Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Προακουστική με καλώδιο splitter..

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Μία ερώτηση..
Δοκιμάζω στο laptop προακουστική με splitter για να υπάρχει σαν backup και έχω ένα θεματάκι.. κάνω όλες τις ρυθμίσεις και αντί να έχω τα δύο κανάλια, ένα σε κάθε έξοδο, έχω σε κάθε έξοδο δύο κανάλια!! Δηλαδή στα ακουστικά ακούω το ένα κανάλι στο ένα αυτί και το άλλο στο άλλο...
Το ίδιο και στην άλλη έξοδο που συνδέω με τα ηχεία (αυτοενισχυόμενα studio) μου δίνει το ένα κανάλι στο ένα και το άλλο στο άλλο.. Και όλα αυτά ταυτόχρονα..
Το καλώδιο γράφει "Καλώδιο διαχωρισμού ήχου 1 σε 2 audio".. Καμία ιδέα?
 

Posted Tue 06 May 14 @ 2:11 pm
 

Posted Tue 06 May 14 @ 2:56 pm
Μάλλον το προϊόν που έπεσε στα χέρια σου είναι ελλατωματικό, (που σημαίνει πως από όλη την παρτίδα, το δικό σου έχει πρόβλημα).
Πολύ φοβάμαι, όμως, ότι απλά το μαγαζί, δεν γνωρίζει τί πουλάει.
Δηλαδή... αγόρασε 100 κομμάτια από Κίνα χωρίς να είναι βέβαιος τί ακριβώς πουλάει.

Στο site που μας έδειξες, έπρεπε κανονικά να λειτουργεί όπως θέλεις.
 

Posted Wed 07 May 14 @ 11:31 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ôï ðáñáðÜíù êáëþäéï äåí êÜíåé ãéá ôçí ëåéôïõñãßá Õ êáé íïìßæù ðùò äåí õðÜñ÷åé óôï åìðïñåßï ôÝôïéï êáëþäéï ìðïñåßò íá ðÜñåéò Ýíá óáí êáé áõôü
êáé äõï áðü áõôÜ

êáé ìåôÜ íá óõíäÝóåéò ìå rca to rca óôï mixer óå äõï êáíÜëéá
 

Posted Wed 07 May 14 @ 12:44 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djsadim wrote :
ôï ðáñáðÜíù êáëþäéï äåí êÜíåé ãéá ôçí ëåéôïõñãßá Õ êáé íïìßæù ðùò äåí õðÜñ÷åé óôï åìðïñåßï ôÝôïéï êáëþäéï ìðïñåßò íá ðÜñåéò Ýíá óáí êáé áõôü
êáé äõï áðü áõôÜ

êáé ìåôÜ íá óõíäÝóåéò ìå rca to rca óôï mixer óå äõï êáíÜëéá


το παραπάνω καλώδιο δεν κάνει για την λειτουργία Υ και νομίζω πως δεν υπάρχει στο εμπορείο τέτοιο καλώδιο μπορείς να πάρεις ένα σαν και αυτό

και δυο από αυτά

και μετά να συνδέσεις με rca to rca στο mixer σε δυο κανάλια
 

Posted Wed 07 May 14 @ 12:50 pm
Óå ìïñöÞ êáëùäßïõ, ðéèáíüí íá ìçí âñåé.
Èá âñåé üìùò Ýôïéìï áíôÜðôïñá

 

Posted Wed 07 May 14 @ 2:48 pm
Ουσιαστικά ήθελα να πάω σε μία πιο γρήγορη λύση αυτού..
http://www.djmarket.gr/accessories---cartidges---cables-cables-traktor-cable-native-instruments-p-3684.html

ή μετά μέσω amazon αυτού (αλλά θα αργήσει)

http://www.amazon.com/gp/product/B0056XAWOU/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&tag=pbmo-20&linkCode=as2&camp=217145&creative=399373&creativeASIN=B0056XAWOU

Όπως διάβασα και εδώ αλλά και σε άλλα άρθρα (ας με διορθώσει κάποιος αν έχω λάθος) μπορεί οπτικά να είναι ίδια αλλά δεν έχουν την ίδια λειτουργία.. Το ένα διαχωρίζει τον ήχο από strereo σε μόνο βγάζοντας δύο ξεχωριστά κανάλια ενώ το άλλο απλά δίνει από μία πηγή δύο ίδιες εξόδους.. Για να βρίσκεται και αυτό μέσα στην τσάντα σαν έσχατη λύση-backup..
 

Posted Thu 08 May 14 @ 4:37 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

Posted Thu 08 May 14 @ 5:21 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kai ta dyo apo ta parapanw links einai OK.
Poly OK omws den einai i lysi pou pas na dwseis gia tin proakoustiki sou. Tha sou synistousa na valeis merika euros parapanw kai na pas se mia multi-channel USB karta ixou me ASIO drivers (px. Audio 2 DJ, Numark DJio klp)

EDIT. Ah ok, diavasa oti to thes gia backup..tote ola kala.
 

Posted Thu 08 May 14 @ 5:36 am


(Old topics and forums are automatically closed)