Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με mapping

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα παιδιά. Εχθές προσπάθησα να map-άρω ένα κουμπί στο Hercules mp3e2 ενός φίλου και για κάποιο λόγο δεν λειτουργούσε. Ευτυχώς είχα μαζί μου ένα AKAI LPD8 οι κώδικες λειτουργούσαν κανονικά με το SIMPLE MIDI WRAPPER. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω ένα κουμπί να λειτουργεί σαν shift και ένα ποτενσιόμετρο να λειτουργεί σαν eq_high και gain_relative (και για τα δύο deck). Οι κώδικες είναι οι ακόλουθοι
Για το κουμπί shift var_equal 'shift' 0 ? set 'shift' 1 : set 'shift' 0
Για το ποτενσιόμετρο var_equal 'shift' 0 ? gain_relative : eq_high
Αν αλλάξω τι σειρά του map του ποτενσιόμετρου δηλαδή var_equal 'shift' 1 ? gain_relative : eq_high ή var_equal 'shift' 0 ? eq_high : gain_relative τότε λειτουργούν διαφορετικά
Με λίγα λόγια το κουμπί shift δεν λειτουργεί δοκίμασα επίσης να κάνω την μεταβλητή global προσθέτοντας $ αλλά τίποτα. Ακόμα τέσταρα με το learn ότι το κουμπί λειτουργεί κανονικά.
Τι ακριβώς παίζει; Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν ξέρω τι φταίει. Οι κώδικες είναι απλή και σωστή δεν υπάρχει πουθενά κάτι περίεργο ώστε να μεταφράζεται αλλιώς από το virtual DJ. Ακόμα πως γίνεται να δουλεύει στο ένα controller ενώ στο άλλο όχι ; Αυτό είναι που πραγματικά με τρελαίνει..
Περιμένω την απάντηση κάποιου με ανυπομονησία :)

 

Posted Tue 20 Aug 13 @ 6:41 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To SHIFT tis Hercules einai Hardware. Den stelnei MIDI. Gia tin akriveia , auto pou einai mapparismeno san SHIFT den einai to koumpi, alla to LED tou koumpiou, wste na gnwrizei to programma se poia thesi einai to SHIFt kai na allazei kapoio panel.
Tha prepei n axrisimopoiiseis kapoio allo koumpi san SHIFT gia tis entoles pou theleis na mappareis.
 

Posted Tue 20 Aug 13 @ 7:09 pm
Το ξέρω ότι είναι Hardware και ότι στέλνει άλλο σήμα MIDI όταν το πατάς. Εγώ θέλω να προσθέσω ακόμα ένα κουμπί σαν shift. Την εντολή της μεταβλητής την έχω βάλει στο κουμπί automix και έχω χρησιμοποιήσει και άλλα ονόματα για την μεταβλητή σε περίπτωση όπου ήδη χρησιμοποιούταν το όνομα shift.
 

Posted Wed 21 Aug 13 @ 7:03 am
Achileas7 wrote :

Για το κουμπί shift var_equal 'shift' 0 ? set 'shift' 1 : set 'shift' 0
Για το ποτενσιόμετρο var_equal 'shift' 0 ? gain_relative : eq_high
Αν αλλάξω τι σειρά του map του ποτενσιόμετρου δηλαδή var_equal 'shift' 1 ? gain_relative : eq_high ή var_equal 'shift' 0 ? eq_high : gain_relative τότε λειτουργούν διαφορετικά

SHIFT: toggle 'MyShift'
Ποτενσιόμετρο (όχι encoder, όχι pitch slider): var 'MyShift' ? eq_high : gain_relative
 

Posted Wed 21 Aug 13 @ 7:24 am
Υπόψην: Τα ονόματα των μεταβλητών ΕΙΝΑΙ CaSe SenSitive
 

Posted Wed 21 Aug 13 @ 7:25 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia koumpi pou einai sto kentro, dld den yparxei to idio koumpi kai stis dyo meries tou controller, tha titan protimotero na xrisimopoiiseis global metavliti dld $name (me to symbolo $ mprosta apo to onoma tis metavlitis)
 

Posted Wed 21 Aug 13 @ 3:28 pm
Παιδιά τα δοκίμασα και τα δύο (ξεχοριστά και ταυτόχρονα). Έβαλα global μεταβλητές και χρησιμοποίησα το κώδικα με το toogle όμως ακόμα δεν δουλεύει. Ο λόγος άγνωστος. Όπως είπα είναι σαν να μην δουλεύει το shift. Το Knob λειτουργεί πάντα με την εντολή αλλιώς είτε με τον τρόπο που σας έγραψα στην αρχή του post είτε με το τρόπο του phantom. Τι πάιζει ; Καμία ιδέα ;
Phantom το γνωρίζω πως οι μεταβλητές είναι Case Sensitive κια γι αυτό συνήθως δεν χρησημοποιώ κεφαλαία γράμματα στα ονόματά τους :)

 

Posted Thu 22 Aug 13 @ 5:28 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Achileas7 wrote :
Παιδιά τα δοκίμασα και τα δύο (ξεχοριστά και ταυτόχρονα). Έβαλα global μεταβλητές και χρησιμοποίησα το κώδικα με το toogle όμως ακόμα δεν δουλεύει. Ο λόγος άγνωστος. Όπως είπα είναι σαν να μην δουλεύει το shift. Το Knob λειτουργεί πάντα με την εντολή αλλιώς είτε με τον τρόπο που σας έγραψα στην αρχή του post είτε με το τρόπο του phantom. Τι πάιζει ; Καμία ιδέα ;
Phantom το γνωρίζω πως οι μεταβλητές είναι Case Sensitive κια γι αυτό συνήθως δεν χρησημοποιώ κεφαλαία γράμματα στα ονόματά τους :)



se emena me aytes tis entoles :

AUTOMIX -> toggle $Mysadim
kai
EQ_HIGH -> var $Mysadim ? gain_relative : eq_high

doylepse kanonika
 

Posted Thu 22 Aug 13 @ 6:29 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
pantos 8a exeis problimata me tis ri8miseis toy hxoy me to koympi poy dialekses gia mena kalitera na gialekseis to pitch diladi na einai kapos etsi

AUTOMIX -> toggle $Mysadim
kai
PITCH -> var $Mysadim ? gain_relative : param_multiply 1% & pitch
 

Posted Thu 22 Aug 13 @ 6:55 am
Ευχαριστώ παιδιά! δούλεψε κανονικά ο τελευταίος κώδικας του Sadim. Απ΄ότι φαίνεται ήθελε και μεταβλητή global και δεν ήθελε τα ''. Τώρα αν μπορείς κάποιος να εξηγήσει γιατί έπρεπε να μπούμε σε όλη αυτή τη διαδικασία και γιατί δεν δούλευε ο πρώτος κώδικας, θα το εκτιμούσα πολύ :)
 

Posted Thu 22 Aug 13 @ 4:37 pm


(Old topics and forums are automatically closed)