Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Vdj κοψιμο στον ηχο οταν κανω search

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Λοιπον ανοιγω topic εφοσον το προβλημα παραμενει και ειναι αρκετα σοβαρο-ενοχλητικο.
Απο το τελευταιο update και μετα (μπορει και να μην φταει το update, απλα να συνεπεσε) αντιμετωπιζω κι εγω ενα πρωτογνωρο θεμα που δεν ειχα ποτε. Οταν παω να κανω search και παταω τα δυο-τρια πρωτα γραμματα το κομματι που παιζει κανει ενα "μαγκωμα", παρομοιο με αυτο που αναφερουν αλλοι συναδερφοι οταν φορτωνουν το αλλο deck. Εμενα ομως δεν μου το κανει στο φορτωμα αλλα στο search.
Παραθετω και video https://www.youtube.com/watch?v=gEBshmRullc&feature=youtu.be

Toshiba i3, 8gb ram, με ssd σκληρο για το λειτουργικο
Και μηχανικο ενσωματωμενο για την μουσικη (οχι εξωτερικο δηλαδη)
Win8.1 και χρηση μονο για djing
(Ελαχιστα προγραμματα τυπου tag rename,mix meister κτλ)
Ετρεξα το latency monitor για περιπου 5 ωρες και μου εγραψε οτι ο υπολογιστης μου μπορει να διαχειριστει audio χωρις drops.
Σημειωτεον οτι ο επεξεργαστης δουλευει ρελαντι ακομα και στο φορτωμα.
Δουλευω με pioneer ddj-sx και το latency στο
7,2ms. Σημερα θα δοκιμασω και το τελευταιο μου χαρτι ανεβαζοντας το latency στο 10.1ms. Επισης (αν υπαρχει περιπτωση να παιζει καποιο ρολο) χρησιμοποιω το skin του phantom, silver sleek. Επομενο βημα μου ειναι το format!
 

Posted Sun 31 Aug 14 @ 7:29 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
dld otan sou kanei auto to "kopsimo" ston ixo, to Latency Mon deixnei mia xara ?? Periergo.

Dokimase 2 pragmata...
1. Apenergopoiise to Wifi (apo to Device Manager)
2. Anevase to Jog Midi Interval frequency (apo ta UTILITIEs tis DDJ-SX ..des to manual), an kai den nomizw oti exei sxesi.


An to teleutaio update sou dimiourgise provlima, dokimase to setting ControllerRefreshRate sto 0.20
 

Posted Sun 31 Aug 14 @ 3:31 pm
Καλημερα Μπαμπη. Οχι το latency mon δεν το ετρεξα ταυτοχρονα με το vdj. Νομιζα οτι το τρεχεις μονο του και τσεκαρει το laptop. Θα το δοκιμασω λοιπον παιζοντας να δουμε.
(Μαζι και τα αλλα 2 που μου προτεινες).
Λοιπον την κυριακη επαιξα σε ενα γαμο. Ανεβασα το latency στο 10.1ms και νομιζω οτι ηταν ενταξει. Λεω νομιζω γιατι στους γαμους παιζω απο lists και τα search που κανω ειναι λιγα. Παρολαυτα κατα τη διαρκεια της βραδυας μου εκανε σε ανυποπτο χρονο και χωρις να πειραζω κατι παρομοια κοψιματα (3-4) ολη τη βραδυα αλλα επιφυλασσομαι μηπως ηταν απ τα μηχανηματα του κεντρου που ηταν λιγο ξεχαρβαλωμενα. Παρολαυτα απο τοτε που βγηκε η 8 με το. Latency στο 7.2 επαιζα και δουλευανε ολα αψογα. Πολυ θα ηθελα να μαθω τι αλλαξε
 

Posted Wed 03 Sep 14 @ 1:40 am
Λοιπον παιδια το προβλημα δυστυχως παραμενει και μαλιστα εχει γινει πιο εντονο. Το κανει και στα 10.1ms.
Γιωργο δοκιμασα και με disable το wifi lan απο την διαχειρηση αλλα...
Μπαμπη το ControllerRefreshRate δεν το βρηκα στα options και τρεχοντας το latencyMon παραλληλα με το vdj8 και ενω εκανε παρα πολλα κοψιματα πηρα τα παρακατω αποτελεσματα

Λοιπον ξεκιναω Format και βλεπουμε.....Τουλαχιστον να δουμε αν φταει το laptop ή ....
 

Posted Thu 04 Sep 14 @ 12:57 pm
Λοιπον εκανα format και εβαλα πρωτα το vdj 8 και μετα τους drivers της sx. Τρεχω το προγραμμα και ολα καλα. Μετα ριχνω το backup φακελο vdj στα documents και παλι τα ιδια!!!! Τον διαγραφω, ξανανοιγω το προγραμμα να δημιουργησει νεο φακελο και παλι ολα καλα! Τωρα πρεπει να παω βημα βημα να περασω mappers,effect, db, playlists
Και ελπιζω να ειναι καμια ρυθμιςη ή κανα effect γιατι αμα ειναι db ή τα playlists την βαψαμε!
 

Posted Thu 04 Sep 14 @ 3:35 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sto Latencymon pigaine stin kartela pou leei Drivers. Tha sou vgalei mia lista. Vres to pedio Highest Execution (ms), kane sort wste na anevoun panw auta pou exoun tin megalyteri timi.
an deis xrono panw apo 0.6 i 1.0, tote exeis thema. Ekei tha sou deiksei kai poios driver eexei to thema. Synithws einai to USBPORT.SYS pou tis pio polles fores ofeiletai ston kakogrammeno USB driver tis Microsoft, opote tha prepei na dokimaseis downgrade sta Win8
 

Posted Thu 04 Sep 14 @ 3:35 pm
Αν ειναι αυτο που λες Μπαμπη παμε για downgrade σε win7 γιατι το laptop το πηρα νε 8.1 οποτε δεν βαζω σπασμενα τα 8. Προτιμω τα 7αρια που τα χω γνησια

Λοιπον νομιζω το προβλημα μου ληθηκε.... Εσβησα το "Settings" απο τον φακελο virtualdj στα documents(αν και ετσουξε πολυ) και νομιζω οτι τωρα παιζει μια χαρα. Θα ξανακανω τις ρυθμισεις απ την αρχη και βημα βημα βλεπουμε....
 

Posted Thu 04 Sep 14 @ 4:16 pm


(Old topics and forums are automatically closed)