Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Denon MCX8000 - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

τις δουλευω και τις 2 η 8000 μου αρεσει πιο πολυ σαν κονσολα εχει μερικες λειτουργιες καλλυτερες απο την 7000 οπως το καλυτερο eq στα μικ ειναι ομως μεγαλυτερη και πιο βαρια και δεν ειναι για μικρους χωρους εγω που σχεδον αποκλειστικα τις εχω και τις 2 για εκδηλωσεις δεν εχω τετοιο θεμα αλλα αν μου ζητησεις να διαλεξω μια πραγματικα δεν ξερω πια να αποκλεισω
 

Posted Wed 19 Feb 20 @ 4:17 pm
εν τάχει ....

βλέπει μόνο FAT32
Παίζει μόνο αρχεία 44.1 kHz
Στα ελληνικά λείπουν κάτι ς και κάτι ω άλλα γενικά βλέπεις ....
Παίζει αρχεία που δεν έχουν περάσει από το engine άλλα δεν έχεις BPM, Key και δεν φαίνεται ολόκληρη η κυματομορφή (και μάλλον δεν φορτώνει και ολόκληρο τό κομμάτι στη μνήμη γιατί όταν κάνεις μακρινά πηδήματα στο κομμάτι κάνει μια μικρή διακοπή ο ήχος )

Search δεν έχει , και δεν έχει ούτε αν έχεις φτιάξει DB με το Engine .
Αν έχει φτιάξει DB με το Engine μπορείς να βλέπεις τα κομμάτια φιλτραρισμένα με βάση τίτλο, καλλιτέχνη, άλμπουμ, genre, ktl ...
To Engine θέλει δυο ζωές και κάτι, για να κάνει import ανάλυση ta traks ...

Σαν controller είναι τούμπανο , δεν το συζητώ .... ευχαριστιέσαι να παίζεις ...
Με εντυπωσίασε ότι μπορείς έχεις στο ίδιο deck να παιζει ένα κομμάτι από το engine και ένα κομμάτι από το laptop , γυρνάς το διακοπτακι από pc σε engine και τούμπαλιν και το κάθε ένα συνεχίζει να παίζει και δεν διακόπτετε σχεδόν καθόλου ο ήχος .... δεν έχει πρακτική αξία άλλα είναι εντυπωσιακό ...

Παίζοντας με το VDJ δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω καμιά τρομερή χρησιμότητα στις οθόνες πέρα από το ότι μπορείς να παίζεις με το browser foul screen όποτε αν είσαι με laptop βλέπεις καλύτερα , άλλα και πάλι , ψάχνεις την πληροφορία δεξιά αριστερά στις οθόνες ... οπότε προτιμώ 24'' χωρίς οθόνες πάρα 15,6' και οθόνες ...

Μια διαπίστωση άσχετη με τον κοντρόλερ , είναι οτι πράγματα που τα θεωρούμε αυτονόητα παίζοντας με το VDJ δεν είναι , πχ κάνοντας browse απο τις οθόνες , με ενοχλούσε τρομερά που δεν έβλεπα bitrate , key , το τικ τις σημβατοτητας , ακόμα και το μαρκ οτι το κομμάτι έχει παίξει ...

Τώρα όσον αφορά το κρίσιμο ερώτημα, ... μπορεί η κονσόλα με το engine να είναι ένα λειτουργικό back up;

Μπορείς εύκολα να έχεις σε ένα στικάκι το τραγούδι εισόδου και τον χορό του ζευγαριού και να τα παίξεις από εκεί ξέροντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φας χυλόπιτα, πράγμα που σου γλιτώνει το 30-40% του άγχους μιας εκδήλωσης.

Μπορείς με κάποιο κόπο να έχεις 30-40 βασικές λίστες σε ένα στικάκι , που θα σου επιτρέπουν να βγάλεις αξιοπρεπώς μια εκδήλωση ... στο τέλος θα είσαι ένα ράκος άλλα θα τη βγάλεις ....

Ολα αυτά βέβαια είναι εντελώς υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με το πώς εγώ βολεύομαι να παίζω ...

Ο ιδιοκτήτης της κονσόλας , που δεν την έχει πάρει ακόμα στα χέρια του, παίζει εντελώς διαφορετικά. Δεν φτιάχνει λίστες , παιζει από τους φακέλους , δεν χρησιμοποιεί hot cues , θυμάται που έχει τι, και θα έχει ενδιαφέρον πως θα του φανεί το εργαλείο ...

Αυτά ....

 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 11:45 am
Update .... το engine δεν κάνει import αρχεία με ελληνικά στο filename ..... πρόβλημα .... παιζει πρόγραμμα να κάνει τα ελληνικά γκριλις στο filename ??

