Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ LAPTOP- WIN - DRIVER ME MIDI CONTROLER KAI ΕΞ. ΚΑΡΤΕΣ ΗΧΟΥ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Αγαπητοι φιλοι καλησπερα.
Βρισκομαι σε φαση τελικης αποφασης για το ποιον midi controler να αγορασω , εκανα μια καλη ερευνα αγορας και ελαβα υποψη μου τις πολλη σωστα διατιπωμενες αποψεις φιλων απο το φορουμ μας αυτο οι οποιοι μυραστικαν μαζι μου την εμπειρια τους στους midi controler και ευγενικα θελησαν να με βοηθησουν σε αυτη μου την αγορα και για αυτο τους ευχαριστω θερμα.

Τις τελευταιες ομως μερες με απασχολει ιδιαιτερα ενα μειζον θα ελεγα θεμα.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω με το laptop μου (WIN 7 HOME PREMIUM ΓΝΗΣΙΑ , CPU i5 3210Μ @ 2,50 GHz, RAM 4 GB).

1)ΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Ο midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω θα ειναι απολυτα συμβατος και θα λειτουργει αψογα με το laptop μου οπως ειναι αυτο στημενο σημερα και σας το περιγραφω παραπανω???

2)ΜΥΘΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ το οτι οποιος midi controler η εξωτ. καρτα ηχου συνοδευεται απο το γνησιο BANDLED σε αυτον/αυτην VIRTUAL DJ LE αλλα και τους ASIO DRIVER του και οχι απο ASIO FOR ALL συνεργαζεται και λειτουργει αψογα με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ LAPTOP αφου φυσικα γινουν απ τον τελικο του χρηστη σωστη τους εγγατασταση και οι απαραιτητες ρυθμισεις???

3)ΚΑΛΗΠΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗ αν ως κατοχος πλεον του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω και του ΓΝΗΣΙΟΥ DRIVER ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΝΗΣΙΟΥ BANDLED ΣΕ ΑΥΤΟΝ VIRTUAL DJ LE συμβει οποιουδηποτε ειδους ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY???

4)ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ (ΕΝΔ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ SOFTWARE H ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ) ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ εκτος απο τα manual και τα χαρακτηριστηκα των midi controler να διαπιστωσω την ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY ???

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις παντα πολλη κατατοπιστικες σας απαντησεις. Να στε ολοι καλα.


 

Posted Sat 20 Apr 13 @ 6:36 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Καλησπέρα DJNICO 81 και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Ορίστε μερικές απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:

DJNICO 81 wrote :
1)ΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Ο midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω θα ειναι απολυτα συμβατος και θα λειτουργει αψογα με το laptop μου οπως ειναι αυτο στημενο σημερα και σας το περιγραφω παραπανω???


Οι πιθανότητες να μην λειτουργεί όπως θα ήθελες ο υπολογιστής σου -όπως είναι στημένος- είναι ίσως 15%. Οι πιθανότητες να μην λειτουργεί όπως θα ήθελες ο υπολογιστής σου - αφού κάνεις κάποια βασικά βήματα- είναι 0,01%.

DJNICO 81 wrote :
2)ΜΥΘΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ το οτι οποιος midi controler η εξωτ. καρτα ηχου συνοδευεται απο το γνησιο BANDLED σε αυτον/αυτην VIRTUAL DJ LE αλλα και τους ASIO DRIVER του και οχι απο ASIO FOR ALL συνεργαζεται και λειτουργει αψογα με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ LAPTOP αφου φυσικα γινουν απ τον τελικο του χρηστη σωστη τους εγγατασταση και οι απαραιτητες ρυθμισεις???


Εαν πάρεις ένα midi controller που έρχεται με το VIRTUAL DJ και κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Εαν χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε!

DJNICO 81 wrote :
3)ΚΑΛΗΠΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗ αν ως κατοχος πλεον του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω και του ΓΝΗΣΙΟΥ DRIVER ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΝΗΣΙΟΥ BANDLED ΣΕ ΑΥΤΟΝ VIRTUAL DJ LE συμβει οποιουδηποτε ειδους ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY???


