Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΚΤΗ 14 MXR AMERICAN AUDIO

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟΝ 14 MXR AMERICAN AUDIO MIKTH Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ VIDEO ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ VDJ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΣΤΟ SOUND SETUP,ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΑ DECKS KAI ΠΑΤΑΩ PLAY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,OTAN TO ΠΑΩ ΣΤHN ΕΠΙΛΟΓΗ ΗΧΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ "ΓΥΡΝΑΝΕ" ΤΑ DECKS ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ PC ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΤΗ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΜΙΚΤΗ (CUE,ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΑ,MASTER) ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟ PLAY ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΑΩ (TO PLAY) ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΤΗΜΑ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ.ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΦΡΕΝΟ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
 

Posted Sat 11 May 13 @ 9:25 am
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΝΟΙΖΩ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ WINDOWS MEDIA PLAYER,"ΠΕΡΝΑΕΙ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΚΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ.
 

Posted Sat 11 May 13 @ 9:27 am
1) ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία
2) Κάτι δεν κάνεις σωστά στις ρυθμίσεις του ήχου. Όταν πατάς play και το κομμάτι μένει σταματημένο πάει να πει οτι δεν είναι ρυθμισμένη σωστά η κάρτα ήχου σου.
 

Posted Sat 11 May 13 @ 2:13 pm
ok το βρηκα ηθελε κατι asio drivers.
ευχαριστω
τωρα εχω μια αλλη ερωτηση
επειδη ο μικτης δεν εχει πανω του jog wheels ,αλλα εχει κατι κουμπια left right ωστε να ετακινησε αναμεσα στο brownser ,μπορω να κανω αυτα τα κουμπια κατι σαν jog wheels?δηλαδη να τα κανω fwd και rwd?
 

Posted Sun 12 May 13 @ 4:59 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
DJCOSICOSI wrote :
ok το βρηκα ηθελε κατι asio drivers.
ευχαριστω
τωρα εχω μια αλλη ερωτηση
επειδη ο μικτης δεν εχει πανω του jog wheels ,αλλα εχει κατι κουμπια left right ωστε να ετακινησε αναμεσα στο brownser ,μπορω να κανω αυτα τα κουμπια κατι σαν jog wheels?δηλαδη να τα κανω fwd και rwd?


μα είδει γίνεται αυτό που ζητάς με τον συνδυασμό των shift+hotcue 1 (1) και shift+hotcue 2 (2)
 

Posted Sun 12 May 13 @ 5:10 am
σιγουρα? γω αυτος ο συνδιασος που λες μου σβηνει τα cues.μιλαμ για τον ιδιο μικτη?
 

Posted Sun 12 May 13 @ 10:00 am
ααα μαλλον εσυ λες για αυξοιμωση ταχυτητας κοματιου.εγω λεω να το πηγαινω μπροστα και να βρισκω γρηγορα πχ το ρεφρεν
 

Posted Sun 12 May 13 @ 10:03 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
mporeis na mappareis ta dyo koumpia pou kanoun pitch bend (shft+HotCue) san
seek +8 kai
seek -8
i an theleis kapoio encoder na kane auti tin douleia, dokimase ..
goto
param_smaller 0% ? seek -1 : seek +1
param_smaller 50% ? seek -1 : seek +1
 

Posted Sun 12 May 13 @ 10:16 am
πωσ κανω αυτο το "mapparisma " που λες?πως ειναι οι εντολες?
 

Posted Sun 12 May 13 @ 11:00 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Pas sto CONFIG-->Mappers kai epilegeis to American AUdio MXR14 apo tin lista.
Sto katw aristero meros velepeis ta Keys kai ta actions pou exei kathe ena apo auta.
Entopizeis to SHIFT+HOTCUE1 , to kaneis klik kai sto deksi meros, ekei pou leei Action, svineis auto pou grafei (ps. pitch_bend) kai grafeis..
seek -8
Kaneis to idio me to SHIFT+HOTCUE2 ..kai grafeis...
seek +8

Patas OK.

Patwntas twra SHIFT kai HOTCUE1 /2 tha exeis tin 'ploigisi' sto kaommati. Mpreis na valeis +/-16 anti gia +/-8 an theleis na pigainei pio grigora
 

Posted Sun 12 May 13 @ 11:07 am
Ίσως έπρεπε να ποστάρω σε άλλη κατηγορία αλλά επειδή αναφέρομαι στο ίδιο μηχάνημα συνεχίζω εδώ...

