Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 10

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Το τελευταίο σου crash δείχνει οτι προέρχεται από σκανάρισμα κυματομορφής. Οπότε άσχετο με την κονσόλα/
 

Posted Fri 29 Nov 19 @ 5:47 pm
Αυτό γίνεται στο labtop που έχω βάλει την τελευταία έκδοση BUILD 5451 (2019-11-24) και δεν μπαίνει στο πρόγραμμα καθόλου με συνδεμένο το κοντρολερ.
Το crashguard το έστειλε όταν άνοιξα το πρόγραμμα χωρίς να έχω συνδεμένο το κοντρόλερ.Μόλις το σύνδεσα τη usb το virtual έκλεισε και έστειλε ότι έστειλε
Στο κυρίως labtop που παίζω δεν έχω κάνει update την BUILD 5451 (2019-11-24) έχω και σ αυτό win 8.1 και παίζει κανονικά.
 

Posted Sat 30 Nov 19 @ 7:18 am
Αφού δεν θέλει να παίξει με τη νέα έκδοση το πήγα πάλι πίσω στην 5402 και δουλεύει μια χαρά πάλι άρα κάτι έγινε με την ενημέρωση,
 

Posted Mon 02 Dec 19 @ 4:14 pm
Τελικά έβαλα και στο labtop που παίζω την τελευταία δοκιμαστική έκδοση v 5454 του virtual και κάνει ακριβώς τα ίδια. Κρασάρει δεν μπαίνει καθόλου στο πρόγραμμα.αφού κάνω update κάνει ακριβώς το ίδιο.Έχω πειστεί πλέον ότι είναι θέμα update.Δουλεύω ddj sx3 με win 8.1.
 

Posted Sat 07 Dec 19 @ 8:28 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Εχεις όλα τα CH στη θέση USB ή μήπως κάποιο/α σε άλλη θέση (LINE/PHONO/MIC) ?
Αν ναι, μπορείς να δοκιμάσεις με όλα τα CH στο USB και μετά να ανοιξεις την νέα εκδοση ?
 

Posted Sun 08 Dec 19 @ 4:26 pm
Τα κανάλια ήταν ένα στο line in ένα στο Mic και τα δυο σto usb a.
Έβαλα όλα τα κανάλια στις usb kai to πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά.
Με τις δοκιμές βέβαια που έκανα μετά δηλαδή έβαλα τις δύο εισόδους στο sto mic και line in το πρόγραμμα κρασαρε ξανάνοιξε και κόλλησε και μαζί με αυτό ο εξωτερικός σκληρός δεν ξανάδωσε δεδομένα.Ανέβασε θερμοκρασία πολύ και δεν τον αναγνωρίζει πλέον.Ας θεωρήσω ότι είχε έρθει η ώρα του και το έκανε τη σωστή στιγμή.Ας το δουν οι τεχνικοί.
 

Posted Mon 09 Dec 19 @ 1:20 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
OΚ, κατα πασα πιθανοτητα, εχει φτιαχτει ηδη γισ το επομενο, update
 

Posted Mon 09 Dec 19 @ 4:38 pm
Έτοιμο ευχαριστώ
 

Posted Wed 11 Dec 19 @ 1:18 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
H έκδοση 5466 είναι διαθέσιμη σαν Early Access, και από ότι είδα στο Account σου, την έχεις ήδη τρέξει.
Ενημέρωσέ μας αν το πρόβλημα λύθηκε.
 

Posted Wed 11 Dec 19 @ 1:33 pm
Το πρόβλημα έχει λυθεί.Oι επιλογείς usb line in mic δουλεύουν πλέον άψογα όπως πρέπει.
Παλιά έπρεπε να τους κινείς με κάποια καθυστέρηση για κάνει μετάβαση από το usb a στο b ή το αντίθετο τώρα όπως και να το κάνεις αλλάζει αμέσως.
Το κοντρολερ τώρα δουλεύει άψογα.
Αυτό που έχω προσέξει τελευταία επίσης είναι στα κεντρικά εφέ noice echo jet όταν μετακινείς το κουμπί στο κοντρολερ κινούνται και στην οθόνη όταν επιλέγω το filter δεν κινείται στην οθόνη και νομίζω το κάνει και στην ddj rx.
 

