Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: smart search - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Πως μπορώ να έχω στο search μόνο τη λέξη που θέλω δηλαδή:
Ψάχνω το τραγούδι με τίτλο (φιλί) και θέλω μόνο τα αποτελέσματα με τη λέξη μόνο αυτή ούτε (πεσ το μ ενα φιλί) ούτε (ένα φιλί) μόνο τα τραγούδια που έχουν τη λέξη (φιλί) σκέτο Λατινικά ή Ελληνικά . Εκτός από την τελεία πίσω από τη λέξη τι άλλο βάζω μπροστά για να αποκλείσει άλλες λέξεις?
 

Posted Tue 03 Sep 19 @ 1:30 pm
Το πιο απλό: Εισαγωγικά!!!
"φιλί"

Και επειδή θες και λατινικά και Ελληνικά:
"fili"
 

Posted Tue 03 Sep 19 @ 1:43 pm
Το ίδιο αποτέλεσμα έχω Γιώργο τι δεν κάνω καλά μήπως θέλει κάποια ρύθμιση?
 

Posted Thu 05 Sep 19 @ 8:05 am
djkappas wrote :
Το ίδιο αποτέλεσμα έχω Γιώργο τι δεν κάνω καλά μήπως θέλει κάποια ρύθμιση?


ακριβως το ιδιο αποτέλεσμα εχω κ εγω τι κανουμε λαθος?
 

Posted Thu 05 Sep 19 @ 2:44 pm
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που ζητάτε δεν γίνεται (εκτός και εάν κάνω λάθος, οπότε ο Phantom να με διαψεύσει). Από την εμπειρία μου:

Όταν πληκτρολογούμε οτιδήποτε στο Search-Field, είναι σαν να θέτουμε "φίλτρο" στα αποτελέσματα, του τύπου contains, κοινώς να περιέχει. Άρα

1. Όταν πληκτρολογούμε 1 λέξη, είτε την τοποθετήσουμε εντός εισαγωγικών, είτε εκτός, είναι το ίδιο.
2. Όταν πληκτρολογούμε 2 ή περισσότερες λέξεις, τότε:
2.1. Εκτός εισαγωγικών, συνεπάγεται την εμφάνιση αποτελεσμάτων άνευ συγκεκριμένης σειράς - σύνταξης (των 2 ή περισσοτέρων λέξεων).
2.2. Εντός εισαγωγικών, συνεπάγεται την εμφάνιση αποτελεσμάτων με την συγκεκριμένη σειρά - σύνταξη (των 2 ή περισσοτέρων λέξεων).

Από κει και πέρα...

3. Εάν στα search-options έχουμε επιλέξει μόνο το FileName και η ονομασία που έχουμε δώσει σε όλα τα κομμάτια (files) είναι του τύπου: ALICE COOPER - Poison.mp3, τότε πληκτρολογώντας στο Search-Field την λέξη: Poison. είναι λογικό να εμφανίζει στα αποτελέσματα μόνο αυτή την λέξη (συν την τελεία). Άρα, η τελεία μετά την λέξη, δεν "αποκλείει" άλλες λέξεις...

4. Η άνωθεν επίτευξη, όμως, δεν μπορεί να υλοποιηθεί, ακόμη και εάν στα search-options έχουμε επιλέξει μόνο το FileName και η ονομασία που έχουμε δώσει σε όλα τα κομμάτια (files) είναι του τύπου: Poison - ALICE COOPER.mp3. Γιατί ακόμη και εάν πληκτρολογήσουμε στο Search-Field την φράση (τρόπον τινά): "Poison -" είναι λογικό να εμφανίζει στα αποτελέσματα και το: Poison - και το π.χ: Real Poison - κ.ο.κ.

