Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Slideshow effe: length...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Πως θα γινει να αλλαξει-διορθωθει μια ρυθμιση του slideshow effe...
Δηλωνω στο slideshow εναν φακελο με φωτο & βιντεο. Το "λαθος" ειναι οτι αν ρυθμισω π.χ. το Length: 10 sec τοτε οκ τις φωτο τις αλλαζει καθε 10 δευτερολεπτα, αλλα αλλαζει το ιδιο και στα βιντεο. Πως θα γινει η ρυθμιση "length" να "πειραζει" μονο τις φωτο, και τα βιντεο να ειναι full length by default.
Τα βιντεο πρεπει να ολοκληρωνονται, αφου εχουν κατι να δειξουν...
Υ.γ. Αν το length το βαλω στο full τοτε δεν εναλλασονται οι φωτο. Μενει στην πρωτη φωτο για παντα.....
Ευχαριστω!!!
 

Posted Tue 22 Sep 20 @ 3:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Το είχα ζητήσει και στο παρελθόν. έκανα πάλι ένα request... θα δούμε.
 

Posted Tue 22 Sep 20 @ 4:55 pm
Επισης θα ηθελα να "διορθωθει" και κατι αλλο...
- Δηλωνω σαν βασικη αρχη : source for audio only files : slideshow (φακελος: 01)
- Και στα decks 1&2 στα Video FX (οταν το ενεργοποιω) παλι slideshow αλλα τωρα δηλωνω αλλον φακελο (φακελος: 02)

Οταν λοιπον παιζω π.χ στο deck 1, video-clip και πατησω στο video-FX το slideshow "γυρναει" στις φωτο του φακελου 02, μια χαρα!!!
Οταν ομως παιζω ενα .mp3 τοτε η μηχανη του vdj παιζει μεν slideshow τον φακελο 01, οπως εχω δηλωσει αρχικα, αλλα αν εκεινη την ωρα ενεργοποιησω το video FX στο deck, που εχω δηλωσει slideshow τον φακελο 02 , δυστυχως δεν το αλλαζει.

Συμπερασμα: Το video FX "slideshow" σωστα καπελωνει ενα βιντεοκλιπ , οχι ομως και το "βασικο" slideshow" των audio files.
Θα ηθελα να γινει κι αυτο καποια στιγμη, νομιζω οτι απλα τους διεφυγε.
 

Posted Sun 04 Oct 20 @ 12:41 am
Το ανοιξα ως νεο θεμα, αφου εδω το topic ειναι διαφορετικο...
 

Posted Wed 07 Oct 20 @ 6:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Για το 1ο (Length) .. έρχεται στο επόμενο update.

Για το 2ο (overlay) ...
Το ενεργοποιείς στο Deck, άρα δεν είναι overlay στο Μαστερ. Αν το ενεργοποιήσεις στο Master σαν Overlay, δουλεύει πάντως.

Δεν ξέρω τον τρόπο που το δουλεύεις (στην πράξη - όχι τεχνικά), αλλά αν πιστεύεις ότι πρεπει να λειτουργεί διαφορετικά, πρέπει να εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις (πχ γιατί έχεις διαφορετικούς φακέλους για τον αυτοματισμό και άλλο για το Overlay), ώστε είτε να σου βρούμε μια εναλλακτική είτε να ζητήσουμε από τους Developers να αλλάξει κάτι.
 

Posted Thu 08 Oct 20 @ 9:15 am
Για το 1ο (Length)...τελεια !!! Σ ευχαριστω !!!!

Οσο για το δευτερο...θα προσπαθησω να σου εξηγησω...

Φαντασου οτι εχεις 2 φακελους με φωτο.
Στον 1 φακελο εχεις φωτογραφικο υλικο του μαγαζιου.
Στον 2 φακελο π.χ. εχεις αστειες φωτο.