Επειδή για τα τυπικά του προσόντα η τιμή είναι πολύ χαμηλή, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους για την γνώμη τους για τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας και για το συγκεκριμένο μηχάνημα (αν βέβαια κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει αρκετά ώστε να είναι σε θέση να έχει μια ολοκληρωμένη άποψη).
Θεωρείτε τον μίκτη αυτό αξιόπιστη λύση για ερασιτεχνική χρήση (με pc αρχικά) για κάποιον που δεν έχει λεφτά να αγοράσει players, αλλά δεν θέλει να πάρει και dj controller?
Ευχαριστώ
 

Posted Sun 02 Jun 13 @ 9:16 am
Θα γράψω χωρίς να γνωρίζω για το συγκεκριμένο μηχάνημα, σαν απλός χομπίστας. Κατανοώ ότι τα χρήματα που ζητάει μπορεί να είναι λιγότερα από έναν αντίστοιχο Pioneer η Vestax σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι και λίγα ενώ η χρήση του 4 x analog + midi mixer είναι αρκετά εξειδικευμένη και κάθε άλλο από ερασιτεχνική μπορεί να χαρακτηριστεί.

Εσύ είσαι κατασταλαγμένος από αυτό που ζητάς από το μηχάνημα που θα αγοράσεις;

Από εκεί και πέρα, ναι η American Audio αποτελεί μια εταιρία με υψηλό VMF δείκτη και σίγουρα αξίζει να είναι μέσα στις πρώτες επιλογές σου.
 

Posted Sun 02 Jun 13 @ 10:52 am
Κατ'αρχάς ευχαριστώ.
Αν με ρωτάς πραγματικά και όχι ρητορικά δεν έχω καταλήξει εντελώς σε αυτό που ζητάω. Μόνο σε ένα γενικό επίπεδο.

Η βασική σκέψη είναι η εξής:
Θέλω να αγοράσω ένα μίκτη για χρήση στο σπίτι. Ούτε για επαγγελματικό σκοπό, ούτε για κάποιο στούντιο - αυτό εννοούσα ερασιτεχνική χρήση.
Προς το παρόν, δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στην αγορά (καλών) players, οπότε ψάχνω κάποιο μίκτη που να μπορεί να λειτουργήσει (και) με pc και
software (πχ vdj).
Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι της τάξης των 200+ ευρώ (σίγουρα κάτω από 300).

Με αυτά τα δεδομένα, αφού απέκλεισα τα πιο πολλά μοντέλα που δεν υποστηρίζουν λειτουργία με pc και τα ακριβά μοντέλα(500+),
κατέληξα να κοιτάω κάποιους 2κάναλους της jb systems και τον 2κάναλο της american aurio (10MXR). Το ερώτημα μου (στο πρώτο post)
προέκυψε όταν είδα ότι ο 4κάναλος MXR14 δεν είναι πολύ ακριβότερος από τον 2κάναλο 10MXR και σκέφτηκα μήπως
ήταν προτιμότερο να αγοράσω ένα μηχάνημα με πιο πολλές δυνατότητες το οποίο στο μέλλον θα μπορώ να πλαισιώσω και με players.

Οπότε για να απαντήσω στο ερώτημά σου: "Όχι δεν έχω κατασταλάξει στο συγκεκριμένο μηχάνημα ούτε στο τί ακριβώς ζητάω απ' αυτό."
Προέκυψε μέσα από την αναζήτηση μου με τα κριτήρια που περιέγραψα..

Ουσιαστικά και προσγειωμένα αυτό που ζητάω είναι ένας 2καναλος μικτης με βασικές λειτουργίες και λειτουργία με pc/software ώστε να κάνω το κέφι μου στο παρόν και στο μέλλον να μπορώ να βασιστώ σε αυτόν και να επεκτείνω το set με players (ή να τον χρησιμοποιήσω κάπου που θα υπάρχουν ήδη players).
Θέλω να είναι ανθεκτικό, αλλά στα μέτρα μου, μιας και δεν πρόκειται να το υποβάλω σε ακραίες συνθήκες λειτουργίας. Ταυτόχρονα, όντας αρχάριος,
η ποιότητα και η τελειότητα των "ακριβών" brands έναντι των "φτηνών είναι κάτι που δεν μπορώ να αντιληφθώ, άρα και να απαιτήσω.
Από την άλλη δε θέλω να αγοράσω κάτι που θα μου χαλάσει σύντομα, λόγω κακής κατασκευής.

Αν κάποιος πιστέυει ότι όλος ο συλλογισμός μου είναι λάθος, δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή.
Ευχαριστώ
 

Posted Mon 03 Jun 13 @ 8:02 am


(Old topics and forums are automatically closed)