Εν κατακλείδι, θεωρώ πως ο μοναδικός τρόπος να επιτύχετε αυτό που θέλετε είναι, είτε να δημιουργήσετε ένα Filter Folder (το οποίο θα το μεταβάλετε συνεχώς), είτε ένα Custom Button (το οποίο θα το μεταβάλετε συνεχώς). Δε νομίζω, όμως, ότι αυτό θα εξυπηρετεί εν ώρα set...
 

Posted Thu 05 Sep 19 @ 4:25 pm
Theios Giorgos wrote :
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που ζητάτε δεν γίνεται (εκτός και εάν κάνω λάθος, οπότε ο Phantom να με διαψεύσει). Από την εμπειρία μου:

Όταν πληκτρολογούμε οτιδήποτε στο Search-Field, είναι σαν να θέτουμε "φίλτρο" στα αποτελέσματα, του τύπου contains, κοινώς να περιέχει. Άρα

1. Όταν πληκτρολογούμε 1 λέξη, είτε την τοποθετήσουμε εντός εισαγωγικών, είτε εκτός, είναι το ίδιο.
2. Όταν πληκτρολογούμε 2 ή περισσότερες λέξεις, τότε:
2.1. Εκτός εισαγωγικών, συνεπάγεται την εμφάνιση αποτελεσμάτων άνευ συγκεκριμένης σειράς - σύνταξης (των 2 ή περισσοτέρων λέξεων).
2.2. Εντός εισαγωγικών, συνεπάγεται την εμφάνιση αποτελεσμάτων με την συγκεκριμένη σειρά - σύνταξη (των 2 ή περισσοτέρων λέξεων).

Από κει και πέρα...

3. Εάν στα search-options έχουμε επιλέξει μόνο το FileName και η ονομασία που έχουμε δώσει σε όλα τα κομμάτια (files) είναι του τύπου: ALICE COOPER - Poison.mp3, τότε πληκτρολογώντας στο Search-Field την λέξη: Poison. είναι λογικό να εμφανίζει στα αποτελέσματα μόνο αυτή την λέξη (συν την τελεία). Άρα, η τελεία μετά την λέξη, δεν "αποκλείει" άλλες λέξεις...

4. Η άνωθεν επίτευξη, όμως, δεν μπορεί να υλοποιηθεί, ακόμη και εάν στα search-options έχουμε επιλέξει μόνο το FileName και η ονομασία που έχουμε δώσει σε όλα τα κομμάτια (files) είναι του τύπου: Poison - ALICE COOPER.mp3. Γιατί ακόμη και εάν πληκτρολογήσουμε στο Search-Field την φράση (τρόπον τινά): "Poison -" είναι λογικό να εμφανίζει στα αποτελέσματα και το: Poison - και το π.χ: Real Poison - κ.ο.κ.

Εν κατακλείδι, θεωρώ πως ο μοναδικός τρόπος να επιτύχετε αυτό που θέλετε είναι, είτε να δημιουργήσετε ένα Filter Folder (το οποίο θα το μεταβάλετε συνεχώς), είτε ένα Custom Button (το οποίο θα το μεταβάλετε συνεχώς). Δε νομίζω, όμως, ότι αυτό θα εξυπηρετεί εν ώρα set...

Τελικά τι ισχύει?
 

Posted Wed 11 Sep 19 @ 12:27 pm
Ναι τα εισαγωγικά αφορούν τη σειρά των λέξεων. Όχι δεν υπάρχει τρόπος να βρεις "ακριβώς" αυτό που πληκτρολογείς.

Βέβαια στην πράξη αν εξαιρέσουμε μονολεκτικούς τίτλους που μπορεί να είναι και συστατικά σύνθετων λέξεων η χρήση εισαγωγικών θα πρέπει να περιορίζει τα αποτελέσματα αρκετά.

Έγινε μια συζήτηση με το development και είναι κάτι που θα εξεταστεί, αν και δεν βλέπουν την χρησιμότητα της "ακριβούς" αναζήτησης και μάλιστα την ώρα που κάποιος παίζει Live.

