Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορά Λάπτοπ και οργάνωση - Page: 4
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εκεινα τα audio laptops που χα γραψει σε ενα αλλο ποστ τα εχετε κοιταξει?
 

Posted Wed 09 Aug 23 @ 7:17 pm
Θελεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος...ενα λινκ ισως...
 

Posted Thu 10 Aug 23 @ 1:49 am
 

Posted Thu 10 Aug 23 @ 10:11 am
Γιωργο ειναι σαν να φωτογραφισες εμενα στο post !!
Ετσι ειμαι κι εγω με το Laptop μου με μονη εξαιρεση οτι εχω wi-fi ανοιχτο, γιατι σε μενα χρειαζεται συχνα να κατεβασω τραγουδι κατα την διαρκεια του dj set (οτι θυμουνται χαιρονται)
Εγω εχω ενα Asus i7 7700, 16GB Ram, GTX 1050-Ti και δεν με εχει προδωσει ποτε !
Και παιζω videos - shaders παντα !
Το φορουμ το παρακολουθω ανελλειπως 1) για να ειμαι ενημερωμενος για νεα futures και 2) για να μην εχω ποτε προβληματα crash κτλ....
Και δεν ειχα ποτε προβλημα.....σας ευχαριστω ολους γι αυτο !!!
Με αυτο το σκεπτικο λοιπον προσπαθω να "σιγουρεψω" την επομενη μου αγορα τοσο σε ποιοτητα, οσο και σε διαρκεια στον χρονο. Γι αυτο και ρωτω, γι αυτο και ασχολουμαι....
Φαντασου να μην ηξερα την υπαρξη του φορουμ, να μην ψαχνομουνα καθολου, και να θεωρουσα ολα τα λαπτοπ ιδια. Και να αγοραζα ενα χωρις κανενα κριτηριο....


 

Posted Thu 10 Aug 23 @ 12:37 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
periptero wrote :
Θελεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος...ενα λινκ ισως...
xmg αν και αυτα που διαβασα στη σελιδα τους απογοητευτηκα λιγο..

 

Posted Thu 10 Aug 23 @ 9:15 pm
Το official skin του vdj υποστηριζει aspect ratio 16:10 (1980x1200) η' θα γινει stretched ?
 

Posted Sun 20 Aug 23 @ 2:34 pm
Θα κάνει stretch τον browser.

Γενικά μιλώντας, το stretch στις μέρες μας δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γινότανε παλιότερα.
Σχεδόν όλα τα skin πλέον χρησιμοποιούν "διανυσματικά" γραφικά και όχι εικόνες bitmap.
Αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά στο αν το skin γίνεται resize/stretch ή όχι.
 

Posted Thu 24 Aug 23 @ 8:51 am
PhantomDeejay wrote :
Για την ώρα ναι (χειροκίνητα).
Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω εδώ, καθώς έχω το ίδιο "θέμα" και προσπαθώ να βρω λύση

Καλησπερα Γιωργο, βρηκες τιποτα πανω σε αυτο?

 

Posted Wed 30 Aug 23 @ 9:35 pm
Α αγορα του λαπτοπ εγινε (Asus ROG Strix G18 G814JI-N5077W 18")
Ειμαι 6 χρονια με το ιδιο λαπτοπ και το ιδιο pc στο σπιτι, και το vdj.
Συγχωρεστε με προκαταβολικα που θα σας κουρασω λιγο τωρα που θελω νεα εγκατασταση στο καινουργιο λαπτοπ, και ολες τις ρυθμισεις που ειχα στο παλιο λαπτοπ...πως ακριβως θα το κανω ?

1) θα αντιγραψω τον φακελο settings.xml απο my documents στην νεα διευθυνση C:\Users\YourUsername\ApplicationData\VirtualDJ ???
Αν ΝΑΙ απορια εχω : δεν θα εχει προβλημα που π.χ. στις ρυθμισεις στο παλιο λαπτοπ βλεπει την GTX 1050Ti ενω στο καινουργιο θα πρεπει να δει την RTX 4070... θα αλλαξουν αυτοματα οτι εχει σχεση με το νεο hardware ?
Μηπως να βλεπω διπλα διπλα και τα δυο λαπτοπ και να γινουν οι ρυθμισεις χειροκινητα μια μια οπως πρεπει ? (δεν εχω κανενα προβλημα χρονου σε αυτο αν ετσι πρεπει να γινει)

2) Οι ASIO drivers της Pioneer DDJ-RX πρεπει να εγκατασταθουν πριν κουμπωσω την κονσολα η' μετα ?

3) Για την μουσικη-βιντεο θα εγκαταστησω εναν δευτερο σκληρο : Samsung 990 Pro 2TB nvme . Προτεινετε να του βαλω ενα thermal plate (ψαχνω για κατι που να χωρεσει μεσα) η' δεν εχει αναγκη ?

Αυτα για αρχη :) αν εχετε εσεις άλλα tips - οδηγιες που μπορουνε να βοηθησουν, ευπροσδεκτες !!!
 

