Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Release - Page: 5

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Σωστά είναι...

Έτος/Μήνας/Μέρα (κενό) Ώρα:Λεπτά

Το έτος παραλείπεται για το τρέχον έτος ώστε να φαίνεται η ώρα και τα λεπτά...
Στα παλιότερα έτη παραλείπεται η ώρα.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 5:06 pm
theios wrote :
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα ρε παίδες...
Υπάρχει καμια ρύθμιση που δεν έχω δει για να αναβοσβήνει όταν τελειώνει το κομμάτι?
Σπανίως χρειάζεται, αλλά καμιά φορά αμα έχεις φάει κανένα σκάλωμα βοηθάει.... :p

Ρύθμιση όχι...
Αλλά πολλά skins για την έκδοση 8 που ετοιμάζονται έχουν αυτή τη λειτουργία!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 5:08 pm
PhantomDeejay wrote :
theologos3 wrote :
theologos3 wrote :
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αρα αφηνω την database του 7 στη θεση της. Το 8 θα γραφει πλεον στην δικια του, αρα θα εχω πλεον 2 databese στον δισκο και θα πρεπει να περνω μπακαπ μονο του 8 (γιατι του 7 την εχω) σωστο?


Εχω θεμα. Την ωρα που το λιμιτερ αρχιζει να κοβει εχω θορυβους στον ηχο. Αν δυναμωσω και το γκαιν τοτε το τραγουδι σχεδον καταστρεφεται.
Τι κανω?


Χαμηλώνεις το gain. Το limiter στην 8 προστέθηκε για αυτό ακριβώς τον λόγο. Για να δείχνει πότε έχεις βάλει πολύ gain. Εαν δεν υπήρχε το limiter τότε με το gain που βάζεις θα παραμόρφωνες τον ήχο.


Γιωργο μαλλον δεν ειμουν σαφης. Ποτε δεν πεζω στα κοκκινα. Οταν μιλαω για θορυβο, εννοω σκρατσ και κοψιματα στον ηχο τα οποια παραμορφωνουν το τραγουδι. Οταν δεν επεμβαινει το λιμιτερ ολα καλα.
Στο 7 δεν γινοταν αυτο, οταν (επιτηδες) δυναμωνα το γκαιν απλα δεν ανεβαινε η ενταση.
Επισης εχω διακοπες στον ηχο οταν αλλαζω κατηγοριες στα σαμπλερ (στη side list δεξια του μπροουζερ)
 

Posted Thu 22 May 14 @ 5:48 pm
theologos3 wrote :

Γιωργο μαλλον δεν ειμουν σαφης. Ποτε δεν πεζω στα κοκκινα. Οταν μιλαω για θορυβο, εννοω σκρατσ και κοψιματα στον ηχο τα οποια παραμορφωνουν το τραγουδι. Οταν δεν επεμβαινει το λιμιτερ ολα καλα.
Στο 7 δεν γινοταν αυτο, οταν (επιτηδες) δυναμωνα το γκαιν απλα δεν ανεβαινε η ενταση.
Επισης εχω διακοπες στον ηχο οταν αλλαζω κατηγοριες στα σαμπλερ (στη side list δεξια του μπροουζερ)

Το πρόβλημα με την αλλαγή κατηγορίας στο sampler έχει αναφερθεί και το team το κοιτάζει.
Για το πρόβλημα με το limiter... Με πόσο latency παίζεις και με ποια κάρτα, λειτουργικό, κτλ

 

Posted Fri 23 May 14 @ 12:52 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DrJekyl wrote :
PhantomDeejay wrote :
DrJekyl wrote :

Εγώ έχω την v2.02 αλλά και στο site αυτή βρίσκω


http://www.virtualdj.com/addons/581/LoopOut.html
Ναι, η 2.0.2 σε Windows δουλεύει κανονικά. Σε MAC δεν ξέρω...


Το link με πάει στη 2.02 Γιώργο. Όχι στη 2.1 που ανέφερες. Αυτή λοιπόν όντως παίζει στην 8 σε windows αλλά όχι στην 8 σε mac. Στην 7 σε mac παίζει κανονικά. Στην 8 σε mac τη βλέπει το πρόγραμμα όχι όταν πάω το αρχείο στο φάκελο Plugins>SoundEffect (εκεί δηλαδή που είναι και τα άλλα effects) αλλά όταν το πάω στο φάκελο Plugins64>SoundEffect. Παρότι όμως τη βλέπει όταν πάω να το φορτώσω μου βγάζει ''This plugin does not seem compatible with VirtualDj 8''..