Για οργανωτικούς σκοπούς (δηλαδή σπίτι οταν οργανώνεις την βιβλιοθήκη σου) μπορούν να χρησιμοποιηθούν φίλτρα. Εκεί μπορείς να ορίσεις "Title is 'Φιλί'" και να βρεις αυτά και μόνο αυτά τα αποτελέσματα.
 

Posted Wed 11 Sep 19 @ 12:44 pm
PhantomDeejay wrote :
Ναι τα εισαγωγικά αφορούν τη σειρά των λέξεων. Όχι δεν υπάρχει τρόπος να βρεις "ακριβώς" αυτό που πληκτρολογείς.

Βέβαια στην πράξη αν εξαιρέσουμε μονολεκτικούς τίτλους που μπορεί να είναι και συστατικά σύνθετων λέξεων η χρήση εισαγωγικών θα πρέπει να περιορίζει τα αποτελέσματα αρκετά.

Έγινε μια συζήτηση με το development και είναι κάτι που θα εξεταστεί, αν και δεν βλέπουν την χρησιμότητα της "ακριβούς" αναζήτησης και μάλιστα την ώρα που κάποιος παίζει Live.

καθαρα για να κερδίσουμε χρονο ειδικα την ωρα που παιζουμε live...

Για οργανωτικούς σκοπούς (δηλαδή σπίτι οταν οργανώνεις την βιβλιοθήκη σου) μπορούν να χρησιμοποιηθούν φίλτρα. Εκεί μπορείς να ορίσεις "Title is 'Φιλί'" και να βρεις αυτά και μόνο αυτά τα αποτελέσματα.


 

Posted Thu 12 Sep 19 @ 8:12 am
dj_betty wrote :
PhantomDeejay wrote :
Έγινε μια συζήτηση με το development και είναι κάτι που θα εξεταστεί, αν και δεν βλέπουν την χρησιμότητα της "ακριβούς" αναζήτησης και μάλιστα την ώρα που κάποιος παίζει Live.


καθαρα για να κερδίσουμε χρονο ειδικα την ωρα που παιζουμε live...


Είναι πιο γρήγορο να πληκτρολογήσεις κάποιο άλλο στοιχείο του κομματιού όπως κομμάτι από το όνομα του καλλιτέχνη προκειμένου να περιορίσεις τη λίστα με τα αποτελέσματα, όχι;;;

Θυμίσου οτι στην "ακριβής" αναζήτηση θα πρέπει να γράψεις τον τίτλο ολόκληρο (και όχι τμήμα του) και ακριβώς (χωρίς να ξεχάσεις κάποιο γράμμα) για να σου εμφανίσει το αποτέλεσμα...
Άρα θεωρητικά η "ακριβής" αναζήτηση είναι πιο αργή με εξαίρεση μονολεκτικούς τίτλους που ίσως εμφανίζουν πληθώρα αποτελεσμάτων.

Ας πούμε οτι θέλω να βρω το "Με την πρώτη ματιά" του Μπίγαλη.
Αν γράψω στην αναζήτηση 'matia' εγώ προσωπικά από τη βιβλιοθήκη μου παίρνω 982 αποτελέσματα.
Αν γράψω 'matia mpig' παίρνω 3
Αν ήθελα να κάνω "ακριβή" αναζήτηση τίτλου τότε θα έπρεπε να πληκτρολογήσω
"Με την πρώτη ματιά"
Και αν ξεχνούσα να βάλω το τελικό "ν" στο "την" (δηλαδή "Με τη πρώτη ματιά") δεν θα έβρισκα το τραγούδι...

