ.).

2. Ποιος είναι ο μοναδικός τρόπος για να το επιτύχουμε αυτό? Προφανώς και να κρατάμε αντίγραφα (backup).

3. Και πιο είναι το "πρόβλημα"? Είτε δε διαθέτουμε το χρόνο, είτε δε διαθέτουμε την όρεξη να κάνουμε αυτή την ενέργεια κάθε τρεις και λίγο. Γιατί, ως γνωστόν, όσο πιο συχνά το πράττουμε, τόσο μικρότερο το κακό, όταν θα γίνει η "στραβή".

4. Και είναι μόνον αυτό το "πρόβλημα"? Όχι, βέβαια. Διότι, όλοι γνωρίζουμε ότι κρατώντας backup σε ένα External Drive ή USB Flash Memory, δεν αρκεί, ώστε να τα "κουμπώσουμε" απλά στο 2ο laptop (η σε ένα οποιοδήποτε laptop) και να παίξουμε έτσι όπως ακριβώς θα παίζαμε με το 1ο laptop.
Προφανώς και θα πρέπει να "ενημερωθεί" και ο φάκελος VirtualDJ (του 2ου laptop, επί του δίσκου C:), ώστε να έχουμε και πρόσβαση σε playlists, filter folders, virtual folders, κ.α.

Υπό αυτά τα (αναμφισβήτητα) δεδομένα, αναρωτιέμαι, λοιπόν...

Α. Έχει πραγματική ουσία το να μπορώ να κρατάω backup (ακόμη και εάν αυτό υλοποιείται αυτόματα) το οτιδήποτε, αλλά μετά από κάθε format να χρειάζεται (απ' την αρχή) μία διαδικασία δημιουργίας αυτοματισμού, η οποία θα απαιτεί ένα ολόκληρο απόγευμα?

Β. Έχει πραγματική ουσία το να μπορώ (ανεξαρτήτως τρόπου) να κρατάω backup (ακόμη και εάν αυτό υλοποιείται αυτόματα) το οτιδήποτε και όχι και τα κομμάτια μου? Τι έχει μεγαλύτερη "αξία", ένα κομμάτι (το οποίο, παρεμπιπτόντως, αργά ή γρήγορα θα το πληρώνω για να το αποκτήσω) ή τα tags του και τα poi του? Τι απαιτεί περισσότερο χρόνο κάθε φορά, η αντιγραφή μερικών KB ή MB (που αφορούν στα πάντα, πλην των κομματιών) ή αρκετά ΜΒ ή GB (που αφορούν στα κομμάτια)?

Εν κατακλείδι...

Για εμένα προσωπικά, η χρήση του Google Drive ή του Drop Box ή του οποιουδήποτε άλλου cloud έχει ουσία, απ' την στιγμή που κάποιος έχει τα πάντα εκεί, κοινώς και την μουσική βιβλιοθήκη του.

Από κει και πέρα...

Θεωρώ πως θα ήταν μία καλή ιδέα να μπορεί ο εκάστοτε χρήστης να επιλέγει που ακριβώς θα ήθελε να δημιουργείται ο φάκελος VirtualDJ (και όχι αποκλειστικά και μόνο στο C:\Users\Username\Documents\VirtualDJ. Διότι, εάν υπήρχε αυτή η δυνατότητα, τότε το μόνο που θα χρειαζόταν να κάνει ο οποιοσδήποτε, θα ήταν μία απλή "ενημέρωση" (μεταξύ 2 δίσκων ή 2 φακέλων)...

Και να το πάω και ένα βήμα παραπέρα? Θεωρώ πως θα ήταν μία άριστη ιδέα η Atomix να κάνει την διαφορά και να προσφέρει στο μέλλον και υπηρεσίες Cloud (επί ανάλογης αμοιβής, βέβαια), όπου θα υπήρχαν και οι "κατάλληλες" επιλογές ρυθμίσεων (Διπλής Κατεύθυνσης, Ενημέρωσης, Κατοπτρισμού, Προσαρμογής, κ.α.) γι αυτό ακριβώς το σκοπό που συζητάμε...

@ Dimitris_G...