Edit : κάποια κάνει και κάποια όχι WTF?
 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 1:46 pm
Παίζει (είχα φτιάξει εγώ ένα) αλλά δεν το δίνω πουθενά... ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ GREEKLISH!!!
 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 1:48 pm
Μήπως δεν κάνει όσα έχουν 'ς' κτλ (ότι χαρακτήρες δεν δείχνει η οθόνη)
 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 1:51 pm
PhantomDeejay wrote :
Παίζει (είχα φτιάξει εγώ ένα) αλλά δεν το δίνω πουθενά... ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ GREEKLISH!!!


xaxaxa ναι συμφωνώ ....

Γενικά το engine στο PC κάνει σαν γεροντοκόρη με περίοδο ... δεν του αρέσουν οι φάκελοι με εληνηκους χαρακτήρες , δεν του αρέσουν τα μεγάλα ονόματα αρχείων , δεν του αρέσουν οι αριθμοί στην αρχή του ονόματος , οι τελείες τα κώματα και οι παύλες ... και για όλα αυτά το μήνυμα είναι "is not an audio file" ... βέβαια όλα αυτά είναι λογικά να σκεφτείς ότι για να παίξει θέλει το quick time ...

βλέπω και μια λίγο κουφή συμπεριφορά στα play, cue, hot ques, και σε αλλά όταν παίζεις με το engine , και στα οποία θα έπρεπε να έχεις επιλογές για το πως τα θες ...
... η γενικότερη αίσθηση είναι ότι , ενώ το μηχάνημα είναι πολύ καλό , το χαντακώνει το software/firmware και είναι κρίμα ....

 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 2:58 pm
το εψαξες περισσοτερο απο εμενα οποτε δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου στα πιο πολλα
ενα που ξερω απο αυτα που εγραψες ειναι οτι δεν διαβαζει μονο fat αλλα και ntfs τουλαχιστον στην δικη μου κονσολα
σημηωτεον εχω κανει update filmwere οποτε αν δεν εχεις κανει εσυ μπορει μερικα απο αυτα που γραφεις να μην ισχυουν
παρ ολα αυτα ειναι κ@υλ@ η κονσολα
 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 5:02 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
το εψαξες περισσοτερο απο εμενα οποτε δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου στα πιο πολλα
ενα που ξερω απο αυτα που εγραψες ειναι οτι δεν διαβαζει μονο fat αλλα και ntfs τουλαχιστον στην δικη μου κονσολα
σημηωτεον εχω κανει update filmwere οποτε αν δεν εχεις κανει εσυ μπορει μερικα απο αυτα που γραφεις να μην ισχυουν
παρ ολα αυτα ειναι κ@υλ@ η κονσολα


... ναι , η αλήθεια είναι ότι μετά το firmware update δεν ξαναδοκίμασα NTFS ....

... σαν κονσόλα είναι τούμπανο , και με βολεύει και λίγο περισσότερο από την 7000 ( επίσης τούμπανο ) η οποία έχει το sampler volume μέσα στα fader και με ενοχλεί...
... και για backup, με δεδομένο οτι έχοντας το VDJ, όπου μπορείς εύκολα να φτιάξεις τα tags , δεν είναι τραγικό να περάσεις 30-40 λίστες στο engine για μια ώρα ανάγκης ...
... αυτό που με ξενέρωσε περισσότερο είναι που στο engine, τα que, play και shift jog wheel δεν δουλεύουν όπως τα θέλω και έχω συνηθίσει .... και είναι πολύ κρίσιμες λειτουργίες για να αλλάζουν συμπεριφορά ανάλογα του αν το κουμπάκι είναι στο PC ή στο engine ....
.... το οποίο είναι ξεκάθαρα θέμα firmwere και θα έπρεπε να εχέι επιλογή στις ρυθμίσεις για το πως θες να δουλεύει , όπως έχει για τα hot ques ...

Σαν τελικό συμπέρασμα , νομίζω πως οι οθόνες και το engine δεν αξίζουν τη διάφορα τιμής (~300ε) και μεγέθους, σε σχέση με την 7000 .... είναι προτιμότερο με τα ίδια λεφτά να πάρει κάνεις μια 7000 και ένα VDJ pro (αν δεν έχει και τραβιέται με το serato ) ή μια 7000 και ένα laptop των 350ε για backup ....


 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 9:53 pm
οπως σου ειπα εχω και τις 2...αλλα πρωτα πηρα την 7000 για λογους μπακ απ περισσοτερο ( 2 λαπτοπ )
απλα ετυχε να πεσει στα χερια μου η 8000 και δεν την αφησα γιατι μου αρεσε πολυ ναι οι οθονες ειναι αχρηστες για το πι σι χρειαζονται βεβαιως για τα στικακια
συνοψιζω λοιπον ποια κονσολα θα επαιρνα αν επρεπε να δουλεψω?σαφως την 7000
αν το ερωτημα ειναι με ποια μου αρεσει να παιζω σαφως με την 8000
τετοια διληματα ειναι ευχαριστα ευτυχως
 

Posted Thu 20 Feb 20 @ 11:00 pm


(Old topics and forums are automatically closed)