Έστω οτι θέλω να βρω το "Μάτια μου"
Και έστω οτι κάνω "ακριβή" αναζήτηση... Πάλι εγώ προσωπικά θα πάρω 24 αποτελέσματα. Επειδή η αναζήτηση είναι "ακριβείας" δεν μπορώ να συμπεριλάβω καλλιτέχνη...
Αλλά σε αναζήτηση "μη ακριβείας" μπορώ να γράψω 'matia moy oikono" για το "Μάτια μου" του Οικονομόπουλου, 'matia moy papaz' για το "Μάτια μου" του Παπάζογλου, 'matia moy alej' για το "Μάτια μου" της Αλέξια, κ.ο.κ.
Οπότε στην πράξη γι αυτό οι προγραμματιστές θεωρούν οτι η "έξυπνη" αναζήτηση είναι πιο γρήγορη και οτι η "ακριβής" αναζήτηση έχει πολύ μικρή χρησιμότητα.

Σημείωση:
Εξηγώ απλά το πως έγινε η συζήτηση με τους προγραμματιστές. Το αν και πότε θα υλοποιηθεί "ακριβής" αναζήτηση είναι κάτι που αφορά τους ίδιους, και εγώ προσωπικά δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ, ούτε κατά.
Απλά στο νήμα αυτό αναγκάστηκα να κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου για να εξηγήσω το σκεπτικό τους...
 

Posted Thu 12 Sep 19 @ 8:20 am
PhantomDeejay wrote :
dj_betty wrote :
PhantomDeejay wrote :
Έγινε μια συζήτηση με το development και είναι κάτι που θα εξεταστεί, αν και δεν βλέπουν την χρησιμότητα της "ακριβούς" αναζήτησης και μάλιστα την ώρα που κάποιος παίζει Live.


καθαρα για να κερδίσουμε χρονο ειδικα την ωρα που παιζουμε live...


Είναι πιο γρήγορο να πληκτρολογήσεις κάποιο άλλο στοιχείο του κομματιού όπως κομμάτι από το όνομα του καλλιτέχνη προκειμένου να περιορίσεις τη λίστα με τα αποτελέσματα, όχι;;;


προφανως!ομως για να βγαλει μονο αυτο πρεπει να το γραψεις ακριβως όπως το εχεις κατι που δεν βολευει κ πολύ..παράδειγμα εγω εχω πχ:
Α.Ρεμος - Προσωπικα αν λοιπον εγω ψαξω ρεμος η αν ψαχνω ένα κομματι του ρεμου κ δεν θυμαμαι τιτλο στο ρεμος τα αποτελέσματα θα ειναι όλα μαζι..δηλαδή ελληνικα και greeklish (αυτή η μαστιγα που υπαρχει στα album)


 

Posted Thu 12 Sep 19 @ 8:26 am
PhantomDeejay wrote :
dj_betty wrote :
PhantomDeejay wrote :
Έγινε μια συζήτηση με το development και είναι κάτι που θα εξεταστεί, αν και δεν βλέπουν την χρησιμότητα της "ακριβούς" αναζήτησης και μάλιστα την ώρα που κάποιος παίζει Live.


καθαρα για να κερδίσουμε χρονο ειδικα την ωρα που παιζουμε live...


Είναι πιο γρήγορο να πληκτρολογήσεις κάποιο άλλο στοιχείο του κομματιού όπως κομμάτι από το όνομα του καλλιτέχνη προκειμένου να περιορίσεις τη λίστα με τα αποτελέσματα, όχι;;;

Θυμίσου οτι στην "ακριβής" αναζήτηση θα πρέπει να γράψεις τον τίτλο ολόκληρο (και όχι τμήμα του) και ακριβώς (χωρίς να ξεχάσεις κάποιο γράμμα) για να σου εμφανίσει το αποτέλεσμα...
Άρα θεωρητικά η "ακριβής" αναζήτηση είναι πιο αργή με εξαίρεση μονολεκτικούς τίτλους που ίσως εμφανίζουν πληθώρα αποτελεσμάτων.