Γιώργο τελικά υπάρχει η 2.1?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 1:00 am
Όχι. :)
Σου έδωσα το link για την έκδοση που έλεγα πιο πάνω...
Δουλεύει σε windows στην 8, αλλά δεν δουλευέι σε mac απ' ότι φαίνεται.
 

Posted Fri 23 May 14 @ 1:22 am
PhantomDeejay wrote :
Σωστά είναι...

Έτος/Μήνας/Μέρα (κενό) Ώρα:Λεπτά

Το έτος παραλείπεται για το τρέχον έτος ώστε να φαίνεται η ώρα και τα λεπτά...
Στα παλιότερα έτη παραλείπεται η ώρα.


η φωτογραφια που ειδες ηταν απο sort by first seen.αν δεις ειναι ακυρες οι ημερομηνιες γιατι βγαζει πχ 2009 κ μετα 8-5 κ μετα 2009 κ 2013 οποτε
πως ειναι σωστο το sort?εγω θελω να δουλευει το sort οπως στο 7 δηλαδη απο την πιο προσφατη κ κατω η αναποδα
 

Posted Fri 23 May 14 @ 4:11 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
[quote=]

PhantomDeejay wrote :

0rafa0 wrote :
Παιδια προβλημα. Σε ολα τα κομματια μου τα cue μου ειναι ελαχιστα χιλιοστα μπροστα απο την μποτα.γτ? Κοιταξτε την μπλε κυματομορφη..


Πρώτον δεν ανέβασες εικόνα.
Δεύτερον η αρχή του Beat στο 8 είναι στην αριστερή άκρη του CBG και όχι στο κέντρο όπως ήταν μέχρι τώρα.

Και σε μένα υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Όταν φορτώνω το κομμάτι το cue είναι μπροστά από τη μπότα (ενώ στη 7 ήταν πάνω στη μπότα). Η διαφορά με αυτό που φαίνεται στη photo είναι ότι ενώ η αριστερή άκρη - όπως λες Γιώργο - του CBG όταν φόρτωσα το κομμάτι ήταν εκεί που φαίνεται το cue στη photo, όταν ολοκληρώθηκε η ανάλυση του κομματιού μεταφέρθηκε αριστερά (εκεί που φαίνεται τώρα δηλαδή). Το πρόβλημα είναι ότι το cue έμεινε εκεί που ήταν το CBG όταν φορτώθηκε το κομμάτι..!! Θέλω να πω ότι αν μεταφερόταν και το cue εκεί που πήγε το CBG δε θα είχαμε θέμα!!

Με αυτό το θέμα τι κάνουμε? (σε mac δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά σε windows - και στα δύο pc που δοκίμασα - υπάρχει). Πρέπει να αλλάξουμε όλα τα cues (προφανώς μόνο μία φορά θα χρειαστεί..)?

Σ.Σ. : Δε συμβαίνει στα παλαιά cues..
 

Posted Fri 23 May 14 @ 4:36 am
PhantomDeejay wrote :
Οι εκδόσεις LE version 7 δεν αναβαβθμίζονται αυτόματα σε εκδόσεις LE 8.
Η κονσόλα σου θα δουλέψει, αλλά μόνο για 10 λεπτά.

Το Sampler είναι πλέον στον Browser. Είτε στον φάκελο "Sampler" αριστερά, είτε στη sideview δεξιά (χρησιμοποιήσε τα εικονίδεια στο κάτω μέρος της sideview για να αλλάξεις προβολή)

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εκδόσεις LE θα λάβετε σύντομα με επίσημη ανακοίνωση.