Posted Wed 11 Dec 19 @ 9:44 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
djkappas wrote :
Αυτό που έχω προσέξει τελευταία επίσης είναι στα κεντρικά εφέ noice echo jet όταν μετακινείς το κουμπί στο κοντρολερ κινούνται και στην οθόνη όταν επιλέγω το filter δεν κινείται στην οθόνη και νομίζω το κάνει και στην ddj rx.

OK, θα το δούμε

 

Posted Thu 12 Dec 19 @ 2:16 pm
djdad wrote :
djkappas wrote :
Αυτό που έχω προσέξει τελευταία επίσης είναι στα κεντρικά εφέ noice echo jet όταν μετακινείς το κουμπί στο κοντρολερ κινούνται και στην οθόνη όταν επιλέγω το filter δεν κινείται στην οθόνη και νομίζω το κάνει και στην ddj rx.

OK, θα το δούμε



Στην ddj rx κάνει ακριβώς το αντίθετο δηλ.το κουμπί από τα φίλτρα κινείται στην οθόνη άλλα δεν κινούνται τα υπόλοιπα.
 

Posted Wed 18 Dec 19 @ 7:11 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Μέχρι να γίνουν τα updates....

Για την DDJ-SX3
COLOR_FX_PARAM :
filter


Για την DDJ-RX
COLORFX :
var 'hwmixer' ? nothing : filter

.. και COLORFX_ON :
var 'hwmixer' ? nothing : down ? nothing : filter 50%


 

Posted Wed 18 Dec 19 @ 3:34 pm
vlahoskwn wrote :
Καλημέρα
Εχω φτιάξει το mapping της κονσολας αλλά έχω κολλήσει στο θέμα με τα εφφε
Εγώ θέλω να βάλω στα 3 ποτενσιομετρα να χειρίζομαι 3 διαφορετικά εφφε και να τα ενεργοποιώ με το αντίστοιχο κουμπί που έχει για το on
Μέχρι εκεί τα καταφέρνω εκεί που κολαω είναι ότι θέλω μετά από τα δύο κουμπια που έχει στα δεξιά ππυ επιλέγει το ch assign για εφφε θελω να προσάρμοσε στο ενα κουμπί σωτε πατώντας να φορτώνει τα 3 εφφε που εγώ έχω ορίσει και όταν πατάω το αλλο να φορτώνει τα άλλα 3 που θαε χω ορίσει ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνω με το ποβτικι να βάζω αλο εφέ κάθε φορά...
Μπρει να γινει;
Εγώ ότι δοκίμασα δε κατάφερα να το φτιαξω...
Αν θέλετε μπορώ να σας ανεβάσω το βραδυ και τις εντολές που έχω βάλει

Παίζει κάποιος να με βοηθήσει γιατί δε το έχω καταφέρει ακόμη...
 

Posted Mon 23 Dec 19 @ 5:28 pm
SHIFT + FX1 = effect_bank_save 1
SHIFT + FX2 = effect_bank_save 2
FX1 = effect_bank_load 1
FX2 = effect_bank_load 2

Σημείωση:
Τα υπόλοιπα κουμπιά και χειριστήρια των effect πρέπει να έχουν το εργοστασιακό mapping και απλά στο σκιν του 2020 να επιλέξεις να βλέπεις 3 effects στην οθόνη και όχι ένα
 

Posted Tue 24 Dec 19 @ 7:50 am
Θέλω να μαπαρω το assign όχι το shift η είναι ο ίδιος κώδικας;
Εγώ τώρα έχω ενεργοποιήσει στο σκιν τα 3 εφφέ αλλά δε κατάφερα να τα κάνω να αλλάζουν
Για να διευκρινίσω τι θέλω λίγο
Θέλω να έχω στα εφφέ να έχω φορτώσει 1 σε κάθε ένα συγκεκριμένο και με το on να τα ενοργοποιηω και μετά παντωντας το assign να αλλάζει και στα 3 εφφέ με ένα στο κάθε ένα που θα έχω ορίσει εγώ.
Δηλαδή fx 1 loop out fx2 echo fx3 flanger
Πατώντας το assign να γίνεται αυτόματα fx1 echo fx2 flanger fx3 loop out
 

Posted Tue 24 Dec 19 @ 9:18 am
Πρέπει να μαπάρεις και το SHIFT και το σκέτο.