Αυτή είναι μια ερώτηση που θα έπρεπε να απευθύνεις στο κατάστημα που θα σου πουλήσει το controller. Όμως για να σε διευκολύνω η απάντηση συνήθως είναι: Όχι!

Παρόλαυτα, όπως προανέφερα η πιθανότητα για κάτι τέτοιο μετά από τις απαραίτητες ρυθμίσεις είναι 0,01%. Πέραν αυτού, μπορεί μεν να μη σε καλύπτει κάποια εγγύηση αλλά καλό θα ήταν δε το κατάστημα που θα αγοράσεις να παρέχει το δικαίωμα επιστροφής του controller (εντός 14 ή 30 ημερών), έστω και αν σου αφαιρέσουν κάτι από το ποσό επειδή έκανες χρήση/ εγγραφή του λογισμικού.

DJNICO 81 wrote :
4)ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ (ΕΝΔ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ SOFTWARE H ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ) ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ εκτος απο τα manual και τα χαρακτηριστηκα των midi controler να διαπιστωσω την ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY ???


Όχι! Όμως μια μικρή έρευνα στο google εκ των προτέρων θα σε προετοίμαζε σχετικά με τα προβλήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσεις, ώστε να μην πελαγώσεις αν και/ή όταν αυτά εμφανιστούν.

Ελπίζω να βοήθησα...
 

Posted Sat 20 Apr 13 @ 7:52 pm
DJNICO 81 wrote :

1)ΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Ο midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω θα ειναι απολυτα συμβατος και θα λειτουργει αψογα με το laptop μου οπως ειναι αυτο στημενο σημερα και σας το περιγραφω παραπανω???

Σου έγραψα και στο άλλο νήμα που άνοιξες (το κακό με το να ανοίγεις πολλά νήματα) οτι ένας MIDI CONTROLLER πρακτικά δεν έχει θέματα συμβατότητας. Θέματα συμβατότητας υπάρχουν ΜΟΝΟ για τις κάρτες ήχου. Αν μιλάμε για controller με ενσωματωμένη κάρτα ήχου, τότε σε απασχολεί ΜΟΝΟ το κομμάτι της κάρτας (διάβασε στο άλλο νήμα)
Και για να επαληθεύσω τον προλαλήσαντα, οι πιθανότητες μιας κάρτας ήχου να μην συνεργαστεί σωστά με το σύστημα σου ΑΦΟΥ κάνεις κάποιες ενέργειες (εφόσον χρειαστούν) είναι ελάχιστες.
DJNICO 81 wrote :

2)ΜΥΘΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ το οτι οποιος midi controler η εξωτ. καρτα ηχου συνοδευεται απο το γνησιο BANDLED σε αυτον/αυτην VIRTUAL DJ LE αλλα και τους ASIO DRIVER του και οχι απο ASIO FOR ALL συνεργαζεται και λειτουργει αψογα με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ LAPTOP αφου φυσικα γινουν απ τον τελικο του χρηστη σωστη τους εγγατασταση και οι απαραιτητες ρυθμισεις???

Μπλέκεις 3 παραμέτρους σε μία ερώτηση τύπου ΝΑΙ ή ΟΧΙ και αυτό είναι λάθος.
1.Εαν δεν χρησιμοποιείς σπασμένο λογισμικό (αλλά μόνο οποιαδήποτε γνήσια έκδοση είτε είναι LE είτε κανονική) περιορίζεις ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ την πιθανότητα αστάθειας του προγράμματος (δηλαδή περιορίζεις κατά πολύ την πιθανότητα να σου κρασάρει το πρόγραμμα είτε επειδή το crack είναι κακό, είτε επειδή το πρόγραμμα παρουσιάζει protection errors)
2.Δεν τίθεται θέμα ASIO vs ASIO4ALL. Αν και γενικά το ASIO4ALL καλό είναι να αποφεύγεται για διάφορους λόγους που ξεφεύγουν απο το θέμα της συζήτησης μας, το μόνο θέμα που τίθεται είναι Α) η σωστή εγκατάσταση των drivers που συνοδεύουν την κάρτα ήχου και Β) η σταθερότητα τους, δηλαδή το πόσο καλογραμμένοι είναι. Για παράδειγμα η Pioneer, η Hercules, και η American Audio έχουν πολύ καλούς (σταθερούς και καλογραμμένους) drivers. Αντίθετα οι drivers της Denon και της Native Instruments μπορεί να χρειαστούν troubleshooting για να δουλέψουν σωστά.
3.Τι πάει να πει "ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ" laptop ? Τόσο το VirtualDJ όσο και οι drivers της κάρτας ήχου που θα επιλέξεις (ενσωματωμένη ή μη) έχουν κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις που πρέπει οπωσδήποτε να υπερκαλύπτονται από το laptop που θα επιλέξεις. Επίσης υπάρχουν και κάποιο άγραφοι κανόνες που επίσης παίζουν ρόλο:
Αν θες να παίζεις video clips τότε δεν πρέπει η μνήμη της κάρτας γραφικών να είναι shared με την RAM.
Τα chipsets που συνοδεύουν τους επεξεργαστές της AMD συνήθως είναι πιο επιρρεπή στο να παρουσιάζουν προβλήματα με περιφερειακές συσκευές
Οι θύρες USB 3.0 έχουν προβλήματα συμβατότητας προς τα πίσω με τις συσκευές USB 2.0 κτλ κτλ