Για αυτο τον λογο δηλαδη δεν αναβουν και τα λαμπακια στην κονσολα?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 4:52 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά.
Στο 7 η cpu έπαιζε μεταξύ 5-10%, εκτός απο όταν φόρτωνα κομμάτι που στιγμιαία ανέβαινε. Σε γενικές γραμμές όμως έπαιζε γύρω στο 7%
Τώρα στο 8 η cpu δέν πέφτει κάτω απο 40-45%. Στο φόρτωμα βαράει 90-άρια αλλά αυτό δε με απασχολεί εφόσον δε μου κάνει σπασίματα κλπ.
Η ανησυχία μου είναι στο οτι η cpu θα είναι μόνιμα σε επίπεδα 40-50% για κανένα 8ωρο. Υπάρχει λόγος ανησυχίας, εκτός απο τη θερμοκρασία? Είναι νορμάλ αυτά τα επίπεδα ή θα με κρεμάσει σε καμια φάση και θα τρέχω?
Έλεγα να βάλω και κανέναν ssd να τρέχει το λειτουργικό, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι γιατί θα ανέβει κι άλλο το cpu usage.
 

Posted Fri 23 May 14 @ 6:32 am
Παίζεις video ?

Υ.Γ.:
Γιατί θα ανεβεί κι άλλο η CPU αν βάλεις SSD ?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 6:35 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Όχι δεν παίζω βίντεο.
Γενικά ξέρω οτι η cpu ανεβαίνει με έναν ssd γιατί ουσιαστικά με τον μηχανικό δίσκο περιμένει να της στείλει αρχεία για να επεξεργαστεί ενώ ο ssd την έχει πιο στην τσίτα με την ταχύτητα που της τα στέλνει. Οκ, μπορεί να μην είναι έτσι ακριβώς, αλλά χοντρά-χοντρά έτσι το κατάλαβα.
Σκέψου οτι έχεις μια γραμματέα και σου δίνει χαρτιά να υπογράφεις. Άμα στα δίνει με αργό ρυθμό θα τελειώσετε σε μια ώρα αλλά στο χαλαρό. Την άλλη μέρα έρχεται η γραμματέας έχοντας πάρει κόκα. Θα τελειώσετε στο 10-λεπτο αλλά σε αυτό το 10-λεπτο θα σου βγάλει την Παναγία.
 

Posted Fri 23 May 14 @ 6:41 am
Για τον SSD κάνεις τεράστιο λάθος... Δεν είναι έτσι. Αν θες το αναλύουμε σε άλλο θέμα...

Τώρα, για γράψε ακριβώς τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου...
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:03 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Ντρέπομαι, θα με κοροϊδέψετε. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααααααα
Ντάξει, είναι ψιλοαρχαίο laptop αλλά σκυλί. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.
Centrino duo 2.00Ghz και 2Gb RAM.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχει να κάνει και η κάρτα γραφικών (intel 965 express) γιατι όταν το κάνω minimize πέφτει κατακόρυφα η cpu.
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:13 am
Χαχαχαχαχα...
Εντάξει... Δικαιολογείται τότε... Και ναι, το μεγαλύτερο πρόβλημα σου είναι η GPU.
Εγώ το τρέχω σε ένα Core2Duo του 2007 με Win 7 και 2 GB RAM και δεν ανεβαίνει πάνω από 15-20% όταν παίζει (όχι όταν φορτώνει) αλλά έχω dedicated κάρτα γραφικών ;)
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:19 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Μάλιστα....
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Αν όχι, θα έχω θέμα με αυτά τα επίπεδα cpu?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:34 am
Θέμα δεν θα έχεις αν το laptop ψύχεται καλά.
Και υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και από την πλευρά του VDJ... Αλλά βλέπεις κρατήσαμε συμβατότητα με τα Windows XP και αυτό έχει και κάποιες "αρνητικές" επιπτώσεις... :P
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:36 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Έχει να κάνει καθόλου και με το skin? Δηλαδή άμα βάλω κανένα custom (όταν βγουν) θα δω διαφορά ή μπα?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:39 am
Όχι. Ιδιαίτερη διαφορά (και ειδικά προς τα κάτω) δεν θα δεις...
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:42 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Τεσπά, άμα το πρόβλημα είναι μόνο το overheating, δεν πολυανησυχώ. Μια χαρά είναι το cooler που έχω απο κάτω.
Το έβαλα και έκανε analyze μερικούς φακέλλους και ήταν για 1-2 ώρες στο 95%. Ε, αφού δεν έκανε κανένα τσαφ εκεί, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
Πάντως εσύ είσαι υπέρ του ssd σε αυτή την περίπτωση? Να βάλω και κανα Gb RAM ακόμα λες?
 

Posted Fri 23 May 14 @ 7:49 am
12%