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά τζάμπα παιδεύεσαι... Το να δημιουργήσεις έναν μικρο-αυτοματισμό (γιατί δεν είναι ολοκληρωμένος, απ' την στιγμή κατά την οποία δεν αυτοματοποιείς και την ενημέρωση των κομματιών σου) και τον οποίο θα πρέπει να δημιουργήσεις ξανά (και ξανά και ξανά), σε περίπτωση format, δεν συνεπάγεται "λύνω το πρόβλημά μου", αλλά "διυλίζω τον κώνωπα και καταπίνω την κάμηλον"...
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 9:28 pm
Theio δεν είναι έτσι και θα σου πω το γιατί... Η αναλογία στο να κατεβάσω-προσθέσω κομμάτια στην δισκοθήκη μου με το να φτιάξω tags, playlists, virtual folders etc είναι 1 προς δέκα. Το να κάνω ανά 10 μέρες μια ενημέρωση στη μουσική είναι άκοπό και ακίνδυνο.. Το να τρέχω κάθε 2 μέρες να ψάχνω φλασάκια, καλώδια και σκληρούς για να μεταφέρω 2 αρχεία λίγων mb όπως λες είναι μπελάς. Αν έβρισκα τρόπο να ενημερώνεται αυτόματα η δουλειά μου από το ένα λάπτοπ στο άλλο κάθε φορά που έφτιαχνα κάτι θα ήταν ότι καλύτερο για μένα... Και να έχω ένα sync της μουσικής μόνο να κάνω μια φορά στο τοσο
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 11:20 pm
Επίσης όταν καταφέρνω με τα χίλια ζόρια να κάνω sync με Google drive ή onedrive μου δημιουργεί δεύτερο αρχείο settings , licence και database (πχ settings 1 ή settings (desktopxxx) κτλ)
 

Posted Thu 06 Jan 22 @ 12:54 pm
Έχεις PM
 

Posted Thu 06 Jan 22 @ 6:52 pm
Κάπου εδώ οφείλω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Γιώργο (phantom dj) για τον χρόνο που αφιέρωσε, την διάθεση του 2 μέρες σερί, αλλά κυρίως για το ότι μοιράστηκε τις γνώσεις του και ήταν επεξηγηματικός και όχι απλά διεκπεραιωτικος σε αυτό που έκανε. Για μια ακόμα φορά θα το πω ότι η μεγαλύτερη παρακαταθήκη που έχει κάποιος αγοράζοντας αυτό το ολοκληρωμένο καθ' όλα softawre, είναι το support που είναι μοναδικό!
Τέλος για να πω και κάτι σχετικό με το νήμα, πιστεύω ότι κάθε επαγγελματίας που έχει αφιερώσει εργατοώρες για τη μουσική του και την οργάνωση ,της αξίζει τον κόπο να διαθέσει 12 ευρώ μηνιαίως (ή και λιγότερα με Google drive νομίζω) ώστε να διασφαλίσει τον κόπο του και να γλυτώσει αυτό το μπελαλιδικο back up κάθε τρεις και λίγο. Μιλάω φυσικά για συγχρονισμό πλήρη μουσικής και βάσης δεδομενων
 

Posted Fri 07 Jan 22 @ 9:04 pm
Καλησπερα Γιωργο, μολις τωρα ολοκληρωθηκε η μεταφορα και παρατηρησα οτι στο δευτερο λαπτοπ στους φακελλους εχει παρα πολλες φωτο (παραλληλα με τα μουσικα αρχεια) οι οποιες στον main δισκο δεν υπαρχουν ή δεν ειναι εμφανεις... παραθετω φωτο. Υπαρχει περιπτωση να ειναι hidden στον βασικο δισκο και να τις μετεφερε φανερες στον αλλο?


Edit: Ok , μιλησα με το support του dropbox.. Τελικα ειναι thumbnails που μεταφερονται και γινονται φανερα.. Εις αναζητηση τροπου τωρα να τα κανω κρυφα και στον δευτερο δισκο μαζικα
(Και να δω τι κινδυνευω να χασω με αυτη την ενεργεια)
 

Posted Tue 11 Jan 22 @ 7:48 pm
Επισης αλλη μια ερωτηση... γιατι στα playlists και σε καποια αρχεια xml (px photo) μου δημιουργει αρχεια ιδια με καταληξη .bak?
 

Posted Sun 16 Jan 22 @ 12:52 pm
52%