Ας πούμε οτι θέλω να βρω το "Με την πρώτη ματιά" του Μπίγαλη.
Αν γράψω στην αναζήτηση 'matia' εγώ προσωπικά από τη βιβλιοθήκη μου παίρνω 982 αποτελέσματα.
Αν γράψω 'matia mpig' παίρνω 3
Αν ήθελα να κάνω "ακριβή" αναζήτηση τίτλου τότε θα έπρεπε να πληκτρολογήσω
"Με την πρώτη ματιά"
Και αν ξεχνούσα να βάλω το τελικό "ν" στο "την" (δηλαδή "Με τη πρώτη ματιά") δεν θα έβρισκα το τραγούδι...

Έστω οτι θέλω να βρω το "Μάτια μου"
Και έστω οτι κάνω "ακριβή" αναζήτηση... Πάλι εγώ προσωπικά θα πάρω 24 αποτελέσματα. Επειδή η αναζήτηση είναι "ακριβείας" δεν μπορώ να συμπεριλάβω καλλιτέχνη...
Αλλά σε αναζήτηση "μη ακριβείας" μπορώ να γράψω 'matia moy oikono" για το "Μάτια μου" του Οικονομόπουλου, 'matia moy papaz' για το "Μάτια μου" του Παπάζογλου, 'matia moy alej' για το "Μάτια μου" της Αλέξια, κ.ο.κ.
Οπότε στην πράξη γι αυτό οι προγραμματιστές θεωρούν οτι η "έξυπνη" αναζήτηση είναι πιο γρήγορη και οτι η "ακριβής" αναζήτηση έχει πολύ μικρή χρησιμότητα.

Σημείωση:
Εξηγώ απλά το πως έγινε η συζήτηση με τους προγραμματιστές. Το αν και πότε θα υλοποιηθεί "ακριβής" αναζήτηση είναι κάτι που αφορά τους ίδιους, και εγώ προσωπικά δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ, ούτε κατά.
Απλά στο νήμα αυτό αναγκάστηκα να κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου για να εξηγήσω το σκεπτικό τους...




καλα ναι αλλα όταν ειδα πανω το νημα που εγραφες για εισαγωγικα χαρηκα λεω ελα γινεται κ δεν το ηξερα χαχαχα
 

Posted Thu 12 Sep 19 @ 8:42 am
Μα η "ακριβής" αναζήτηση αυτό θα κάνει... Θα ψάχνει κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι γραμμένο... Ούτε με ένα γράμμα έξτρα, ούτε χωρίς.
Και αν γράψεις 'Α.Ρεμος' τότε θα σου δώσει όλα τα κομμάτια που για καλλιτέχνη θα έχουν το 'Α.Ρέμος'
Το κακό με την αναζήτηση "ακριβέιας" είναι οτι μετά ΔΕΝ θα μπορείς να γράψεις "εσένα"

Δηλαδή δεν θα μπορείς να γράψεις 'Α.Ρεμος εσενα' και να πάρεις αποτελέσματα...
 

Posted Thu 12 Sep 19 @ 8:43 am
Και ομως γινεται παιδες!

Διπλο εισαγωγικο, ΚΕΝΟ, την λεξη, ΚΕΝΟ, διπλο εισαγωγικο!

Δλδ οταν εχεις λεξεις στα κομματια σου πχ. ROCKS και ROCKSTYLE και γραψεις " ROCKS " θα εμφανισει το ROCKS μονο!

VDJ και ξερο ψωμι μωρε!!! Αααχαχα!!!

(ΥΓ. Sorry για τα κεφαλαια αλλα για να δουν την εξηγηση μου ολοι πολυ γρηγορα!)
 

Posted Mon 16 Sep 19 @ 10:00 pm
djbro78gr wrote :
Και ομως γινεται παιδες!

Διπλο εισαγωγικο, ΚΕΝΟ, την λεξη, ΚΕΝΟ, διπλο εισαγωγικο!

Δλδ οταν εχεις λεξεις στα κομματια σου πχ. ROCKS και ROCKSTYLE και γραψεις " ROCKS " θα εμφανισει το ROCKS μονο!

VDJ και ξερο ψωμι μωρε!!! Αααχαχα!!!