Δηλωνεις τωρα source for audio only files : slideshow (φακελος 1)
(αρα οταν παιζεις .mp3s δειχνει τις φωτο του 1 φακελου)

Στο καθε deck τωρα στα overlays δηλωνεις slideshow τον 2 φακελο.
Συγκεκριμενα τα ενεργοποιω απο τα FX της κονσολας (βλεπε φωτο)

Οταν παιζεις .mp4 βιντεο και πατησεις το overlays-slideshow δουλευουν μια χαρα, γυρναει δηλαδη στις φωτο του φακελου 2.
Οταν ομως παιξεις .mp3 συμβαινει το εξης : Το vdj ενεργοποιει το "Master" slideshow του φακελου 1 οπως του εχουμε δηλωσει ΟΚ.
Εκεινη την στιγμη ομως αν θελησεις να "γυρισεις" στον φακελο 2, πατωντας το FX στην κονσολα (overlays-slideshow-φακελος 2).....δεν δουλευει.

Συμπερασμα: τα overlays-slideshow των decks δεν μπορουνε να δουλεψουν αν το Master-overlay-slideshow-source for audio only files ειναι ενεργοποιημενο.

Θα ηθελα αν γινεται να μπορουνε να επιβληθουνε εναντι του Master....σαν "νεοτερη" εντολη που δινω.

Πιστευω να με καταλαβες, γιατι κι εγω εφαγα μια ωρα να δω πως θα το διατυπωσω :)




 

Posted Fri 09 Oct 20 @ 12:30 am
Κατά τη γνώμη μου, το πρόγραμμα δουλεύει σωστά.
Εφόσον έχεις επιλέξει ένα overlay για αρχεία ήχου, το overlay αυτό υπερισχύει πάντα όσο το master deck παίζει αρχεία ήχου.
Εσύ ναι μεν πατάς να κάνεις overlay στο video deck, αλλά απο τη στιγμή που εκείνη την ώρα ΔΕΝ παίζει video είναι λογικό να υπερισχύει η ρύθμιση για τα αρχεία του ήχου.
 

Posted Fri 09 Oct 20 @ 9:28 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Εγω πάλι έκανα το ακόλουθο.
- Εχω ενεργοποιημένο το Slideshow για τα Audio με φάκελο 1. (Source for Audio Only Tracks)
- Εχω δηλώσει τον φακελο 2 για το Slideshow σαν Master Overlay Video FX (Master Video Effect - Overlays)

Ανα πάσα στιγμή μπορώ να ενεργοποιήσω το Slideshow από τα Master Video FX (και όχι από τα Decks) και να παίζει ο φάκελος 2 από πάνω από το AudioOnlyVisual (φάκελος 1) και ανεξάρτητα από το αν παίζει mp3 ή video.

Αυτο δεν θέλεις ?
 

Posted Sun 11 Oct 20 @ 1:45 am
Ναι αυτο θελω,
πως το εκανες ομως ?
πως μπορω ομως να ενεργοποιήσω το Slideshow από τα Master Video FX ?
Γιατι θελω να το κανω συντομευση στα buttons στην κονσολα στη φωτο παραπανω...
 

Posted Mon 12 Oct 20 @ 4:19 pm
Update ---->
Ειμαι οκ με το να παταω με το ποντικι το "Master Overlay Video FX"
Ειναι ευκολο ομως να κανω mapping το συγκεκριμενο, σε ενα κενο button της RX ?
Θα ηταν τελειο αν ειχα on/off ....το ενα η' και τα 2 play "start" (βλεπε photo πεδιο 30) που ειναι κενα στην RX.

Εχω διαβασει στο φορουμ κατα καιρους να δινεις τετοιες εντολες, αλλα μεχρι εκει.
Βασικα δεν ξερω ουτε καν που τις "βαζουμε" αυτες τις εντολες.
Ειλικρινα ... ΜΟΝΟ αν δεν σου ειναι μεγαλος κοπος θα ηθελα την βοηθεια σου στο συγκεκριμενο mapping.
Ευχαριστω!





 

Posted Sun 25 Oct 20 @ 12:53 am


(Old topics and forums are automatically closed)