Οδηγίες:
Επιλέγεις τα 3 effects που θες για το deck για το κουμπί 1
Πατάς SHIFT+FX1
Έτσι αποθηκεύεις αυτά τα 3 effects στη θέση (bank/τράπεζα) 1
Επιλέγεις τα άλλα 3 effects που θες για το κουμπί 2
Πατάς SHIFT+FX2
Έτσι αποθηκεύεις αυτά τα 3 effects στη θέση (bank/τράπεζα) 2

Τώρα πατώντας FX1 ή FX2 κάνεις κλήση της αποθηκευμένης τράπεζας. Δηλαδή φορτώνεις τα αντίστοιχα effects που έχεις σώσει πιο πάνω για τα 3 slots

 

Posted Tue 24 Dec 19 @ 10:31 am
Καλημέρα
Αρχικά χρόνια πολλά και καλές γιορτες!!!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά μάλλον η είμαι χαζός η κάτι δεν έχεις καταλαβει(λίγο δύσκολο βέβαια)

Θέλω να έχω στα 3 κουμπιά των εφφέ ένα φορτωμένο που όταν θα πατάω το on να ενεργοποιειται τώρα όμως το πρώτο ενεργοποιειται αλλά στο δεύτερο εφφέ όταν πάταω on αλλάζει εφφέ και πάει στο επόμενο και δεν το ενεργοποιει

Αφού το κάνω να ενεργοποιείται θέλω με το κουμπί ch1 assign θέλω πατώντας να φορτώνει 3 συγκεκριμένα εφφέ ότι κι αν έχει φορτωθεί προηγούμενος και το ίδιο πραγμα να κάνει και στο δεύτερο ch2

Μπορεί να γινει αυτό;
Αν ναι θα ήθελα συγκεκριμένα τον κώδικα και να αλλάξω εγώ το ονομα το εφφέ γιατί ότι και αν δοκίμασα δε κατάφερα κάτι και είναι το τελευταίο που έχει μείνει στο mapping και είναι και το ποιο σημαντικό που θέλω..

 

Posted Wed 25 Dec 19 @ 9:56 am
καλημερα να σας πω και κατι που εχω παρατηρησει δυο φορες αφου παιζω μπορει πχ σε μιση ωρα στα jog να σταματησει να κινουνται τα led και μενει σε ενα σημειο
λετε να υπαρχει καποιο προβλημα;
 

Posted Thu 26 Dec 19 @ 11:05 am
Επαναλαμβάνω:
ΜΕ ΤΟ DEFAULT MAPPING (και όχι κάτι μαγειρεμένο από εσένα) :

Στο DEFAULT skin πρέπει να επιλέξεις να βλέπεις 3 effect και ΟΧΙ ένα (Αυτό γίνεται και με την εντολή effect_3slots_layout on)
'Όταν το κάνεις αυτό κάθε κουμπί (FX ON) της κονσόλας θα πρέπει να ενεργοποιεί το αντίστοιχο effect
Με λίγα λόγια το 1o FX ON θα ενεργοποιεί το 1ο effect, το 2ο FX ON το δεύτερο effect κ.ο.κ.
https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/layout/effects.html
Πρόσεχε αυτά που λέει για Multi Effects Mode
Από την περιγραφή σου, έχεις ενεργοποιημένο το Single Effects Mode που σημαίνει οτι και στο default skin βλέπεις ένα effect αντί για τρία

Αφού γυρίσεις την κονσόλα σε multi effects mode (και κάθε κουμπί ενεργοποιεί ένα effect) τότε άλλαξε τον mapper και γράψε στα κουμπιά που σου έγραψα πιο πάνω τις εντολές που σου έδωσα.

Οι εντολές που σου έδωσα προϋποθέτουν οτι η κονσόλα είναι σε multi effects mode
 

Posted Mon 30 Dec 19 @ 10:48 am
95%