Posted Sat 02 Sep 23 @ 3:20 pm
Για το 1. Η απάντηση είναι ότι περνάς ότι θέλεις να κρατήσεις από τον φάκελο εγκατάστασης. Settings, playlists, sampler etc. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την gpu. Θα την αναγνωρίσει αυτόματα. Μόνο αν θες να κανείς τίποτα μικρό ρυθμίσεις στο performance εφόσον το λαπτοπ σου πλέον είναι πιο δυνατό. Όσον αφορά το 2. Νομίζω καλό θα είναι να περάσεις drivers και μετά να κουμπώσεις το controller. Δεν κερω και σίγουρα αλλά εγώ έτσι το κάνω εδώ και χρόνια. Για το 3. Ας απαντήσει κάποιος γνωστής
 

Posted Sun 03 Sep 23 @ 8:59 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
2. πριν
3, πρεπει να δεις πως συμπεριφερεται και αν εχει thermal throttling τοτε να προβεις σε αναλογες ενεργειες (προσωπικα νομιζω πως δε θα χεις θεμα)
 

Posted Mon 04 Sep 23 @ 8:43 am
Η μεταβαση στο νεο λαπτοπ ολοκληρωθηκε με επιτυχια !!

Θα αναφερω ομως μερικα μαλλον "bugs" που σιγουρα διορθωνονται σε update.
Ολες μου οι λιστες ειναι σε virtual folders. Ειναι ενας κορμος με 6-7 βασικα folders και μεσα σε αυτα ενα ολοκληρο δεντρο. Αλλα κατα την μεταβαση σε νεο λαπτοπ...

1) Η σειρα των virtual folders του βασικου κορμου δεν την βρηκα οπως ηταν στο προηγουμενο laptop & desktop pc.

2) Στην προσπαθεια μου να τα βαλω στην σειρα, εγινε ο κακος χαμος, με την εννοια του οταν εκανα drag & drop σε ενα φακελο που ηθελα να τον βαλω π.χ απο την 3 θεση στην 2, αυτος κατεληγε να γινεται υποφακελος καποιου αλλου. Και μην μου πειτε οτι αν ειναι λιγο πιο αριστερα τοτε βγαινει εξω κτλ...παιδια δεν δουλευει σωστα δυστυχως. Ο μονος τροπος ειναι να παει τερμα επανω στην αρχη του δεντρου. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ολη την σειρα και να αρχισεις απο το τελευταιο πηγαινοντας το τερμα επανω κ.ο.κ

3) Ενα ενοχλητικο φαινομενο που εχω εδω και πολυ καιρο σε ολα μου τα laptop/pc ειναι οτι πολλοι virtual φακελοι που δεν εχουν υποφακελο μεσα τους, εχουν πεισματικα τον σταυρο "+" μπροστα και πρεπει καθε φορα που ανοιγω το προγραμμα να παταω 2 φορες επανω σε ολους αυτους για να φυγει ο σταυρος.


 

Posted Tue 19 Sep 23 @ 12:57 pm
Να ξεκινήσω απ' το τέλος. Ο σταυρός υποδηλώνει ότι έχει προστεθεί νέο περιεχόμενο στον virtual folder. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο και δεν το προσέχω καν. Έτσι κι αλλιώς ξέρω ποιοι virtual folders έχουν subfolders και ποιοι όχι, όποτε δεν με μπερδεύει.
Όσον αφορά το βασικό σου πρόβλημα τώρα... Μέσα στον φάκελλο folders (που κράτησες backup και έριξες στο καινούριο μηχάνημα), υπάρχει ένα αρχείο που λέγεται order. Αυτό μετέφερε στο καινουριο λάπτοπ μαζί με τα folders.
 

Posted Tue 19 Sep 23 @ 1:58 pm
O "σταυρός" υποδηλώνει subfolders.
Όμως, αν μέσα σε ένα εικονικό φάκελο υπήρχαν κάποτε subfolders που τώρα δεν υπάρχουν, είναι πιθανόν ο σταυρός να παραμείνει.
Για να φύγει, πρέπει να πας μέσα φάκελο folders του VirtualDJ, να βρεις το αρχείο xml του εικονικού φακέλου (π.χ. Power Lists.xml) και να σβήσεις τον υποφάκελο "Power Lists.subfolders" που ΛΟΓΙΚΑ πρέπει να είναι πλέον άδειος, ή να έχει μέσα μόνο ένα αρχείο order
 

Posted Tue 19 Sep 23 @ 2:08 pm
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !!!
Εσβησα τους υποφακελους subfolders που ειχανε μονο ενα αρχειο order μεσα.

Το περιεργο ειναι οτι 2 σταυροι δεν φευγουν με τιποτα, γιατι ενω υπαρχει ο σταυρος στο vdj , στην database, μεσα στους φακελους δεν υπαρχει το αντιστοιχο subfolder που ψαχνω οποτε δεν "μπορω" να σβησω κατι.
Και ετσι εχω 2 σταυρους περισσευμα...
 

Posted Wed 20 Sep 23 @ 12:43 am
periptero wrote :

Και ετσι εχω 2 σταυρους περισσευμα...

Δε βαριεσαι... εκλογες ερχονται, καπου θα σου χρειαστουν χαχαχαχα

 

Posted Wed 20 Sep 23 @ 5:45 am
periptero wrote :
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !!!
Εσβησα τους υποφακελους subfolders που ειχανε μονο ενα αρχειο order μεσα.

Το περιεργο ειναι οτι 2 σταυροι δεν φευγουν με τιποτα, γιατι ενω υπαρχει ο σταυρος στο vdj , στην database, μεσα στους φακελους δεν υπαρχει το αντιστοιχο subfolder που ψαχνω οποτε δεν "μπορω" να σβησω κατι.
Και ετσι εχω 2 σταυρους περισσευμα...


Αν έχεις και εξωτερικό δίσκο, τότε κοίτα αντίστοιχα και στο φάκελο VirtualDJ\Folders του εξωτερικού.
Ή αν κοίταξες στον εξωτερικό δίσκο, κοίτα και στον εσωτερικό
 

Posted Wed 20 Sep 23 @ 8:14 am