Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Release - Page: 4

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Ξςρω πως εχω κανει τις περισσοτερες ερωτησεις αλλα παιζω αυτη τη στιγμη κ οτι βλεπω "περιεργο" το ψαχνω.στα πεδια στην πρωτη εμφανιση του τραγουδιου αλλα μου τα βγαζει με ημερομηνια κ αλλα με ωρα κ ημερομηνια.διορθωνεται?πειτε μου πως ειναι ρυθμιση να ηρεμησω
 

Posted Thu 22 May 14 @ 3:31 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Betty, υπάρχει μια ρύθμιση που λέγεται "gainSliderIncludesAutoGain".
Αυτή αν είναι "yes" θα βλέπεις το gain πάντα στο κέντρο, δηλαδή δεν θα σου δείχνει πόσο το έχει "πειράξει". Το αλλάζει μεν αλλά δεν σου το δείχνει γιατί το θεωρεί default. Θεωρεί ως σημείο αναφοράς το "σωστό" gain που όρισε το πρόγραμμα. Άρα όποιες αλλαγές θα κανεις εσύ θα είναι σε σχέση με αυτό το gain.
Σκέψου το σαν cue. Σου δείχνει ως "αρχή" εκείνο το σημείο.
Θα σου έλεγα αυτή τη ρύθμιση να τη βάλεις "no". Έτσι θα σου δείχνει τι αυξομειώσεις έχει κάνει στο gain.
Αν και πάλι κάποια φορά παραμείνει στο κέντρο, σημαίνει οτι δεν το πείραξε γιατί θεωριτικά δεν χρειάστηκε. Αν όμως παραμένει στο κέντρο συνέχεια, μάλλον υπάρχει θέμα.
Αυτά ως προς το οπτικό μέρος.
Τώρα αυτό που λες οτι χαμηλώνει μόνο του, πιθανότατα είναι το limiter. Παρατήρησε να δεις αν ανάβει. Όποτε χρειάζεται να μπει το limiter ανάβει δίπλα η ένδειξη.
Αν σου ανάβει η ένδειξη, σημαίνει οτι το έχεις τεζάρει. Σε αυτή την περίπτωση δυνάμωσε τον ενισχυτή σου (ή αν το έχεις σε κανάλι μίκτη δυνάμωσε απο εκεί). Γενικά μην παίζεις τσίτα απο το controller.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 3:36 pm
Θα δω κ τη ρυθμιση σου κ σας ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας.οσο για την ενταση ξαφνικα δυναμωνει μονο του.αν δεν παιζει κατι με τον ηχο του μαγαζιου τοτε καπου υπαρχει προβλημα.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 3:44 pm
Παρακαλω το team για μια βοηθεια....
Επειδη παιζω με διαφορους κοντρολλερ ενας απο αυτους που παιζω δεν εχει κουμπια ωστε να κινηθω γρηγορα μεσα στο τραγουδι.Αυτος ειναι ο Numark N4
Σας παρακαλω πως μπορω να μαππαρω το προγραμμα ωστε να μετατρεψω τα κουμπια Pitch + - σε κινηση εμπρος και πισω μεσα στο τραγουδι ??