(ΥΓ. Sorry για τα κεφαλαια αλλα για να δουν την εξηγηση μου ολοι πολυ γρηγορα!)
Ξαναδιάβασε το αρχικό post! Όταν συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς θέλουν τα παιδιά, θα συνειδητοποιήσεις και ότι η πρότασή σου είναι δυστυχώς "άκυρη"...
 

Posted Tue 17 Sep 19 @ 10:57 am
Theios Giorgos wrote :
djbro78gr wrote :
Και ομως γινεται παιδες!

Διπλο εισαγωγικο, ΚΕΝΟ, την λεξη, ΚΕΝΟ, διπλο εισαγωγικο!

Δλδ οταν εχεις λεξεις στα κομματια σου πχ. ROCKS και ROCKSTYLE και γραψεις " ROCKS " θα εμφανισει το ROCKS μονο!

VDJ και ξερο ψωμι μωρε!!! Αααχαχα!!!

(ΥΓ. Sorry για τα κεφαλαια αλλα για να δουν την εξηγηση μου ολοι πολυ γρηγορα!)
Ξαναδιάβασε το αρχικό post! Όταν συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς θέλουν τα παιδιά, θα συνειδητοποιήσεις και ότι η πρότασή σου είναι δυστυχώς "άκυρη"...


Δεν το νομιζω να μην καταλαβα καλα.

Κανε μια αναζητηση οπως το προτεινω και θα δεις τα αποτελεσματα.

Και οσο για το να κανεις τοσο ακριβης αναζητηση με παραπανω απο μια λεξεις θα πρεπει να κανεις το ιδιο πραγμα ακριβως και θα βγει μονο αυτο το αποτελεσμα. (Με ενα κενο μεταξυ τους)

Πχ. την αναζητηση για Ρεμο που ειπατε παραπανω: " Α.Ρεμος " " εσενα "

(Ειναι too much εννοειται να τα γραφεις ολα αυτα αλλα ειναι ο μονος τροπος και ναι γινεται!)

Δοκιμαστε το! Δεν εχετε τιποτα να χασετε...
 

Posted Wed 18 Sep 19 @ 8:08 pm
Έστω ότι από τα "Search Settings" έχεις επιλέξει η αναζήτηση να περιλαμβάνει: Title, Artist, FileName.

Έστω ότι έχεις τα ακόλουθα κομμάτια (των οποίων το FileName είναι όπως εμφανίζεται ως ακολούθως και κατ' αντιστοιχία τα tags):

α΄) Party - IGGY POP
β΄) Party starter - WILL SMITH
γ΄) The party - KRAZE
δ΄) I Wanna be a hippy - PARTY ANIMALS

Το ζητούμενο είναι να βρεις το κομμάτι που στον τίτλο του έχει μόνο την λέξη party (δηλαδή να εμφανιστεί στη λίστα αποτελεσμάτων μόνο το 1ο). Για ξανακάνε την δοκιμή σου και γράψε μας τον τρόπο...
 

Posted Thu 19 Sep 19 @ 5:33 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
θειο δε σε ειχα να χεις και Kraze... ωραιιιιος!!
 

Posted Thu 19 Sep 19 @ 1:12 pm
PANOSV wrote :
θειο δε σε ειχα να χεις και Kraze... ωραιιιιος!!

Τα εχει αλλα εδω στην χαλκιδα που εχει μπλεξει ο φουκαρας σε ποιον να τα παιξει?
 

Posted Thu 19 Sep 19 @ 1:45 pm
PANOSV wrote :
θειο δε σε ειχα να χεις και Kraze... ωραιιιιος!!

+1

dimitris_g wrote :
Τα εχει αλλα εδω στην χαλκιδα που εχει μπλεξει ο φουκαρας σε ποιον να τα παιξει?

+2
 

Posted Thu 19 Sep 19 @ 2:55 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
:D :D
 

Posted Fri 20 Sep 19 @ 8:12 am
91%