Όπως βλέπεις η έννοια "οποιοδήποτε" laptop δεν είναι τόσο απλή.
Τα περισσότερα προβλήματα λύνονται, αλλά υπάρχουν laptop που θα "παίξουν σωστά" με την πρώτη και laptop που θα "σου βγάλουν το λάδι" μέχρι να καταφέρεις να δουλέψουν σωστά.

DJNICO 81 wrote :
3)ΚΑΛΗΠΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗ αν ως κατοχος πλεον του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω και του ΓΝΗΣΙΟΥ DRIVER ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΝΗΣΙΟΥ BANDLED ΣΕ ΑΥΤΟΝ VIRTUAL DJ LE συμβει οποιουδηποτε ειδους ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY???

ΟΧΙ.
Η εγγύηση καλύπτει τα τεχνικά μέρη της συσκευής. Εάν αυτά λειτουργούν σωστά τότε δεν σε καλύπτει καμία εγγύηση εαν το laptop σου είναι ακατάλληλο/ανεπαρκες για dj-ing.

Βασικά το βλέπεις από την "ανάποδη"
Πρέπει πρώτα να διαλέξεις laptop (ή να σιγουρευτείς οτι αυτό που έχεις κάνει για αυτή τη δουλειά) και μετά να κοιτάξεις για controller.
Εαν το laptop σου είναι κατάλληλο, τότε οι πιθανότητες ασυμβατότητας είναι ελάχιστες.

DJNICO 81 wrote :
4)ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ (ΕΝΔ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ SOFTWARE H ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ) ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ εκτος απο τα manual και τα χαρακτηριστηκα των midi controler να διαπιστωσω την ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του midi controler που τελικα θα επιλεξω να αγορασω ΜΕ ΤΟ LAPTOP MOY ???

Σου απάντησα στο άλλο νήμα που άνοιξες. Δες την απάντηση εκεί.
 

Posted Mon 22 Apr 13 @ 3:16 am
Aγαπητοι φιλοι σας ευχαριστω θερμα για ακομα μια φορα για τις απαντησεις σας στα ερωτηματα μου.Ζητω συγνωμη για το οτι ανηξα και επιπροσθετα νηματα αλλα δυστηχως εκεινη την μερα μπερδευτικα ως ανθρωπος και μου συνεβει αυτο.
Τελος αγαπητε Phantom τα χαρακτηριστηκα του Laptop μου ειναι : Samsung WIN 7 HOME PREMIUM ΓΝΗΣΙΑ , CPU i5 3210Μ @ 2,50 GHz, RAM 4 GB και θα ηθελα να μου πεις κατα ποσο εσυ κρινεις οτι κανει η οχι για PC DJing.
Περιενω νεοτερα σας , να στε παντα καλα.
 

Posted Tue 23 Apr 13 @ 12:39 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Tue 23 Apr 13 @ 2:31 pm
Ενα ακομα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας για τις πολυτιμες απαντησεις και συμβουλες σας.Να στε ολοι καλα
 

Posted Thu 25 Apr 13 @ 12:47 pm


(Old topics and forums are automatically closed)