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:03 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
@Betty
Το να χαμηλώνει μόνο του έχει εξήγηση (limiter). Το να δυναμώνει μόνο του έχει πολλές εξηγήσεις.
Μπορεί να ξεκινάς ένα κομμάτι πριν το φορτώσει τελείως (αυτό είναι το πιο συχνό).
Μπορεί να γίνεται συνδυασμός πραγμάτων, πχ να βάζεις το κομμάτι με "τσιμπιμένα" μπάσα, να πικάρουν και να μπαίνει ο limiter χαμηλόνοντας την ένταση συνολικά, μετά να επαναφέρεις/κόβεις τα μπάσα και να κλείνει ο limiter με αποτέλεσμα να δυναμώνει συνολικά η ένταση.
(σταματάω να ξεκινάω τις προτάσεις με τη λέξη "μπορεί" γιατι θυμίζει Παντελίδη και θα κάνω εμετό)
Αν την ώρα που δυναμώνει μόνο του, εκείνη την ώρα κάνεις κάτι (πειράζεις το eq, φορτώνεις κομμάτι ή δεν ξέρω τι) καλό θα ήταν να δεις τι είναι αυτό το κάτι που κάνεις και να μας το πεις για να βρούμε τη λύση.
Αν όμως στα καλά καθούμενα εκεί που παίζει το κομμάτι κι εσύ κάνεις τσιγάρο, ξαφνικά συναμώνει, τότε έχεις θέμα όντως.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:03 pm
Οταν δυναμωνει δεν κανω τπτ αν θυμαμαι καλα.ειναι σαν να εχει φαει κομπρεσαρισμα κ ξαφνικα να σκαει ολη η ενταση.θα το δω κ στο αλλο μαγαζι που παιζω κ θα σας ενημερωσω.το auto gain με την αλλαγη που εκανα δειχνει οπτικα παντως να δουλευει.θα το δω κ αυριο.τωρα ακομα ψαχνω να δω πως διορθωνει στα πεδια η ημερομηνια που γραφω πιο πανω
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:13 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
@Frankyd
Τα κουμπιά μπορείς, το pitch slider οχι.
Στα settings πας controlers, βρίσκεις το κουμπί που θες και το αλλάζεις.
Θα βρεις το κουμπί του pitch+ (δεν ξέρω πως το γράφει) και στο Action θα βάλεις "seek +4" (χωρίς τα "" φυσικά).
Αντίστοιχα στο pitch- θα βάλεις "seek -4".
Αυτό θα το κάνεις και στα κουμπιά του άλλου deck άν τα έχει ξεχωριστά. Κάπως θα τα ξεχωρίζει, μπορεί πχ να λέει "pitch+ left" ή "pitch+ Α", δεν ξέρω. Πιθανότατα όμως δεν θα τα έχει ξεχωριστά για κάθε deck, οπότε οκ.
Πάντως μόλις βρεις τα κουμπιά, τα action είναι "seek +4" για μπροστά και "seek -4" για πίσω.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:15 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Betty, σε ποιά πεδία? Δεν έχω καταλάβει. Που σου βγάζει ημερομηνία? Στο tag editor ή στον browser?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:22 pm
Εγραψα πιο πανω αναλυτικα.οταν κανω πχ sort by date μου βγαζει σε καποια τις ημερομηνιες κ σε αλλα ωρα κ ημερομηνια κ ετσι δεν μου τα εμφανιζει κ εκει που πρεπει οταν ψαχνω κατι
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:30 pm
theios wrote :
@Frankyd
Τα κουμπιά μπορείς, το pitch slider οχι.
Στα settings πας controlers, βρίσκεις το κουμπί που θες και το αλλάζεις.
Θα βρεις το κουμπί του pitch+ (δεν ξέρω πως το γράφει) και στο Action θα βάλεις "seek +4" (χωρίς τα "" φυσικά).
Αντίστοιχα στο pitch- θα βάλεις "seek -4".
Αυτό θα το κάνεις και στα κουμπιά του άλλου deck άν τα έχει ξεχωριστά. Κάπως θα τα ξεχωρίζει, μπορεί πχ να λέει "pitch+ left" ή "pitch+ Α", δεν ξέρω. Πιθανότατα όμως δεν θα τα έχει ξεχωριστά για κάθε deck, οπότε οκ.
Πάντως μόλις βρεις τα κουμπιά, τα action είναι "seek +4" για μπροστά και "seek -4" για πίσω.


Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση θειε.
Σου επισυναπτω τι λεει στο PITCHBEND+ pitch_bend +5% 500ms & toggle "bendp" while_pressed

Αν δεν σου κανει κοπο που πρεπει να βαλω seek+4 ????
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:37 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Υπάρχουν πολλά πολλές κατηγορίες ρε συ. "First seen", "First played", "File date", "last play"...
Αν έχει βάλει "last play" και το έχεις παίξει σήμερα θα σου βγάλει μόνο ώρα, αν τελευταία φορά το έπαιξες χθες ή πριν 2 μήνες θα σου βγάλει ημερομηνία και ώρα, αν τελευταία φορά το έπαιξες το 2013 θα σου βγάλει μόνο ημερομηνία.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:42 pm
Μα το first seen εννοω.πως να ανεβασω φωτο απο το κινητο να δεις ακριβως τι γινεται?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:49 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Franky, δες τη φωτό. Είναι στο μικρό που έχω στο γραφείο, αλλά θα καταλάβεις. Βρίσκεις το κουμπί, σβήνεις πρώτα αυτά που γράφει και βάζεις αυτό που θέλεις.
Μετά πατάς save.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:49 pm
DJ FRANKYD wrote :
theios wrote :
@Frankyd
Τα κουμπιά μπορείς, το pitch slider οχι.
Στα settings πας controlers, βρίσκεις το κουμπί που θες και το αλλάζεις.
Θα βρεις το κουμπί του pitch+ (δεν ξέρω πως το γράφει) και στο Action θα βάλεις "seek +4" (χωρίς τα "" φυσικά).
Αντίστοιχα στο pitch- θα βάλεις "seek -4".
Αυτό θα το κάνεις και στα κουμπιά του άλλου deck άν τα έχει ξεχωριστά. Κάπως θα τα ξεχωρίζει, μπορεί πχ να λέει "pitch+ left" ή "pitch+ Α", δεν ξέρω. Πιθανότατα όμως δεν θα τα έχει ξεχωριστά για κάθε deck, οπότε οκ.
Πάντως μόλις βρεις τα κουμπιά, τα action είναι "seek +4" για μπροστά και "seek -4" για πίσω.


Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση θειε.
Σου επισυναπτω τι λεει στο PITCHBEND+ pitch_bend +5% 500ms & toggle "bendp" while_pressed

Αν δεν σου κανει κοπο που πρεπει να βαλω seek+4 ????


Ολα ΟΚ Θειε....Δουλευει μια χαρα...χιλια ευχαριστω


 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:51 pm
Για το auto-gain:
Η ρύθμιση "gainslidericludesautogain" καλό είναι να μένει ενεργοποιημένη.
Και εξηγώ:

Το Auto-Gain κάνει μια ρύθμιση στο gain του κομματιού. Αν πάτε το ποντίκι πάνω από το gain knob στο skin θα δείτε την ρύθμιση που έχει κάνει.
Όμως με την ρύθμιση αυτή ενεργοποιημένη, το gain knob έχει πάντα σαν σημείο αναφοράς το "12 o clock"
Έτσι εάν αλλάξετε gain ξέρετε πάντα που πρέπει να τοποθετήσετε το gain knob για να έχετε την ρύθμιση του auto-gain, δηλαδή την μέγιστη τιμή gain χωρίς παραμόρφωση (ή σωστότερα χωρίς να σας κόβει το limiter κάθε τρεις και λίγο)

Με αυτή την ρύθμιση απενεργοποιημένη το gain knob θα συμπεριφέρεται όπως στην έκδοση 7. Δηλαδή για κάθε κομμάτι θα παίρνει διαφορετική θέση, κάνοντας σχεδόν αδύνατο να θυμάστε που πρέπει να βάλετε το gain-knob για να χρησιμοποιήσετε την σωστή τιμή του auto-gain έτσι και το πειράξετε.
Γενικά η ρύθμιση αυτή προστέθηκε ώστε να μπορεί το gain knob των midi controller να εξομοιωθεί καλύτερα με το gain ενός hardware μίκτη.
Με λίγα λόγια, με την ρύθμιση αυτή ενεργοποιημένη, και το gain knob στο 12 o clock το κομμάτι έχει τόσο gain όσο υπολογίζει το auto-gain!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:53 pm
PhantomDeejay wrote :
Για το auto-gain:
Η ρύθμιση "gainslidericludesautogain" καλό είναι να μένει ενεργοποιημένη.
Και εξηγώ:

Το Auto-Gain κάνει μια ρύθμιση στο gain του κομματιού. Αν πάτε το ποντίκι πάνω από το gain knob στο skin θα δείτε την ρύθμιση που έχει κάνει.
Όμως με την ρύθμιση αυτή ενεργοποιημένη, το gain knob έχει πάντα σαν σημείο αναφοράς το "12 o clock"
Έτσι εάν αλλάξετε gain ξέρετε πάντα που πρέπει να τοποθετήσετε το gain knob για να έχετε την ρύθμιση του auto-gain, δηλαδή την μέγιστη τιμή gain χωρίς παραμόρφωση (ή σωστότερα χωρίς να σας κόβει το limiter κάθε τρεις και λίγο)

Με αυτή την ρύθμιση απενεργοποιημένη το gain knob θα συμπεριφέρεται όπως στην έκδοση 7. Δηλαδή για κάθε κομμάτι θα παίρνει διαφορετική θέση, κάνοντας σχεδόν αδύνατο να θυμάστε που πρέπει να βάλετε το gain-knob για να χρησιμοποιήσετε την σωστή τιμή του auto-gain έτσι και το πειράξετε.
Γενικά η ρύθμιση αυτή προστέθηκε ώστε να μπορεί το gain knob των midi controller να εξομοιωθεί καλύτερα με το gain ενός hardware μίκτη.
Με λίγα λόγια, με την ρύθμιση αυτή ενεργοποιημένη, και το gain knob στο 12 o clock το κομμάτι έχει τόσο gain όσο υπολογίζει το auto-gain!


Πολυ σωστα Phantom...Απ οτι βλεπω και στα 4 καναλια το ρυθμιζει μονο του ενω το εχω σταθερα στο +12...Μια χαρα ολα τα καναλια βγαινουν στην ιδια ενταση φιλε...Αψογα

 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:57 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Betty, αν είναι πρόσφατη ημερομηνία βγάζει και ώρα, άν είναι περσινή βγάζει μόνο ημερομηνία.
Δεν ξέρω αν αλλάζει και πώς.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:57 pm
dj_betty wrote :
Μα το first seen εννοω.πως να ανεβασω φωτο απο το κινητο να δεις ακριβως τι γινεται?

Παρόλο που δεν τα εμφανίζει όλα με την ίδια μορφή, εντούτοις το sort δουλεύει κανονικά.
Απλά αντί να σου λέει οτι είδα πρώτη φορά το κομμάτι στις 23/5/2014 στις 00:45, σου λέει 10mins ago
Το ίδιο έκανε και η έκδοση 7.
Απλά στο 8 η περίοδος που εμφανίζεται πιο "ανθρώπινα" και λιγότερο "κομπιουτερίστικα" είναι μεγαλύτερη.
Μπορεί στο μάτι να νομίζεις οτι θα ταξινομηθούν λάθος, αλλά αν κάνεις sort θα δεις οτι τα εμφανίζει σωστά.

 

Posted Thu 22 May 14 @ 4:58 pm
 

Posted Thu 22 May 14 @ 5:00 pm
theiosPRO InfinityMember since 2008
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα ρε παίδες...
Υπάρχει καμια ρύθμιση που δεν έχω δει για να αναβοσβήνει όταν τελειώνει το κομμάτι?
Σπανίως χρειάζεται, αλλά καμιά φορά αμα έχεις φάει κανένα σκάλωμα βοηθάει.... :p
 

Posted Thu 22 May 14 @ 5:05 pm
9%